Batman
98/100 - 35×

Batman

Když byl Bruce Wayne malý, zabili mu rodiče. Jako dospělý se rozhodl vrátit do rodného města Gotham spravedlnost a jako Batman chránit spravedlnost. Navštivte náš web věnovaný komiksovému, seriálovému i filmovému fenoménu Batman.

1937 | Vysílá se
žánr
Akční, Detektivní, Komiksový

Robin

Robin

Nejvěrnější Batmanův parťák, který to s Temným rytířem táhne už od roku 1940 – jedno léto po zrození samotného Batmana. Však se taky během sedmdesáti let pod jeho černou škraboškou muselo vystřídat hodně mužů a překvapivě také žen.


Dick Grayson

Celé jméno: Richard ‚Dick‘ John Grayson

Výška: 1,86

Váha: 79,38 kg

Barva očí: Modrá

Vlasy: Černé

Poprvé se objevil v: Detective Comics #38 (jako Robin, červenec 1939), Tales of the New Teen Titans #44 (jako Nightwing)

Autoři postavy: Bill Finger, Bob Kane, Jerry Robinson (Robin), Marv Wolfman, George Perez (Nightwing)

Image:

Vedle klasicky křiklavé soupravy sestavující se ze žlutého pláště, červeného trička a zelených šortek se Dick se svým budoucím alter-egem Nightwinga skrývá pod černým kevlarovým trikotem s modrým symbolem okřídleného dravce od hrudi přes celé paže. Stejně jako si Batman všechny své hračky schovává do opasku, Nightwing využívá úložiště svého vybavení v rukavicích, kde jsou mu doslova po ruce nejrůznější slzné a sonické granáty, omračovací pistole a v botách pak třeba i špionážní vybavení jako minipočítač nebo speciální vysílačka. Nechybí ani staré dobré batarangy.

Comics:

Dvanáctiletý cirkusový akrobat polocikánského původu se k Batmanovi přidal po zabití jeho rodiny, Létajících Graysonů, mafiánským bossem Tonym Zuccem. S Temným rytířem si pak rychle padli do oka. Batman mohl využívat Dickovy jak akrobatické, tak detektivní vlohy. Zároveň si jeho přítomností jaksi vybíjel komplex nešťastného děctví a jelikož mladý Robin ztratil rodiče podobně jako Bruce, odrážel v jeho osudu, který mu přichystal, osud svého vlastního dvanáctiletého já.

V pozici nejzdatnějšího detektiva prvního Robina dokáže předčít snad jedině jeho učitel Batman. Vychován rodinou akrobatů je pak Dick velice mrštný a v nejrůznějších soubojích velice efektní. Tyto speciality si postupně přisvojili i Robinové následující, žádný z nich navíc neoplývá žádnými superschopnostmi.

V sedmnácti letech se Dick od Batmana odpoutává a odchází ke skupině mladých hrdinů Teen Titans. Tam ho na chvíli vezme pod ochranná křídla samotný Superman a taky mu pomůže s vymyšlením nové superhrdinské přezdívky, Nightwing. Pod tímto jménem se nadobro dostává z Batmanova stínu a buď s Teen Titans nebo na vlastní pěst prožívá spoustu vlastních dobrodružství.

Filmy a TV:

  • V roce 1997 se Dick objevil v hraném filmu Batman navždy, kde ho ztvárnil herec Chris O´Donnell. Zde je Robinův zrod skrze smrt rodičů popsán vcelku věrohodně, místo Tonyho Zuccy je však za ni zodpovědný zloduch Two-Face. O´Donnell se pak k roli vrací i v pokračování Batman a Robin, kde se jeho oblek sice podobá Nightwingovi, přesto však jde pořád o původního hrdinu.
  • Dick nechybí ani v animovaných seriálech 90. let – v Animated Series jako Robin a The New Batman Adventures už jako Nightwing. V seriálu The Batman z roku 2004 se objevuje opět, přestože stylem svého obleku a používáním tyče připomíná spíše svého druhého nástupce Tima Drakea. Přezdívku Nightwing poté používá jako nick pro internetové hry.

Jason Tood

Jméno: Jason Peter Todd

Výška: 1,83m

Váha: 81,64 kg

Barva očí: Modrá

Vlasy: Černé

Poprvé se objevil v: Detective Comics #526 (Květen 1983) – jako Robin

Autoři postavy: Gerry Conway i Don Newton

Image:

Opět klasická červeno-žluto-zelená výstroj s černou škraboškou a písmenem R na levé straně hrudi. Z vybavení dále univerzální Robinův opasek včetně batarangů a ostatních vymožeností, ve své budoucí roli padoucha se však neštítí střelných zbraní ani výbušnin. Po vzoru prvního Robina ovládal Jason akrobacii a základy detektivní práce, je navíc i výjimečný válečný stratég.

Comics:

Jasonův původ se prvně velice podobal tomu Dickovu, především cirkusovým prostředím, ve kterém oba žili. Tento příběh byl však vymazán a z přívětivého chlapce se stalo problémové dítě, na které Batman narazil, když mu zrovna kradlo pneumatiky z Batmobilu. Temný rytíř v něm objeví veliký potenciál, který by však mohl být namířen i nesprávným směrem, a tak se ho ujme, jakožto nástupce prvního Robina.

Druhý Robin nebyl u fanoušků příliš populární, a tak se ho tvůrci rozhodli v knize A Death in the Family prostřednictvím Jokera poslat na věčnost. O dvacet let později se však Jason vrací, přijme identitu záporáka jménem Red Hood a na docela dlouhou dobu dělá bývalému ušatému parťákovi pěkně dusno. V těchto příběhových liniích je také znám pod přezdívkou „Red Robin“.

Tim Drake

Jméno: Timothy Drake

Výška: 1,55 m

Váha: 52 kg

Barva očí: Modrá

Vlasy: Černé

Poprvé se objevil v: Jako Tim Drake – Batman #436 (srpen 1989), jako Robin – Batman #457 (Prosinec 1990)

Autoři postavy: Marv Wolfman a Pat Broderick

Image:

Téměř stejný oblek jako ty předešlé, přesto podstatně temnější a mohutnější – kápě je z vnější strany černá, trenýrky vystřídala plnohodnotná kaťata a typická červená vesta vyztužená brněním. Vedle klasického bojového vybavení jsou Timovou specialitou shurikeny a akrobatická tyč. Svými vyšetřovacími schopnostmi snad ještě překonává Dicka Graysona, navíc je to také počítačový specialista.

Comics:

Jako velký fanoušek Batmana a původního Robina Dicka Graysona Tim velice bedlivě pozoroval kariéru těchto hrdinů a díky svým detektivním schopnostem nakonec odhalil jejich pravou identitu (na jedné tajné videokazetě spatřil Robina použit čtyřnásobné salto, což na Zemi dokáže jen málo lidí, včetně Dicka).

Po smrti Jasona Toodea pak Tim přichází za Dickem, v té době už Nightwingem a snaží se ho přesvědčit, aby se opět vrátil k Batmanovi, který nějakého Robina prostě potřebuje. Ten nakonec souhlasí, avšak s Brucem se nepohodnou a navíc padnou do pasti Two-Face. Zachránit je tak musí Drake, který od Alfréda obdrží původní Dickův kostým. Poté Nightwing znovu odchází a Tim Drake se stává v pořadí již třetím Robinem. Přestože si Drake další alter-ego už nevymyslel, stejně jako Nightwing si vybojoval vlastní komiksovou sérii, ve které potírá zločin buďto sám nebo ve spolupráci s Teen Titans.

Stephanie Brown

Image:

Stephanie nosila původní oblek Tima Drakea, jenom v něm vypadala mnohem líp. :)

Zbraně a jednotlivé dovednosti pak zůstávají po vzoru předchozích Robinů.

Comics:

Stephanie byla dcerou jednoho z gothamských gangsterů, což ji také přimělo vydat se na dráhu superhrdiny pod jménem Spoiler. Pak se však zakoukala do Tima Drakea, a když ten jednou s rolí Batmanova sidekicka na popud otce sekne, Stephanie na chvíli přebírá jeho místo u Temného rytíře. Tomu však do oka příliš nepadne a když ho nová Robin přestane akceptovat jako nadřazenou autoritu a soustavně neposlouchá jeho rozkazy, Batman ji propustí. Nedlouho poté se však Stephanie dostává do spáru padoucha jménem Black Mask, který ji uvězní a mučí, čemuž Robin záhy podlehne. Po této děsivé události Tim nedbá otcových příkazů a opět se stává Robinem.

Robin z alternativních světů

  • Bruce Wayne:Alternativní příběh z padesátých let, ve kterém mladý Bruce během výcviku v plnohodnotného superhrdinu vystupoval nejdříve jako Robin – více ve článku o Batmanovi samotném.
  • Carrie Kelley:Druhá Robin ženského pohlaví, tentokrát z izolovaného světa komiksů Franka Millera, konkrétně knihy Batman: Návrat Temného rytíře, ve kterém se k pětapadesáti­letému Batmanovi Kelley přidává jako zcela nový sidekick, což zestárlý hrdina, jako vzpomínku starým časům, rád uvítá.
  • Dick Grayson:V tomto světě se z prvního Robina nestává Nightwing, ale svou původní identitu si zanechává i jako dospělý – dokonce i po Batmanově smrti.

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
anule09

Damian Wayne – syn Batmana a Talii al Ghul, vychovaný Ligou Stínů a v deseti letech poslaný k Brucovi převezme identitu Robina místo Tima Drakea, který se pojmenuje Red Robin (z úcty k Dicku Graysonovi)

2.8.2016 | 20:17:29

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

DC Extended Universe

Pro aktuální informace o Batmanovi a Justice League navštivte náš web DC Extended Universe 

Reklama

The Dark Knight Rises

Temný rytíř povstal (2012)


Premiéra: 20.7. USA/26.7. ČR 2012
Režie: Christopher Nolan
Scénář: Jonathan Nolan, Christ. Nolan
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Morgan Freeman, Tom Hardy, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Liam Neeson, Christopher Judge

Momentka

Momentka

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama