Recenze filmu Captain America: Brave New World
Máme za sebou úspěšnou trilogii Kapitána Ameriky s tváří Stevea Rogerse. Nyní na štafetu navazuje Falcon, který byl v předchozích projektech spíše vedlejší postavou. Nyní film plně stojí na něm a navíc na sebe bere ikonický kostým Kapitána a štít z vibrania. Zvládl svou úlohu Sam Wilson?
Už samotný vznik tohoto filmu byl nekonečný zmatek, takže důvěra v jeho kvality nebyla příliš velká. Seriál Falcon a Winter Soldier táhl (ne)překvapivě nahoru především Bucky Barnes, který v novém filmu záhadně chybí. Hlavní tíha tak spočívala na Samu Wilsonovi v podání poněkud nevýrazného Anthonyho Mackieho. Jako vedlejší postava je Mackie skvělý, ale jako hlavní tahoun dost slabý. Už jednou převzal rozjetou sérii (Altered Carbon), a výsledek nebyl zrovna oslnivý.
Disney navíc musel řešit spoustu problémů za pochodu a následně je maskovat. Uniklé scénáře naznačovaly katastrofální zápletku, ve které se měly zbytky DNA Stevea Rogerse zachycené na jeho štítu zneužít k vytvoření Red Hulka. Naštěstí byly tyto nesmysly z filmu odstraněny. Scénář se přepisoval a přetáčky probíhaly ve velkém, aby se snímek vůbec zachránil.
Zachránilo se alespoň to podstatné? Myslím, že ano. Mohlo to dopadnout mnohem hůř. Ve filmu sice jasně poznáte, které scény byly přepracované a které postavy v původní verzi vůbec nebyly, ale jako celek to dává alespoň smysl. Postava Giancarla Esposita možná není nijak zásadní, ale přináší solidní zápletku se svižnou akcí.
Film se silně opírá o události z předchozích snímků (Eternals, Neuvěřitelný Hulk) i seriálu The Falcon and the Winter Soldier. Mnoho fanoušků i recenzentů si na to stěžovalo, ale já mám k tomu jednoduchou poznámku. Když kdysi vznikl seriál Agents of S.H.I.E.L.D., všichni jsme chtěli, aby byl více propojený s filmovým MCU. Jenže nakonec z něj zbyly jen nevýznamné štěky bez dopadu na hlavní dění.
Dnes je to naopak – seriály konečně hrají v MCU důležitou roli. A není to přesně to, co jsme celou dobu chtěli? Aby na postavách a událostech z nich opravdu záleželo? Přijde mi zvláštní, že se nyní kritizuje to, po čem jsme dříve volali – jeden propojený svět, kde se příběhy prolínají a postavy se navštěvují. Konečně se nedělá rozdíl mezi filmem pro stříbrná plátna či seriálem pro streamovací stanici – vždyť vše se odehrává v jednom a tom samém světě.
Ano, může působit zvláštně, že se navazuje na film z roku 2008, ale když ne teď, tak kdy? Nový film konečně rozvíjí předchozí dění a přináší do MCU adamantium, nejtvrdší kov na světě, což otevírá dveře Wolverinovi, na kterého čekáme už dlouho. Konečně se berou v potaz události z Eternals, což už je taky čtyři roky starý film. Rychleji se ale na tyto události asi navázat nešlo.
Politický thriller po vzoru Winter Soldiera
Snímek se snaží být dalším politickým thrillerem a inspirace Winter Soldierem je zřejmá. Nejpropracovanější postavou je překvapivě Thaddeus Ross, který jako jediný prochází emocionálním i fyzickým vývojem. Celý film vlastně stojí hlavně na něm, což je docela ironické, protože titulní Kapitán Amerika se jako postava vůbec nikam neposouvá.
Úniky informací už před premiérou naznačovaly, že film je o všem možném, jen ne o Kapitánu Amerikovi. Přetáčky dokážou snímek vylepšit, ale ne zcela přetvořit. Sam Wilson je zde úplně v pozadí, což sice může být zklamání, ale nakonec to nevadí. Ross v podání Harrisona Forda film drží nad vodou a záporák Leader není vůbec špatný. Po dlouhé době jsem měl pocit, že motivace všech antagonistů dávají smysl, což mi u předchozích MCU filmů často chybělo.
Po všech těch cestách mnohovesmíry, alternativních verzích postav a snaze Marvelu recyklovat staré herce, které náhodně povolává zpět z komiksového důchodu, jsem si konečně užil přízemnější zápletku. A bylo to osvěžující. Toho mnhovesmíru si bohužel ještě užijeme až až, takže jednou za čas si dát komorní příběh o prezidentovi, jenž řeší zdravotní problémy a ztratil svou dceru, je vlastně příjemná změna.
Brave New World možná nenabízí zapamatovatelné akční scény, silné momenty ani propracovaný děj, ale Marvel se musí znovu nastartovat. Z posledních šesti filmů mě zaujal jen jeden a to Strážci Galaxie: Volume 3. Nový Kapitán je jednoduchý, nepřekvapivý film – ale rozhodně není špatný. Přetáčky zachránily, co se dalo, a nakonec z toho vzniklo lehce nadprůměrné politické drama o muži, který ztratil v průběhu let vše, ale musí se tvářit jako nejsilnější osoba na světě. Možná vás to překvapí, ale užil jsem si to.A i když by průměrné hodnocení kolem 60 % filmu sedělo víc, kvůli některým přehnaně negativním reakcím mu přidávám pár bodů navíc.
Hodnocení: 70 %
P.S.: Byl jsem příjemně překvapen, že film neobsahuje témata jako Black Lives Matter nebo jakoukoliv „woke“ propagandu. Je to snímek, který se snaží přijít se svou vlastní identitou neopírající se o aktuálně dění ve společnosti – a to je sympatické.
Recenze MCU filmů z 5. fáze:
Diskuze /11
Podla mna by sa to malo volat Kapitan Falkon. Ale to asi nic nezmeni,ze to bol divny film.
Díky za super recenzi, určitě se na to podívám. :)
Konečně nějaká normální recenze kdy si autor nedal už předem cíl ten film co nejvíce hejtovat. Díky
Woke propagandu? Protože podporovat stejná práva pro všechny je strašně woke.
#5 blondyn.b#4 frixtr: Tohle je ale velice dobrá zpráva. Konečně se děj nebude točit hlavně okolo problému vedlejších postav se svou barvou a zaměřením…a hlavní děj, bude hlavní děj! Woke patří pomalu do minulosti, jako BLM a Meeeee too
#6 ori#5 blondyn.b: Menuj nejaký MCU film kde sa dej točil hlavne okolo problémov vedľajších postáv so svojou farbou a orientáciou.
#7 filozof#6 ori: Marvels, Black Panther 2 :)
#8 ori#7 filozof: A aké tam boli problémy vedľajších postáv s farbou a orientáciou?
#9 filozof#8 ori: Třeba polovina filmu o Namorově matce a jejím kmeni, což absolutně nikoho nezajímalo?
#10 ori#9 filozof: Boli to scény ktoré vysvetlili jeho pôvod, a riadne preháňaš keď tvrdíš že sa to riešilo polovicu filmu.
za mna tento film 25%, bolo to horsie ako Marvels a ten mal aspon 30%. Keby to bolo o Falconovy, a dali viac casu red hulkovi, mohlo sa to dotiahnut na deadpoola. film. To ako vkuse opakovali kapitan sem, kapitan tam bolo vyslovene otravne. Na co mal stit, ked ho kridla chranili kvalitnejsie ako vbranium?