Batman
98/100 - 35×

Batman

Když byl Bruce Wayne malý, zabili mu rodiče. Jako dospělý se rozhodl vrátit do rodného města Gotham spravedlnost a jako Batman chránit spravedlnost. Navštivte náš web věnovaný komiksovému, seriálovému i filmovému fenoménu Batman.

1937 | Vysílá se
žánr
Akční, Detektivní, Komiksový

Catwoman

Catwoman

Catwoman patří mezi nejslavnější ženy komiksové literatury. Je také jedním ze symbolů celého světa kolem Batmana a rozhodně se jedná o jednu z nejpřitažli­vějších hrdinek pohybující se v Gothamu… Jako Batmanovu protivnici, ale také věčnou lásku, ji stvořili dva vynikající scénáristé a kreslíři – Bob Kane a Bill Finger.


Skutečné jméno: Selina Kyle Výška: 1,71 m Váha: 57,6 kg Barva očí: zelená Vlasy: černé Poprvé se objevila v: Batman #1 Autoři postavy: Bob Kane a Bill Finger

Image

Stejně jako většina hrdinů z Gothamu, ani Catwoman neoplývá žádnými nadpřirozenými schopnostmi, jako spíše vychytralostí a inteligencí. Je velice hbitá, rychlá, s akrobatickými schopnostmi při niž pro snadnější balanci používá připevněný kočičí ocas, který může v mžiku proměnit na bič. Catty vyniká zejména při boji zblízka, kdy používá své vysunující drápy.

Nosí co nejvíce upnutou a vyzývavou kombinézu, za jejíž pomoci ráda upoutává pozornost a dostává tak čas na zasazení rozhodujícího úderu. I když základní principy hrdinčina vzezření zůstaly zachovány, její vizáž prošla mnoha změnami. V některých komiksech vypadá jako blondýnka s velkou maskou a nakrátko ostříhanými loknami, jindy se představí jako černovláska s bujnými vlasy a kočičíma ušima. V mnoha knihách a časopisech se liší taky barva jejího úboru. Klasická černá je v řadě komiksů zaměněna za sexy fialovou, zelenou nebo hnědou.

Komiksy

Její zrození není jasně dané a v různých komiksových sériích a knihách je pojato různě. Podle původní vize byla před svým přerodem Catwoman naprosto normální, spořádanou ženou, která se jmenovala Selina Kyle. Pracovala jako sekretářka mocného muže, který nečistými praktikami a různými podvody okrádal Gotham. Selina na jeho podvody přišla a odvážně se odhodlala vyjít s nimi na povrch. Když se to její šéf dozvěděl, neponechal nic náhodě a přikázal ji zavraždit. Bossovi pohůnci ji pak shodili z mrakodrapu.

Hrdinka se štěstím přežila. Přesto utrpěla vážná zranění a ztratila paměť. Ta se ji již nikdy úplně nenavrátí – maximálně v letmých záblescích v podobě několika vzpomínek. Když pak Selina neví co dál, nalezne uspokojení a smysl života v okrádání Gothamu – v něčem, co jako dobrá žena a sekretářka tak odsuzovala. Stává se z ní suverénní a vychytralá antihrdinka, která se neštítí použití všech svých zbraní – mezi něž patří také dokonalá postava a její oblíbenost u mužů.

Tuto verzi hrdinčina zrození přejal také Tim Burton který ji na plátna přenesl ve svém trháku Batman se vrací z roku 1992. Avšak současně nejuznávanější příběh zrodu Catwoman pochází z komiksového příběhu Franka Millera Rok jedna, kde se Selina zpočátku rovněž živí prostitucí, načež je k vybudování své skryté zločinecké identity inspirována především prvními zprávami o novém Gothamském vigilantu – Batmanovi.

Je nutné ale dodat, že existuje řada dalších – mnohem temnějších zkazek o tom jak Catwoman započala svou kariéru. Například zejména v sedmdesátých letech byla velice populární verze, při níž Selina Kyle původně pracovala jako prostitutka, aby uživila svou mladší sestru Keeper. Tu však jednou přepadl a znásilnil hrdinčin bývalý pasák Stane.

Selena nesnese pohled na svou zničenou sestru a Stana z pomsty zabíjí. Následně je nucená utéct a skrývat se před policií, která ji obvinila z vraždy. Naopak zločin Stana není uznán jako trestný čin a Selina zjišťuje proč – policie místo toho, aby chránila všechny občany Gothamu stejně, tak jde na ruku především těm bohatým – jako je otec Stana. Selina Kyle tak ztrácí víru v dobro a ušlechtilé ideály a život obětuje zločiny – začíná si říkat Catwoman…

Catwoman je v řadě komiksů zavražděna. Jejím pokořitelem je nejčastěji Joker nebo jeho věrná pomocnice a přisluhovačka Harley Quinn – s touto ženou má Catwoman celkově velice zajímavý vztah. V řadě příběhů spolu vystupují jako parťačky, ve chvíli kdy ale Joker znovu dostane z Arkhamu, Quinn se nerozmýšlí ani minutu a Catwoman okamžitě opustí. V jiných komiksech pak mezi oběma hrdinkami panuje nepřátelská nálada už od začátku a nezřídka jejich soupeření přináší velké oběti (a někdy i smrt jedné z nich)…

Vztah Catwoman s Batmanem je velice komplikovaný. Batman své protivníky nikdy nezabijí a proti Catwoman zřídka vůbec zakročí. Ví totiž, že se na rozdíl od tuplovaných zločinců jako vyšinutý Joker nebo geniální ale šílený Riddler liší tím, že v sobě ještě pořád uchovává něco lidského.

Zajímavé situace nastávají vždy, když do města přijde další padouch jehož bezohledné ničení a touha ovládnout město zasáhnou i Catwoman. Ta se potom totiž povětšinou zachová velice vychytrale, oblafne Batmana svými sliby o skoncováním se zločinem a následně jej využije k poražení konkurenta. Taky je pravděpodobné, že se Batman přechytračit nedá a Catwoman pomůže jenom pro svou slabost k ní.

Filmy a TV

  • Catty se objevila jak v Burtonově Batman se vrací (skvěle zahraná Michelle Pffeifer) tak v samostatném filmu, kde si její roli pro změnu vystřihla Halle Berry. Film z komiksu skoro vůbec nevycházel – Kočičí ženu představil jako kladnou hrdinku bojující proti zlé korporaci vedené hlavní záporačkou s tváří Sharon Stone – a možná i kvůli tomu u veřejnosti propadl.
  • V podání devětadvacetileté americké herečky Anne Hathaway se Selina Kyle alias Catwoman objeví i v závěrečné kapitole trilogie Christophera Nolana – Temný rytíř povstal.

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

DC Extended Universe

Pro aktuální informace o Batmanovi a Justice League navštivte náš web DC Extended Universe 

Reklama

The Dark Knight Rises

Temný rytíř povstal (2012)


Premiéra: 20.7. USA/26.7. ČR 2012
Režie: Christopher Nolan
Scénář: Jonathan Nolan, Christ. Nolan
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Morgan Freeman, Tom Hardy, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Liam Neeson, Christopher Judge

Momentka

Momentka

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama