Jak dokument porazil reality show aneb šestá řada byla plná kontrastů

Jak dokument porazil reality show aneb šestá řada byla plná kontrastů

29.11.2016 19:19


Šestá řada AHS je oficiálně za námi a je tedy nejvyšší čas bilancovat. Jaká byla řada, o které jsme toho předem moc nevěděli?


Netradiční úvod do nové řady

Šestá řada se uvedla netradičně. Ryan Murphy na to šel odvážně a o šesté řadě neprozradil do její premiéry ani slovo. Neviděli jsme žádný trailer, tvůrci přišli jen s několika teasery s různorodou tématikou a stejně tak jsme viděli několik rozmanitých plakátů. Nový seriál by takhle rozhodně neuspěl.

Naštěstí AHS má fanouškovskou základnu poměrně velkou a ta se hned po premiéře rozdělila na dva rozlišné tábory. Jeden tábor nový koncept hanil a okamžitě odepsal a druhý si nové podání užíval. Celý koncept šesté řady můžeme rozdělit na dvě části. První až pátá epizoda se nesla v duchu dokumentu a následně jsme tu měli šestou až desátou epizodu v duchu reality show.

Dokumentární zpracování plno lidí zaskočilo

Hned od první části bylo jasné, že šestá řada se vrátí zpět k hororovým kořenům. Naposledy jsme ryzí horor sledovali ve druhé řadě a to je příliš dávno vzhledem k tomu, že se AHS prezentuje jako hororový seriál. Fanoušci volali po návratu k hororu a byli vyslyšeni. Šestá řada na to šla opravdu zhurta a celé to dokumentární zpracování přidávalo na věrohodnosti.

Dokumentární první polovina má všechno, co má správný horor mít. Každá epizoda měla spád a dokázala udržet vysoké napětí. Seriál v první polovině pracoval s poměrně malým počtem postav. Stejně tak jako u správného hororu nebyl kladen důraz na vývoj postav, ale spíš na udržení napětí. Z každého koutu na nás neustále něco vyskakovalo. Jeden zvrat byl následován druhým a první polovina se dala zhltnout jedním dechem.

AHS je známé tím, že si vystačí s poměrně jednoduchým prostředím a ani šestá řada není výjimkou. Celá se totiž odehrává ve strašidelném domě a v jeho blízkém okolí. Největším výletem je pro nás les a chatrč Polkových, kteří žijí nedaleko. Právě výlety do lesa a k Polkovým byly příjemným zpestřením. Problémem pak je, když se prostředí stane protivným a k tomu začínalo docházet ke konci druhé poloviny.

Vykrádačka v plném proudu

Po zajímavé první polovině jsme přešli do druhé půlky. Měli jsme se dočkat takového twistu, že nám spadne brada. Jenomže následovalo něco tak šíleně zvláštního, že brada neměla kam padat. Druhá polovina nám ukázala, co to znamená vykrádačka v seriálovém slovníku a Ryan Murphy posunul hranice seriálové tvorby ještě o kus dál, když během jedné řady vystřihl takové dílo, které vykrádá samo sebe.

Návrat do stejného prostředí se stejným počtem postav, na kterých vám upřímně vůbec nezáleží a je vám jedno, kdy kdo umře. To zní jako hodně béčkový horor a přesně taková je druhá polovina seriálu. Naprosto béčková a nezajímavá. Z perfektního napětí z první poloviny se přešlo na prachbídné zabíjení všeho a ještě ke všemu nám tvůrci prozradí, že přežije jen jeden.

Bez hlavních postav to nejde

Letošní řada má problém i s hlavními charaktery. V první polovině ještě vidíme, že hlavními postavami jsou Matt a Shelby, jenomže druhá polovina se snaží vyvíjet příběhy všech linek a zamotává je do sebe. Chybí nám tak tedy hlavní postava, která by táhla příběh. AHS mělo vždy dominantní postavy, kolem kterých se příběh točil – Lana Winters, Fiona, Elizabeth. To ale druhá polovina postrádá. V podstatě je o jediném přeživším, kterého spatříme až na konci seriálu.

Pak tu máme zcela nepochopitelné obsazení Lady Gaga v roli Lesní čarodějky, i když je tahle postava plná záhad a Ryan Murphy prohlásí, že jde o první Nejvyšší. Nejde se zbavit dojmu, že tahle postava je v seriálu prostě navíc. Sice má tahat za nitky, ale chybí větší zapojení do děje. Druhá polovina dokonce nasazuje nové postavy do děje jen proto, aby byly zabity ještě během epizody, ve které se ukážou.

Když krátit, tak všechno

Za povšimnutí ještě stojí fakt, že jednotlivé délky epizod byly nejkratší v celé historii seriálu. Nejdelší z epizod byla ta první, která měla 41 minut a nejkratší byla devátá s délkou 36:13. Ostatní epizody se pohybovaly v tomto rozmezí, spíše pod 40 minutami. Tím i samotní tvůrci ukazují, že pro letošní řadu neměli dost nápadů na celých deset epizod. Naservírovali nám tak zkrácenou řadu se zkrácenými epizodami.

Verdikt:

Šesté knize Ryana Murphyho prostě došel dech už v její polovině, což by se seriálu rozhodně stávat nemělo. Můžeme se chlácholit tím, že se Ryan Murphy snažil zachytit kontrasty dnešní televizní produkce, kdy se vykrádá, remakuje a rebootuje úplně všechno, ale to by zcela jistě nebylo správné. Šestá řada začíná skvěle a končí tragicky. Divák si v tu chvíli říká konečně a to není správná vizitka seriálu. Ve výsledku z téhle zabíječky stačí vidět jen první polovinu a pak finále seriálu. Zbytek je jen nechutná nastavovaná kaše.

Hodnocení šesté řady: 50 %

Foto: FX


Jít na American Horror Story | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!