Batman
98/100 - 35×

Batman

Když byl Bruce Wayne malý, zabili mu rodiče. Jako dospělý se rozhodl vrátit do rodného města Gotham spravedlnost a jako Batman chránit spravedlnost. Navštivte náš web věnovaný komiksovému, seriálovému i filmovému fenoménu Batman.

1937 | Vysílá se
žánr
Akční, Detektivní, Komiksový

Batman (1989)

Batman (1989)

Pod režijní taktovkou Tima Burtona se v historicky prvním plnohodnotném filmu o Batmanovi setkáváme s temným hrdinou, jehož snaha očistit své město od zločinu se zdá být nedosažitelným cí­lem…

35 2
30.7.2008

Originální název: Batman

Premiéra: 9.6. 1989 USA/1.5. 1992 ČR

Režie: Tim Burton


Scénář: Sam Hamm a Warren Skaaren

Hudba: Danny Elfman

Hrají: Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger, Billy Dee Williams, Michael Gough, Prince

Stopáž: 122 minut

Naše hodnocení: 80%

Velké ambice Burtonova díla naznačuje taktéž ansámbl obsazených herců: v titulní roli zazářil Michael Keaton a do role padoucha Jokera byl obsazen Jack Nicholson, který všechny diváky uhranul, tím jak dokonale ztvárnil svého vyšinutého antihrdinu. Třetí nejdůležitější postavu – zvídavou novinářku Vicky Vale – sehrála Kim Basinger.

Díky svěžímu scénáři, výborné režii a skvělým hereckým výkonům se podařilo vytvořit něco výjimečného. Snímek nestojí ani tak na konfrontaci Batmana a Jokera, jako spíš na celkovém pojetí atmosféry zločinem prolezlého Gothamu. Celý film je navíc podbarvený výbornou hudbou Dannyho Elfmana, na jejíž famózní hlavní motiv se jednoduše nezapomíná.

A přitom to celé mohlo dopadnout špatně – ošemetnost bat-tématu málem donutila režiséra z projektu vycouvat a neustálé komandování ze strany studia věci taktéž dvakrát nepomohlo. Přesto Tim Burton společně s celým tvůrčím týmem dokázal tyto nepříjemné překážky překonat a svou práci odvést na výbornou a k tomu ještě na place zachovat relativní klid a pohodu – snad krom občasně se objevujících hvězdných manýrů Nicholsona vládla při natáčení příjemná atmosféra.

Po dokončení filmu a jeho uvedení do kin na sebe úspěch nenechal dlouho čekat. Celkové tržby překročily cifru 400 miliónů dolarů a Tim Burton tak automaticky dostal možnost natočení dalšího pokračování. Nabídku přijal a film dostal jméno Batman se vrací.

Podívaná dodnes zůstává uznávaným klenotem mezi komiksovými filmy a je to právě toto Burtonovo dílo, jež odstartovalo novou éru Batmanových filmů. Ta de facto trvá dodnes, kdy po poněkud rozpačitých filmech Joela Schumachera štafetový kolík přebral Christopher Nolan. Ten navázal na Burtonův úspěch a jím danou vysokou laťku ještě překonal.

Za famózní výpravu si film po zásluze odnesl Oscara.

Oficiální trailer

Thumbnail Play icon

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

DC Extended Universe

Pro aktuální informace o Batmanovi a Justice League navštivte náš web DC Extended Universe 

The Dark Knight Rises

Temný rytíř povstal (2012)


Premiéra: 20.7. USA/26.7. ČR 2012
Režie: Christopher Nolan
Scénář: Jonathan Nolan, Christ. Nolan
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Morgan Freeman, Tom Hardy, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Liam Neeson, Christopher Judge

Reklama

Momentka

Momentka

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama