Avengers Raza

Raza

Raza

Vůdce teroristické organizace známé jako Deset Kruhů, která stála za únosem Tonyho Starka.

Sezóny 1
2008 - 2008

Informace

Skutečné jméno: Raza Hamidmi Al-Wazar
Výška: 1,77 m
Váha: 85 kg
Barva očí: hnědá
Barva vlasů: žádná
Autoři postavy: Stan Lee, Larry Lieber,
Don Heck
Představitel: Faran Tahir
Poprvé se objevil v:
Tales of Suspense #39 (březen, 1963)

Filmy

Iron Man (2008)


O Razovi

Raza je jedním z vůdců teroristické organizace zvané Deset Kruhů, která má sídlo v Afghánistánu. Jednoho dne uzavřel dohodu s Obadiahem Stanem, která mu obstarala zbraně výměnou za smrt Tonyho Starka.

Přestože byla tato postava vytvořená speciálně pro film, má velmi silný základ v komiksu. Když byl Starkův příběh přenesen z Vietnamu do Afghánistánu, bylo třeba upravit i jeho únosce. Jak někteří z vás jistě tuší, Razovou předlohou nebyl nikdo jiný než Wong-Chu.

Komiksy

Wong-Chu byl komunistický vůdce ve Vietnamu, který uvěznil Tonyho Starka poté, co ho zranila jeho vlastní mina. Wong-Chu dal Starkovi nabídku: pokud vyrobí pro komunisty mocnou zbraň, dovolí svým doktorům zachránit jeho život. Stark věděl, že jeho únosce lže, doktoři jej totiž mohli zachránit okamžitě, čímž by měl dostatek času na výrobu zbraně.

Stark na dohodu přistoupil doufaje, že získá čas a přístup k nástrojům. Zbraň se rozhodl vyrobit pro sebe, čímž by se udržel naživu. Wong-Chu dal Starkovi přístup do malé laboratoře a jako asistenta mu přidělil jeho spoluzajatce Ho Yinsena. Yinsen pomohl Starkovi s výrobou elektricky napájeného kovového brnění a vybavil jej různými zbraněmi. Wong-Chu začal být brzy podezřívavý z práce svých zajatců. Yinsen se obětoval a odlákal stráž, aby se mohla Starkova zbroj dostatečně nabít. Byl zabit samotným Wong-Chuem.

Stark Yinsenovu smrt pomstil. Wong-Chu se snažil uniknout a pozabíjet další vězně, jenže byl sám zabit. Později bylo odhaleno, že Wong-Chu nikdy nebyl svým pánem, ale poslouchal Mandarina, který se stal Iron Manovou archnemesis. Další příběhy také odhalily, že Wong-Chu přežil a od intergalaktického obchodníka koupil Yinsenův mozek. Iron Man se spojil s Yinsenovými učedníky a svého nepřítele konečně porazili.

Samotný Raza se poté v komiksech taktéž objevil a to v jednom čísle Iron Mana. Šlo spíše o takový easter egg. Postava se již dále nijak nevyvíjela, ani neznáme její konečný osud.

Filmy, seriály a další média

V seriálu Marvel Anime: Iron Man se Wong-Chu objevil pod jménem Righella. Opět šlo o upravenou verzi postavy. Pravý Wong-Chu se pak objevil v animovaném filmu The Invincible Iron Man, kde se snažil zabránit zmrtvýchvstání Mandarina, který je v této verzi jakousi mytickou bytostí.

Marvel Cinematic Universe

Raza byl jedním z vůdců Deseti Kruhů, který byl najat obchodním businessmanem Obadiahem Stanem. V jejich dohodě stálo, že během zbraňové zkoušky zabije Tony Starka, výměnou za zbraně ze Stark Industries. Raza na nabídku přistoupil a jeho muži zaútočili na vojenský konvoj, ale Starka nezabili.

Když zjistili, jak je jejich cíl důležitý, přinutili jej sestrojit raketu Jericho, kterou předváděl americké armádě. Raza pak Staneovi poslal video, kde mu vysvětlil, proč si Starka nechají, a doufal, že jim pošle víc peněž za jeho zabití. Stavba rakety však trvala moc dlouho, proto se Raza rozhodl navštívit Starka osobně.

Na dostavění rakety mu dal den, čímž přinutil Starka rychle dokončit své brnění, které s Yinsenem plánovali. Raza sledoval muže skrze kamery, ale když Starka nikde neviděl, poslal za ním své muže. Stark využil brnění k útěku, ale nedokázal zachránit Yinsena, který se pro něj obětoval. Raza však přežil a v poušti nalezl zbytky brnění, které nabídl Obediahovi. Jeho patron jej však zradil a nechal jej i všechny jeho muže pozabíjet.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

Aktuální film

Spider-Man: Far From Home


Premiéra: 4.7.2019
Režie: Jon Watts
Scénář: Chris McKenna, Erik Sommers
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Tom Holland, Jacob Batalon, Zendaya, Jake Gyllenhaal, Marisa Tomei, Angourie Rice, Hemky Madera, Numan Acar, Samuel L. Jackson, Cobie Smulders, Martin Starr, Jon Favreau, Tony Revolori a další 

VAŠE HODNOCENÍ
PROFIL FILMU
OHODNOŤTE POSTAVY – Již brzy
RECENZE FILMU

Marvel Cinematic Universe

PRVNÍ FÁZE

 

DRUHÁ FÁZE

 

TŘETÍ FÁZE

 

Reklama

Postavy

Reklama

Galerie

Galerie