Batman
98/100 - 35×

Batman

Když byl Bruce Wayne malý, zabili mu rodiče. Jako dospělý se rozhodl vrátit do rodného města Gotham spravedlnost a jako Batman chránit spravedlnost. Navštivte náš web věnovaný komiksovému, seriálovému i filmovému fenoménu Batman.

1937 | Vysílá se
žánr
Akční, Detektivní, Komiksový

Batman: Dlouhý Halloween (1996)

Batman: Dlouhý Halloween (1996)

Po deseti letech komiksový autor Jeph Loeb a kreslíř Tim Sale volně navazují na klasický Rok jedna Franka Millera. V jejich Dlouhém Halloweenu zabaleném v hutné noirové atmosféře, sledujeme jeden z případů rané Batmanovy kariéry.

1 0
1.8.2009

Originální název: Batman: The Long Halloween

Datum vydání: prosince 1996–1997 USA/2008–2009 ČR

Scénář: Jeph Loeb


Kresba: Tim Sale

Překlad: Marek Barányl a Pavel Švanda

Počet stran: 176 (první kniha)/200 (druhá kniha)

Naše hodnocení: 80%

Vedle podobného základu a stylu budování nového Batmanova světa (obě komiksové série jsou klíčovými pilíři „po-krizové“ literatury DC Comics) bychom dnes mezi Rokem jedna a Dlouhým Halloweenem našli pojítek mnohem víc. Oba svazky se totiž staly volným předobrazem pro úspěšné filmy režiséra Christophera Nolana, Millerova kniha pro jeho Batman začíná, Loebova zase pro Temného rytíře.

Vedle několika shodných scén, které mají být Nolanovou poctou komiksovým předlohám, se oba příběhy zpočátku zaměřují na spojenectví Batmana, policejního komisaře Jima Gordona a okresního prokurátora Harveyho Denta proti působení mafiánských rodin v Gotham City, oba příběhy však záhy zastíní tragédie v podobě přeměny Harveyho Denta v maniakálního superzločince jménem Two-Face.

Zatímco zbytek filmu si pak pro sebe krade Ledgerův Joker, hlavní zápletkou Dlouhého Halloweenu je pátrání po sériovém zabijákovi, který si říká „Sváteční vrah“, a který na každý svátek v roce zabíjí vysoko postavené členy gangů Carmine „Římana“ Falconeho a po čase i jeho rivala Salvatora Maroniho. Sváteční vrah za sebou pokaždé nechává velice specifický rukopis, jak však měsíce plynou a na každý svátek je upsána další vražda, Batmanovi se tajemného zabijáka stále nedaří polapit. Navíc má plné ruce práce s Jokerem, kterému Sváteční vrah vyfoukl pozici největšího maniaka v Gothamu, a spoustou dalších klasických nepřátel, jako je Poison Ivy, Riddler nebo Scarecrow, které proti němu posílá Říman. A aby toho nebylo málo, do života mu opět vstupuje tajemná Catwoman.

Celý příběh je dokonalým rukopisem svého autora, Jepha Loeba, který mohou čeští čtenáři znát z u nás už před pár lety vydaného Ticha. Opět nás zde čeká napínavý detektivní příběh, jehož rozuzlení tkví v nejrůznějších detailech. Velice působivé je i Loebovo spojení s kreslířem Timem Salem, který nezaměnitelnou atmosféru celého díla (především ve spojení s vánočními svátky) přivádí až k dokonalosti.

Dlouhý Halloween původně vyšel ve třinácti komiksových číslech od prosince roku 1996 do prosince 1997. Samotný příběh pak plyne velice podobně, konkrétně od října do října, kdy Sváteční vrah v Gothamu řádil. Odtud pochází název „Dlouhý Halloween“. Na Vánoce roku 2008 se u nás začala prodávat kniha obsahující první polovinu příběhu Dlouhého Halloweenu, v květnu následujícího roku pak vyšla i část druhá. Speciální recenzi na knihu první si můžete přečíst zde.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

DC Extended Universe

Pro aktuální informace o Batmanovi a Justice League navštivte náš web DC Extended Universe 

The Dark Knight Rises

Temný rytíř povstal (2012)


Premiéra: 20.7. USA/26.7. ČR 2012
Režie: Christopher Nolan
Scénář: Jonathan Nolan, Christ. Nolan
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Morgan Freeman, Tom Hardy, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Liam Neeson, Christopher Judge

Reklama

Momentka

Momentka

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama