Avengers Slavná série 1602 vyšla v našich končinách již podruhé

Slavná série 1602 vyšla v našich končinách již podruhé

Slavná série 1602 vyšla v našich končinách již podruhé

Pokud vám před pěti lety nějakým způsobem utekla série 1602 od slavného spisovatele Neila Gaimana, máte nyní možnost pořídit si ji díky opětovnému vydání v rámci nakladatelství Crew. A právě na toto nové vydání vám přinášíme recenzi.

8 0
28.6.2019

Hodnotí @DarthRevan

Neila Gaimana netřeba představovat. Přes krátké povídky jako I Cthulhu se dostal k psaní beletrie a komiksů a v druhém jmenovaném odvětví se nejvíce proslavil jako autor kultovního Sandmana, který vycházel v rámci DC Vertigo. V roce 2003 oslovili Gaimana i marveláci a požádali jej o nějakou tu alternativnější sérii. Díky tomu vznikla 1602.

V Gaimanově minisérii 1602 se přesouváme (překvapivě) do Evropy v roce 1602. Alžběta I. už v Británii panuje nějaký ten pátek a její mocné impérium stojí hlavně na schopnostech vrchního špiona Nicholase Furyho, hlavního mága Stephena Strange a taktéž na potulném zpěvákovi Matthewu Murdochovi. V novověké společnosti se ale objevuje tajemná hrozba, jež může zničit celý známý svět a proti které Fury a jeho spojenci musí okamžitě vystoupit.


V komiksu vystupují alternativní verze známých postav. Foto: Marvel Comics

Jednoznačně největší předností celé knihy je aplikování populárních postav do novověkých reálií, do kterých překvapivě sedí. Magneto se tak v klidu stává inkvizitorem, jenž neváhá upalovat mutanty Sira Javiera, který pro změnu ony nadané zrůdy zachraňuje. V Evropě se potulují i alternativní verze dalších hrdinů a padouchů, jen ten Thor si je tak nějak podobný. Nejlepší tedy je, že zatímco v klasických komiksech vidíme hrdiny v latexových a elastických oblečcích, v 1602 nosí dobové oblečení a už z komiksových stránek jim tu „novověkost“ uvěříte.

Špatné je, že příběhově není 1602 žádná sláva. Gaiman zde nepředvádí to, co se mu povedlo v jiných slavných komiksových dílech a selhává v určitých aspektech, kde musí dodržovat všelijaká marvelovská stigmata. Kvůli tomu je časté propojení hrdinů s opravdovými historickými osobnostmi, jež v komiksu vystupují (Alžběta, Jakub VI.), krkolomné a mnohdy i groteskní. Naštěstí ony díry v příběhu vyvažuje impozantní kresba Andyho Kuberta, který se už dříve blýskl sériemi o X-Men a i ve spolupráci s Gaimanem je jeho kresba velmi zdařilá a k příběhu samotnému skvěle pasuje.

V rámci nového vydání knihy v ní najdeme všechny obálky minisérie, krátké shrnutí skic a návrhů všech postav a nakonec i obrázky všech hlavních postav a jejich zařazení do novověkého světa. Na poslední stránce se pak můžete podívat i na kreslenou podobu Gaimana a Kuberta. Celkově vzato je tedy nová, samostatně vycházející verze 1602 lepší, než ta z doby před pěti lety a čtenář si její opětovné čtení rozhodně užije.

70%

Diskuze /4

Yanek

Prosím nepoužívat název kniha, a pokud ano, tak v uvozovkách. Jedná se o tisk pro idioty, které 50 stránek textu unaví a nebo nerozumějí smyslu psaného slova. Ve zkratce: pro Američany, konkrétně pro vyfetlé černochy na welfare, co se živí příležitostnými loupežemi a při nich se stylizují do namalovaných hrdinů.

#2 Lynth #4 Doctor_11
28.6.2019 | 14:03:22
Lynth

#1 Yanek: Kniha je sešitý nebo slepený svazek listů nebo skládaný arch papíru, kartonu, pergamenu nebo jiného materiálu, popsaný, potištěný nebo prázdný s vazbou a opatřený přebalem.

28.6.2019 | 14:32:14
Ratemus

1602 je úžasná věc kterou prostě ocení každý… výborné, jsem rád že po tom Crew sáhla…a navíc ještě vydá X-Meny a Old man Logana…

28.6.2019 | 18:28:55
Doctor_11

#1 Yanek: Tak nehovorí sa tomu Comic Book len tak pre nič za nič :D

29.6.2019 | 12:48:30
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Aktuální film

Spider-Man: Far From Home


Premiéra: 4.7.2019
Režie: Jon Watts
Scénář: Chris McKenna, Erik Sommers
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Tom Holland, Jacob Batalon, Zendaya, Jake Gyllenhaal, Marisa Tomei, Angourie Rice, Hemky Madera, Numan Acar, Samuel L. Jackson, Cobie Smulders, Martin Starr, Jon Favreau, Tony Revolori a další 

VAŠE HODNOCENÍ
PROFIL FILMU
OHODNOŤTE POSTAVY – Již brzy
RECENZE FILMU

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

Reklama

Postavy

Reklama

Galerie

Galerie