American Horror Story Jak dokument porazil reality show aneb šestá řada byla plná kontrastů

Jak dokument porazil reality show aneb šestá řada byla plná kontrastů

Jak dokument porazil reality show aneb šestá řada byla plná kontrastů

Šestá řada AHS je oficiálně za námi a je tedy nejvyšší čas bilancovat. Jaká byla řada, o které jsme toho předem moc nevěděli?


20 0
29.11.2016

Netradiční úvod do nové řady

Šestá řada se uvedla netradičně. Ryan Murphy na to šel odvážně a o šesté řadě neprozradil do její premiéry ani slovo. Neviděli jsme žádný trailer, tvůrci přišli jen s několika teasery s různorodou tématikou a stejně tak jsme viděli několik rozmanitých plakátů. Nový seriál by takhle rozhodně neuspěl.

Naštěstí AHS má fanouškovskou základnu poměrně velkou a ta se hned po premiéře rozdělila na dva rozlišné tábory. Jeden tábor nový koncept hanil a okamžitě odepsal a druhý si nové podání užíval. Celý koncept šesté řady můžeme rozdělit na dvě části. První až pátá epizoda se nesla v duchu dokumentu a následně jsme tu měli šestou až desátou epizodu v duchu reality show.


Dokumentární zpracování plno lidí zaskočilo

Hned od první části bylo jasné, že šestá řada se vrátí zpět k hororovým kořenům. Naposledy jsme ryzí horor sledovali ve druhé řadě a to je příliš dávno vzhledem k tomu, že se AHS prezentuje jako hororový seriál. Fanoušci volali po návratu k hororu a byli vyslyšeni. Šestá řada na to šla opravdu zhurta a celé to dokumentární zpracování přidávalo na věrohodnosti.

Dokumentární první polovina má všechno, co má správný horor mít. Každá epizoda měla spád a dokázala udržet vysoké napětí. Seriál v první polovině pracoval s poměrně malým počtem postav. Stejně tak jako u správného hororu nebyl kladen důraz na vývoj postav, ale spíš na udržení napětí. Z každého koutu na nás neustále něco vyskakovalo. Jeden zvrat byl následován druhým a první polovina se dala zhltnout jedním dechem.

AHS je známé tím, že si vystačí s poměrně jednoduchým prostředím a ani šestá řada není výjimkou. Celá se totiž odehrává ve strašidelném domě a v jeho blízkém okolí. Největším výletem je pro nás les a chatrč Polkových, kteří žijí nedaleko. Právě výlety do lesa a k Polkovým byly příjemným zpestřením. Problémem pak je, když se prostředí stane protivným a k tomu začínalo docházet ke konci druhé poloviny.

Vykrádačka v plném proudu

Po zajímavé první polovině jsme přešli do druhé půlky. Měli jsme se dočkat takového twistu, že nám spadne brada. Jenomže následovalo něco tak šíleně zvláštního, že brada neměla kam padat. Druhá polovina nám ukázala, co to znamená vykrádačka v seriálovém slovníku a Ryan Murphy posunul hranice seriálové tvorby ještě o kus dál, když během jedné řady vystřihl takové dílo, které vykrádá samo sebe.

Návrat do stejného prostředí se stejným počtem postav, na kterých vám upřímně vůbec nezáleží a je vám jedno, kdy kdo umře. To zní jako hodně béčkový horor a přesně taková je druhá polovina seriálu. Naprosto béčková a nezajímavá. Z perfektního napětí z první poloviny se přešlo na prachbídné zabíjení všeho a ještě ke všemu nám tvůrci prozradí, že přežije jen jeden.

Bez hlavních postav to nejde

Letošní řada má problém i s hlavními charaktery. V první polovině ještě vidíme, že hlavními postavami jsou Matt a Shelby, jenomže druhá polovina se snaží vyvíjet příběhy všech linek a zamotává je do sebe. Chybí nám tak tedy hlavní postava, která by táhla příběh. AHS mělo vždy dominantní postavy, kolem kterých se příběh točil – Lana Winters, Fiona, Elizabeth. To ale druhá polovina postrádá. V podstatě je o jediném přeživším, kterého spatříme až na konci seriálu.

Pak tu máme zcela nepochopitelné obsazení Lady Gaga v roli Lesní čarodějky, i když je tahle postava plná záhad a Ryan Murphy prohlásí, že jde o první Nejvyšší. Nejde se zbavit dojmu, že tahle postava je v seriálu prostě navíc. Sice má tahat za nitky, ale chybí větší zapojení do děje. Druhá polovina dokonce nasazuje nové postavy do děje jen proto, aby byly zabity ještě během epizody, ve které se ukážou.

Když krátit, tak všechno

Za povšimnutí ještě stojí fakt, že jednotlivé délky epizod byly nejkratší v celé historii seriálu. Nejdelší z epizod byla ta první, která měla 41 minut a nejkratší byla devátá s délkou 36:13. Ostatní epizody se pohybovaly v tomto rozmezí, spíše pod 40 minutami. Tím i samotní tvůrci ukazují, že pro letošní řadu neměli dost nápadů na celých deset epizod. Naservírovali nám tak zkrácenou řadu se zkrácenými epizodami.

Verdikt:

Šesté knize Ryana Murphyho prostě došel dech už v její polovině, což by se seriálu rozhodně stávat nemělo. Můžeme se chlácholit tím, že se Ryan Murphy snažil zachytit kontrasty dnešní televizní produkce, kdy se vykrádá, remakuje a rebootuje úplně všechno, ale to by zcela jistě nebylo správné. Šestá řada začíná skvěle a končí tragicky. Divák si v tu chvíli říká konečně a to není správná vizitka seriálu. Ve výsledku z téhle zabíječky stačí vidět jen první polovinu a pak finále seriálu. Zbytek je jen nechutná nastavovaná kaše.

Hodnocení šesté řady: 50 %

Foto: FX

Diskuze /22

dancehalldiva

Asi je to o názoru…Mně osobně se druhá polovina líbila více než ta první. Přišla mi víc napínavá a taky více hororovější, ale asi záleží na vkusu člověka. Poslední díl mě ale vůbec nebavil, ten mi přišel hodně navíc.

#2 Movego
29.11.2016 | 19:38:54
Movego

#1 dancehalldiva: Naprosto souhlasím, mně se osobně druhá polovina také líbila mnohem víc než ta první ale jak si napsala, je to o názoru. Ať by Murphy vytvořil cokoliv a mohlo by to být jakkoliv dobré, stejně se najde tucet lidí, kteří opakují pořád dokola tu samou písničku: na druhou sérii to stejně nemá, nebo: poslední hororová série byla Asylum… Mně se líbí všechny série AHS, ano pravda je že některá víc a některá míň. Zkrátka mám rád horory a Ryan mi každý rok umožní bát se něčeho jiného. Letošní série byla opravdu hororová, každá epizoda byla napínavá a herecké výkony jako vždy mistrovské, proto celou sérii hodnotím 90%.

29.11.2016 | 20:21:07
Car

samozřejmě, že záleží na názoru, který si udělal každý, já ale bohužel souhlasím s recenzí, první půlka byl skvost, pak už to šlo z kopce :-/ první půlka mela vše co mi chybělo v předešlích sériích

29.11.2016 | 20:25:12
kbenes

Pod VERDIKT se muzu podepsat. Presne tak jsem to taky videl.

29.11.2016 | 21:45:17
harleyka

Já to taky vidím stejně. Na začátku jsem byla nadšená, u zlomového dílu jsem si říkala, aha, a pak už jsem to sledovala jen ze setrvačnosti, dychtila po něčem zajímavějším a poslední díl… Skutečně jsem si řekla „no konečně“.

29.11.2016 | 22:14:12
Ryen

Já bych to viděl o něco pozitivněji – s první půlkou naprosto souhlasím. Ale druhá by se ode mně dočkala menší kritiky. Na scénu se vrátili stejné tváře, ale s odlišným charakterem a přibyly „nové“, které jsme předtím viděli jen z rozhovorů z první poloviny. Už tam nebylo takové napětí a budování příběhu, ale na své si přišli ti, kteří mají rádi pořádnou řežbu a tipovat, kdo přežije, byla celkem zábava. Velké plus pro mě je to, že duchové, které jsme viděli v první půlce, tady vypadali mnohem děsivěji. Pozitivum byly taky scény u Polkových, které mi přišly dost napínavé. Jinak ale souhlasím s tím, že původní Nejvyšší dostala žalostně málo prostoru. Pořád jsem čekal, kdy pořádně vstoupí na scénu a zamíchá s dějem, ale ničeho jsem se nedočkal. Škoda…

Poslední díl byl pro mě třešničkou na dortu. Trochu zmatený a přeplácaný, ale nevadilo mi to – hltal jsem to od začátku do konce. Jedno velký plus je postava z druhý řady a druhý plus je hořko-sladký konec, který mi přišel docela dobře provedený. ;)

Po šesté řadě můj žebříček vypadá takhle:

  1. Asylum (bezkonkurenčně nejlepší série)
  2. Murder House (prostě hororová klasika)
  3. Roanoke Nightmare (originální, napínavý, návrat k hororu)
  4. Hotel (po třetí a čtvrté řadě ukončil – aspoň pro mě – sérii zklamání)
  5. Coven (těšil jsem se na čarodějnice a oni předvedou Harryho Pottera v ženským provedení :D – navíc to věčný oživování postav, nic moc)
  6. Freak Show (viděl jsem jen půlku série, protože mě neskutečně nudil děj a navíc nemám rád prostředí cirkusu a zejména „zrůd“ v něm)
29.11.2016 | 22:24:02
SaDiablo

No přesně. A na Gagu by tam člověk úplně zapomněl.

29.11.2016 | 23:45:46
fananek

Tato řada byla naprostá sračka která si nezaslouží označení AHS !!! Co nejdříve bych na ni rád zapomenul a bojím se co spáchají příště .......Fanánek

#9 Car
30.11.2016 | 9:11:27
Car

#8 fananek: :-D

30.11.2016 | 11:43:43
Simo25ify

Bola to blbost od 6 epizody,obsadenie Lady Gagy je tragické.

30.11.2016 | 11:45:24
Plocan

Mně tedy naopak šestá řada přišla jako jedna z nejlepších. Jistě, na mrazivé Asylum, ze kterého mi ještě teď naskakuje husí kůže, to nemělo, ale sílu vidím právě v jednoduchosti a v přechodu do jakéhosi slasheru v druhé polovině seriálu. Příběh tu možná nebyl tím hlavním tahounem, ale minimálně perfektně zvládnutou atmosféru to mělo, z temného lesa šel strach a má oblíbenkyně Lily Rabe byla prostě perfektní, stejně jako velice mile překvapil i Cuba Gooding Junior. Provedením to překonává i můj druhý nejoblíbenější Hotel. Takže za mě naprostá spokojenost.

překladatel
30.11.2016 | 16:37:38
paveltoman

Jedna z nejlepších řad. Někomu se to třeba líbilo tak už prosím nepiš takový hovna :) Lepší jak celej Hotel a Coven dohromady

30.11.2016 | 16:40:02
chateu

celkově trapárna,když nemaj nápady tak si maj dát třeba dva roky pauzu a ne za každou cenu něco servírovat

30.11.2016 | 18:38:47
Nilly

Mně teda tahle série rozhodně potěšila. Pro mě je na 3. místě hned za Asylum a Murder House. Byla mnohem mnohem lepší než předešlé série (obzvláště Coven, pro mě nejnudnější). Ale i přesto, že druhá polovina téhle série měla pár slabších dílů, rozhodně si nemyslim, že by ta tolik kritizovaná druhá polovina byla tak strašná. Mně se to prostě líbilo :) ale ta Gaga tam fakt byla zbytečná :D

30.11.2016 | 22:07:09
A.L.01

Jen bych chtěla dodat takový postřeh. Často čtu, že lidem se líbí, jak je AHS čím dál větší krvák. Je to přese horror story. Mně by se naopak líbilo, kdyby se AHS začalo ubírat spíš směrem psychologickýho hororu a ne pořád samá krev a střeva. Něco jako byl Asylum.

30.11.2016 | 22:28:16
blacken

Na jednu stranu se mi první půlka + tak první díl-dva druhý půlky celkem líbila. Na druhou stranu mě to pak těžce nebavilo a poslední dva díly bych klidně oželela. Krváky mi nevadí, ale tohle už bylo vyloženě trapný, dost mi to připomínalo SAW sérii, nechutnost za každou cenu. Zatímco v předchozích dílech byla vidět nějaká psychologie postav a vývoj, tak tady vůbec. Spíš to byla taková moralistická studie hloupých a hrabivých účastníků reality show a začínajících herců béčkových seriálů. Takže s hodncením souhlas, i když se mi části seriálu líbily.

1.12.2016 | 0:28:44
monamonamona

Šestou řadu jsem ani nedokoukala a skončila jsem někde u sedmého dílu, to se mi u AHS ještě nikdy nestalo. Za mě neskutečná, ale fakt brutálně neskutečná nuda, a to jsem si myslela, že největší dno byl Coven. Teď i ten stavím o level výš než Roanoke. Souhlasím s tím, že by si tvůrci radši měli dát dva roky voraz a ne za každou cenu předvádět tyhle paskvily. Samozřejmě chápu, že si šestá řada své fanoušky našla, ale pro mě byla obrovským zklamáním.

1.12.2016 | 19:12:59
Yann

Za mě nejlepší řada. Každý na to máme jiný pohled. Rozhodně ale nechápu reakce typu „sračka“ a „nechutně nastavovaná kaše“.

3.12.2016 | 7:17:36
barsina

Priklanam sa k vacsine. Prva polka super narez . Potom este to uslo ale ta vyvrazdovacka kazdeho kto stoji na nohach a dycha , bola trapna. A nikoho nenapadlo, ze scenaristi si dokafrali vlastnu pracu ? V prvej serii Billy Dean rozpravala Violet o kolonistoch vyvrazdovacoch a povedela, ze nejaky indiansky saman ich preklial aby nemohli dalej vrazdit ? Preco nerozvinuly radsej tu dejovu linku? A co ma znamenat slovo Croatoan. Jasne, ze nikto to presne nevie ale mohli radsej mystiku do toho dat ako tupe zabijanie. No a postava Lady Gaga totalne nevyuzita. Co ju Shelby prastila lopatou po hlave jej kleslo nielen libido ale aj „akšn“. Inak ked dala Lee zjest to srdce , nemala by byt vysinuta tak ako Butcher ? Ci to plati len vtedy ked niekto zje vlastne srdce. Kazdopadne koniec sklamanie. V globale hodnotim seriu aki dobru. Nenudila som sa a herci boli skveli.

14.12.2016 | 0:03:41
barsina

Priklanam sa k vacsine. Prva polka super narez . Potom este to uslo ale ta vyvrazdovacka kazdeho kto stoji na nohach a dycha , bola trapna. A nikoho nenapadlo, ze scenaristi si dokafrali vlastnu pracu ? V prvej serii Billy Dean rozpravala Violet o kolonistoch vyvrazdovacoch a povedela, ze nejaky indiansky saman ich preklial aby nemohli dalej vrazdit ? Preco nerozvinuly radsej tu dejovu linku? A co ma znamenat slovo Croatoan. Jasne, ze nikto to presne nevie ale mohli radsej mystiku do toho dat ako tupe zabijanie. No a postava Lady Gaga totalne nevyuzita. Co ju Shelby prastila lopatou po hlave jej kleslo nielen libido ale aj „akšn“. Inak ked dala Lee zjest to srdce , nemala by byt vysinuta tak ako Butcher ? Ci to plati len vtedy ked niekto zje vlastne srdce. Kazdopadne koniec sklamanie. V globale hodnotim seriu aki dobru. Nenudila som sa a herci boli skveli.

14.12.2016 | 0:03:43
miskaa

já jsem zatím neviděla poslední díl této série, ale myslím že ani nechci, jelikož už ta 2. polovina byla taková horší podle mě.

14.12.2016 | 11:12:32
kubik.daniel97

Jsem jeden z těch co to přestali sledovat po půlce série … První část napínavá a ta druhá? Radši nemluvit … Doufám, že další řada bude lepší :)

18.2.2017 | 1:05:34
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Stav překladu

Epizoda S07E07: Valerie Solanas Died for Your Sins: Scumbag

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

2. až 4. epizodu překládá @nipandelm

Titulky pro vás překládá @unchained. Autorka titulků si nepřeje, aby její titulky byly nahrávány na jiné servery.

Jak vložit titulky do videa?

Reklama

Nové postavy

AHS získává dvě řady

AHS získává další dvě řady

AHS získává další dvě řady

Nedávno jsme se rozloučili s řadou šestou, očekáváme řadu sedmou, ale už teď víme, že se dočkáme řady osmé i deváté.

Hlídejte si nás