Avatar Na´vi a Pandora

Na´vi a Pandora

Na´vi a Pandora

Dnes se trochu blíže podíváme na planetu Pandoru, na které se především odehrává film Avatar. Dále prozkoumáme Na'vi, původní obyvatele Pandory, smyšleného světa Jamese Camerona, který na vytváření snímku pracoval několik let.

2 0
10.12.2009

Na´vi

Na'viové jsou humanoidní obyvatelé planety Pandora. Přestože jsou inteligentní, v porovnání s lidmi jsou to prakticky domorodci, a tak se jim noví návštěvníci ze Země, kteří si na jejich domovskou planetu přišli zopakovat hru na dobývání Ameriky, rozhodně nezamlouvají. Na´viové v mnoha ohledech připomínají lidi, především jsou však mnohem flexibilnější, kosti mají zesíleny uhlíkovým vláknem, jejich pokožka je modrá a v dospělosti dorůstají do výšky až tří metrů. Vedle například ocasu disponují i mnoha barevnými skvrnami po celém těle, jenž mohou připomínat kmenová postavení, a které navíc září ve tmě.

Tuto záři a celkové barevné spektrum však mohou ovládat (nebo se mění při nástupu různých emocí) a navzájem se s jejich pomocí mezi sebou i dorozumívají. Na´viové žijí v kmenovém společenství a přestože jsou poměrně primitivní, dokázali si velice prakticky podrobit mnoho divokých zvířat žijících na Pandoře. Jako druh se vyznačují silnou emocionální citovostí.


Ta se obrací například i u jejich reprodukce (která se příliš neliší od té lidské); mezi dvěma zástupci, kteří se rohodnou pářit, se často vyvine silné pouto, které vydrží až do konce jejich životů. Základem jejich kultury je uctívání přírodního božstva, jakési energie sjednocující vše živé na planetě. A jak doktorka Augustine pokračuje ve svých výzkumech, zjišťuje, že na těchto zdánlivých domorodých báchorkách přecejen možná něco bude.

(Na'vi je velice inteligentní rasa. Foto: Century Fox)

Pandora

Spíše měsíc než planeta, obíhající okolo plynného obra Polyphemia, Pandora je jedním z nejfantastič­tějších objevů v historii lidstva. Svět, na kterém nejenže existuje život, ale přímo jím hýří. Pandora se nachází v soustavě Alfa Centauri, nejbližším hvězdném systému od Země, vzdáleném „pouhých“ 4,35 světelných let. Velikostí připomíná Zemi a už na první pohled překypuje životem. Člověk na ní ale nepřežije, vedle nesčetného množství nevraživých živočichů je tu atmosféra tvořena čpavkem, methanem, kysličníkem uhličitým a mimo jiné dokonce i kyanovodíkem. Člověk zde bez speciální kyslíkové masky na otevřeném prostranství vydrží zhruba 20 vteřin, než upadne do bezvědomí, které po čtyřech minutách následuje smrt.

Vedle Pandory má Polyphemius dalších třináct měsíců, které lze v různých kombinacích na obloze Pandory spatřit. Dalším exotickým prvkem planety je minerál zvaný unobtainium, který díky svým speciálním vlastnostem dokáže levitovat a například i nadnášet obrovské skály do oblak. Právě unobtainium sem přišli vytěžit lidé ze Země, avšak narážejí zde na odpor inteligentní rasy domorodých Na´viů.

Thumbnail Play icon

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Pokračování

Jelikož si režisér James Cameron dává na pokračování záležet, nový Avatar dorazí do kin až v roce 2021. Sice je to dlouhá doba, ale od té doby nás čeká ještě spoustu dalších filmů z Pandory, které jsou již oficiálně potvrzené.

Nejlepší postavy

Reklama

Nejlepší film

Naše hodnocení

Recenze: Avatar

Recenze: Avatar

Nový film Jamese Camerona je tu. Sbírá nadšené divácké ohlasy stejně jako pochvaly kritiků. Filmoví fanoušci jsou z Avatara jednoduše nadšeni a film láme rekordy v kinech. Nyní je čas, aby i Edna zhodnotila tento velkofilm. Líbí se nám Avatar, nebo nás vůbec neoslovil?

Reklama

Galerie

Galerie

Okénko do historie

Cameron vrací úder v návštěvnosti filmu v kinech

Cameron vrací úder v návštěvnosti filmu v kinech

Ač se první týden promítání kvůli nepříznivému počasí na východním pobřeží mohl prosinec zdát jako nešťastná volba, nyní se karta obrací. Nikdy se totiž do kina nechodí víc než o vánočních svátcích. A zvlášť, když tam na vás čeká epické dobrodružství od Jamese Camerona.

Narozeniny herců