Designated Survivor Očima tvůrce: Tom už nemá čas na polovičatá řešení

Očima tvůrce: Tom už nemá čas na polovičatá řešení

Očima tvůrce: Tom už nemá čas na polovičatá řešení

Zatím poslední čtvrtá epizoda nám představila razantní změnu v přístupu prezidenta Kirkmana, který se šmahem vypořádal se dvěma svými největšími odpůrci. Blíže na toto téma se rozpovídal v rozhovoru pro The Hollywood Reporter tvůrce seriálu Jon Harmon Feldman, jenž také naznačil, co nás čeká dále.


8 0
24.10.2016

minulém díle čelil Kirkman konfliktům hned na dvou frontách: s guvernérem Roycem v Michiganu a při hledání teroristy Al-Šakáru Madžída Nasára. Bohatě by přitom stačilo věnovat pozornost jen jednomu z nich, proč jste se rozhodli spojit tyto dvě linky do jediné epizody?
Líbila se nám představa, že Kirkmana během prvních týdnů ve funkci čekají najednou obří krize na domácí i mezinárodní scéně. Jako bychom zařadili vyšší rychlostní stupeň. Navíc se z toho může poučit a pozměnit své další jednání. Pilotní díl odstartoval výbuchem Kapitolu, inaugurací nejníže postaveného ministra stávající vlády a nastolil vysoké tempo, jaké by měl takový televizní seriál mít. Tímto dílem jsme tedy chtěli navázat na stávající tempo i vážnost situace.

V jednu chvíli dokonce zazní, že Alex se stala první dámou „jako v nějakém velkofilmu.“
Přesně tak, a to samé platí i pro Kirkmana. Zničehonic najednou rozhoduje o životě a smrti druhých. Jeho život se obrátil o 180 stupňů, ovšem před těmito novými výzvami nemůže uhnout, i kdyby chtěl. Jak jsme viděli v posledním díle, krizové situace vystrkují růžky všude možně.


Jacka, tedy vlastně Toma, čeká jedno dilema za druhým.

Zatímco dříve byl Kirkman k nelibosti vlastních poradců snad až příliš nestranný, tentokráte se rozhodl sáhnout k tvrdým opatřením. Mohl byste nám blíže osvětlit jeho rozhodnutí povolat Národní gardu? Povedlo se vám zjistit, zda by to bylo legální?
K tomuto tématu jsme si připravili půdu již v předešlé epizodě. Snažili jsme se zjistit více a někteří prezidenti k tomu opravdu sáhli. Prezident Spojených států má plné právo povolat Národní gardu a v podstatě z ní učinit federální vojsko. Existuje na to právní precedent a přišlo nám to jako zajímavé řešení na potlačení hrozící vzpoury. Znovu jde o situaci, v níž se Kirkman nikdy v životě nenacházel, a přesto musí využít těchto krajních možností, aby si poradil.

Kirkman nakonec ve smyslu ‚risk je zisk‘ guvernéra Royce nechá zatknout. Proč se tak rozhodl a nezvolil raději diplomatičtější cestu, stejně jako v předešlých případech?
Podle mě v této epizodě přišel na to, že jeho dřívější rozhodnutí byla pouhými záplatami. Tom se teď nachází v situaci, kdy se hodí parafrázovat větu ze seriálu Breaking Bad, už zkrátka není čas na polovičatá řešení. Nastal čas se do toho pořádně obout. Je to sice drastický krok, ale situace si to žádala, neboť dosavadní kompromisy takřka nic nevyřešily.

Prezident Kirkman nakonec není taková bábovka, jak si leckdo myslel.

Proč jste si jako místo nepokojů vybrali zrovna Michigan?
Oblast Dearbornu má vůbec nejvyšší zastoupení muslimů v celých Spojených státech, takže nám přišla jako správné místo, kde bychom se o tuto dějovou linku měli opřít. Navíc jsme natáčeli v Torontu, kde se dalo michiganské prostředí ideálně napodobit.

Konflikt v Michiganu také otevírá otázku možného odtržení jednotlivých států. Plánujete toto téma v dalších dílech ještě rozvinout?
Rozhodně, postupem série se chceme věnovat možnému rozvratu ve smyslu občanské války. Otázkami odtržení a vlastních práv každého státu či rovnou dvou Amerik se budeme ještě hojně zabývat.

Užijte si předčasnou penzi, generále.

Co se vojenské scény týče, generál Cochrane Kirkmana neuposlechne a stojí ho to funkci. I když mu byl Cochrane trnem v oku, šlo o správné rozhodnutí?
Nejsem si jistý, zda jde na všechno v našem seriálu nahlížet černobíle. Myslím, že ho musel vyrazit, protože šlo o neuposlechnutí příkazu, ale Tom zároveň ví, že Cochranova snaha jít po nepříteli byla správná. Šlo jen o to, jak toho chtěl docílit – špatný byl akorát způsob provedení, ne samotná vojenská strategie. I tím, jak Kirkman vzápětí oznámí, že jdeme do války, vlastně dává Cochraneovi za pravdu.

Ještě jsme se nebavili o Emily, která je nyní Kirkmanovou zvláštní poradkyní. Sice nakonec není příliš spokojená, protože se Kirkman s Roycem vypořádá po svém, ale rozhodně byla úspěšná v tom, že guvernéra přivedla do Washingtonu. Co od ní můžeme očekávat dále a je pro ni tato nová funkce svým způsobem vhodnější než pozice vedoucí kanceláře?
Dle mého ano, protože jak uvidíte v dalších dílech, právě jí Kirkman věří snad nejvíce ze všech. Emily má jakožto zvláštní poradkyně jiné úlohy než vedoucí kanceláře, a ty lépe odpovídají jejím vlastnostem, i když ji později dostanou také do potíží.

Emily je chytrá, vtipná a mocná.

Seth Wright se po kolosálním selhání svého kolegy stane tiskovým mluvčím. Kal Penn má přitom opravdové zkušenosti z Bílého domu. Jakým je pro vás přínosem konkrétně v případě své nové pozice?
Kal pro nás vedle hraní působí i jako konzultant. Pracoval v Obamově administrativě a má odtud více zkušeností než kdokoli z našeho štábu, snad jen s výjimkou našeho dalšího konzultanta, který má z Bílého domu rovněž bohaté zkušenosti. Kalovy postřehy jsou ovšem unikátní a dodávají ději na autentičnosti. Nespoléháme se jen na jeho přínos ke konkrétní roli, ale k seriálu obecně.

Alex se setká s kongresmankou Hookstratenovou, aby ji požádala o pomoc s bývalou klientkou. Hookstratenová sice souhlasí, ale teď jí kvůli tomu bude Alex zavázaná. Co ji to nakonec bude stát?
Určitě se k tomu v průběhu série ještě dostaneme. Hookstratenová je zkušená politička, která dobře ví, jak to ve Washingtonu funguje. Vždycky je to něco za něco. Když pro vás něco udělá, můžete si být jistí, že si to později zase vybere.

Co má Kimble za lubem?

Jaká lákadla nás čekají v příštím díle s názvem The Mission?
V této epizodě se naplno rozběhnou příběhové linky, které jsme představili v úvodních čtyřech dílech. Kirkman musí autorizovat vojenský zásah, který má sloužit jako odplata za bombový útok. Hannah se posune blíže k odhalení pravdy okolo Petera MacLeishe a osobně si myslím, že její zjištění našimi pravidelnými diváky pořádně otřese.

Foto: ABC

Zdroj: The Hollywood Reporter

Diskuze /2

Lucifrid

Na toho MacLeishe jsem teda zvědavá.

webmaster
24.10.2016 | 15:56:12
roco888

Aj ja.....

24.10.2016 | 18:28:27
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Designated Survivor a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. V poznámce prosíme uveďte seriál, za který přispíváte.

Reklama

Trailer

Thumbnail Play icon

Recenze

Designated Survivor očima redaktorů Edny

Designated Survivor očima redaktorů Edny

První série politického thrilleru s Kieferem Sutherlandem v roli amerického prezidenta je za námi. Nastal tedy čas zhodnotit divácky nejúspěšnější novinku stanice ABC v naší redakční recenzi.

Druhá série

Paulo Costanzo novým hereckým přírůstkem

Paulo Costanzo novým hereckým přírůstkem

S blížícím se začátkem natáčení druhé řady Designated Survivor byl ohlášen příchod první herecké posily. Jednu ze stálých nových postav ztvární Paulo Costanzo, známý ze seriálů Royal Pains či The Expanse.

Nejoblíbenější postavy

Nepřehlédněte

Virginii Madsen už ve druhé řadě neuvidíme

Virginii Madsen už ve druhé řadě neuvidíme

Pokud jste si oblíbili kongresmanku Kimble Hookstratenovou, máme pro vás smutnou zprávu. Ve druhé sérii už se neobjeví. Virginia Madsen to oznámila na svém Twitteru.

Narozeniny herců

Hlídejte si nás