American Horror Story Opouštíme hotel Cortez, jaká byla jeho návštěva?

Opouštíme hotel Cortez, jaká byla jeho návštěva?

Opouštíme hotel Cortez, jaká byla jeho návštěva?

Zabijácký Hotel skončil. Po klidných řadách přišla opět jedna trochu krvavější, která nás zavedla do Los Angeles. Do hotelu plného duchů a vrahů. Jaké to bylo?


29 0
17.1.2016

American Horror Story přichází každým rokem s jiným příběhem, které se od sebe liší. Je tedy jasné, že každý rok si přijde na své někdo jiný. Letos jsme tu měli po dlouhé době o něco temnější příběh plný zabíjení, krve a s novou hlavní postavou.

Lady Gaga překvapila

Poprvé se nám v AHS neukázala hlavní ikona seriálu – Jessica Lange. Lange v podstatě dominovala posledním dvěma řadám a málokdo si to bez této herečky uměl představit.


Ryan Murphy musel najít nějakou zajímavou náhradu. Podařilo se mu do seriálu dostat zpěvačku Lady Gagu, která často Ameriku šokuje tím. AHS je vlastně pro Gagu ušité jako na míru. Každý byl zvědavý, jak se své role zhostí.
Lady Gaga předvedla, že nějaký ten herecký um v sobě má a své role se zhostila velmi dobře. Objevují se hlasy, že celou dobu hrála jen jeden kachní obličej, ale to je věc názoru. V Americe se zalíbila natolik, že získala Zlatý Glóbus, což je pro tvůrce seriálu to podstatné.

Lady Gaga nebyla sama, kdo nás v téhle řadě mile překvapil. Po letech dostal pořádnou roli Evan Peters. Jeho ztvárnění elegána a zároveň psychopatického vraha Jamese Marche nemělo konkurenci. Okamžitě všechny uvrhl do stínu své zvrácené postavy. Do třetice stojí za zmínku i výborný výkon Wese Bentleye, který hrál detektiva Johna Lowea.

Příběh o vzácném viru

V páté řadě svých hororových příběhů si Ryan Murphy vzal na paškál upíry. Není se čemu divit, tohle téma je v Americe oblíbené. Neustále vychází nové knihy, filmy a seriály s touto tématikou. Takže proč by ne. Na rozdíl od ostatních příběhů nám Murphy představil upíry jako obyčejné lidi, mohou být zabiti a musí spát. Pokud je srazí auto, tak zamřou. Jedinou jejich schopností je, že nestárnou, rychle se hojí a žijí navěky, pokud tedy je někdo nezabije.

Tento rok si pro nás Ryan Murphy nepřichystal žádný složitý příběh. Dějových linií bylo nezvykle málo. Děj se soustředil především na Hraběnku a vyšetřování detektiva Lowea, čímž celá řada působila méně překombinovaně. Postav je nám představeno několik, ale i jejich vývoj je spjatý především s výše zmíněnými postavami a hotelem Cortez. Děj je tak více ucelený, někomu může přijít mnohem předvídatelnější, než tomu bylo u předešlých řad. Opět se tedy ukazuje, že v jednoduchosti je krása. Na druhou stranu všechny postavy mají i nějakou svou minulost. Při sledování vás několikrát napadne, proč je tu tahle postava. Murphy myslel na všechno a původ každé postavy nám vysvětlil.

V předchozích řadách se nás Murphy snažil často šokovat. Posouvat hranici ohavnosti ještě o kousek výš. V páté řadě se určitě také najde dost šokujících a ohavných momentů, ale není jich tolik jako v předchozích řadách, spíše je cítit snaha posunout příběh dál. Nedějí se tu ohavné věci jen proto, aby šokovaly, ale aby se děj posunul dopředu.

Co se kvality děje týče, Ryan Murphy nám ukázal, že je králem utrpení. Pokud se v něčem vyžívá, je to utrpení postav. Loňskou nejemotivnější epizodu letos sice nepřekoval, ale i tak se snaží dát do příběhu hraběnky ohromné množství emocí. Zvláště v závěru přidává na obrátkách a její utrpení graduje. Na první pohled tak hraběnka sice žije pohádkovým životem, ale její pohádka je pořádně hořká.

Propojení s ostatními řadami

Pátá řada se odehrává v Los Angeles, kde se odehrává i řada první. Možná proto v hotelu Cortez platí stejné pravidlo, jako ve vražedném domě z první řady. Kdo zemře v Cortezu, tak v něm i zůstane jako duch.
Hotelu je řada propojení s předchozími řadami. Začíná to již na začátku, kdy se v Cortezu objeví realitní makléřka Marcy, která prodala vražedný dům Harmonovic rodince. S první řadou je Hotel propojený ještě v poslední epizodě, kdy se vrátí do děje Billie Dean Howardová. Nesmíme zapomenout na to, že vražedný dům navštívila i samotná hraběnka při porodu.
Hotel je pak ještě propojen se třetí řadou, kdy se dozvíme, jak to dopadne s Queenie.

Verdikt:

Pátá řada je temnější a mnohem krvavější než řady předchozí, což rozhodně nesedne každému. Absence Jessicy Lange rozhodně není nijak znatelná. Prostor dostali jiní, což se na celé řadě pozitivně podepsalo. Problém Freak Show a Covenu byl především v tom, že tyto dvě řady stály na silné postavě. Hotel se snaží vyprávět příběh postav, které jsou spjaté s hotelem Cortez. Dominantnější postavy tu sice jsou, ale žádná si pro sebe neukusuje víc, než by bylo zdrávo. Celý příběh působí uceleně. Klasický závěrečný happy end je ještě sladší, než u předchozích řad, ale ani to není na škodu. On vlastně ten konec ani zas tak moc sladký není. Hotel je tedy z našeho pohledu vydařenou podívanou, která si zaslouží vaši pozornost.

Hodnocení páté řady: 80 %

A jaké je vaše hodnocení páté řady? Slibovali jste si od Hotelu více nebo naplnil vaše očekávání?

Foto: FX

Diskuze /38

hraca

Popravdě se mi hotel vůbec nelíbil. Jako velký nadšenec AHS jsem si sliboval podivanou a na oplátku jsem dostal verzi stmívání pro trochu starší publikum a příběh byl slabým odvarem předchozích sérií

17.1.2016 | 16:21:03
darkknight

Hotel byl skvělý! Ryan Murphy opět nezklamal :)

17.1.2016 | 16:29:14
Oveckoun

Mno, Hotel byl jestě unikátní ve dvou věcech – dětští herci a mnohem více sexu. Právě děti se v příběhu malinko ztrácely a jen na začátku jsou opravdu děsivé. Sexu je možná zase až moc. Každou řadu se to opakuje. Murphy do toho natáhne desítky nápadů a pak to jen tak nějak vyšumí. Z Gagy jsem měl taky strach, jenže ona se prostě pro tu úchylárnu jménem AHS narodila! (a dala světu skvělý.GIF :) ). Zase musím opakovat to, co jsem psal dřív – přízvuk a hraní Evana Peterse je boží. Fakt si užívám každou repliku. Denis O'Hare jako Liz by si zasloužil nominaci! Kdo říká, že je to telenovela, zapomíná, že s podobnými tématy pracovaly všechny předchozí řady. Tenhle rok jsem nesledoval rozhovory ani nápovědy tak jen doufám, že se za rok zase dočkáme…

#22 Le_chat_noir
17.1.2016 | 16:42:59
Ewael

Sezóna se mi líbila, Gaga příjemně překvapila, Evan byl skvělý :)

17.1.2016 | 16:48:31
MrPsychopath

Hotel byl úžasný a vůbec nechápu ty „fanoušky“, co si pořád stěžují. Jestli se někomu nelíbí, že tam jsou upíři, tak se mu nemůže líbit žádná série AHS, protože v 1. jsou duchové, v 2. mimozemšťani, ve 3. čarodějnice, … Nebo prostě patřím k těm méně náročným :)

17.1.2016 | 16:49:12
Ann Taylor

Evan byl báječnej. S jediným kachním xichtem Gaga souhlasím, tak mi to přišlo taky.

redaktor
17.1.2016 | 16:52:06
Caroline115

Gaga hrála dobře, i když podle mě to na Zlatý Globus fakt není. Evan byl výbornej, prostě nej nej nej. Mně tato řada líbila, i když mě linka kolem Johna a tak příliš nebavila. Doufám, že tu brzo bude anketa o nejoblíbenější sérii, protože si myslím, že hotel zamíchá s pořadím :-)

17.1.2016 | 17:01:35
j@son

Hotel je povedený, ale první dvě řady nepřekonal. Sexuálních scén bylo více, než dost a chvílemi byly epizody nudné.

17.1.2016 | 17:19:56
Joey24

Po předešlé řadě přišlo velmi příjemné překvapení. Na první dvě sezony AHS to sice nemělo, ale jejich kvalit dosahuje, musím souhlasit, že děj byl jednodušší, ale pro mě mnohem přijemnější. Gaga mě velmi překvapila, Even byl užasný a propojení s ostatními seriemi geniální. Prostě už se moc těším na další řadu :D

17.1.2016 | 18:26:05
Tatko-Šmolko

Ja som sa na túto sériu už moc netešil, no prišlo prekvapenie. Keď séria vyšla tešil som sa na každý nový diel, tešil som sa na každú scénu a hltal som každú novú vec a nové postavy! Bolo to výborné!

17.1.2016 | 19:35:34
G_

Úchvatná řada a já se báječně bavil stejně tak jako u všech řad předchozích! A Lady Gaga bych klidně uvítal i v serii další. Vůbec by mi nevadilo se na ní koukat i v jiné roli. Já jsem spokojený a nechápu nějaké zamidrákovalce, co na to hledají mouchy a stále to musejí srovnávat např. s dokonalám Asylum… Fakt už se proberte, každá řada má jiný a nový příběh a nové postavy atd. A je tedy jasné, že to člověk musí přijmout tak, jako by se začínal dívat na uplně nový seriál. Protože mi je opravdu líto diváků, kteří zůstali zaseknutí u první, druhé řady a očekávají pořád to samé a nedokážou si tak vychutnat věci nové…

17.1.2016 | 19:36:51
mrkva08

Bylo to boží. Na Asylum sice nemá ale řadím ji hned kousek za Murder House. Lady Gaga mě překvapila, hrála dobře a kdyby byla v další sérii tak bych se nezlobil. Jen škoda, že se nějak víc neobjasnilo, kde se vzal ten Démon závislosti a proč zrovna znásilňoval lidi dildem :D Jelikož mám ale raději série s hlavním příběhem v minulosti, tak se dost těším na 6. sérii a snad bude víc podobná Asylum než Freak Show :)

17.1.2016 | 19:58:57
Darmody

Snad každá série má superr začátek – Freak Show, tahle a pak se to nějak posere, měl jsem co dělat abych tuhle vůbec dokoukal. Snad další bude lepší a jen takovej dotaz, kdý se vůbec dozvíme, o čem ta další série bude? A taky, jsou ještě vůbec ty týdenní rozhovory a rozbory dílů?

17.1.2016 | 20:12:43
seraph1

Podla mna Hotel bol zaujimavy… Gaga ma trochu prekvapila a Evan.P bol na leveli 100.. : -) on mal dostat globus nie Gaga.. Tato seria je dobra a pozriem si ju este raz… Vsetci herci podali vynikajuci vykon… Som zvedavy na 6… S cim nas prekvapia nabudúce…

17.1.2016 | 20:48:10
Mike878

Jsem rád, že hotel opouštíme a doufám, že mě 6. řada nezklame. Celá řada mě nudila a kromě pěti postav, jsem všechny nesnášel nebo neměl rád. První díl mi přijde, jako když ke zbytku vůbec nepasuje, protože mě naprosto znechutil a zbylé díly dohromady nejsou vůbec tak nechutné, jako ten první. Navíc finále nefinále taky nic moc. Co bych v 6. řadě uvítal nejvíc je stará parta herců (tím myslím 1. – 3. série).

#16 nerrti
17.1.2016 | 21:10:16
nerrti

#15 Mike878: náhodou pět oblíbených postav je docela dost! Popravdě nejmíň polovina stálého castu :D

17.1.2016 | 21:17:33
morticia

Já bohužel patřím mezi těch pár, kterým se tato řada nelíbila a nebavila. Sexuálních scén na mne bylo příliš a vysloveně mi obtěžovali. Gaga není sice špatná herečka, a tato role jí rozhodně sedla skvěle, ale nemyslím si, že by to byl výkon hodný globu. Co musím vyzdvihnout byl naprosto fantastický výkon Evana Peterse a to ve všech směrech a stejně tak Denis O´Hare…díky nim jsem u seriálu zůstala až do konce a užívala si každou jejich scénu. Tito dva by si za své fenomenální výkony rozhodně zasloužili nějaké ocenění.

17.1.2016 | 21:30:43
mrco1991

Hotel bol podľa mňa výborný, naozaj som po posledných dvoch sériach nečakal že sa to takto obráti. Čo sa týka hercov tak Evan výborný, taktiež si podľa mňa zaslúži rešpekt aj Denis, gaga bola stvorená pre rolu Elizabeth, veľmi jej sadla. Určite stojí za zmienku aj hudba ktorá celú sériu sprevádzala, myslím že po predchodzích sériach je pokrok viditeľný. Jediné čo by som vytkol a čo ma trochu odradzovalo bolo príliš veľa sexuálnych(ho­mosexuálnych) scén.

#19 Allien9
17.1.2016 | 21:36:37
Allien9

#18 mrco1991: Nebýt Tristana a Liz, nemám v téhle sérii oblíbené postavy, takže pro mě to bylo jedině dobře.XD

17.1.2016 | 23:52:05
Barke

Souhlasím, velice výborné :)

18.1.2016 | 11:16:31
Car

nevím no, porovnávat Hotel se starými sériemi je opravdu jak porovnávat nový Star Wars se starými – neboů-li trochu nersrovnatelné :D a proto se nebudu řadit mezi ty, co to dělají, každá série byla něčím vyjímečná a každá si podle mě zaslouží svého diváka, mě třeba naopak Freak Show bavila, protože tam Evan dostal konečně o hodně více prostoru než v řadách předešlých, a v této řadě to dotáhl k dokonalosti, protože to byl jistě nejlepší výkon ze všech :-), zároveń ale chávlím i GaGu, je to jedna z mých nejoblíbenějších zpěvaček a popravdě měla jsem strach, jak se s tímto popasuje ale zvládla to docela dobře, na ten Zlatý Glóbus to sice nebylo ani náhodou, ale ukázala, že umí i zpívat a jeji sex scény asin netřeba komentovat, kdo ji o níc aspon něco málo někdy slyšel tak mohl tušit, že to tady s ní v tomhle ohledu asi nuda nebude :D i když je pravda, že na mě to už pak docela nudné :-D, celkově mi tato série přišla trochu ,,jiná,, než předchozí nevím čím to je, zda absencí nezapomenutelné Jessicy Lange nebo tématem, které mi nebylo úplně blízké každopádně dala bych tomu tak tři hvězdičky z 5, na začátku jsem zmińovala, že nemá cenu porovnávat jednotlivé série ale za mě bude Murder House vždycky No. 1 :-)

18.1.2016 | 13:10:51
Le_chat_noir

#3 Oveckoun: konečně někdo další, kdo uzná, že co řada, to vycpávkové scény o sexu navíc! Trochu už mě nudí tahle taktika Murphyho, nevím co, hodím tam Bčkový porno…Hotel nebyl špatný, ale nebyl zase až tak dobrý…průměr, pro mě také budou prostě nejlepší série 1. a 2. A upřímně mě to štve, protože díky tomu čekám pořád víc a víc a už si to nedokážu tak užít, nicméně Hotel byl určitě lepší než Coven a o něco lepší než Freak show, bohužel stále vede 1. a 2. :D Gaga nebyla špatná, nejvíc se mi tam líbila Ramona (tu herečku a její gesta prostě žeru), Liz a John, svým způsobem i Sally a March, i když mi chvílemi to jeho hraní přišlo komické a nemohla jsem se nesmát :D třeba jak mluvil o zálibě v drůběži jistého kapitána (generála) teď nevim :D

18.1.2016 | 18:47:09
Le_chat_noir

Mimochodem četla jsem poznatek, že prý se má Lange vrátit a Gaga to odřekla, že se chce zase věnovat hudbě. Já četla jen článek o tom, že Murphy chce aby se Gaga vrátila a Lange je k tomu nakloněna, tak nevím, kde je pravda, víte někdo?? ;)

#24 Caroline115 #26 1Bobesh1
18.1.2016 | 19:00:28
Caroline115

#23 Le_chat_noir: A kde jsi to četla? Hodíš sem odkaz?

18.1.2016 | 19:40:18
chateu

jedním slovem nuda, pouze evan vynikající

18.1.2016 | 19:43:31
1Bobesh1

#23 Le_chat_noir: Zatím jsou obě informace jednou velkou kachnou :)

admin
18.1.2016 | 20:57:28
jasonpileek

Za mě 5 hvězd a basta. Evan podal svůj herecký koncert, Liz byla tak úžasná, že bych mu tu transku i věřil, a jinak všichni vč. Gaga podali opravdu skvělé výkony. Myslel jsem si, že lepší serie jak první dvě být nemůžou, že budou nápady vyčerpány, ale hotel se jim každopádně nejvíce přiblížil. Atmosféra hustá, temná. Děj plný iroine, fádnosti a absurdnosti. Děj bych řekl, že byl spíš satirou dnešní doby. Děj mi bavil, ač se v tom Ryan postupně ztrácel, a jak začal zajímavé napínámé tajuplné dějové linie, tak zase během epizod vyšuměli a začal vysvětlovat věci, kterými by mi ani nenapadlo se zabývat. Sice série nedosáhla depresivní atmosféry Asylum, ale pro mě je to skvělý kompromis mezi Murder House a Asylum a skvělá podívaná :) Už aby oznámil děj další řady :)

18.1.2016 | 22:52:38
Simir

Všiml si někdo nějakých náznaků o čem by mohla být další série? Já jsem vůči nim vždycky nějaká slepá :D

#29 Caroline115
19.1.2016 | 2:08:19
Caroline115

#28 Simir: Já teda taky, ale zaujalo mě, jak v nějaký epizodě byl delší pohled na plechovku nebo něco, kde bylo napsáno campfire.....takže třeba v nějakým kempu?

#30 Tatko-Šmolko
19.1.2016 | 10:19:34
Tatko-Šmolko

#29 Caroline115: To bolo také malé „prepojenie“ s Freak Show, respektívne podobnosť. Pretože tá plachovka značky Campfire sa objavila aj v štvrtej sérii, konkrétne Elsa na ňu v poslednej časti FS robila reklamu :)

#31 Caroline115 #32 Simir #33 Foxley
19.1.2016 | 14:13:16
Caroline115

#30 Tatko-Šmolko: Fakt? No tak to jsem vůbec netušila!! Tak to je opravdu zajímavý :-)

19.1.2016 | 16:40:47
Simir

#30 Tatko-Šmolko: To jsem teda taky nezaznamenala :) že dělala že reklamu jo, ale konkrétní značka mi v hlavě teda neutkvěla.

19.1.2016 | 17:55:10
Foxley

#30 Tatko-Šmolko: Super :) těchhle „propojení“ jsem si v Hotelu vůbec nevšiml, ale ve Freak show jsem zaznamenal všechny v epizodě Bloodbath :) Elsa tam trefila Ethel do oka jako Moiru, Dandy se koupal v krvi jako reverend a vztah Jessica+Danny Houston :)

redaktor
19.1.2016 | 21:45:17
killer_queen_22

Ja som s touto sériou veľmi spokojná, Gagu mám rada aj ako speváčku, takže keď som sa dozvedela že bude hrať v jednom z mojich najobľúbenejších seriálov, bola som unesená a vôbec ma nesklamala… Na Evana sa snáď ani nemusím vyjadrovať, toho vždy rada vidím… Akurát mám pár nejasností, ak by mi ich niekto vysvetlil bola by som veľmi rada. 1.- Ako to že Sally bolla v Hoteli, keď zomrela na chodníku pred ním. 2.- Prečo sa John Low objavoval iba na Noc diablov a čo sa stalo s jeho rodinou? Myslím prečo tam Alex a Holden iba spali? A boli vlastne živí, alebo nie? Lebo John v poslednom diele o nich nechcel hovoriť, tak neviem. Ak niekto vie prosím dajte vedieť ďakujem :)

#35 Simir
21.1.2016 | 13:08:59
Simir

#34 killer_queen_22:

  1. Sally nezemřela přímo v hotelu, ale na pozemku (i v 1. sérii mohli duchové opustit dům, ale už ne pozemek). Prostě ten chodník patřil k hotelu.
  2. Johna zabili když se tam snažil dostat, ale nedostal se dost blízko k hotelu aby tam jeho duše zůstala.
  3. Alex a Holden jsou oříšek i pro mě :D živý jak se to vezme… pokud je podle tebe upír živý.
21.1.2016 | 15:08:19
simo1

Ahoj všem, zajímalo by mě v jaké stylu je interiér Cortezu nebo reálného Hotelu Cecil (LA) jedná se o art deco z 30. let?? Díky :-)

6.2.2016 | 14:29:10
kaskuro

Strašné nesrovnalosti zde byly, ale dalo se to přehlídnout.

9.4.2016 | 16:55:16
Moosie

Osobně si myslím, že pátá řada byla rozhodně zajímavá, dvojku to ale netrumfne :)

redaktor
25.4.2016 | 7:46:25
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Nedovol, aby nám chodci sežrali Lupu. Hlasuj pro Ednu. 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Nové postavy

Reklama

Stav překladu

Epizoda S07E07: Valerie Solanas Died for Your Sins: Scumbag

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

2. až 4. epizodu překládá @nipandelm

Titulky pro vás překládá @unchained. Autorka titulků si nepřeje, aby její titulky byly nahrávány na jiné servery.

Jak vložit titulky do videa?

AHS získává dvě řady

AHS získává další dvě řady

AHS získává další dvě řady

Nedávno jsme se rozloučili s řadou šestou, očekáváme řadu sedmou, ale už teď víme, že se dočkáme řady osmé i deváté.

Hlídejte si nás