Castle (Castle na zabití) Recenze: Heatová v žáru smrti

Recenze: Heatová v žáru smrti

Recenze: Heatová v žáru smrti

Sháníte na poslední chvíli něco pod stromeček, a nebo jste prostě ti nejvěrnější a největší Castlovští fanoušci, tak si nemůžete nechat ujít poslední české vydání již pátého dílu Nikki Heatové s názvem Heatová v žáru smrti.


8 0
23.12.2014

Nakladatelství Zoner Press bylo tak laskavo, a poskytlo nám jeden výtisk k recenzi.
Nepovažujte prosím tento článeček plnohodnotnou recenzi – spíš jen jako můj osobní názor.

Už na konci minulé série jsme měli možnost nakouknout na obálku tehdy teprve nedávno dokončeného posledního dílu. A jak je vidět na obrázku, Castle měl na výběr hned ze dvou obálek. Která se vám líbí víc? Použitá červená verze nebo zelená?


Hned v úvodu bych chtěl zmínit, že kniha se nejlépe čte, pokud jste těsně před ní dočetli Heatová a led v žilách, a šokováni jejím koncem toužíte po dalších odpovědích. Těch se zde dočkáte – kniha konečně uzavírá vyšetřování smrti matky Heatové, a nemůžu se dočkat, až bude konečně kousek času na novou zápletku v zatím posledním přírůstku do série Nikki Heatové, letos vydaném Raging Heat.

Jak už bylo řečeno, kniha začíná tam, kde končí poslední díl. Nečekaný zrádce umírá v tratolišti krve, tajemný vzkaz čeká na rozluštění, dvojitý agent CIA, odpovědný za smrt Cynthii Heatové, prchá. Nikki se ihned chce vydat po jeho stopách, situaci však zkomplikuje nejenom hrozba teroristického útoku, ale i řádění sériového vraha, vyhrožujícímu 20. okrsku.

Tak jako v každé z knih, i zde se neubráníte oné představě, že hlavní postavy jsou Kate a Richard – nemluvě o prvcích přímo převzatých ze seriálu. Kupříkladu vedoucí speciální protiteroristické jednotky je Castlova bývalá přítelkyně, stejně jako Sophia Turner ze čtvrté série seriálu. Nebo Jameson jedná o filmové verzi jeho článků, přičemž se všichni shodnou, že „Nathan“ by byl dobrá volba.

Proč bych si knihu přečetl znova? Příběh je zajímavý, stále se něco děje, dočkáme se i pár pěkných zvratů. Mám rád zápletky se sériovými vrahy, nemluvě o tom, že onen vrah a vše okolo se hezky propojí i s ostatními dějovými linkami. Konečně dostatek prostoru pro dvě slušně propracované zápletky, prostoru tolik chybějícím v seriálu.

Co je na knize naopak špatného? Místy pro mě až příliš impulzivní jednání Nikki, místy přílišná pasivita hlavních hrdinů, kdy jsou jim tolik potřebné informace dodány na stříbrném podnose někým jiným. A možná i docela nudná identita hlavního záporáka celé série, a vůbec vše okolo něj.

Po stížnostech na absenci poděkování a pod. v minulém díle zde tyto části knihy už najdeme. Překlad, vzhledem k tomu, že jsem anglickou verzi četl už někdy dávno, moc hodnotit nemůžu, ale přišel mi určitě v pohodě.

Takže zhodnocení? Máte rádi Castlea, a četli jste předchozí díly? Kupujte. Máte rádi Castlea, ale předchozí jste nečetli? Rozhodně si první přečtěte předchozí díly, přinejmenším Heatová a led v žilách. Nevíte o co jde, a sem jste zabloudili jen náhodou? Pokud máte rádi oddechové čtení se sympatickými charaktery, taktéž doporučuji.

Takže, kdo ještě dnes poběží do obchodu? Nebo už máte u Ježíška dávno podanou rezervaci? Všem za redakci Castle přejeme veselé a vražedné Vánoce.

Diskuze /11

Milix..

Možná blbá otázká, ale zajímalo by mě kdo to ve skutečnosti píše, jelikož je R. C. smyšlená postava. Tak to píšou scénáristi seriálu nebo kdo?

23.12.2014 | 20:47:58
thera

Tomuto spisovateli se říká ghost writer – jeho jméno se nezveřejňuje. Pravděpodobně může jít i o různé autory, a však se předpokládá, že jsou znalí seriálu. Ale taky by mě zajímalo, kdo to je.

#3 Milix..
webmaster
23.12.2014 | 22:03:13
Milix..

#2 thera: Dík za odpověď, docela mi to vrtalo hlavou. A já ani dlouho dobo nevěděl že existují i knížky, který se objevují v seriálu.

23.12.2014 | 22:21:49
ondrba

¨Já si myslím, že ty knihy píše Andrew Marlowe nebo možná jiný scénárista s Castla, protože ten kdo píše tyhle knihy, opravdu dobře zná seriál i další role herců a někdy mi přijde, že v knize vidím i narážky na život herců. A nebo si to možná jen namlouvám a vitím tam něco, co tam vůbec není :)

#7 CastleLover45
24.12.2014 | 16:18:02
Astrid

Ja mám zasa pocit,akoby som čítala o castlovi a beckettke :D

#6 Milix.. #8 ondrba
24.12.2014 | 19:49:11
Milix..

#5 Astrid: :)

26.12.2014 | 0:09:54
CastleLover45

#4 ondrba: nic se nenamlouváš. teď čtu Heatová a led v žilách a na stránce 285 je: vůz číslo K-B-čtyři-jedna-tři-jedna-devět :) jistě podobnost čistě náhodná :D

#8 ondrba
26.12.2014 | 17:04:01
ondrba

#5 Astrid: Tak podle mě to tak má být, abychom měli pocit, jako bychom se dívali na seriál :) A jelikož je knížka inspirovaná Castlem a Beckett, tak by to v knihách mělo být znát :)

#7 CastleLover45: Jo tady ta narážka je fakt dobrá :) Mě docela pobavily i narážky na Quantum of Solace a Firafly…nebo na původ a jméno bývalého přítele Nikki :D :)

#9 CastleLover45
26.12.2014 | 21:22:37
CastleLover45

#8 ondrba: přesně taky mě to dost dostává :D

27.12.2014 | 21:09:32
Astrid

Konečne mi dnes táto kniha prišla,môžem začať čítať :D Pôvod a meno bývalého priateľa Nikki-Matic-Katic :D to mi trklo hneď :D

#11 ondrba
30.12.2014 | 0:30:38
ondrba

#10 Astrid: Přesně :) a ještě se jmenuje Peter Matic…no a Peter se jmenuje Stany táta :) :D to rozhodně není náhoda :)

30.12.2014 | 13:51:14
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Reklama

Castleova Bibliografie

Deadly Heat (5)

Deadly Heat (5)

Český název: Heatová v žáru smrti

Již pátá kniha ze série o newyorském detektivovy z vražd Nikki Heatové, které pomáhá úspěšný novinář Jameson Rook.

Narozeniny