Aquarius Šedesátá léta - mezníky a doba

Šedesátá léta - mezníky a doba

Šedesátá léta - mezníky a doba

Bouřlivá šedesátá léta přinesla spoustu zlomových okamžiků dějin a také kulturní revoluci. V tomto článku se vám pokusíme nastínit, co tuto dobu definovalo a přiblížit tak, co létu lásky 1967, ve kterém se náš seriál odehrává, předcházelo.


8 0
31.5.2015

V 60. letech, kdy v USA dozníval poválečný rozmach a studená válka rozhodně nekončila, se do popředí draly dva světy. Proti poslušnosti a okázalosti tu stála nonkonfirmita a snaha se odlišovat, v jejímž čele stáli hippies, kteří odmítali podřízenost a bojovali proti pravidlům barvami, zábavou, rock'n'rollem, ale i drogami, sexem a občanskou neposlušností. Bořili tabu, odmítali rasismus a sexismus a toužili po svobodě pro každého, po individuální svobodě a odmítali slepou poslušnost vůči komukoli.

Hned počátek 60. let Spojeným státům přinesl s mladým prezidentem Kennedym jednu velkou éru naděje a optimismu. Ta ovšem netrvala dlouho, i když Američany ovlivnila na dlouhá léta a zformovala několik generací. První velké zklamání přinesl debakl v Zátoce sviní, následováný úspěšným atentátem na prezidenta Kennedyho a od té doby naději a optimismus pravidelně nahlodávala revolta a beznaděj.


Nepokoje ve Wattsu 1965; Foto: New York World-Telegram, volné dílo

Boj za rovná práva pro všechny a desegregaci Spojených států, v jehož čele stál baptistický reverend Martin Luther King Jr., je jednou z nejviditelnějších kapitol této dekády (ač má své kořeny v bojkotu autobusové dopravy v Montgomery v roce 1955). Birminghamské nepokoje, pochod na Washington zakončený Kingovou slavnou řečí „Mám sen“, politika nenásilí oproti rasovým nepokojům, Malcom X a jeho zavraždění patří mezi hlavní mezníky této doby.

Odpor proti válce ve Vietnamu byl pro komunitu hippies možná mnohem větší rozbuškou v sudu prachu, než téma segregace. Povinné odvody, útěky do Kanady a návraty zmrzačených veteránů způsobovaly spíše deziluzi než hrdost k příslušnosti ke svému národu. Rozpolcenost této doby krásně ukazují Zemeckisovo oscarové drama Forrest Gump (1994) a neméně oceňovaný Stoneův depresivní pohled v Narozen 4. července (1989) a také muzikálové drama s písněmi Beatles Across The Universe (2007).

Foto: National Archives and Records Administration

Dalšími důležitými událostmi dějin 60. let v USA byl vznik hnutí za podporu gayů a lesbiček inspirované hnutím za podporu občanských práv a hnutím za rovnoprávnost žen. K tomu připočítejme hnutí za rovnoprávnost hispánských komunit, které stojí ve stínu svého bratříčka za podporu práv černých Američanů. To bylo více slyšet nejen kvůli politice nenásilí, ale i pro z druhé strany stojící Černé síle zastupované Malcomem X a Černými pantery.

To vše vedlo ke zvýšení kriminality, za kterou stáli samozřejmě i členové hippie komun, z nichž mezi nimi vyčnívá Charles Manson a jeho Rodina. Jejich osudy je seriál Aquarius inspirovaný, nebude se jich však přímo držet. O této kapitole si ale povíme něco více příště.

Kdybychom měli shrnout 60. léta pár slovy, byl by to pravděpodobně psychedelický kolotoč kulturní a sexuální revoluce, který šel ruku v ruce s bojem za práva jednotlivců všech ras a pohlaví, ať už cestou poklidnou nebo násilnou.

Diskuze /4

Spectacular

Nechcete udělat nějaký soundtrack k seriálu? Je tam hodně fakt dobrých písniček, které nevím jak se jmenují, a celkově by to bylo fajn :) Btw, dobrý článek :)

#2 KevSpa
31.5.2015 | 12:24:18
KevSpa

#1 Spectacular: Je to samozřejmě v plánu, ke každé epizodě. ;-)

#3 Spectacular
webmaster
31.5.2015 | 12:29:22
Spectacular

#2 KevSpa: Tak to mě opravdu potěšilo :D

#4 Lucifrid
31.5.2015 | 12:35:46
Lucifrid

#3 Spectacular: Vydáno :) a díky :)

webmaster
31.5.2015 | 13:37:14
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Trailer ke druhé sérii

Thumbnail Play icon

Reklama

Hudba z epizod

Hudba z epizody 1x10 - It's Alright Ma (I'm Only Bleeding)

Hudba z epizody 1x10 - It's Alright Ma (I'm Only Bleeding)

Hodiak si užil začátek desáté epizody na tripu, což byla parádní komediální vsuvka a hudebně se tato epizoda také povedla. Dočkali jsme se pár hitovek v čele s Nancy Sinatrou a zároveň objevili neznámé rockové kapely.

Charles Manson - biografie

Charles Manson: Z darebáka protřelým kriminálníkem

Charles Manson: Z darebáka protřelým kriminálníkem

V minulém článku jsme si pověděli o tom, do jaké rodiny se Charlie narodil a jaké bylo jeho dětství. Dnes se podíváme, zda se něco v jeho životě změnilo poté, co opět začal žít se svou matkou.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás