Better Call Saul (Volejte Saulovi) Pátá řada Better Call Saul nám naservírovala přesně to, co jsme chtěli vídat již od první řady

Pátá řada Better Call Saul nám naservírovala přesně to, co jsme chtěli vídat již od první řady

Pátá řada Better Call Saul nám naservírovala přesně to, co jsme chtěli vídat již od první řady

Více podvodů, více zvratů a více akce. Pátá řada Better Call Saul nás dostala pořádně do varu. Pojďme si připomenout, v jaké fázi se jednotlivé postavy nachází před závěrečnou řadou.

14 2
24.5.2020

Better Call Saul jde přesně ve šlépějích Breaking Bad. Vzpomínám si, že u první řady jsem měl také problém s tím, aby mě to vůbec chytlo a do druhé řady jsem se dost přemlouval. Reakce fanoušků po první řadě Better Call Saul byly dost podobné, ale kdo si počkal, ten se dočkal skvělého vygradování příběhu. Po ohlášení šesté řady jako poslední bylo jasné, že tady již není na co čekat, takže se tvůrci pohnuli kupředu mílovými kroky. Jimmy se nám přetvořil přímo v Saula v plné parádě a je načase připravit půdu pro závěrečnou řadu.

Příběh nabízí hladký průběh

Když se poohlédneme za první řadou, tak si možná ještě vzpomenete, že jsme zde poznali Jimmyho, který zrovna po hlavě skáče do své právnické kariéry. Nechtěl začínat od píky, ale jako místní hrdina a oslovit řadu potencionálních klientů. Možná jsme ještě věřili, že Jimmy chce být úspěšný právník. Po páté řadě je nám jasné, že Saul chce hlavně prachy a to rychle a snadno. Za peníze by vám klidně prodal i svou vlastní matku.


Jedinou jeho potencionální slabinou je Kim, se kterou se nám dokonce oženil, aby proti sobě nemuseli svědčit. Těžko říct, jestli je to z jeho strany jen vypočítavost, nebo skutečný vztah, ale loučení mezi nimi, které nás v šesté řadě čeká bude emočně vypjaté.

(Saul musel během páté řady nosit dvě tváře)

Saulovo ego si sběhem páté řady sáhlo na dno, ale Kim to svoje vystřelila ke hvězdám. Po nespokojení ve své stávající práci se vzdala úspěšné kariéry v bankovním právu a vydala se pomáhat potřebným. Závěr nám nechal Kim ve stavu, ve kterém je rozhodnutá zničit Howarda a obětuje kvůli tomu klidně i svou vlastní kariéru.
Jeden by řekl, že postavu Howarda již mohli tvůrci nechat klidně u ledu, ale nenuceně se nám několikrát objevil i v páté sérii. Šlo o milé zpestření páté série, které odstartoval Saul, ale Kim to dovedlo na scestí.

Mike nám trochu pokulhává

Saul si své ego zničil teprve nyní, ale Mike má své dno již za sebou. V závěru čtvrté řady měl před sebou nelehké rozhodnutí, během kterého musel zabít nevinného člověka. To zacloumalo jeho minulostí a v první části páté řady bylo vidět Mikeovo trápení. Respektive celá jeho linka dost pokulhávala, protože zde nebyl prostor pro žádnou větší akci z jeho strany. Mike se totiž musel rozhodnout, zda chce pro Guse dělat špinavou práci, nebo se vydat jiným směrem. Záchranou pro něj byl závěr řady, kde se předvedl jako ostřílený pistolník a Saulův ochránce.

Nacho zahájil svůj vzestup v hierarchii drogového kartelu, který mu přinesl kýžené ovoce. Jeho chladný postoj mu vynesl své vlastní teritorium. Zároveň svými posledními kroky zahájil i svůj vlastní pád. Nechtěná spolupráce s Gusem byla odhalena a je jasné, že Lalo bude ten, kdo stáhne Nacha z kůže.

(Nacho odstartoval svůj pád)

Kromě postav z minulosti tu máme ještě Genea ze současnosti, jehož příběh by si sám o sobě zasloužil nějaké zakončení. Minimálně epizodu z finálové řady by dostat mohl, abychom měli jasně uzavřený příběh Saula Goodmana. Gene totiž neustále žije ve strachu, že bude dopaden.

Verdikt

Těžko uvěřit, že se seriál neustále zlepšuje, ale je to tak. Závěr Breaking Bad nás donutil zapomenout na pomalé tempo, kterým se příběhy v tomto světě vypráví, takže řada fanoušků očekávala, že Better Call Saull bude pokračovat tempem, kterým Breaking Bad končilo. Díky tomu nás seriál může neustále překvapovat svým zlepšením. Rozklad všech kladných postav již máme definitivně za sebou. V seriálu nezůstal již žádný dobrák a je načase doklepnout i poslední hřebíčky. Přesně v takovém stavu nám pátá řada zanechala. Růžový konec, kdy Gene potká Kim uprostřed nákupního centra, rozhodně nečekejme.

Hodnocení páté řady: 95 %

Foto: AMC

Diskuze /8

K4rm4d0n

Co ta hrubka v poslední větě? :-)

Mimochodem doporučuju zavzpomínat na následující scénu z Breaking Bad, u které nyní díky BCS konečně víme, o čem je řeč: https://www.youtube.com/watch?…

#5 1Bobesh1 #5 1Bobesh1 #6 barahir
překladatel
25.5.2020 | 11:52:46
Balerion

No BCS je zejmena o vytecne praci s postavami, kdo ucekaval od zacatku „akci“ tak chapu ze byl sklaman. Osobne mne to tak vyhovovalo.

25.5.2020 | 12:12:08
Balerion

A btw proc by mel Lalo stahnou Nacha z kuze? Jestli si dobre vzpominam, tak v BB je Nacho porad gangster ve vyssim postaveni.

#5 1Bobesh1
25.5.2020 | 12:15:00
oskarka

Já jsem s průběhem seriálu velmi spokojená. Kdo hledá rychlé akce, neustálý boj atd., tak má k dispozici desítky jiných seriálů. Poslední díly pětky byly ohromující – cesta pouští, návštěva lala…

Jen bych nesouhlasila s tím, že Jimmy (Sam) je vysloveně špatný. Podle mne, kdyby mu bratr ve firmě dal od počátku příležitost, a stále ho neodsuzoval a neházel mu klacky pod nohy, mohla se jeho budoucnost vyvíjet jinak. Jistě že by to byl vždy neformální a „slippy Jimmy“, ale nemuselo to sklouznout k práci pro kartel. A ta je navždy, jak mu věštecky řekl Nacho. Když si vzpomenu na tu řadu pádů, kterými již v dospělosti musel projít, tak se ničemu nedivím.

A Kim? Vzpomeňme na ponižující práci ve sklepení, kam ji zahnali i poté, když firmě přinesla kauzu Messa Verde. Atd., atd. Giselle má důvod Howardovi kapku zkomplikovat život. Bohužel v BB se neobjeví, takže šestka nám přinese rozuzlení.

Taky mě zajímá, jak se současný Gene postará o pána, který ho poznal…

25.5.2020 | 15:09:25
1Bobesh1

#1 K4rm4d0n: Za tu se stydím. Hloupý překlep.

#1 K4rm4d0n: #3 Balerion: Ignacia v BB nikdo nikdy neviděl. Tohle je jediná zmínka, co o něm máme. Jak dopadl nevíme. Minimálně pokus o jeho zabití ze strany Lala je na místě.

admin
25.5.2020 | 18:11:40
barahir

#1 K4rm4d0n: Jo, viděl jsem teď zrovna po letech BB a taky jsem si toho všimnul. Skvělý, jak tvůrci obě jména využili v BCS!

redaktor
25.5.2020 | 20:24:01
Railbot

BCS je herecký koncert založený na vystavění postav a příběhu. Žádná hurá akce. S tím je potřeba počítat. Podle mě seriál nemá zatím jedinou chybu.

26.5.2020 | 10:58:22
BigBoss

Jeden z nejlepších seriálů vůbec, ono se to jako by zdáním táhne, ale ani se nenadějete a je konec dílu, tak to mám u všech dílů. Spolu s BB asi nejlepší seriály vůbec, na co se budeme těšit až to skončí? :(

11.8.2020 | 3:17:00
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S05E10: Something Unforgivable

cz100%
DOKONČENO

Překlad nové řady neplánujeme, titulky by měly být dostupné z Netflixu.

Nové postavy

Do databáze postav jsme přidali Tuca, Hectora a Guse, tak je nezapomeňte ohodnotit.

Kliknutím na fotku se dostanete do profilu postavy.

Reklama

Kvízy

Prověřte si své znalosti z prvních dvou řad Better Call Saul

Kliknutím na plakát si vyberte kvíz.

Reklama

Hlídejte si nás

Momentka

Momentka