Better Call Saul (Volejte Saulovi) Jimova proměna v Saula je v plném proudu

Jimova proměna v Saula je v plném proudu

Jimova proměna v Saula je v plném proudu

Jimmy McGill nás provedl druhou etapou své proměny v Saula Goodmana, oproti první řadě nebyl tak hamižný a dal prostor i dalším. Jak hodnotíme druhou řadu Better Call Saul?


16 0
25.4.2016

Děj seriálu se odehrává v roce 2002, tedy ještě před události v Breaking Bad. To však neznamená, že do událostí po Breaking Bad nemůžeme nahlédnout. Stejně jako řada první, tak i řada druhá začala krátkou scénou z budoucnosti, kde jsme viděli Saula žijícího v neustálé ostražitosti.

Bratři roku z nich nebudou

Stěžejním tématem druhé řady je vztah mezi Chuckem a Jimmym, ten totiž není zrovna nejrůžovější. Můžeme říct, že Jimmy byl již od malička vyčůránek, zatímco Chuck byl svědomitý. Máme tu tedy dva naprosto odlišné charaktery. K tomu přidejme, že Jimmy byl u rodičů oblíbenější a výborně to umí s lidmi. Během večeře s Chuckovou ženou ji Jim zvládne okouzlit natolik, že i ona začne sypat z rukávu vtipy o právnících. Chuck naprosto nestrpí jakýkoliv Jimův úspěch. Pro Chucka je jeho bratr jen podvodník a dává mu to neustále najevo. Na druhou stranu se Chuckovi nesmíme divit, dává totiž Jimovi za vinu úmrtí jejich otce.


Po finále druhé řady je více než jasné, že válečná sekyra mezi bratry nebyla zakopána a v další řadě se Chuck do Jimmyho pořádně opře.

Jimmy je morálně flexibilní

Oproti první řadě, kde se na to snažil Jim jít víceméně správně a často zpytoval své svědomí, tak v řadě druhé se Jimmy nebojí přiznat svou morální flexibilitu. Rád dělá věci po svém, barevně a křiklavě. Jimmy nemá rád pravidla, což dává najevo i tím, že knoflík označený nevypínat musí alespoň na chvilku vypnout. Právě pravidla přiměla Jimmyho, aby více vyjádřil sám sebe pestrým oblečením. Jimmy je vlastně klasický Američan, který na sebe rád upozorňuje.

Více postav a více prostoru pro ostatní

První řada byla v podstatě Jimovou krasojízdou, ve které nikoho ke kormidlu moc nepustil. Ve druhé řadě už trochu polevil a dal prostor i dalším. Tvůrci se nebáli a hlavním postavám dali více prostoru, přivedli do seriálu staré známé a obohatili seriál nováčky. Celý tento krok seriálu velmi prospěl. Seriál prostě nejde stavět na jedné silné postavě. Je třeba vyvíjet i okolí společně s postavami. Svůj prostor tedy dostal nejen Chuckův bratr, ale i Kim, Nacho a v neposlední řadě nesmíme zapomenout na Mikea. Do druhé řady bylo zakomponováno mnohem více známých postav z Breaking Bad, než do řady první. Mnohé zcela jistě překvapil zdravý a chodící Hector Salamnca společně s bratranci.

Mike se dostává do tempa

Při sledování seriálu Better Call Saul hodně fanoušků lituje, že jde o seriál zaměření na Saula, ale nikoliv na Mikea. I Mike si během druhé řady dokázal ukousnout více krajíce než během řady první, kde jsme ho vídali v podstatě sporadicky. Mikeův příběh ve druhé řadě rozhodně konkuruje Jimově příběhu. Ona vlastně už samotná myšlenka, že stařík starající se o snachu a vnučku jde proti drogové mafii, je zajímavá, a proto se není čemu divit, že Mike se pyšní velké oblibě. Jeho dějová linka vlastně celý seriál oživuje a dává ději trochu spád a napětí.

Celé je to jedna velká skládačka

Právě spád seriálu je to, na co si fanoušci seriálu stěžují nejvíc. Před samotným sledováním seriálu je potřeba si uvědomit, že Better Call Saul není akčním seriálem. Saul je klasickým právnickým dramatem, které sleduje změnu dvou slušných lidí v nekompromisní podvodníky a mafiány, jak je známe v budoucnu. Tahle proměna nemůže proběhnout během deseti epizod a je třeba počítat s občasným vnitřním bojem jednotlivých postav, jestli ten směr, který si zvolili, je správný. Podstatnou součástí seriálu jsou flashbacky, které doplňují současné události, celý příběh pak působí uceleně.

Chystá se půda pro Guse?

Mike chtěl v samotném závěru druhé řady vyřešit své účty s Hectorem jednou provždy. Nesmíme zapomínat, že Gus měl s Hectorem nějakou minulost již před Breaking Bad. Je snad tohle ten okamžik, kdy se tvůrci rozhodnou přijít s Gusem do děje? Pokud by o Mikeovi věděl někdo od Salamancy, nejspíš už by se válel vedle řidiče. Kdo tedy Mikea vyrušil v jeho akci?

Verdikt:
Druhá řada Better Call Saul přidala na tempu, příběh je zajímavější, není to už jen o Jimovi, který se snaží rozjet svou kariéru. Naplno se projevuje Chuckova nenávist v Jimův úspěch. Onen úspěch posouvá Jima neustále dál k tomu, aby se stal Saulem. Saul se tedy konečně dostává do varu a Mike už není jen hlídačem na parkovišti. Uvedením Salamanců do seriálu začíná seriál využívat svého potenciálu, kterého první řada nevyužívá. Druhá řada se také zbavuje hlavní chyby první řady, která byla až moc zaměřená na Jima, a události druhé řady jsou více rozložené mezi Jima, Mikea, Kim a Chucka. V podstatě druhé řadě není co vytknout, my tak můžeme tvůrcům blahopřát k výborné práci.

Hodnocení druhé řady: 95 %

Ohodnoťte seriál BETTER CALL SAUL i vy!

Foto: AMC

Diskuze /8

jardinero89

Naprostý souhlas. Tohle prostě není Breaking Bad a byla by škoda kdyby se seriál snažil být pouze jeho kopií. Vince Gilligan prostě ví, co dělá :)

25.4.2016 | 19:49:24
Athaeneus

Jen bych někde rád zaslechnul, že BCS je především (dle zatím poskytnutých materiálů) originální non-sit-comová komedie.

25.4.2016 | 20:34:39
Spoock

Popravdě jsem začal znovu sjížděj BB na popud BCS, trochu oživit zapomenuté postavy, děj. Je fakt, že BCS není ani nemůže být BB, ale krapet víc adrenalinu ten seriál potřebuje. Rozhodně má seriál šmrnc a udržuje si svůj standart. Doufám, že ten přerod v Saula bude opravdu stát za to.

25.4.2016 | 20:50:54
oskarka

Já jsem druhou sérií doslova unešená. Adrenalín? Jéžiš, na to tu máte seriálů celý seznam, kde se pořád jen střílí, zabíjí, vraždí, mučí.. V Breaking Bad to bylo opodstatněné, a ne samoúčelné. Ale tady to zatím nebylo třeba, jde o psychologickou válku, souboj právníků, ti se vraždí kauzami! :-)

Těším se na třetí sérii, i když to asi veselé nebude. Ale nakonce co, s Jimmym se člověk nasměje vždycky, i když to má někdy trpký podtón…

25.4.2016 | 23:16:04
pozitkar

Taky se mi víc líbí tragikomický podtón BCS oproti dramatu BB, kde se sice člověk občas uvolnil nečekaným smíchem, ale buďme upřímní, ten smích tam byl i kvůli Saulovi. Bylo by škoda z toho udělat krvák. No dobrá, díky Mikeovi možná nějaká ta kaluž krve bude, ale Mikeho do toho musí taky dotlačit okolnosti, stejně jako Jimmyho. Známe začátek, známe konec a ta cesta je to, o čem to celé bude. Tenhle styl vyprávění z BB je super.

26.4.2016 | 22:32:16
ElektronickyOtisk

Kdyby mi někdo řekl, že budu nadšeně hltat seriál o právnících, kde jsou cliffhangery ve stylu „šéf je naštvanej, protože jsem bez jeho svolení odvysílal úspěšnou reklamu“, asi bych mu nikdy nevěřil, ale je to tak a navíc mě to fakt baví. Ten posun Jimma k Saulovi je hrozně znát zejména v tom, že když už konečně Jimmy udělá něco morálně opravdu čistě dobrého, většinou mu to vybouchne do ksichtu (úspěch s reklamou, trapné výčitky šéfa, který mu nejdříve hrozí vyhazovem a pak tu reklamu sám používá, Jimmyho neustálá snaha pomoci bratrovi, na kterou skutečně zřejmě „dojede“, apod.).

27.4.2016 | 9:36:36
Sratch

Uplne suhlasim.. Momentalne naj serial aky bezi v TV.. A mozno druhy naj aky som videl po B.B.. tato druha rada je vazne odost lepsia ako prva..

27.4.2016 | 17:18:26
bill9970

Dávam do pozornosti skalným fanúšikom tieto dva releasy: Talking.Saul.S01E01­.HDTV.x264-BATV a Talking.Saul.S01E02­.HDTV.x264-BATV. Sú to AMC talkshow s tvorcami a hercami. Prvá talkshow vyšla po prvom dieli druhej série a druhá po finále. Stojí to za pozretie – odporúčam.

19.5.2016 | 18:53:19
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Stav překladu

Epizoda S03E10: Lantern

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @1Bobesh1, @Nameless1, @Torak
Korekce: @lukascoolarik

Sedí na verze:

  • HDTV.x264-SVA
  • 720p.HDTV.x264-AVS
  • 1080p.NF.WEB-DL.DD5.1.x264-NTb
  • 1080p.WEB-DL.DD5.1.H264-RARBG

Přečasy: @badboymajkl

Jak vložit titulky do videa?

Reklama

Nové postavy

Do databáze postav jsme přidali Tuca, Hectora a Guse, tak je nezapomeňte ohodnotit.

Kliknutím na fotku se dostanete do profilu postavy.

Kvízy

Prověřte si své znalosti z prvních dvou řad Better Call Saul

Kliknutím na plakát si vyberte kvíz.

Hlídejte si nás

Momentka

Momentka