Daredevil: Born Again
(Daredevil: Znovuzrození)

81/100 25×

AkčníKomiksovýThriller

USA | 2025 | Pauza
3 sezóny | Disney+ | 45 minut
Disney Plus

Po delší době se herci Charlie Cox a Vincent D'Onofrio vrací do rolí, kterým se v letech 2015–2018 věnovali v seriálu Daredevil z produkce streamovací služby Netflix. V tomto novém projektu jsou však jejich postavy Daredevila a Kingpina rebootovány a navíc zasazeny do světa MCU.

Obsazení:

Charlie Cox (Matt Murdock), Vincent D'Onofrio (Wilson Fisk), Margarita Levieva (Heather Glenn), Ayelet Zurer (Vanessa Fisk), Wilson Bethel (Benjamin Poindexter), Michael Gandolfini (Daniel Blake), Hamish Allan-Headley (Connor Powell), Genneya Waltron (BB Urich), Hunter Doohan (Bastian Cooper), Kamar de los Reyes (Hector Ayala), Deborah Ann Woll (Karen Page), Elden Henson (Foggy Nelson), Arty Froushan (Buck Cashman)

(více)
Daredevil: Born Again (Daredevil: Znovuzrození)
disney plus

Seriál se daleko více zaměřuje na superschopnosti hrdinů

Seriál se daleko více zaměřuje na superschopnosti hrdinů

Seriál si sice zachovává tvář původního seriálu, ale daleko více přiznává své komiksové kořeny. Matt Murdock své zesílené smysly dokáže daleko lépe, více a pro diváka hlavně viditelně využívat. A není samozřejmě sám. Tvůrci si pohráli i s jinou, známou postavou, u které je to podobné.

6 0 13.4.2025 tom99

Rozdílů mezi původním seriálem Daredevil a novou sérií Born Again je hned několik. Matt Murdock je v novém zpracování v kostýmu mnohem pohyblivější a jeho akrobatické kousky připomínají více komiksového Daredevila. Bohužel to má i svou stinnou stránku – filmaři se tentokrát výrazně více spoléhají na CGI, které v některých momentech působí nedotaženě a k dokonalosti mají hodně daleko.

Série Born Again také mnohem výrazněji pracuje s Mattovými superschopnostmi. Už od dětství (resp. po nehodě, kdy oslepl, pozn. red.) má zesílené smysly, především čich a sluch. Zatímco původní seriál tyto schopnosti spíše naznačoval, Born Again jim dává mnohem větší váhu – a to jak příběhově, tak i audiovizuálně. Divák naprosto přesně pozná, kdy se Matt Murdock soustředí na okolí nebo poslouchá své kolegy. Kamera se v těchto momentech výrazně zúží a zaměří, čímž vizuálně podtrhuje jeho smyslové vnímání.

(Seriál se daleko více zaměřuje na superschopnosti hrdinů. Foto: Disney+)

A tím to rozhodně nekončí. V seriálu se objevují i další postavy se schopnostmi – například Hector Ayala – a i známí padouši prošli jistým „vylepšením“. Benjamin Poindexter získal nové schopnosti, pravděpodobně v důsledku náročné operace páteře, kterou podstoupil po událostech třetí série. Jeho zrakové vnímání je teď mnohem přesnější, díky čemuž se stal ještě smrtelnějším protivníkem – jednoduše teď už nikdy nemine.

V poslední epizodě s názvem Isle of Joy nám tvůrci pomocí výrazného barevného stylu jasně naznačili, kdy Bullseye své nové schopnosti využívá. V Born Again se sice zřejmě nikdy nedočkáme metání blesků ani kolapsu vesmírů (což je mimochodem jen dobře – pozn. red.), ale tyto komiksové „ochutnávky“ rozhodně potěší. Připomínají, že jsme pořád ve světě superhrdinů – byť s mírně limitovanými schopnostmi.

Je dobře, že seriál se nestydí za schopnosti superhrdinů?

Zdroj: ComicBook.com

Diskuze /5

Tak Matt je frajer, jeho schopnost otvírat trezory je neuvěřitelná, i kdyby měl supersluch. Kde se naučil otvírat trezor, odkud nabral zkušenosti? Jelikož je slepý, tak by musel vědomě vyhledávat informace o otvírání trezorů, musel by vědomě vyhledávat knihy v Braillově písmu, musel by mít základy v podobě nějakých dokumentů, které se tímto zabývají. To nemluvím o tom, že velká část odborníků s vybavením musí vědět, jaký druh trezoru otvírají. Velká část bank už dávno nepoužívá mechanické západkové zámky, nejsme v 60. letech. Velké a moderní banky využívají elektronické zámky, kde je vám supersluch na hovno. Tam spíš potřebujete hackera, aby prošel přes dalších X zabezpečení jako dvojitá autorizace. Ano, takový trezor dnes nemůže odemknout jeden týpek a je úplná blbost, že zástupce by neměl přístupové kódy do trezoru, ty by se mu vygenerovaly v přesný čas.

A pokud jde o identifikaci ženy pomocí malby, tak ano, někdo, kdo má super hmat, dokáže identifikovat, jestli je na plátně auto, dům, člověk, to dokáže i obyčejný slepý člověk. Ale detailní identifikace konkrétní ženy? Kdyby to byl modelář, který by vytvořil hlavu v měřítku 1:1, tak by to možné bylo, i když dost těžké, protože bez přesného 3D tisku je zachytit každou věc těžké. Ale pokud usoudíme, že to maloval někdo, kdo není žádný profesionál a maloval to z paměti, tak je extrémně jisté, že malba nebude přesná, a to jsme viděli.

Chápu, mám hltat tyhle hlouposti plnými doušky, užívat si seriál a neřešit to. To je sice hezké, ale pokud tvoříte takové očividné blbosti, je jasné, že se toho divák chytí, a tady to bylo záměrné. Já odmítám hltat tyhle kraviny. Ono ve scenáristice má takové konání scenáristů i název, a to lazy writing.

#2 WolverineCzE #3 Levascue

#1 Punisher bude trestať: U seriálu a filmů podle komiksů bych nehledal logiku viz Superman dvojí identita nebo častý útěk zločinců z vězení pomoci sebe nebo jiného zločince. A to nemluvě plot armor kde hlavní postavy přežijí spoustou věci ať už Batman 3× zlomení páteře a střela do hlavy. A to nemluvě ,že většinou nemají speciální zbraně nebo municí proti lidem se schopnostmi. Fakt jsou to maličkosti.

#1 Punisher bude trestať: On totiž původní (Netflix) Daredevil byl neskutečně logicky smysuplný, že? Něco jiného je objektivní kritika a něco je zaslepená nenávist (viz tvá každoepizodní jednohvězdičková hodnocení). Celá druhá řada s Elektrou a Punisherem byl nelogický, akční výplach – a jelikož je to seriál o superhrdinech, rozhodně si nestěžuji a byl jsem spokojen. To, že v Disney Daredevilovi otevřel Matt trezor; no tvl wau. Úplná šílenost oproti tomu, co 40kg Elektra házela se stovkami ninjů, jakoby se nechumelilo a nesmrtelný Matt přežil cca 10 epizod, kdy byl vždy smrtelně raněn. Bože, bože…

#4 Punisher bude trestať

#3 Levascue: Ono by bylo dobré se zapojit do diskuze až potom, co si nastudujete určité věci, protože hned v prvním příspěvku srovnáváte diametrálně odlišné věci. Jak může někdo srovnávat bitky a lazy writing? Lazy writing je, pokud by Mattova kolegyně porazila v kanceláři 10 ninjů. Lazy writing je, když někdo bez lékařských zkušeností vyoperuje nádor podle tutoriálu.

Takže když někdo jako Elektra, i když je to 40kilová žena, dokáže porazit několik chlapíků… beru. Pokud Pointdexter spadne z budovy a přežije, vzhledem k jeho předchozímu působení…beru. Pokud Daredevil dostane do zad 30 nožů a dál funguje, poté, co na něj spadla budova…beru. Ale pokud Matt dokáže otevřít trezor, i když má supersluch, aniž by nám bylo v minulosti ukázáno, že se o trezory zajímá, že někdy pracoval v bance nebo podobné věci – tak se jedná o lazy writing, jednoduchou zkratku pro dosažení požadovaného cíle v ději… co na tom nechápete?

Taktéž ta malba. Pokud by Muse dělal modelování hlavy a ne malby, tak bych to nepovažoval za lazy writing. Bohužel malba je něco jiného. Chápu, o co se scénáristé snažili, Matt se dotýkal tváře své přítelkyně během této série – jenže takto kresba nefunguje.

Doporučuji při reagování nejdřív nastudovat pár věcí a nejdřív se snažit pochopit příspěvek, na který reagujete. Díky.

#5 No.R.Ma

#4 Punisher bude trestať: Rozumím, co chceš říct, ale mám takový pocit, že lehce zapomínáš, že se díváme na seriál o člověku se super schopnostmi. Tudíž nikdo z nás – a to ani doslova slepý člověk – neví, jak Matt „vidí“ svět. Scéna s trezorem může být považovaná za lazy writing. Ale sám jsi napsal, že „velká část bank už dávno nepoužívá mechanické západkové zámky“. Což je samo o sobě silné tvrzení a upřímně bych rád viděl nějaké podložení. Statistiky? Normy? Zákony? Pokud se teda chceme bavit fakticky. A i kdyby – klíčová je ta fráze „velká část“ – nikdo z nás v té konkrétní bance nebyl. Navíc, osobně jsem nikdy podobný trezor neotvíral, natož díky sluchu, a troufám si říct, že většina lidí, co se na ten seriál dívá, má dost podobné zkušenosti. Sledujeme fikci. Komiks. Není to dokument o bezpečnostních systémech, ale superhrdinský thriller. Co se malby týče – zase, nemáme tušení, jak Matt „vidí“. Existuje hromada článků, teorií a diskuzí, ale pořád se bavíme o různých interpretacích. Každý autor ten jeho „vnitřní radar“ popisuje trochu jinak. Zkrátka si myslím, že je důležité znovu podotknout, že Matt má super schopnost, kterou my nedokážeme plně pochopit. Je to jako kdybys chtěl psovi vysvětlit, jak vypadá duha. Tvoje myšlenka „To je sice hezké, ale pokud tvoříte takové očividné blbosti…“ dává smysl pouze v případě, že ty „očividné blbosti“ opravdu považuješ za chyby. Já je vnímám jako součást stylizovaného, drsného světa, kde slepec může být totální badass. A jen na okraj – lazy writing je něco jiného. Třeba když postava udělá něco, co úplně popírá její motivaci nebo předchozí vývoj. Tady to naopak krásně zapadá do toho, co Matt běžně dělá: překonává hranice lidského chápání díky schopnostem, který nikdo z nás nemá. Tohle není lazy writing. Tohle je Daredevil.

Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Zajímavosti

Ve druhé řadě se objeví nejtradičnější záporák Daredevila a to i v kostýmu

Ve druhé řadě se objeví nejtradičnější záporák Daredevila a to i v kostýmu

Druhá řada Born Again se stále natáčí. Určitě vám po skončení první řady poskytneme celistvý článek, který shrne všechny pikantní novinky z natáčení. Nyní tady ale máme jednu zajímavou bleskovku. Do hry se vrátí nejtradičnější záporák Daredevila a to i ve svém kostýmu.

Nepřehlédněte

Seriál se daleko více zaměřuje na superschopnosti hrdinů

Seriál se daleko více zaměřuje na superschopnosti hrdinů

Seriál si sice zachovává tvář původního seriálu, ale daleko více přiznává své komiksové kořeny. Matt Murdock své zesílené smysly dokáže daleko lépe, více a pro diváka hlavně viditelně využívat. A není samozřejmě sám. Tvůrci si pohráli i s jinou, známou postavou, u které je to podobné.