Avatar
91/100 - 30×

Avatar

Vydejte se na planetu Pandora, kde se střetnou lidští kolonizátoři a místní kmeny nejen o vzácný nerost. Toto je příběh Jakea Sulleyho, bývalého mariňáka, který dostane úkol vetřít se mezi místní obyvatele Pandory. Jejich svět si ale zamiluje natolik, že bude muset přehodnotit své životní cíle. Na jakou stranu se Jake přidá?

USA | 2009 | Vysílá se
vysílání
2 sezóny | FOX
žánr
Akční, Dobrodružný, Fantasy
hrají
Sam Worthington (Jake Sully), Zoe Saldana (Neytiri), Sigourney Weaver (Grace Augustine), Stephen Lang (Miles Quaritch), Joel David Moore (Norm Spellman), Michelle Rodriguez (Trudy Chacon), Giovanni Ribisi (Parker Selfridge), Laz Alonso (Tsu'tey), Dileep Rao (Max Patel), Matt Gerald (Lyle Wainfleet), Kate Winslet (Ronal), Cliff Curtis (Tonowari), Sigourney Weaver (Kiri), Jack Champion (Miles Socorro), Jamie Flatters (Neteyam)

Režisér Avatara opět razantně vysvětluje, v čem se jeho série liší od komiksových filmů

Režisér Avatara opět razantně vysvětluje, v čem se jeho série liší od komiksových filmů

Komiksové filmy toho mají leccos za sebou a patří do dnešního mainstreamu. Napodobit velké série se snaží mnoho studií, ale moc se jim to nedaří. James Cameron a jeho Avatar patří mezi zlaté výjimky. Srovnání komiksových filmů a Avatara je tak na místě, a tak se k tomu režisér opět vyjádřil.

5 2
10.2.2023

James Cameron byl sice fanouškem komiksů, ale komiksové filmy současnosti ho až tak úplně neberou. Již v minulosti se k nim vyjadřoval, kdy si lehce kopl třeba do Marvel Cinematic Universe (CGI, příběh, scénář apod.). Jelikož se ze série Avatar zřejmě stane opravdu velká a dlouhá série, která může v lecčem MCU připomínat, úplnému srovnání se zřejmě nikdy nevyhneme.

A tak jsme u toho zase, i když tentokrát režisér James Cameron použil zcela legitimní názory a konstruktivní kritiku. Řeč došla na záporné postavy ve filmech. A všichni víme, jak to vlastně funguje u komiksových filmů. Většinou je vám představen jeden padouch, který v půlce filmu vyhrává nad hrdinou, ale na konci snímku je poražen. Poměrně zahrané klišé, které ale kupodivu na většinu diváků i v roce 2023 stále funguje.

(Režisér Avatara opět razantně vysvětluje, v čem se jeho série liší od komiksových filmů. Foto: Disney+)

James Cameron v nedávném rozhovoru pro B TV řekl na toto téma následující:

Není to jako příběh o superhrdinech, kde se s každým filmem objeví nový padouch. Je to pořád ten samý, ne? Stejný protivník po celou dobu. Ale to, jak se vyvíjí, je také velmi zajímavé, jakmile přivedeme další protivníky do příběhu. Další protivníky a další spojence.

Je fakt, že zatím se celá linka záporáků točí okolo Milese Quaritche. Pozorní diváci a hlavně tvůrci teorií jsou ovšem toho názoru, že nakonec Miles nebude tak zlý, jak vypadá. Někteří dokonce spekulují, že by se postupem času mohl připojit k Jakeovi a naopak bojovat po jeho boku.

Konstruktivní kritika komiksových filmů je sice na místě, ale i tam se jich musíme malinko zastat. Je sice pravda, že ve většině filmech dostaneme záporáka, o kterého ve stejném díle přijdeme. Nesmíme ale zapomínat třeba na Thanose či Kanga, což jsou záporáci, kteří se taktéž vyvíjejí a vídáme je ve více filmech. V obou případech jsme dostali (nebo stále dostáváme) jejich polidštění, kdy chápeme jejich motivace. A rozhodně se nejedná o špatné napsané záporné postavy. Kritika Camerona je sice na místě, ale je jen zčásti pravdivá.

Zdroj: ComicBook.com

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Pokračování a budoucnost série?

Aktuálně se připravuje třetí díl, který je již dotočený. Chybí dodělat digitální efekty, střih a hudba. James Cameron ale natočil již pár scén pro čtvrtý díl. Jeho osud bude ale zpečetěn, jakmile budou známy finanční výsledky druhého filmu. The Way of Water by se dle režiséra měl dostat mezi pět nejvýdělečnějších filmů historie, aby byl vůbec považován za úspěšný.

Nové postavy

V průběhu filmu Avatar: The Way of Water jsme měli možnost poznat několik nových postav. Níže vám přinášíme jejich profily, nezapomeňte každou postavu taktéž ohodnotit.

Reklama

Nejlepší postavy

Nejlepší film

Naše hodnocení

Recenze: Avatar

Recenze: Avatar

Nový film Jamese Camerona je tu. Sbírá nadšené divácké ohlasy stejně jako pochvaly kritiků. Filmoví fanoušci jsou z Avatara jednoduše nadšeni a film láme rekordy v kinech. Nyní je čas, aby i Edna zhodnotila tento velkofilm. Líbí se nám Avatar, nebo nás vůbec neoslovil?

Galerie

Galerie

Okénko do historie

Cameron vrací úder v návštěvnosti filmu v kinech

Cameron vrací úder v návštěvnosti filmu v kinech

Ač se první týden promítání kvůli nepříznivému počasí na východním pobřeží mohl prosinec zdát jako nešťastná volba, nyní se karta obrací. Nikdy se totiž do kina nechodí víc než o vánočních svátcích. A zvlášť, když tam na vás čeká epické dobrodružství od Jamese Camerona.

Narozeniny herců

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama