Batman Batman se vrací (1992)

Batman se vrací (1992)

Batman se vrací (1992)

Režií druhého Batmanova příběhu byl znovu pověřen Tim Burton, který po masivním úspěchu prvního dílu znamenal pro producenty záruku kvality a tučného výdělku. Taktéž dostal mnohem více volnosti a klidu, ne jako při prvním natáčení, kdy si musel obhajovat snad každé své rozhodnutí zasahující do koncepce filmu.

27 1
1.8.2008

Originální název: Batman Returns

Premiéra: 19.6. 1992 USA/?.?. 1992 ČR

Režie: Tim Burton


Scénář: Sam Hamm a Daniel Waters

Hudba: Danny Elfman

Hrají: Michael Keaton, Danny DeVito, Michelle Pfeiffer, Christopher Walken, Michael Gough, Michael Murphy

Stopáž: 122 minut

Naše hodnocení: 70%

Do hlavní role opět obsadil Michaela Kaetona. Při výběru dalších charakterů a jejich představitelů se nebál riskovat a do rozjetého vlaku přibral rovnou několik nových postav. Jednak to byl hlavní záporák – zakrslý Penguin – jehož roli svěřil Dannymu DeVitovi. Stejnou pozornost pak na sebe přitáhla i nejdůležitější ženská postava v příběhu – kočičí žena Catwoman – jenž si s grácií sobě vlastní vystřihla Michel Pfeifer. Posledním hráčem usilujícím o vládu nad Gothamem se pak stal zákeřný podvodník Max Schreck, jehož si zahrál Christopher Walken.

Právě Catwoman ve filmu sehrává velmi důležitou roli. Její příběh sledujeme od úplného začátku, kdy nejprve jako poctivá sekretářka Maxe Schrecka odhalí jeho podvody. Když se pak, ale o ní a jejích odhalení Schreck dozví, rozhodne se zakročit a zabít ji – shodí ji z mrakodrapu.

Hrdinka se štěstím pád přežívá a stává se z ní vychytralá mstitelka neštítící se kdejaké praktiky odporující zákonu. Právě tehdy dochází k její první konfrontaci s Batmanem, který s ní nesouhlasí v nevybíravém rabování Gothamu, jež Catwoman provádí. Přesto oba hrdinové spojí své síly. Gotham je totiž poté, co se Penguin dohodne se Schreckem o vzájemné „výpomoci“, ve velkém nebezpečí. I když jsou motivy Catwoman rozporuplné a divák tuší, že ji jde hlavně o pomstu, drží ji společně s Batmanem palce až do samotného konce filmu…

Temná atmosféra gothamské metropole člověka znovu dokáže pohltit – je radost sledovat jak se v souboji „dva proti dvěma“ situace neustále mění a vyvíjí.

I když je Penguin vlastně tragickou postavou, jsou jeho tvrdé útoky na Gotham natolik hrozivé, že mu divák přeje trpkou porážku. I tak je – dle mého názoru – nejhorším charakterem Walkenův Schreck, jehož vizáž vychytralého a slizkého obchodníka je doopravdy odpudivá.

Oficiální trailer

Thumbnail Play icon

Diskuze /3

PanNigma

Nechápu proč je hodnocení 70.Podle mĕ je to úplnĕ nejlepší film ze všech batmanů

5.12.2014 | 17:54:38
PanNigma

Nechápu proč je hodnocení 70.Podle mĕ je to úplnĕ nejlepší film ze všech batmanů

5.12.2014 | 17:55:47
Levascue

Tak teď jsem si teprve všiml hodnocení Edny – 70%, o stupeň horší než jednička?? To příliš nechápu, dvojka je o pořádný parník lepší a dost možná jeden z nejlepších DC filmů…

21.4.2021 | 9:04:30
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

DC Extended Universe

Pro aktuální informace o Batmanovi a Justice League navštivte náš web DC Extended Universe 

The Dark Knight Rises

Temný rytíř povstal (2012)


Premiéra: 20.7. USA/26.7. ČR 2012
Režie: Christopher Nolan
Scénář: Jonathan Nolan, Christ. Nolan
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Morgan Freeman, Tom Hardy, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Liam Neeson, Christopher Judge

Reklama

Momentka

Momentka

Reklama