Cobra Kai
95/100 - 63×

Cobra Kai

Cobra Kai se odehrává 30 let po turnaji All Valley Karate v roce 1984, kde Daniel LaRusso porazil Johnnyho Lawrence. Ten se ani po letech s porážkou nevyrovnal a rozhodne se znovu otevřít dojo Cobra Kai, čehož si všimne jeho starý sok Daniel LaRusso.

USA | 2018 | Ukončeno
vysílání
6 sezón | Netflix, YouTube Red, YouTube Premium | 25 minut
žánr
Akční, Komedie
hrají
Ralph Macchio (Daniel LaRusso), William Zabka (Johnny Lawrence), Martin Kove (John Kreese), Thomas Ian Griffith (Terry Silver), Xolo Maridueña (Miguel Diaz), Mary Mouser (Samantha LaRusso), Tanner Buchanan (Robby Keene), Peyton Roi List (Tory Nichols), Jacob Bertrand (Eli "Hawk" Moskowitz), Gianni DeCenzo (Demetri), Hannah Kepple (Moon), Annalisa Cochrane (Yasmine), Vanessa Rubio (Carmen Diaz), Courtney Henggeler (Amanda LaRusso), Joe Seo (Kyler)

Recenze páté série Cobra Kai

Recenze páté série Cobra Kai

Klišovité fráze nebudete hledat v seriálu, ale v následujících řádcích, protože nadupanost, emoce, choreografie, ikonické momenty a peripetie jsou s přibývajícími díly lepší a silnější.

5 0
16.9.2022

Na žíněnkách v šampionátu All Valley nad Miyagi-Do a Eagle Fang zvítězilo Cobra Kai, jež se nyní šíří po celém městě, a které po vyřazení Kreese vede sám Terry Silver, na jehož ambiciózních plánech spolupracuje s dalšími sensei, které si postupně nabírá pod sebe. Nic bližšího již neprozradíme. Pouze vám řekneme, že i po páté stojí za to být u toho.

Superlativa, kam se podíváte

Celá série si buduje základy a rozvíjí postavy, aby vám pak nadělila jednu z nejlepších finálních sekvencí. U předchozí řady jsme vytkli urychlenost a předvídatelnost veškerého dění. U nových epizod toto tvrzení částečně platí také, přesto jednotlivé díly neubírají na plynu, předhazují do cesty různá překvápka a zvraty a pokud si po pár dílech řeknete, že přesně víte kam to celé směřuje, věřte, že nevíte vůbec nic.

Emoční momenty, peripetie a cliffhangery sází ze všech stran. Choreografie je úctyhodná a střídání stylů karate potěší zapálené fandy. Superlativy se nedá šetřit a pravděpodobně neexistují slova, která by popsala jak moc je Cobra Kai neskutečný seroš.

Negativa budete hledat u herectví pár jedinců a pokulhávající kameře při soubojích, jež v mnoha momentech tvoří velmi silnou stránku celého seriálu, jindy by si přeci jen zasloužily trochu větší péče ze strany kameramana. Zamrzí i množství epizod, které vás dostatečně nenasytí, a relativně krátká stopáž, jež by s klidem mohla býti delší.

Návrat do minulosti a dostatek prostoru pro všechny 

Tvůrci opět chytře pracují s flashbacky a se záběry z původní filmové trilogie, díky čemuž se ani nový divák, jež nemá co do činění s Karate Kidem, neztratí. I po páté musíme vyzdvihnout famózní postavy, jejichž vývoj je přirozený a ploché charaktery jsou lidštější, k čemuž dopomáhají i scény zaměřené na jejich minulost.

S pátou řadou dorazily i nové přírůstky do party, které přináší svěží vítr do plachet, díky němuž seriál nepolevuje, je temnější a rozděluje příběh do vícero dějových linek, které závěrem propojí v jednu. Všichni navíc dostávají tolik prostoru, kolik si zaslouží. Do karet tvůrcům hraje opět nostalgie a návrat staré známé gardy, což z díla dělá výjimečný počin.

Trio, na které jsme všichni čekali

Terry Silver si vyšlapal cestu, která z něj dělá šíleného perfekcionistického záporáka. Na scénu se vrací i drsňák Chozen, jenž se spojuje s Danielem a Johnnym, aby se společně pokusili stáhnout Silvera na dno. Zároveň se musí vypořádat se svou minulostí, díky které se přátelské pouto mezi nimi třemi ještě více prohloubí a z Chozena dělá sympatičtější a zajímavější postavu.

Není žádným tajemstvím, že svého comebacku se dočkal i Mike Barnes z třetího Karate Kida, který na návrat čekal celých třicet tři let. Nejedná se jen o obyčejnou loutku, která si jde pro zasloužené cameo. Stejně jako ostatní postavy i Mike má svůj úděl a podílí se na vývoji příběhu.

Neubralo se ani na skvělých odkazech a referencích na 80. léta. Naopak soundtrack byl oproti předchozím sériím sušší, přesto vás ale seriálem doprovodí skvostná hudba v podobě písně Eye of the Tiger, kapely Airbourne či zpěváka Billy Idola. Nešetří se ani humorem, který vyvažuje temnější a brutálnější nádech páté sezóny.

Resumé

Látka se ani po 38 letech nevyčerpala, tvůrci nastolili výborný příběh, rozvětvili dějové linky různými směry a následně je skloubili do nostalgicky excelentní jedinečné podívané, jež lze vytknout drobnosti s kamerou a urychleností. Bez sebemenších pochybností se jedná o absolutně jeden z nejlepších seriálů posledních let, kterému stále mnoho lidí nedalo šanci. A po dokoukání si pokládáme jen dvě otázky. Kdy přijde další řada a kdy nastane ten správný čas si seriál zopakovat?

Hodnocení páté řady: 90%

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Nepřehlédněte

Závěrečná řada oficiálně oznámena

Závěrečná řada oficiálně oznámena

Skrze minutový teaser byla před pár dny potvrzena šestá série seriálu Cobra Kai, ve které se završí příběh započatý v 80. letech. Naposledy se tak proti sobě střetnou staří nepřátelé.

Nejlepší scéna na jeden záběr

Ohodnoťte nejlepší scénu na jeden záběr ze seriálu Cobra Kai

Ohodnoťte nejlepší scénu na jeden záběr ze seriálu Cobra Kai

Ve druhé a třetí řadě se objevily scény, které byly točeny na jeden záběr, což znamená, že jsou zcela bez střihu. Která byla podle vás lepší?

Reklama

Písně z první série

Které písně zazněly v první sérii?

Které písně zazněly v první sérii?

Celý seriál Cobra Kai se nese v duchu starých dobrých 80. let, což vytváří nejen skvělou atmosféru, ale zároveň disponuje našlápnutým soundtrackem.

Nejoblíbenější postavy

Plakáty postav

Plakáty postav

Narozeniny herců

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama