Dark Matter
86/100 - 208×

Dark Matter

Probudili se na vesmírné lodi plující kdovíkam, ale nepamatují si, jak se tam dostali a co jsou zač. Během nebezpečné plavby, která je může stát život, odhalují pravdu o svém původu a blíží se vstříc nepříjemné budoucnost a prozření.

USA | 2015 | Ukončeno
vysílání
3 sezóny | Syfy | 43 minut
žánr
Drama, Mysteriózní, Sci-fi
hrají
Melissa O'Neil (Dvojka), Anthony Lemke (Trojka), Jodelle Ferland (Pětka), Roger Cross (Šestka), Zoie Palmer (Android), Alex Mallari Jr. (Čtyřka), Torri Higginson (Delaney Truffaultová), Ellen Wong (Misaki Han-Shireikan), Andrew Moodie (Teku Fonsei), Wil Wheaton (Alexander Rook), David Hewlett (Tabor Calchek), Melanie Liburd (Nyx), Shaun Sipos (Devon)

Temná hmota vs. Nájemňáci

Temná hmota vs. Nájemňáci

Stanice Syfy si pro letošní letní sezónu připravila dva nové vesmírné přírůstky, jen každý z trochu jiných vajec. Jak dopadl start Dark Matter a Killjoys?

17 0
25.6.2015

Předně je třeba zdůraznit, že nelze očekávat nějaká hlubokomyslná a vážná vesmírná dramata. Stanice Syfy se v poslední době snaží zaměřit spíše na odlehčenou podívanou pro běžné diváky nežli klenoty pro kritiky. Nemůžete mít přehnaná očekávání, ale jinak se parádně pobavíte. Někteří možná dokonce zavzpomínají na laciné kousky ze svého mládí. Článek pracuje s příběhy odvysílaných epizod obou seriálů. Pokud jste některé z nich dosud neviděli, můžete si vyzradit některé události.

Hrozivě nebezpečná posádka.


Jako první odstartoval předminulou sobotu Dark Matter a následující víkend svou pilotní etapu zdárně zakončil. Seriál má být novou space operou, příběhem zaměřujícím se na meziplanetární konflikt, osobní dramata, vesmírné bitvy a mezihvězdné cestování. Jelikož aktuálně žádná jiná space opera neběží, vyhrává tak bez vyzyvatelů na plné čáře. Název seriálu má také odkazovat na jeho hlavní myšlenku, tedy zda lze ovlivnit lidskou osobnost. Jaký vliv mohou mít jisté události na rozvoj lidské povahy? Skutečně se rodíme s předurčením být ti špatní nebo nás k tomu dohánějí okolnosti a prostředí? Toho bychom právě měli být svědky.

Šestice různorodých postav se probouzí na palubě kolabující lodi. Nikdo si nic nepamatuje, ale postupem času každý odhaluje své jedinečné speciální schopnosti. Ať už vůdcovství a řízení celé lodi i posádky, umění zacházet se samurajskými meči či střelnými zbraněmi a v neposlední řadě řízení letounu a znalosti techniky. V závěru první části se navzdory svému nově nabytému přesvědčení dozvídají, že jsou velmi nebezpečnými, hledanými zločinci s úkolem vyhladit poklidnou těžařskou kolonii. Hne se v nich však svědomí a rozhodnou se pro dobrý skutek. Jenže… tohle ještě není konec.

Skutečně stačí tak málo, aby odčinili své údajné zlé činy? Navíc je tak trochu škoda, že jejich skutečné identity byly ihned potvrzeny. Tvůrci nás mohli chvíli nechat v napětí, zda je to skutečně pravda či pouze test jejich reakcí na takovéto podněty. Ale to pak zavání Ascension a to by nemuselo dopadnout dobře.

Borci od Killjoyů.

Na druhou stranu, Killjoys je akčně-dobrodružnou podívanou. V úvodu se podíváme na velmi zajímavé prostředí světa ovládaného korporacemi. A jedné společnosti nabízející možnost nájemných lovců lidí lomeno zabijáků. Ještě že ti naši hrdinové budou na straně dobra, doufejme. Příběh pilotní epizody nám naznačil, že tady se půjde hlavně za akcí a dobrodružstvím, dramata postav budou hrát až druhé housle. A možná je to tak dobře. Někdy vás prostě propletenec vztahů tolik nezajímá a chcete si jen užít vesmírnou jízdu. Pak pro vás budou Killjoyové nejspíše to pravé. Tedy pokud nakonec nedostojí svému jménu a nestanou se skutečnými zabijáky veškeré zábavy. Ale tomu se mi nechce věřit.

Dark Matter vs.Killjoys.

Syfy nám dává rozumně na výběr. Buď se můžete koupat v lidském/mezi­planetárním konfliktu nebo prozkoumávat vzdálené fantaskní končiny z pohledu našich hrdinů. To vše v hábitu ryzí „béčkovitosti“. Tak nebo tak, komu bude tento žánr sci-fi blízký, měl by se přidat alespoň do jednoho z táborů. Sledovanost zatím není nijak závratná, ale Syfy obnovovala i s horšími výsledky.

Oba seriály navíc vznikaly v kanadské koprodukci. V Dark Matter je snad i víc kanadských herců než amerických. K tomu připočtěte nasazení na dalších vysílacích trzích, kde stanice Syfy působí, včetně online přenosů, a šance se razantně zvýší. Co se mě osobně týče, jsem spokojený s oběma a věřím v jejich velkou budoucnost. Ale stále je dost předčasné dělat unáhlené závěry. Je dobře známo, že většina seriálů nabírá na síle až s přibývajícími epizodami. Oba nás tak můžou ještě překvapit či naopak zklamat.

Jak jste na tom vy? Dali jste šanci alespoň jednomu z nových scifátek, oběma či žádnému? A žádný fňukání, Firefly, SGU nebo BSG vám prostě nikdo nevrátí. ;-)

Foto: SyFy & Space

Diskuze /16

LadyJ

Pobavila mě tvá poslední věta: A žádný fňukání, Firefly, SGU nebo BSG vám prostě nikdo nevrátí. ;-) Viděla jsem už oba piloty a celkem to jde, ale jak si psal, jsou to rozhodně béčkové seriály, ale to jsem čekala, už když jsem viděla trailery. Měla jsem obavy z toho, že to dělá SyFy, protože v poslední době točí jen samý děs běs, ale tohle ujde. Dark Matter se mi líbí o trochu víc než Killjoys (ale SGU to není, fňuk), ale v Killjoys zase mají hezčí holku.

#9 Toso11
25.6.2015 | 16:41:07
Harfist

Tak já jsem měl nejprve trošku smíšené pocity, protože přes slavná jména to brána prostě není, v druhé epizodě se to ale docela slušně rozjelo a jsem zvědavý, jak to bude dál. Na druhou stranu Killjoys velmi pozitivně překvapili a dokonce vyústili v touhu poznat jejich vesmír trochu blíž, což už se mi dlouho nestalo. Musím okomentovat ještě seriál Humans…jedná se o jiný podžánr, ale když už ho dávají ve stejném období…velmi příjemně mě překvapil, ze švédského originálu jsem pár epizod viděl a nikdy mě moc neuchvátili, avšak britské produkci se to opravdu povedlo mnohem lépe a s nedočkavostí očekávám další díl.

#4 pozitkar
25.6.2015 | 17:19:28
Wolfenstein

Dark Matters mají rozhodně dobře našlápnuto. Pokud to nezkazí, mohl by to být zajímavý, oddechový seriál. Když už jsem ohledně toho sci-fi, nevíte někdo něco o Star Trek: Renegades? Nevypadalo to vůbec špatně, ale potom veškeré informace ustaly. Zajímalo by mě, co se stalo? Zda to televizní společnost zamítla nebo jestli neprošel pilot. Osobně bych byl rád kdyby někdo udělal seriál z pozdější doby ve stylu Star Trek: Enterprise, ten se mi moc líbil.

25.6.2015 | 17:56:21
pozitkar

#2 Harfist: Ti Humans zaujali ještě hezčí holkou :-) dávám, dalo by se říct všechny tři, ale DM mě baví nejmíň, ještě jdu nahlídnout na mr.Robot a uvidíme …

25.6.2015 | 19:05:27
ScaryX

Krucinál, teď abych si to Humans vážně pustil… ;-) Mě se na nich líbí, že si tam každý vybere něco svýho. Možná si jedno oblíbí víc, ale dost možná zůstane u obou. Každopádně díky za takové obsáhlé komentáře ;-)

#6 pozitkar
čestný člen redakce
25.6.2015 | 19:05:40
pozitkar

#5 ScaryX: Zkus Mr. Robot, teď na to čučím a je to lepší a lepší :-)

#7 ScaryX
25.6.2015 | 19:39:17
ScaryX

#6 pozitkar: Už jsem viděl v předstihu, parádní seroš. Ale ten samý případ jako Humans. Podle popisku to nezní zajímavě, tak to rovnou zavrhnu ať ušetřím čas a hele… ona to je pecka a ještě to přirovnávají k Dexterovi ;-)

#8 pozitkar
čestný člen redakce
25.6.2015 | 19:44:19
pozitkar

#7 ScaryX: Já bych to přirovnal k Trainspottingu (jsem trochem old-school), vnitřní hlas, drogy, jen ta hudba je míň Iggy Pop a víc J.M.Jarre …

25.6.2015 | 20:03:40
Toso11

#1 LadyJ: ako syfy toci v poslednej dobe docela dobre serialy defiance … 12 opic … dokonca aj dominion uslo ale stale je to otazka vkusu a toho co od serialov ocakavas … nemoze kazdy serial zacat ako A cko pri SGU a hned je zruseny len koli nedostatocnej sledovanosti … podla mna to prehnali stacilo ostat pri atlantise

25.6.2015 | 21:11:10
Teraxa

Tak článek mě pobavil, přes v závěru psané „Co se mě osobně týče, jsem spokojený s oběma a věřím v jejich velkou budoucnost. Ale stále je dost předčasné dělat unáhlené závěry.“ jsem měla pocit, že spíše vyzdvihuje Killjoys. Ale každý máme jiné vnímání, nebo je to proto, že mě zrovna tenhle seriál celkem zklamal už v první epizodě. Dutch je pro mě nejméně uvěřitelná postava z obou seriálů dohromady. Nehledě na možná stylově natočené bojové scény, jí nedokážu uvěřit ani jedinou ránu a tím pádem možná jiné kvality seriálu nevyniknou. Dark matter zatím ani nepřekvapil ani nezklamal. Faktem je, že SyFy si může libovat už jen v tom, že momentálně v tomhle žánru není další vesmírná konkurence. Takže Killjoys dostane ještě jeden díl a možnost na udobření a u Dark matter se začnu modlit, aby to nešlo do kytek.

#11 ScaryX
25.6.2015 | 21:51:36
ScaryX

#10 Teraxa: Čekal jsem spíše opačné nařčení, jelikož DM dostalo skoro třikrát více prostoru ;-) Snažil jsem se to brát nestraně, ale k DM mám aktuálně přece jenom trochu blíž. A já si vážně oba seriály oblíbil zhruba stejnou měrou. To je dáno hlavně tím, že šel každý svou vlastní cestou a vzájemně si tolik nekonkurují. Počkám svých standardních 5 epek a pak si udělám jasnější názor. Navíc Pilot je Pilot, málokdy odráží kvalitu celého seriálu, i když jeho směřování asi určitě.

#12 Teraxa
čestný člen redakce
25.6.2015 | 22:28:26
Teraxa

#11 ScaryX: Tak to se budu těšit na tvé nové porovnání, až se nám seriály předvedou. Co já vím, nakonec budu opačného názoru než jsem teď ;)

#13 ScaryX
25.6.2015 | 23:24:12
ScaryX

#12 Teraxa: Další porovnání už nejspíš nebudou, až závěrečné ohlédnutí za seriálem. Hlavně to nemá smysl, v té době už bude každý někde jinde.

čestný člen redakce
25.6.2015 | 23:35:02
Argetlam Královrah

Viděl jsem obojí a rozhodně se mi líbí více Dark Matter než Killjoys.

26.6.2015 | 11:13:49
Cristie

Také jsem viděla obojí a také se mi víc líbí Dark Matter.

26.6.2015 | 14:45:43
Thug_Leo

Killjoys jsou ještě o laťku větší sranec, laciné, trapné a postavy nesympatické. Dark matter má alespoň potenciál a lepší obsazení. Fňuká? leda holky…nicméně já stále chci pokračování BSG! s tímhle svinstvem se to nedá srovnávat

26.6.2015 | 17:04:30
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Komiks Dark Matter

Z papíru na obrazovku

Z papíru na obrazovku

Že seriál vznikl podle komiksové předlohy asi víte. Ale víte, nakolik se od ní také liší?

Reklama

Pilotní recenze

Temná hmota vs. Nájemňáci

Temná hmota vs. Nájemňáci

Stanice Syfy si pro letošní letní sezónu připravila dva nové vesmírné přírůstky, jen každý z trochu jiných vajec. Jak dopadl start Dark Matter a Killjoys?

Nejoblíbenější postavy

Nepřehlédněte

Proč se těšit na Dark Matter?

Proč se těšit na Dark Matter?

Tady máte hned pět důvodu. Ale je toho mnohem víc, na co se těšit při startu tohoto nového space opera seriálu.

#TeamRaza

Plakáty k seriálu

Plakáty k seriálu

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama