Batman Temný rytíř DVD

Temný rytíř DVD

Temný rytíř DVD

Nejočekávanější DVD předvánočního trhu s nejúspěšnějším filmem letošního roku. Pojďme se podívat podrobně na Temného rytíře a jeho DVD výbavu a odhalit tajemství českého dabingu, nedostatkové sběratelské edice, podivného obrazového přepisu i chudších bonusů.

0 0
19.12.2008

DVD

Temný rytíř se k nám na DVD podívá hned ve třech různých edicích.
  • Speciální edice – obal Batman
  • Speciální edice – obal Joker
  • Sběratelská edice – s motorkou

Klasickou dvojdiskovou edici si tak můžete pořídit hned s dvěma různými obaly, podle toho, kterou stranu preferujete. Horší to bude se sběratelskou edicí, protože z té se rázem stal těžce nedostatkový kousek. Původně plánovaný počet cca 800 kousků do ČR byl na poslední chvíli osekán na 500, tuto poptávku stihla většina internetových obchodů uspokojit už v předobjednávkách. Na skladě ho nemají v současné době už ani velké řetězce typu Bontonland, které dostaly pouze jednotky kusů. Na rozdíl od jiných titulů se nemůžete ani dost dobře rozhlédnout v zahraničí, edice s motorkou byla spolu s DVD určena jen pro východní Evropu (v západní Evropě, v USA nebo v Austrálii se motorka prodává pouze s Blu-Ray) a tak jedinou šancí jsou obchody například v Polsku (ovšem bez potvrzené české podpory) nebo Maďarsku (tam česká podpora je). Zavděk můžete teoreticky vzít také sběratelskou edicí s maskou, která se u nás neprodává, ale seženete ji například v Británii nebo Maďarsku.


Předobjednávka 2-DVD Temný rytíř na Filmcity

Ale teď už pojďme na samotné DVD, jehož obsah je pro všechny edice stejný.

Technické specifikace

Obraz: 2,35:1 anamorfní PAL

Zvuk: Dolby Digital 5.1 – česky, anglicky, maďarsky

Titulky: české, anglické, maďarské, rumunské

Obvykle se už obrazu a zvuku příliš v recenzích nikdo nevěnuje, protože jsme si zvykli prakticky na maximální kvalitu, ovšem Temný rytíř si speciální zmínku zasluhuje. Bohužel v negativním slova smyslu a to konkrétně u obrazu. Jeho kvalita je totiž vzhledem k renomé snímku přinejmenším rozporuplná a na větších úhlopříčkách jsou vidět v některých scénách nepříjemné barevné mapy. Warneři byli za odfláknutý přepis kritizováni i u posledního DVDčka s Harry Potterem, spekuluje se, že s nástupem Blu-Ray se snaží „úmyslně“ DVD kazit, aby lidé získali pádnější důvod pro koupi nové generace disků. Tak jako tak má DVD Temný rytíř z obrazu na vysvědčení 2 mínus.

Vzhledem k originálním zvuku se sluší zmínit také český dabing. Nejvíce rozebíraný bude asi Joker, který je díky Heath Ledgerovi dnes už legendou. Jeho český dabér Martin Sobotka stál před velkou výzvou, jak utáhnout jeho mistrný projev. Nemá sice tak hluboký hlas jako Ledger, ale jinak si zdařile pohrál s jeho záchvaty a nechybí ani typické mlaskání. Pomáhá mu i zdařilý český překlad, který dodal i klasickým hláškám odpovídající údernost („Why-so-serious“ – Proč-se-nesměješ“ – viz video). Kompletní výpis dabérů můžete najít na DabingForum.cz.

Bonusy

Na prvním disku najdete jen samotný film (bohužel žádný komentář) a podobně jako u Batman začíná, i Temný rytíř potvrzuje, že velká vůle vyrobit kvalitní bonusy nebyla. Není jich málo a jsou v drtivé většině kvalitní, ale celosvětově čtvrtý nejúspěšnější film všech dob by si zasloužil pořádnou výbavu, která by vydržela na mnoho hodin. Takhle máte za hodinu a půl po všem.

Gotham Uncovered

Největší část bonusů zabere šestice klipů z natáčení. Nevěnuje se ani tak důvodům vzniku pokračování, hereckému obsazování nebo scénáři, skočíme rovnou po hlavě do natáčení úvodní scény, která se podobně jako dalších 5 točila na IMAX kamery. 3-D formát přinesl filmařům pořádné starosti, těžká kamera zatím nebyla ještě nikdy použita pro takové scény jako v Temném rytíři. Úplně jinak se vyřádil zase skladatel Hans Zimmer, který vymyslel pro Jokera „hudbou, kterou budou lidi nenávidět“ a pohled do jeho studia napovídá, že i taková hudba dá pěknou dřinou. Další na řadě je honička v podzemí, kde se může Christopher Nolan pochlubit, jak většinu úžasných kousků, jako například překlopení kamiónů, natočil v reálu a ne pomocí počítače. Vůbec použití klasických technik je pro celého Temného rytíře typické, pokud přijdou ke slovu počítače, tak jen k vygumování pracovních pomůcek ze záběrů.

K tomu se také hodně přiblíží video o kaskadérských kouscích, kde se povídá hlavně o skocích a létáních v Hongkongu (které na poslední chvíli nebyly filmovány v reálu) nebo o závěrečné přestřelce v prosklené budově. Klip The Incredible Gadget and Tools skrývá jak už název napovídá hlavně představení Batpodu a styl jak se dával dohromady, prostor dostane i nový Batmanův oblek, který se dočkal od Batman začíná velkých změn umožňujících lepší a rychlejší pohyb. A posledním klipem je ohlédnutí za natáčením Temného rytíře jako takovým, nečekejte ovšem díkuvzdání Heath Ledgerovi, jako další poctu především technikům a kaskadérům.

Gotham News

Celkem zajímavým nápadem jak doplnit už tak nadupaný příběh Temného rytíře je šestice reportáží „skutečné“ televizní stanice Gotham Cable News. Formou reportáží a rozhovoru se dozvíme některé další podrobnosti o všech hlavních hrdinech. Jednou tu tak máme profil práce policie a Gordona obzvláště, následuje rozhovor o kampani Harveyho Denta, nechybí profil milionáře Bruce Wayne a v duelu si to rozdá policejní prezident a mafiánský kápo Maronim. Útržky některých z nich jste mohli zahlédnout v samotném filmu, tady je máte v plném rozsahu a nahotě odhalující jejich poněkud amatérský původ.

IMAX Scenes

Temný rytíř se může chlubit zajímavým unikátem, šest klíčových scén vzniklo přímo pro trojrozměrný formát IMAX. Na DVD si je můžete vychutnat v maximálně možné kvalitě, což znamená parádní kvalita obrazu, poněkud jiný ořez (1,44:1, vidíme tedy více nahoře i dole), chybí už jen 3D brýle. Konkrétně se jedná o úvodní přepadení banky, Batmanovu misi v Hongkongu, honička v podzemí, honička s Lamborghini, závěrečná přepadovka v prosklené budově a nakonec poslední scény Batmanova úprku před policií.

Galleries

Ve fotogalerii najdete čtyři složky, asi nejzábavnější je krátká galerie Jokerových karet s pestrobarevnými motivy. Zbývající tři jsou: fotografie z natáčení, plakáty a některé výtvarné návrhy (oblek, motorka).

Trailers

Kdo se ještě stále nenabažil trojice populárních trailerů (teaser, legendární a častokrát parodovaný první trailer a nejdelší mezinárodní trailer), má možnost svoje manko zde dohnat, na druhé obrazovce se skrývá ještě šestice tematických televizních klipů.

Verdikt

A to je všechno? Bohužel ano. DVD Temný rytíř je mírným zklamáním. O filmu nelze pochybovat a zaslouží plné hodnocení, ale průměrná výbava a ne úplně špičkové technické zpracování sráží výslednou známku o pořádný kus dolů.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

DC Extended Universe

Pro aktuální informace o Batmanovi a Justice League navštivte náš web DC Extended Universe 

The Dark Knight Rises

Temný rytíř povstal (2012)


Premiéra: 20.7. USA/26.7. ČR 2012
Režie: Christopher Nolan
Scénář: Jonathan Nolan, Christ. Nolan
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Morgan Freeman, Tom Hardy, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Liam Neeson, Christopher Judge

Reklama

Momentka

Momentka

Reklama