Joker

Joker



Tohoto pána snad není třeba nijak dlouze představovat. Za více než 70 let své existence si Joker drží status nejpopulárnějšího protivníka temného rytíře, který je po celém světě znám stejně tak dobře jako právě jeho sok v ušaté masce. Jaký je ale jeho příběh?

Image

Svou vizáží Joker dokonale dostává svému jménu. Jedná se o zpravidla do fialového obleku oděného hubeného muže s bílou kůží, zelenými vlasy a výraznými rudými rty, vždy zakřivenými do až děsivého úsměvu. Jako své zbraně Joker nejraději využívá svůj „toxin smíchu“, buďto ve formě plynu nebo jedu, který jeho obětem před usmrcením zkřiví tvář do nepřirozeného úsměvu, smrtící elektrický bzučák ukrytý v dlani či neméně populární květinu v kapse svého obleku stříkající kyselinu.

Vedle toho Joker velmi rád používá vesměs kteroukoliv zbraň, co mu padne pod ruku, od nožů po kulomenty. V tomto ohledu má často při sobě i svůj oblíbený revolver s vystřelující vlaječkou s nápisem „PRÁSK!“, přičemž jeho oběť nikdy neví, kdy tato zbraň vystřelí kulku, kdy jindy zase právě tuto na první pohled nevinnou vlajku s velmi ostrým stožárkem, a kdy svou oběť jen k smrti vyděsí.

Samotný Joker je pak nejčastěji a nejpopulárněji charakterizován jako psychopatický génius, na jedné straně anarchista, na druhé dokonalý stratég. Zabíjí bez mrknutí oka a většina jeho ilegálních aktivit má za úkol upoutat pozornost Batmana, jehož charakter je dokonalým protipólem toho jeho. Jokerova image se však za těch mnoho let postupně vyvíjela a často měnila. Pojďme se proto na něj podívat blíže.

Komiksy

O tom, kdo vlastně přišel s nápadem postavy Jokera, se dodnes vedou spory. Klíčovou roli zde však každopádně hraje autorské trio Bob Kane, Bill Finger a Jerry Robinson. Právě ten přišel s první kresbou na návrh nového padoucha, která prý Bobu Kaneovi připomínala německého herce Conrada Veidta z filmové adaptace povídky Victora Huga The Man Who Laughs. Právě výhradně z této Veidtovy postavy měli Kane a Finger při realizaci postavy Jokera vycházet. Nicméně, přestože tak s tím právě oni dva nesouhlasili, za tvůrce Jokera je zpravidla považován právě Robinson se svým původním návrhem.

Joker se objevil ve vůbec prvním čísle komiksového Batmana na jaře roku 1940 (necelý rok poté, co se v sedmadvacátém čísle Detective Comics historicky poprvé objevil Batman). V tomto svém raném období je Joker nelítostným psychopatem, co okrádá a vraždí vlivné gothamské občany a ještě tím dokáže vodit za nos jak policii, tak i Batmana. Je zároveň zajímavé, že původně měl být Joker zabit už po svém druhém vystoupení v Batmanovi, ale nakonec byl na poslední chvíli ušetřen, za což můžeme být všichni dodnes vděční.

Od počátků stříbrné éry komiksu až do 60. let se však Joker postupně mění z nelítostného vraždícího sociopata na v podstatě neškodného klauna páchajícího kanadské vtipy. V následujících letech, kdy se v univerzu DC Comics přepisuje a upravuje jeho fikční mytologie, čímž začíná éra moderního komiksu, se však Joker vrací opět ke svým kořenům a už tak lze sledovat nějaké to jeho ucelené fikční historické pozadí, zprostředkované především Alanem Moorem v jeho grafické novele The Killing Joke.

Zde sledujeme minulost Jokera (jehož skutečné jméno se však záměrně nikdy nedozvíme) jako chudého komika tak tak přežívajícího se svou přítelkyní a ještě nenarozeným dítětem. Právě zde se Jokerovi nabídne příležitost si trochu finančně polepšit, když má provést párek gangsterů gothamskou chemičkou, ve které dříve pracoval. A i když těsně před akcí zjišťuje, že jeho žena a dítě zemřely při autonehodě, gangsteři už mu vycouvat nedovolí.

V chemičce jsou pak oba zabiti ochrankou a Joker je pronásledován Batmanem, jenž ho považuje za dalšího zločince. Nakonec spadne do vpustě s kyselinou, která mu deformuje a „klaunsky“ zbarví obličej a vlasy. Více než jeho zevnějšek se však změní především Jokerova mysl, když pod nátlakem všech nastalých událostí dokonale zešílí.

Přestože i Batmana Joker pravidelně vystavuje smrtelnému nebezpečí, na rozdíl od jiných gothamských zločinců mu nejde o jeho zabití. Joker je Batmanem, jakožto jeho dokonalým protipólem fascinován a pravidelně se mu snaží ukázat svět z vlastní perspektivy: chaotický, nelítostný a především naprosto k smíchu. Jokerovým primárním cílem napříč jeho nekonečnými boji s Batmanem je vyprovokovat svého rivala k porušení své klíčové zásady nikdy nikoho nezabít. Jinými slovy, Jokerovi jde vždy především o to, aby Batmanovi ruply nervy a zabil ho, čímž by smazal jakékoliv jejich morální rozdíly.

K této provokaci pak Joker přispívá ne tím, že by ohrožoval samotného Batmana, ale naopak uvádí v nebezpečí všechny kolem něj. Nejdříve ubije k smrti Jasona Todda, druhého Robina, poté postřelí Barbaru Gordon – Batgirl – která po tom zůstane paralyzována od pasu dolů.

Protože však Batman Jokera odmítá zabít, Joker je opakovaně vězněn v Arkhamském sanatoriu pro duševně choré, ze kterého také opakovaně uniká. Právě v Arkhamu se však do Jokera bezhlavě zamiluje zdejší psychiatrička Harleen Quinzel, která se tak pod aliasem Harley Quinn stává jeho komplicem ve zločinu. Zároveň neschopná pochopit to, že Joker, na rozdíl od ní, nebude nikdy schopen milovat nikoho…

Po dalším rebootu mytologie DC univerza v roce 2011 se Jokerův charakter a snad ani jeho minulost nijak výrazněji nemění, hodilo by se však alespoň stručně připomenout jeho osud ve slavném grafickém románu Franka Millera Návrat temného rytíře. Tato kniha se vymyká zavedené mytologii a tvoří tak jakési vlastní paralelní univerzum, ve kterém stárnoucí Batman svádí svůj poslední boj s Jokerem. Když pak ale ani v samotném závěru není schopen svou celoživotní nemesis zabít, Joker spáchá sebevraždu. Avšak zároveň to provede tak, aby nikdo nemohl pochybovat o tom, že ho zabil právě Batman.

Filmy a TV

Co se týče Jokerových televizních vyobrazení, nechvalně známá je především jeho podoba z hraného seriálu The Batman ze šedesátých let, která přesně kopíruje tehdejší Jokerovo postavení v originálních komiksech. V podání amerického herce Cesara Romera se zde tak setkáváme s úchylným vtipálkem, jehož největším zločinem proti společnosti jsou jeho kanadské žertíky. Ono zbytek postav tohohle seriálu na tom nebyl o nic líp…

Podstatě mnohem lépe už je na tom Joker ve své první celovečerní podobě – ve filmovém Batmanovi Tima Burtona z roku 1989, kde ho ztvárnil nezapomenutelný Jack Nicholson. Zde se dostává do popředí především velmi explicitní příběh Jokerova zrodu. Původně se jedná o gothamského mafiána Jacka Napiera, který při souboji s Batmanem spadne do kádi s kyselinou. Postupem filmu se navíc dozvídáme i to, že to byl právě Napier, kdo před mnoha lety tomuto filmovému Batmanovi zavraždil rodiče.

Po filmovém Burtonově Batmanovi přichází dnes už vpravdě kultovní animovaný seriál Batman: The Animated Series. A právě zde k Jokerovi přichází člověk, jenž je s interpretací této postavy dodnes spjat snad víc než kdokoliv jiný. Jokera zde totiž dabuje Mark Hamill alias Luke Skywalker z filmových Hvězdných válek, který svůj nezaměnitelný hlas (a především smích) této postavě propůjčuje dodnes.

Hamill tak Jokera dabuje i v následujících seriálech a televizních filmech 90. let, jako je Batman a Fantom, The New Batman Adventures, Superman: The Animated Series, Batman budoucnosti, Justice League a další. Nicméně je třeba dodat, že právě v původních The Animated Series se k Jokerovi poprvé přidává i Harley Quinn, která je až poté zpětně uvedena i v komiksech.

Další Jokerovy animované inkarnace – tedy už bez hlasu Marka Hamilla – následují v seriálech Batman vítězí či Batman: Odvážný hrdina nebo animovaném filmu Batman: Under the Red Hood převypravujícím příběh zabití Jasona Todda Jokerem.

Nepopíraje nesporné kvality hereckého výkonu Jacka Nicholsona, vizi ikonického Jokera pro stříbrné plátno si v roce 2008 nekompromisně přisvojil australský herec Heath Ledger, když si Jokera zahrál ve druhém snímku režiséra Christophera Nolana o Batmanovi s názvem Temný rytíř. Tento Ledgerův Joker zachycuje přesně tu primární esenci původního komiksového charakteru vyzdvihovaného především v Mooreově The Killing Joke.

Tento Joker je skvělý plánovač a zároveň anarchista, který celým Gothamem šíří chaos a eliminuje všechny v Batmanově blízkosti (zde dokonce stojí i za přerodem Harveyho Denta v Two-Face). Opět zde neznáme jeho jméno a on sám vymýšlí řadu historek o tom, jak „přišel ke svým jizvám“, připomínajíc tu část Mooreovy knihy, ve které se Joker svěřuje Batmanovi, že ne vždy si něco pamatuje stejně („Když už mám mít nějakou minulost, chtěl bych mít alespoň možnost si vybrat!“). Na druhou stranu jeho vizáž zde zřejmě nesouvisí s žádnou nehodou a tento filmový Joker se líčí úmyslně, přičemž původní chemikáliemi zkřivený úsměv nahrazuje již zmíněnými řeznými ranami v ústech „od ucha k uchu“, které praktikuje i u svých obětí.

Ledgerův herecký výkon v roli Jokera měl obrovský úspěch jak u diváků, tak i u kritiky. Jeho role v Temném rytíři byla navíc značně zmedializována, když herec během natáčení tragicky zemřel na předávkování prášky na spaní. Internetem tehdy kolovaly bulvární teorie, jako že si Ledger vzal život kvůli psychickým tlakům vycházejících z jeho role, oficiálně však celé předávkování mělo být jen nešťastnou nehodou. Svého Oscara právě za roli Jokera tak Heath Ledger obdržel až posmrtně.

Další světy

Joker vystupuje i v radě videoher. Za všechny jmenujme alespoň Batman Vengence, vycházející z animovaného seriálu z 90. let, a velmi populární Batman: Arkham Asylum a na ni navazující Akrham City. Ve všech třech těchto hrách pak Jokera opět namluvil Mark Hamill.

Arkam Asylum Joker řídí obsazení Arkhamského sanatoria jejími chovanci a v samotném závěru se utká s Batmanem po aplikaci toxinu TITAN, jenž vychází z Venomu, který používá Bane. Velmi důležitou roli pak má Joker i v Arham City, kde je z jeho úhlu pohledu klíčový především závěr celé hry. Jelikož se ale jedná o záležitost poměrně novou, nebudeme vás zde připravovat o překvapení. Jste-li ale opravdu zvědaví na to, jak hra skončí, můžete zjistit například zde.

S Jokerem si taky krásně vyhrála partička nadšenců tvořící nezávislou produkční společnost Bat in the Sun, jež se specializuje na fanouškovské kraťasy s tematikou Batmana. V těchto filmech Jokera velmi úctyhodně ztělesnil herec Paul Molnar, který nejvíce exceloval v půlhodinovém filmu věnovaném právě Jokerovi – Patient J.