Constantine Komiksový svět Johna Constantina

Komiksový svět Johna Constantina

Komiksový svět Johna Constantina

John Constantine je jednou ze stálic komiksového světa, jedním z nejpovolanějších okultních detektivů a další komiksovou postavou, která se dočkala vlastního seriálu. Pro všechny, kteří se s touto postavou setkávají poprvé, nebo se chtějí více seznámit se světem a charakterem Hellblazera, zde nabízíme několik tipů na komiksy, které definují a charakterizují postavu Johna Constantina.


15 0
7.12.2014

Před tím, než se John dostal dočkal své vlastní série Hellblazer, se pravidelně objevoval v dobře hodnocené sérii Alana Moora Swamp Thing (Bažináč). Constantine a jeho skupina se v dějové linii A Murder of Crows snaží pomoci Bažináčovi vyhrát boj proti bytostii známé jako Great Darkness, která ohrožuje existenci nebe a ráje. V této sérii však ještě není Constantinova osobnost taková, jakou ji známe z jeho vlastní série. Spolu s Johnem se zde objevují i další známé postavy, mj. třeba Spectre.

Hned v prvních dvou dílech série Hellblazer, jež podobně jako televizní pilot představují postavu a výstřední charakter Constantina a jeho temný, mystický svět, se John setkává s přízrakem zvaným Mnemoth. Ten se v našem světě zhmotňuje jako hejno kobylek konzumující člověka zevnitř a je pro Johna hrozbou. Constantine proto žádá o pomoc Papa Midnitea, mistra voodoo, který se v našem seriálu poprvé objevil ve třetím díle, a Mnemoth pak v epizodě čtvrté. Podobně se očekává, že by se i série Hunger Spirit mohla, díky svému poměrně přímočarému příběhu a pestrému mixu postav, brzy dočkat televizního zpracování.


Zajímavým elementem, který se v sérii Hellblazer vyskytoval již od jejího počátku, byla politická satira, která se zaměřovala hlavně na britskou královskou rodinu a bývalou předsedkyni britské vlády Margaret Thatcherovou. V sérii Royal Blood se Constantine utkává s démonem Calabraxisem vyvolaným sirem Peterem Marstonem, který, díky šíleným předpokladům sira Marstona o prospěšnosti démona na trůně pro budoucnost země, posednul člena královské rodiny. Tato série se vyznačuje svojí (i na standardy Hellblazera) krvavostí a násilností, atributy, které se zde mísí s místy, u kterých se člověk nemůže jinak než smát.

Mezi další populární série patří ty psané Warren Ellisem, z nichž nejvýraznější je právě ta s názvem Ghosts of Girlfriends Past. Ačkoliv není z nejdelších, je o to oblíbenější tím, že k již tak temnému a násilnému Hellblazerovi přidává ještě více syrovosti. V této dějové linii je Constantine pověřen úkolem nalézt vraha své ex-přítelkyně, jejíž duch se pravidelně ukazuje na hřišti, kde se spolu poprvé setkali. Zřetelné je také znázornění Londýna, který je tu vykreslen mnohem osobitěji než v ostatních sériích, se všemi svými temnými zákoutími a vlastnostmi.

Význačné jsou i série psané Jamiem Delanem. Nadmíru definující pro charakter Constantina je jedna z mladších sérií Demons of Newcastle. Příběh, na který se Constantine v počátku Hellblazera často odvolával, zde nabízí důležitý vhled do nitra postavy. V Newcastlu se John se svojí skupinou snaží vymýtit démona, který posedl malou holčičku. Démon se však (vinou Johnovy namyšlenosti a odmítnutí pomoci od svého týmu) ukáže být příliš silným oponentem. Ne vždy však zlo, se kterým se Constantine utkává, pochází z hlubin pekelných. V sérii Family Man se John dostává na stopu zabijáka známého právě jako Family Man, jehož rukopisem je vyvražďování celých rodin, s důrazem na ženy a malé děti. V závěru příběhu se John se zabijákem setkává a je zděšen nejen faktem, že se jedná o obyčejného smrtelníka, ale i tím, jak moc mu starý muž připomíná jeho otce.

Ačkoliv fakt, že Constantine je vášnivým kuřákem, byl v televizní sérii ze začátku dost opomíjen, v komiksech je jednou z jeho výrazných vlastností. Obecně nejoblíbenější sérií stále zůstává ta z pera Gartha Ennise s příznačným názvem Dangerous Habits (Zlozvyky), ve které John, sužovaný rakovinou plic a s vidinou brzkého konce svých dní na Zemi, upíše svou duši třem různým démonům a v závěru je donutí, aby o jeho duši svedli v pekle boj. Jak se nakonec postaví k situaci samotný nejvyšší z pekelných démonů? Závěr je opravdu nečekaný a komiks rozhodně stojí za přečtení.

Doufáme, že jsme u vás tímto vzbudili další zájem o Constantinovy příběhy a že článek poslouží jako inspirace pro přečtení některých z Hellblazerových příběhů.

Kolik fanoušků komiksového Constantina se mezi vámi najde? Jaký je váš nejoblíbenější příběh?

Diskuze /6

Darmody

Chci se zeptat, ten komiks kde dostane rakovinu a upíše duše, pokuď jsem nikdy constantina nečetl, můžu začít sním? Nebo bude lepší začít s jiným? :-)

#2 TheDarkKnight
7.12.2014 | 0:38:53
TheDarkKnight

Já osobně bych doporučoval začít nějakým úvodním nebo alespoň nakouknout do Bažináče, ale pokud začneš číst tu sérii od začátku, tak by to neměl být problém (i když jsem osobně zrovna tyhle komiksy nečetl, tak nemohu s jistotou říct, zda tam nebudou nějaké odkazy na jiné události v jeho světe, ale snad by neměly). #1 Darmody:

#4 Darmody
7.12.2014 | 0:48:36
Fufinko

zajímavý a pěkně napsaný… že mě to donutí si něco i přečíst :)

7.12.2014 | 2:06:32
Darmody

#2 TheDarkKnight: Díky, začnu od toho bažináče :-).

7.12.2014 | 12:50:50
Pepinko4545

Ennis je super spisovateľ napísal mojích oblubených The Boys a Preachera podla ktorého bude tiež seriál, inak komplet hellblazer (300 komixov) je preložených aj v CZ <cenzurováno – odkaz na problémový obsah> :)

7.12.2014 | 13:24:48
Milianeto

suhlas s kolegom nado mnou, Ennis a este Dellano top autori jednoznacne :)

7.12.2014 | 15:28:33
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

SHRNUTÍ

Ohlédnutí za finálem Constantina

Ohlédnutí za finálem Constantina

Možná poslední epizoda první série, možná poslední epizoda vůbec. Tak či tak v následují­cích měsících Johna Constantina vídat nebu­deme. Můžeme se tedy alespoň ohlé­dnout za první sérií a jejím koncem.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Arrow a Constantine spojili síly


Thumbnail Play icon

Nejoblíbenější postavy

Constantine a Bažináč

Kam se vrostl Bažináč? Aneb z čeho čerpal seriálový Constantine

Kam se vrostl Bažináč? Aneb z čeho čerpal seriálový Constantine

První řada Constantina skončila sice již před dobou, ale zanechala za sebou mnoho otázek ohledně toho, kam se měl seriál ubírat v druhé řadě, kdo stál za vším zlem, a jak mělo vše skončit. Na všechny tyto otázky odpovídá komiksová předloha. Tou však kupodivu není série Hellblazer.

HLÍDEJTE SI NÁS