Avengers Ancient One

Ancient One

Ancient One

Prastará strážkyně planety Země, kterou chrání před mystickými hrozbami. Vycvičila mnoho nadaných čarodějů, mezi které patřil i její nástupce Doctor Strange.

Sezóny 2
2016 - 2019

Informace

Celé jméno: Yao (komiks)
Barva očí: modrá
Barva vlasů: žádná
Autoři postavy: Stan Lee, Steve Ditko
Představitel: Tilda Swinton
Poprvé se objevil v:
Amazing Adventures #1 (červen 1961)

Filmy

O Prastaré

Prastará je hlavou skupiny Mistrů mystických umění, kteří chrání Zemi před magickými hrozbami z jiných dimenzí. V mystickém městě Kamar-Taj vycvičila mnoho zkušených čarodějů, mezi kterými byl i proslulý Doctor Strange. Zatímco v komiksech se jednalo o muže narozeného kolem roku 1430, filmoví tvůrci sáhli po ženě a její narození přesunuli k roku 1317 mezi Kelty.


Mezi její nepřátele patří Baron Mordo, Dormammu, Umar, Zom nebo Kaecilius.

Komiksy

Yao se narodil kolem roku 1430 ve vesnici zvané Kamar-Taj, která se nacházela na místě dnes známém jako Tibet. Původně byl mírumilovným farmářem, ale vše se změnilo, když narazil na vesničana jménem Kaluu. Ten se s mladým Yaoem podělil o své magické znalosti a spolu začali studovat další taje kouzel, až nakoukli i do tajemství nesmrtelnosti. Mladík chtěl magii použít k ochraně vesnice, ale Kaluu toužil vybudovat impérium, načež pomocí magie ovládl všechny muže z vesnice a udělal si z nich armádu.

Mladý Yao se pokoušel svého přítele zastavit, ale nepodařilo se mu to. Kaluuovo kouzlo nakonec připravilo vesničany o nesmrtelnost, takže i Yao ochutnal, jaké to je být smrtelníkem, i když stárl velmi pomalu. Nakonec se rozhodl, že založí skupinu nadaných jedinců, kteří by se postavili zlým čarodějům. Časem se ze skupiny stal nejvíce zkušených, dokonce byl prvním pozemským smrtelníkem, který se setkal s Eternity. Tato entita jej obdarovala Okem Agamottovým a udělala z něj prvního Sorcerer Supreme.

Během svých putování objevil Cyttorakův chrám v Koreji, kde poprvé bojoval s Dormammu. Jejich finální souboj se nakonec konal v Londýně, přičemž jej vypudil a zaštítil Zemi proti zlým vlivům. Nakonec se usadil v Tibertu, kde potkal svého nástupce Dr. Druida. Časem jej navštivil Karl Mordo, který toužil být jeho studentem. Prastarý v něm viděl jeho zlobu, ale pokusil se jej změnit v lepšího člověk, což mu nakonec nevyšlo. O nějaký čas později dorazil do chrámu Doctor Strange, který chtěl jeho schopností využít, aby si vyléčil ruce. Strange nakonec upustil od své sobeckosti a Prastarého zachránil před Mordem.

Prastarý ze Strange vycvičil mocného čaroděje, který nadále užíval jeho rad. Mordo se Prastarého pokoušel zabít ještě několikrát, ale nikdy se mu to nepodařilo. V pozdějších letech byl Prastarý lapen samozvaný Žijícím Buddhou, který sloužil démonu Shuma-Gorathovi. Prastarý měl být využit pro démonův příchod, proto požádal Strange, aby ukončil jeho život. Yao splynul s vesmírem a i v posmrtném životě radil svému učni.

Filmy, seriály a další média

Prastarý figuroval jako neviděná entita v televizním filmu Dr. Strange z roku 1978, který však nebyl moc dobře přijat. Později se objevil v animovaném seriálu Spider-Man z roku 1994 nebo animovaném filmu Doctor Strange: The Sorcerer Supreme. Na poli videoher jste jej mohli spatřit v Marvel: Ultimate Alliance nebo Marvel: Future Fight, kde je inspirován filmovou verzí.

Marvel Cinematic Universe

Prastará byla nejdéle žijící Sorcerer Supreme, která bránila Zemi před mystickými hrozbami po milénia. Nikdo neznal její přesný věk, ale měla pocházet od Keltů. Mimo ochranu Země pomáhala Prastará také ostatním, především pak paralyzovaným, zlomeným nebo nevěřícím jedincům. Ti, kteří postoupili dál, byli učeni kouzlům na místě zvaném Kamar-Taj. Jeden její student jménem Kaecilius se však ze své ztráty nedokázal vyléčit a zjistil, že je Prastará spojená s Temnou dimenzí, což je klíč k nesmrtelnosti. Kaecilius proto ukradl stránku z Cagliostrova grimoáru a s několika fanatiky opustil Kamar-Taj.

Čarodějka se s Kaeciliem utkala v Londýně, ale i tak se mu podařilo uniknout. Jednoho dne dorazil za Prastarou zlomený chirurg jménem Strange, který byl velmi skeptický, ale vytrvale se toužil pochopit její znalosti. Prastará se proto rozhodla, že jej bude učit, přičemž se Strange učil rychleji než ostatní. Kaecilius nakonec podnikl útok na svatyně, aby zrušil magickou ochranu Země, což také způsobilo smrt Prastaré, která se obětovala v Zrcadlové dimenzi.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
xflori01

Tilda Swinton je dokonalá :)

webmaster
10.8.2020 | 21:07:40

Aktuální film

Spider-Man: Far From Home


Premiéra: 4.7.2019
Režie: Jon Watts
Scénář: Chris McKenna, Erik Sommers
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Tom Holland, Jacob Batalon, Zendaya, Jake Gyllenhaal, Marisa Tomei, Angourie Rice, Hemky Madera, Numan Acar, Samuel L. Jackson, Cobie Smulders, Martin Starr, Jon Favreau, Tony Revolori a další 

VAŠE HODNOCENÍ
PROFIL FILMU
OHODNOŤTE POSTAVY – Již brzy
RECENZE FILMU

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

Reklama

Postavy

Reklama

Galerie

Galerie