Co to je antropický princip?

Co to je antropický princip?

1.10.2012 20:00


V první epizodě šesté série se v kantýně bavil Sheldon a Leonard o tom, zda Leonard věří antropickému principu. Koho zajímá víc, může si přečíst v následujícím článku.


Tento princip tvrdí, že ze samotného faktu naší lidské existence plynou některá důležitá omezení na počáteční podmínky a průběh evoluce vesmíru, jakož i na hodnoty „konstant“ a parametrů ve fyzikálních zákonech.

Jinými slovy, to, že vznikl život, znamená, že nastavení našeho Vesmíru bylo ve všech ohledech mimořádně příznivé, a jakákoliv odchylka od tohoto nastavení by znamenala, že žádný život nevznikne a nikdo ani nebude moci otázku o zrození vesmíru položit.

Fyzikálně možné stavy vesmíru tedy umožňují vznik života pouze ve velmi úzkém rozmezí; stačí nepatrná odchylka a vesmír bude z fyzikálního hlediska dál existovat, ale již v něm nebude možný život. Konkrétně, rychlost rozpínání vesmíru se nemůže příliš lišit od kritické rychlosti. Kdyby rychlost rozpínání byla podstatně menší než kritická, rozpínání vesmíru by se záhy zastavilo a přešlo ve smršťování, takže by zde nebylo dost času pro vznik a rozvoj života. Kdyby se vesmír naopak rozpínal rychlostí podstatně vyšší než úniková, hmota by se příliš rychle rozředila a rozptýlila natolik, že by nemohly vzniknout gravitačně vázané struktury jako jsou galaxie a hvězdy, které jsou potřebné pro vznik složitějších prvků a posléze života.

V době těsně po vzniku vesmíru musel být poměr částic a antičástic takový, aby po jejich vzájemné anihilaci zůstalo právě tolik částic, kolik bylo třeba jako stavebního materiálu hmoty pro nynější vesmír. Tato hmota nesměla být příliš hustá, jinak by vesmír rychle zkolaboval, ani příliš řídká – hmota by se velmi rychle rozptýlila. Hustota musela být taková, aby mohly vzniknout hvězdy, které vytvořily těžší chemické prvky, jež se mohly stát stavebním materiálem planetárních soustav kolem hvězd.

Některé z těchto planet musejí mít optimální vzdálenost od centrální hvězdy a další nezbytné vlastnosti.

Přesné nastavení všech těchto nutných hodnot a specifických podmínek se jeví jako velmi nepravděpodobná náhoda; tím spíše když je nutno „zřetězení“ jednotlivých nepravděpodobných stavů v souvislý sled podmínek, který vyústí ve vznik života a nakonec inteligentního pozorovatele. Nebo je za tím „něco“, co astrofyzice a kosmologii uniká? Právě na to se snaží odpovědět antropický princip.

Zatím není dostatečně prozkoumána situace, kdy bychom současně změnili dva či více parametrů nebo fyzikálních zákonů zároveň. Můžeme si představit takové „šikovné“ změny dvou nebo více parametrů, při nichž by se mohlo stát, že jejich důsledky pro chemický vývoj vesmíru se v jistém smyslu „vykompenzují“. Vedle specifických fyzikálních zákonů s hodnotami parametrů, jak je pozorujeme v našem antropickém vesmíru, tak možná existují další „sady“ zákonů s jinými hodnotami parametrů, které mohou vyústit v evoluci vesmíru sice jiného než ten náš, ale přesto umožňující složité reakce a vznik života… A takové alternativní vesmíry možná skutečně vznikají a existují.

Článek připraven podle blogu Vojtěcha Ullmanna.


Jít na The Big Bang Theory | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!