The Defenders The Defenders (2015-2019): Náhle ukončený ambiciózní projekt

The Defenders (2015-2019): Náhle ukončený ambiciózní projekt

The Defenders (2015-2019): Náhle ukončený ambiciózní projekt

Svět Defenderů představoval jeden z největších počinů současných seriálů. Po velmi nadějném začátku přišel náhlý pád v podobě ukončení. Pojďte si s námi shrnout, jak to všechno začalo, probíhalo a skončilo.

15 2
15.8.2019

Vznik

Na konci roku 2013 Marvel oznámil, že plánuje na nějaké streamovací službě vytvořit sérii seriálů, ve kterých se zaměří na známé hrdiny ze svého světa. Zájem projevily ihned služby Netflix, Amazon a WGN America, a proto bylo hned po pár týdnech oznámeno, že Disney a Netflix podepsaly smlouvu na vytvoření seriálů Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist a Luke Cage, které se následně spojí do jedné minisérie nazvané The Defenders. Smlouva byla uzavřena na 60 epizod, takže každý z těchto seriálů byl považován za minisérii (všichni hlavní hrdinové dostali 13 epizod, zatímco jejich spojení The Defenders mělo být osmidílné).

(Defenderové měli velké ambice.)


Silný začátek

Psal se rok 2015 a Netflix vydal všech třináct dílů Daredevila, ze kterého se stal neskutečný hit. Brzy se tak upustilo od myšlenky minisérií a Netflix obnovil seriál pro druhou řadu, která měla přijít za rok. Téhož roku byla odvysílána i první řada seriálu Jessica Jones, která podobně jako Daredevil slavila velký úspěch. Seriály stavěné na silných hrdinech a silných úhlavních nepřátelích sklidily své ovoce.

Kvůli porušení původního plánu minisérií zahrnujících 60 epizod se musela smlouva mezi Disney a Netflixem upravit, nově Netflix získal práva na vytvoření celé stovky epizod. Na začátku roku 2016 byla odvysílána druhá řada Daredevila, která sice také slavila úspěch, nicméně ne zas tak velký. Na seriálu se podepsal především fakt, že došlo k obměně tvůrců. Steven S. DeKnight, který měl na starost první řadu, byl nahrazen pány Douglasem Petriem a Marcem Ramirezem.

(Daredevil nemohl Defendery lépe odstartovat.)

První problémy a nástup Punishera

Zatímco Daredevil měl našlápnuto velmi dobře, ostatním seriálům se moc nedařilo. Původně bylo v plánu, že se ve druhé polovině roku 2016 dočkáme první série Iron Fista, nicméně k tomu se stále nemohl najít tvůrce, který by přišel s patřičnou vizí, a proto Netflix upřednostnil zahájení Lukea Cage, který svého tvůrce naopak dávno měl. První řada Lukea Cage však byla přijala s patřičnými rozpaky, divákům se seriál moc nelíbil, tedy především druhá polovina jeho první série.

Světlou stránku v tomto období představuje oznámení nového seriálu. Ve druhé řadě Daredevila se představil Frank Castle, ze kterého byli představitelé streamovací služby tak nadšení, že mu věnovali vlastní seriál jménem The Punisher. K Defenderům se tak přidal nový hrdina.

Seriál Iron Fist si nakonec našel svého tvůrce, a proto byla na začátku roku 2017 vypuštěna jeho první série. Bohužel ani ta se nesetkala s tak velkým úspěchem jako Daredevil a Jessica Jones. Nicméně došlo k představení posledního Defendera, a proto přišel čas na týmovku.

(U Iron Fista nebylo jisté, jestli vůbec vznikne.)

Fiasko jménem The Defenders

Netflix věřil v úspěch Defenderů, a proto došlo k oznámení, že rok 2017 bude prvním rokem, kdy budou mít premiéru rovnou tři série ze světa Defenderů. Na začátku roku měl tedy premiéru Iron Fist, v létě byla odvysílána první řada Defenderů a ke konci roku se diváci navíc dočkali první řady Punishera.

První řada The Defenders měla být jakýmsi vyvrcholením první fáze Defenderů, nicméně si seriál odnesl tragické výsledky. Nejenom, že se na něj dívalo málo lidí, ale zároveň nesklízel nijak dobrá hodnocení. Setkání hrdinů působilo uměle, padouši byli nudní a hlavní zápletka za moc nestála. Tvůrci Douglas Petrie a Marco Ramirez, kteří pracovali už na druhé řadě Daredevila, selhali.

(Defenderové se moc nepovedli.)

Druhý dech aneb pomalý rozklad

Na řadu přišel Punisher, který byl podle kritiků a diváků přesným opakem Defenderů. Frank Castle všechny bavil, a proto došlo k objednání Punisherova pokračování. Rok 2018 se nesl v duchu pokračování hlavních Defenderů, přičemž vůbec poprvé došlo k odvysílání celkem čtyř sérií v jednom roce. Postupně měly tedy premiéry druhá řada Jessicy Jones, druhá řada Lukea Cage, druhá řada Iron Fista a třetí řada Daredevila.

V tomto roce šlo vůbec poprvé poznat, jak se Netflixu nedaří udržet svět Defenderů pohromadě. Kritici i diváci se začali shodovat na tom, že jednotlivé řady jsou moc dlouhé, 13 epizod bylo prostě moc, a proto jednotlivé zápletky začaly celkem nudit. Jedinou výjimkou byla v tomto ohledu druhá řada Iron Fista, která měla jen 10 epizod. Bylo to kvůli tomu, že Netflix dosáhl domluvené kvóty sta epizod, a proto musel jednu sérii zkrátit. I tak však během roku 2018 došlo k prodloužení smlouvy mezi Disney a Netflixem, přičemž není známo, na jakém čísle epizod se zastavila smlouva tentokrát.

Pomalý rozklad Defenderů však začal už ve zmiňovaném roce 2018. Jednotlivé série konkrétních seriálů měly mezi sebou skutečně velké pauzy. Například pauza mezi druhou a třetí řadou Daredevila trvala déle jak dva a půl roku. S podobným problémem se potýkaly ostatní seriály Defenderů, nakonec se však přestávky ustálily na roce a čtvrt. Nicméně právě kvůli těmto dlouhým pauzám diváci začali zapomínat na tyto seriálu. Studie totiž ukázaly, že mezi jednotlivými řadami docházelo k více jak polovičním poklesům ve sledovanosti.

(Druhé řady přinesly v několika případech výrazné zlepšení.)

První hřebík do rakve

I když se série z roku 2018 skutečně povedly, obzvláště povedené bylo pokračování Lukea Cage a Daredevila, tak k tomu největšímu zvratu došlo ve druhé polovině téhož roku. Netflix totiž po odvysílání druhé řady Iron Fista oznámil, že se tento seriál už nedočká pokračování. V tu chvíli šlo o velkou ránu, protože se jednalo o první seriál ze světa Defenderů, který byl ukončen. Tehdy to však vypadalo, že ke zrušení došlo z důvodu nízké sledovanosti.

Následně došlo ke zrušení Lukea Cage. To opět pro fanoušky nepředstavovalo nic hrozného, protože si všichni začali myslet, že Netflix zrušil tyto dva seriály z toho důvodu, aby nám představil jeden společný seriál, ve kterém budou společně účinkovat Danny Rand a Luke Cage. Definitivní verdikt však padl po odvysílání třetí řady Daredevila. Netflix totiž ukončil i tento seriál, což znamenalo jediné – celý svět Defenderů končí.

(Jakmile byl zrušen Daredevil, tak bylo vše jasné.)

Rozpad aneb násilné ukončení

Se zrušením nejsledovanějšího, nejúspěšnějšího a nejoblíbenějšího Daredevila bylo jen otázkou času, než Netflix zruší i zbylé seriály zahrnující Jessicu Jones a Punishera. Oba seriály se v první polovině roku 2019 sice dočkaly dalšího pokračování, které bylo oznámeno už dříve, nicméně v obou případech se jednalo o poslední pokračování. Poslední řada ze světa Defenderů padla na třetí sérii Jessicy Jones, která vlastně nijak nezakončila tento fiktivní vesmír, protože v době, kdy se seriály začaly pomalu rušit, bylo už natáčení této série v plném proudu, a proto tvůrkyně nemohla upravil konec řady podle představ fanoušků.

Netflix později odhalil, že hlavním důvodem zrušení těchto seriálů byl fakt, že společnost Disney požadovala velké poplatky za vytváření těchto seriálů, což se Netflixu nakonec nevyplatilo. Nicméně ani tento výrok nemusí být skutečným důvodem ukončení. Je možné, že si samo Disney přálo ukončení všech těchto seriálů, protože si na konec roku 2019 připravovalo svou vlastní streamovací službu, na které bude chtít svůj veškerý obsah.

Defenderové tak rozhodně nebyli ukončeni kvůli tomu, že by jejich seriály nikdo nesledoval nebo že byli prostě špatní. Zřejmě se jen stali obětí konkurence streamovacích gigantů, kteří nějak museli rozbít pojivo, jež je spojovalo. Jedná se však o obrovskou škodu, protože všechny seriály skončily poměrně velmi otevřeně. S koncem Jessicy Jones byl v červnu roku 2019 zároveň definitivně ukončen i seriál The Defenders, který by se v jiné budoucnosti nejspíše dočkal pokračování, nicméně s tímto pádem bylo definitivně oznámeno, že první řada seriálu The Defenders představuje pouze minisérii bez pokračování.

(Defenderové skončili s třetí řadou Jessicy Jones.)

Sledovali jste seriály ze světa Defenderů už od úplného začátku? Mrzí vás, že byl tento nadějný univerz tak náhle a nečekaně ukončen?

Foto Netflix

Diskuze /16

percival2

Bývalo by bylo lepší nechat jen DareDevila a ostatním hrdinům nechat jen vedlejší role.

15.8.2019 | 16:15:12
Dragon94

Škoda toho potenciálu tam je obrovská. Netflix si za to může dost sám, protože po neúspěchu Defenders začali couvat z toho propojeného vesmíru a snažili se držet jednotlivé série co nejvíce odděleně. Teda, až na tu jednu epizodu v Luku Cagovi, kde byl i Danny. Když to vezmu kolem a kolem, tak moc z těch seriálů stejně za moc nestálo. Většina sérií byla hrozně natahovaná. A z celkového počtu 13 sérií jich bylo skoro polovina podprůměrných. Nejhorší pak byla určitě třetí řada Jessici, protože to byla až na poslední dvě epizody fakt hrůza. Druhou nejhorší byly Defenders, pak asi první řada Luka Cageho. Takže je možná dobře, že už to dál nepokračuje. Akorát mi je líto Daredevila… A trošku toho, že se Iron Fist a Luke Cage nedočkali nějakého ukončení ve svých třetích řadách, nebo v jedné společné.

15.8.2019 | 17:11:17
Railbot

Iron Fist druhá série byla skvělá, Luke Cage jakbysmet, obě s hodně zajímavým závěrem. Seriály měli kvalitou stoupající tendence. Třetí Daredevil byl vyloženě laskomina. Věčná škoda, že to skončilo.

15.8.2019 | 18:28:10
hyena

daredevil 1,2 luxus 3 bola uz slabsia ale stale kvalitka punisher 1 seria perfektna 2 som prestal v polke pozerat bolo to uz zbytocne a nudne tych ostatnich pacholikov som nevidel ale daredevila je skoda

15.8.2019 | 18:52:24
tominotomino

Sledoval jsem všechny, takže mě zrušení mrzí. Nevadí mi vyloženě to, že to skončilo, ale spíš to, jak to skončilo. Mohli dát všem těm seriálům ještě jednu poslední sérii, aby každý skončil úctyhodným koncem. Co dodat, Netflix se celkově ke svým seriálům od minulého podzimu chová hnusně. Přijde mi, že většinu svých seriálů ruší nebo oznamuje poslední série.

#6 Dragon94
webmaster
15.8.2019 | 20:07:08
Dragon94

#5 tominotomino: Teda kromě 13 reasons why, kde budou 4 série, i přesto, že ten seriál na více jak první prostě nemá.

#8 tominotomino
15.8.2019 | 20:22:22
AuroN

Nepochopím, že pitomí Agenti mají řad sedm a různé debiloviny jako Runaways běží dál a tohle skončilo prostě jen tak v tichosti, bez řádného závěru. Všechny seriály měly něco do sebe. Byly svižné, měli hloubku, podstatnou roli hrála psychologie, člověk se dokázal spojit s jednotlivými charaktery… Nevím, co se komu pořád nelíbí. Nic lepšího Marvel dosud nepředstavil. A to jejich úžasné Disney + s těmi minisériemi jako Loki, kterej už svůj příběh odvyprávěl, sladká Wanda/Vision, která nikoho nezajímá a nevím co všechno ještě, je jen smutné ždímání vedlejších postav. Defenders měli něco do sebe. Tohle už nenahradí ničím.

#10 choudys
15.8.2019 | 21:00:52
tominotomino

#6 Dragon94: Ale taky to prodloužili už pro poslední sérii. Jsem zvědav, kdy dojde na Stranger Things. A nevím proč, ale trochu se obávám o seriál Altered Carbon. Mám pocit, že to třetí sérii nedostane (ale doufám v opak)

#9 Railbot #12 Dragon94
webmaster
15.8.2019 | 21:46:18
Railbot

#8 tominotomino: a není to jedno? Bez Kinnamana bude utrpení i ta druhá :)

#12 Dragon94
15.8.2019 | 21:48:28
choudys

#7 AuroN: Máš problém se sebou! Agenti/Runaways nejsou debiloviny, seriál Daredevil z Defenders byl pro mě top, Punisher taky, zbytek horší. Nepochopils zásadní věc, prolnutí seriálů Marvelu s filmy teprve nastane, to cos ještě neviděls neznamená že to bude sračka. Že se nedomluvili, pro nás průser. Prachy,prachy­,prachy! Nic jinýho v tom nevidět! Tak to ber. Marvelovic seriály jsou pro mě super, jiný strádaj, jen Titans, Umbrela Academy atd jsou poblíž. (Neřeším ostatní Marvel/DC/zbytek). Ještě jsem teda neviděl The.Boys. :) A teď se o mně opři! :)

#11 AuroN
15.8.2019 | 21:52:51
AuroN

#10 choudys: Nebudu se do nikoho opírat. Evidentně je to otázka vkusu a ten máme každý jiný. A souhlasím s tím, že u nových seriálů, které ještě nebyly odvysílány je hodně brzo na soudy. Každopádně, objektivně je potřeba se podívat, že Agenti přesluhují a Runaways nebo Cloak and Dagger…meh, k tomu se raději vyjadřovat nebudu. To je asi cíleno na děti, řekl bych, nebo nevím. Jinak už více nepotřebuji žádné prolnutí filmů a seriálů, Defenders stáli dobře sami o sobě, měli hlavu a patu. Bylo tam vidět nějaké řemeslo, ať už filmařské, či herecké. Do ostatních serošů se pouštět nebudu, to je na samostatnou diskuzi.

15.8.2019 | 22:18:53
Dragon94

#9 Railbot: Tak to je dost omezený názor. Jakoby ten seriál táhl jen Kinnaman. Navíc i v předloze je pak černoch a pak zase číňan. A navíc Anthony Mackie je vynikající herec a hroznej sympaťák. Připomíná mi to názory lidí, kteří si před Avengers: Age of Ultron stěžovali na to, že se v týmu objeví dva nováčci (Wanda a Quicksilver), protože už to nebude jen ten samej tým jako v prvním díle a další hrdinové se k nim přeci nehodí. To samé s příchodem Spider-mana do MCU, že se tam v žádném případě nehodí a vše zkazí… Kdyby tak tenkrát věděli, kam až MCU dojde.

#8 tominotomino: Já doufám, že Altered Carbon dokončí. Sice první série prý stála to co první tři série Game Of Thrones, ale byla vskutku vynikající. A vzhledem k tomu, že jsou jen tři knihy, tak doufám, že nám tu třetí závěrečnou sérii poskytnou. To by si mě totiž dost nasrali. Ve finále už mě na Netflixu nic jiného krom Alterned Carbon a Stranger Things nezajímá. (Pokud na něco nezapomínám)

#14 Levascue
15.8.2019 | 22:28:04
Ratemus

no já viděl jen první řady všech postav, potom vlastně komplet Daredevila a Punishera. první serie Cage byla nuda k uzoufání, Fist nuda k posrání a po téměř průměrné JJ jsem nemě potřebu sledovat dál…co se týká Punishera, to bylo utrpení, ale nevím ani proč, dal jsem druhou serii, snad jen že mám rád Jona ale to bylo ještě horší, skutečně absolutně zahozený potenciál. Když si vezmu co dokázali s Daredevilem tak jak posrali Punishera to mi hlava nebere.....ještě že ten Moon Knight nedopadl

15.8.2019 | 22:50:01
Levascue

#12 Dragon94: A co Dark? :) Pro mě o parník lepší, než Stranger Things.

#15 Dragon94
16.8.2019 | 2:42:53
Dragon94

#14 Levascue: Dark nesleduji, možná se k němu někdy odhodlám, ale teď doháním jiné resty. Čímž jsem si právě vzpomněl, že mě na Netflixu ještě hodně zajímá Narcos.

16.8.2019 | 7:32:23
garvon

Ja jsem to sledoval od zacatku. Zruseni me ani nemrzi. Daredevil a Punisher byli sice oba super, ale serii meli dostatek a je cas se posunout zase na jiny serialy.

16.8.2019 | 18:21:00
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Konec Defenderů

Roku 2015 Netflix položil základy novému komiksovému vesmíru v rámci MCU, nicméně jej roku 2019 nečekaně ukončil. Všechny seriály, které do Defenderů patří, tedy Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist a The Punisher, jsou proto u konce. 

Jak sledovat Defendery

Defenderové jsou tvořeni několika seriály, a proto se každý nový divák začíná ptát, v jakém pořadí sledovat jednotlivé série. Proto v tomto článku naleznete tabulku, díky které zjistíte, v jakém pořadí si jednotlivé série máte pouštět. 

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Reklama

Hlídejte si nás