Batman
98/100 - 35×

Batman

Když byl Bruce Wayne malý, zabili mu rodiče. Jako dospělý se rozhodl vrátit do rodného města Gotham spravedlnost a jako Batman chránit spravedlnost. Navštivte náš web věnovaný komiksovému, seriálovému i filmovému fenoménu Batman.

1937 | Vysílá se
žánr
Akční, Detektivní, Komiksový

Bane

Bane

Dalšího z klasických padouchů batmanského univerza si teprve nedávno vybral režisér Christopher Nolan do závěrečného dílu své netopýří trilogie. Se vzpomínkou na nemluvného hromotluka z filmu Batman a Robin Joela Shumachera však tato volba spoustu filmových fanoušků nemile překvapila. Hodně by se proto asi divili, jak se od tohoto klišé původní Bane ve skutečnosti liší.


Skutečné jméno: neznámé

Výška: přes dva metry

Váha: 159 kg

Barva očí: hnědá

Poprvé se objevil v: Batman: Vengeance of Bane #1 (leden 1993)

Autoři postavy: Chuck Dixon, Doug Moench a Graham Nolan

Image

Bane se velice liší od většiny ostatních Batmanových souputníků, a to nejen tím, že jeho původ sahá „pouze“ do roku 1993, kdy se poprvé objevil v sérii Vengeance of Bane. Tento mocný Batmanův (ne)přítel totiž nejen že je duševně zcela příčetný – a neřadí se tudíž ke kurióznímu výkvětu psychopatických zabijáků z Arkhamského sanatoria, ale právě naopak disponuje značným intelektem, když například během jednoho roku sám vydedukoval Batmanovu identitu, pročež také zůstává i jedním z mála jeho protivníků, kteří ji znají.

Bane zpravidla nosí jednoduchý zápasnický trikot společně s ikonickou maskou a hadicí speciálního toxinu Venom zavedenou přímo do jeho mozku. Vedle toho mluví plynně šesti světovými jazyky, ovládá meditaci a využívá speciální bojovou techniku, kterou sám pro sebe navrhl.

Komiksy

Bane se za podivných okolností narodil ve věznici fiktivního jihoamerického ostrovního státu Santa Prisca. Aby v tomto nehostinném prostředí vůbec přežil, už od útlého dětství musel nabýt na fyzické síle a naučit se bránit. Ve svém oblíbeném plyšovém medvídkovi například skrýval nůž, který měl připravený na kohokoliv, kdo by jej chtěl ohrozit (tak poprvé zabil člověka ve svých pouhých osmi letech). Vedle toho Bane pečlivě studoval i jakoukoliv knihu, která se mu ve vězení dostala do ruky, a byl vychováván jezuitským knězem, kterého později zabil.

Během dospívání se z Banea stal král věznice, načež ho její správa přihlásila jako pokusný subjekt na využitá nového toxinu jménem Venom, který zatím zabil každého, komu byl podán. Bane ale přežije a toxin mu dodá nadlidskou fyzickou sílu. Je však závislý na dávkách po každých dvanácti hodinách, které jsou mu trubicí vedeny přímo do mozku.

Bane nakonec z vězení uprchne a vydá se do Gothamu, kde si za osobní výzvu ustanoví porážku Batmana, který celému městu vládne. Bane nejdříve osvobodí mnoho jeho protivníků z Arkhamského sanatoria, jejichž zpětné polapení Batmana fyzicky i psychicky velmi vyčerpá. Poté, znaje protivníkovu identitu, na něj počká v jeho jeskyni a utká se s ním. Baneovi se podaří přerazit Batmanovu páteř, čímž ho ochromí a nechá na pokraji života a smrti. Od té doby je Bane znám jako „muž, jenž zlomil netopýra“.

Bane se pak s Batmanem utká ještě několikrát, zároveň s ním ale v několika případech i spojí síly – například proti mafiánské organizaci, která v Gothamu distribuuje Venom. Bane se po splnění tohoto úkolu jakoby sám zprostí veškerých svých hříchů – během let dokonce odolá závislosti na Venomu a zapřísahá se, že by raději zemřel, než aby ho znovu použil, a vyzývá Batmana, aby ho nechal žít v míru, a vydává se za hranice Gothamu, kde pátrá po svém biologickém otci.

Načas spojí síly s Ligou stínů a samotný Ra´s al Ghul z něj udělá svého „dědice“, což je post, který svého času nabízel i Batmanovi. Při hledání svého otce Bane zjišťuje, že jedním z možných „kandidátů“ je i doktor Thomas Wane, otec Bruce Wanea alias Batmana, načež se vrací do Gothamu, aby na tuto skutečnost Batmana upozornil, a kde se s ním opět spojí proti několika hrozbám.

Výsledky DNA však nakonec prozradí, že Wayne Baneovým otcem nebyl, a on tak nyní opět odchází, a to tentokrát i s Batmanovým upřímným požehnáním a dokonce i finančním založením.

Filmy a TV

  • Bane se objevil v obou klasických animáčích z 90. let, v obou případech se ale jednalo pouze o podřadného zločince, kterého si mafie najala na likvidaci Batmana. Naposledy v tomto seriálovém univerzu vystoupil v Batman budoucnosti, kde se z něj stal starý mrzák na vozíčku, kterého Venom udržuje už jen jakž tak při životě.
  • Co se týče novějších seriálů, Banea jsme mohli vidět i v Batman vítězí z roku 2004, kde ho daboval známý hollywoodský herec Ron Perlman (ten v různých seriálech namluvil i Killer Croka či Clyface). Naposledy se objevil i v Batman: Odvážný hrdina. Tato verze Banea pak značně připomíná jeho filmovou adaptaci od Joela Schumachera.
  • Tento režisér přivedl filmového Banea k životu v nechvalně proslulém blockbusteru Batman a Robin z roku 1997. Schumacher sice dodržel linii s Baneovým pobytem ve vězení – kde byl vybrán do nelegálního experimentu, ve kterém byly účinky Venomu předvedeny zahraničním „zájemcům“, jakoukoliv fyzickou sílu však tomuto Baneovi dodal právě až Venom. A co se nějaké inteligence týče, filmový Bane byl pouhým tupým hromotlukem, kterého si kolem prstu obmotala Poison Ivy. Právě tato inkarnce způsobila obrovské škody na reputaci původního Banea.
  • Začátkem roku 2011 ohlásil režisér Christopher Nolan, že do svého nového filmu The Dark Knight Rises využije postavu Banea, do které obsadí anglického herce Toma Hardyho, který s ním v roce 2010 spolupracoval už na jeho filmu Počátek.

Jiné světy

Proti Baneovi jsme si mohli zahrát i ve výborné počítačové hře z roku 2009 Batman: Arkham Asylum. Jelikož by se ale Bane podle komiksů v Arkhamském sanatoriu vyskytovat vůbec neměl (což jsem vysvětloval výše), byla zde dodána zápletka, že Bane byl uvězněn jako testovací subjekt na nelegální experimenty, které si kladly za cíl zvýšit efektivitu Venomu (zde uváděný jako nový toxin TITAN). Význam Baneovy přítomnosti vyzněl zejména v závěru hry, kdy TITAN sám na sebe aplikuje samotný Joker.

Bane se pak vrátil i v o dva roky pozdějším herním pokračování Batman: Arkham City. Zde však funguje jako podnnět k určitým typům misí a jeho status „monster bosse“ zde zastupuje Solomon Grundy.

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

DC Extended Universe

Pro aktuální informace o Batmanovi a Justice League navštivte náš web DC Extended Universe 

Reklama

The Dark Knight Rises

Temný rytíř povstal (2012)


Premiéra: 20.7. USA/26.7. ČR 2012
Režie: Christopher Nolan
Scénář: Jonathan Nolan, Christ. Nolan
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Morgan Freeman, Tom Hardy, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Liam Neeson, Christopher Judge

Momentka

Momentka

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama