Dark Jak se Edňákům líbilo temno v seriálu Dark?

Jak se Edňákům líbilo temno v seriálu Dark?

Jak se Edňákům líbilo temno v seriálu Dark?

Německá novinka nám dokázala, že i v evropských poměrech mohou vznikat kvalitní díla. Jak seriál zapůsobil na naši redakci, se dočtete v naší recenzi.

16 0
20.1.2018

@Annie2809

Cestování v čase je velice náročné téma a musím říct, že seriál Dark se toho ujal bravurně. Už od začátku jsem věděla, že to bude mistrovské dílo. Pilot mě zaujal po prvních minutách. Osobně mám velice ráda seriály, u kterých musí člověk přemýšlet a nedají mu spát. Dark je přesně takový, je plný otázek. Některé jsou zodpovězeny, ale je tu spousta dalších, které na odpověď ještě čekají. Nebojím se říct, že se jedná o jedno z nejlepších děl roku 2017 a jsem moc ráda, že Evropa dokáže natočit tak parádní věc. Seriál jsem měla zhlédnutý za pár dní, napětí by se dalo krájet. Je sice pravda, že příběh se místy trochu vlekl, ale to mi vůbec nevadilo. Nestačí než dodat, že se moc těším na další sérii a doufám, že bude tak skvělá jako série první.

Hodnocení: 100 %


@barahir

V letošní seriálové sezóně se zrodilo opravdu hodně dobrých kousků, ale jestli mám jmenovat největší překvapení, je to určitě německý Dark. Někteří ho přirovnávají ke Stranger Things, ale já vidím podobnost v atmosféře spíše s první řadou True Detective a nebojím se oba seriály srovnat i co se týče kvality. Dark začíná nenápadně, ale už z úvodního proslovu je zřejmé, že se nějakým způsobem dotkneme cestování časem. Nitky se rozplétají pomalu a teprve kolem třetího dílu začíná být divákovi jasné, o co přesně půjde. Seriál sleduje v čase osudy několika rodin z menšího města, odkud se záhadně ztrácejí děti. Rád bych zmínil také nádherné německé lesy a naprosto skvěle vybranou hudbu, která povyšuje seriál o úroveň výš. Vzhledem k tématu se budeme potýkat i s časovými paradoxy. Jak si s tím seriál poradí, uvidíte sami. Musím ale zdůraznit, že seriál je scenáristicky výborně zvládnutý.

Do budoucna čeká scenáristy nelehký úkol, aby se seriál nezamotal sám v sobě, jako se to stalo Ztraceným a mnoha dalším seriálům. Ostatně na Lost si vzpomenete i v posledním díle, ale víc už nebudu prozrazovat.

Dovolil bych si menší doporučení, a to vytisknout si hned na začátku jména a fotky postav, protože seriál se odehrává v celkem třech časových rovinách a k tomu všemu nejsou německá jména zrovna nejlépe zapamatovatelná.

Hodnocení: 100 %

@Kubc6a

Pokud hledáte něco tajemného jako Stranger Things, německá novinka Dark se vám bude líbit. Seriál nám představí malé městečko na kraji hustých německých lesů, které je náhodou první co do počtu záhad v zemi. Každých 33 let se v lese poblíž temných jeskyní ztratí dítě a následující den dojde k nálezu jiného mrtvého dětského těla. Představte si situaci v aktuálním roce, ve kterém se děj odehrává, tedy v roce 2019. Jediné, co jde na nalezeném těle identifikovat, je oblečení z 80. let.

Přijde vám to jako cestování časem? Tak se vůbec nepletete. Nebavíme se ale o něčem, jako jsou seriály Timeless, Time After Time či Legends of Tomorrow, kde je cestování časem každodenní rutinou. Atmosféra do posledních vteřin graduje a každá epizoda odkrývá nespočet tajemných událostí, které měly dopad jak na minulost, tak na budoucnost a přítomnost. Na první pohled si nikdo z obyvatel není vědom, že by se dalo cestovat časem, dokud se nestane něco opravdu zlého. Z toho obyvatelé viní tamější elektrárnu, která to tajemno přesouvá na jinou úroveň. A výsledek? Geniální!

Němčina přidává na syrovosti, a jak už název seriálu napovídá, nečekejte žádnou veselou estrádu. Tvůrci se s každou dějovou linkou vypořádali špičkově. Hudba se vám dostane pod kůži a vy si přejete všechno vidět znovu a znovu. Na sousední poměry se Němci můžou pyšnit opravdovým skvostem, který je dostupný ve 190 zemích světa a zachycen na 4K kameru. Jedinou nevýhodou seriálu je velké množství postav, ale všechno začne časem dávat smysl.

Hodnocení: 90 %

Foto: Netflix

Také vás zlákala novinka Dark? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem, co si o první řadě myslíte.

Diskuze /12

TOMASH

Videl som 2 diely ale neviem sa donutit k tretiemu. Je proste vela lepsich serialov, snad ked sa minu a nebude nic ine. Nemecka „tvorba“ mi moc nevonia, Schimanski je vynimka…

20.1.2018 | 16:44:35
Pája16

Jeden z nejlepších seriálů roku 2017 a možná že i nejlepší. Německý dabing vůbec nevadí spíš naopak. Herci a děj dokonalý. Za mě určitě 100%.

20.1.2018 | 18:56:10
jasonpileek

Já bych dal klidně 150%. Ano děj se obecně celkem táhne. Klidně to mohli o to pokrátit a seriál zkrátit o dvě epizody. Ale na druhou stranu uznávám, že občas to pro prohloubení atmosféry neuškodí. Atmosféra se tu dá krájet a to miluju proto těch 50% navíc :D A je to pravda, taky mi to trvalo prakticky 3/4 seriálu než jsem se zorientoval v postavách a stejně jsem ještě nakonec v tom tápal s novýma, dost zásadníma postavama… zejména s tou jednou, která neměla příliš velkou životnost :-) Jsem zvědavej na 2. sérii, jen doufám, že to nepodělaj a děj včas zase potáhnou ke svému uzavření :) Protože jakmile příběh včas skončí a je uzavřený, tak se o tom dá mluvit jako o genialitě a to je best :)

20.1.2018 | 19:32:29
Lex Luthor

Dark je super seriál jediné mínus je opravdu velké množství postav a trvá chvíli než se v nich zorientujete.

#5 Parzival
20.1.2018 | 20:34:45
Parzival

#4 Lex Luthor: – To je snad plus ne? :D

redaktor
20.1.2018 | 20:45:20
primabit

Výborný. Doporučuji tak u 2. nebo 3. dílu navštívit Ednu a projít si článek s popisem postav. Ruchy a hudba jsou excelentní a doplňuijí atmosféru.

20.1.2018 | 21:21:19
Chuppacabra

Souhlas, za mě nejlepší seriál 2017. Vůbec mi nepřišlo, že by se to táhlo jak to bylo napínavý a stejně jako ostatní musím ocenit super hudbu! A nevěřila bych tomu, že to někdy řeknu, ale ta němčina je prostě super…v Aj by to prostě nebylo ono :) A zas tak moc postav tam přece není…je to jen o tom že se pomalu každá postava musí násobit 3× :D Jenom mám obavy, aby to další série nezk…přece jen ten konec mi k tomu moc neseděl…no snad se mýlím, ale určitě se těším…

20.1.2018 | 22:36:15
barahir

Viděl jsem to před měsícem a s odstupem si uvědomuju jednu věc. Pokud mám jmenovat jednu slabinu seriálu, jsou to postavy. Jsou brilantně napsané, ale žádná vám nepřiroste k srdci. To je samozřejmě záměr, ale zároveň i slabina. Každý dobrý seriál staví na postavách a pokud k nim nemáte vztah, rychle na seriál zapomenete.
Takže zatímco Stranger Things, True Detective nebo 13 Reasons Why mi ležely v žaludku týdny, Dark se vykouřil poměrně rychle. Tím ale nechci snižovat moje nadšení ze seriálu a jeho kvality, jen prostě není tak podbízivý.

#9 Chuppacabra #11 SaDiablo
redaktor
21.1.2018 | 22:38:10
Chuppacabra

#8 barahir: Tak to může být dost individální, mě pár postav k srdci docela přirostlo :D A byly daleko uvěřitelnější něž Hanah za 13 reasons…ta kdyby se nezabila sama, tak ji zabiju já :D :D

22.1.2018 | 18:36:58
ZdenkaV

Seriál jsem viděla někdy v prosinci. Málem jsem ho předem zavrhla kvůli němčině, přitom je to podle mě nejlepší scifi dílo roku 2017. Byla možnost pustit si díly dabované v angličtině ale to nebylo ono. Pokud jde o pletení postav, ke konci 3.dílu (cca 35:35) se představují všechny hlavní postavy „před 33lety / po 33letech“, mě to pomohlo. Navíc k tomu hraje nádherná písnička od Agnes Obel – Familiar)…

26.1.2018 | 19:04:27
SaDiablo

#8 barahir: jo, tak to je subjektivní názor, za mě top postavy jsou Ulrich a Charlotte, Franciska a Magnus. 13RW se mi líbilo, ale nejde to porovnávat, stejně jako ST; na ten seriál sice nedám dopustit, ale ty postavy jsou takové typické na tu dobu, one-dimensional, co vidíš, to dostaneš. Dark si na nic nehraje, nesnaží se naservírovat postavy co musíš mít rád nebo nenávidět. Za mě je to tak propracované, že když se dívám znovu, vždy tam najdu něco nového, čeho jsem si dřív nutně do takové míry nevšimla, včetně třeba těch charakterových je­vů.

10.2.2018 | 21:22:35
novykopisty

Prohlídnul jsem si celou první sérii (10 dílů) a přijde mi to nějaký nedodělaný, nevysvětlený. Přesuny v čase, budiž … ale nejsou vysvětlený vraždy tří kluků na elektromagnetický židli, proč byly vlastně zavražděný, důvod úmrtí ptáků a ovcí, kde se vzal farář – podvodník. I spousta osob má nedodělalnou linku. Například kdo je pomatenej Petr, je to sice syn Helgeho, ale nic víc o něm nevíme. A jakou roli má ta jaderná bába? A party Magnuse a Frančesky jsou taky nějaký nedotažený.

16.4.2019 | 23:26:40
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Trailer ke třetí sérii

Thumbnail Play icon

Novinky z Windenu

Příběh třetí série je schován v předešlých řadách, škádlí tvůrkyně Jantje Friese

Příběh třetí série je schován v předešlých řadách, škádlí tvůrkyně Jantje Friese

Po trochu delší době vám přinášíme novinky k závěrečné sérii německého mysteriózního fenoménu. Posvítíme si na datum uvedení nové série a nahlédneme do střižny, kde se třídí natočený materiál. Tvůrkyně Jantje Friese rovněž naznačila, na co se do budoucna můžeme těšit.

Reklama

Ověřte si svou paměť

Kvíz: Jak dobře si pamatujete první sérii?

Kvíz: Jak dobře si pamatujete první sérii?

Seriál Dark nám brzy nabídne závěrečnou sérii, která uzavře třetí cyklus. Z tohoto důvodu jsme si pro vás připravili rekapitulující kvíz, v němž si můžete vyzkoušet svou paměť. Znali jste odpověď na každou otázku?

Reklama

Recenze první série

Jak se Edňákům líbilo temno v seriálu Dark?

Jak se Edňákům líbilo temno v seriálu Dark?

Německá novinka nám dokázala, že i v evropských poměrech mohou vznikat kvalitní díla. Jak seriál zapůsobil na naši redakci, se dočtete v naší recenzi.

Narozeniny