Die Hard (Smrtonosná past) Před 25 lety debutoval v kinech snímek Die Hard with a Vengeance

Před 25 lety debutoval v kinech snímek Die Hard with a Vengeance

Před 25 lety debutoval v kinech snímek Die Hard with a Vengeance

Před neuvěřitelnými pětadvaceti lety se diváci v kinech poprvé dočkali třetího dílu legendární akční série s Brucem Willisem v hlavní roli. Zavzpomínejte na něj s námi.

4 1
20.5.2020

Když v roce 1988 oblíbený režisér akčních nářezů John McTiernan, který už měl v té době na kontě kultovního Predátora, natočil snímek Die Hard, patrně sám netušil, že rozjíždí celou sérii. Po úspěšném přijetí jedničky, kterou mnozí dnes považují za nejlepší akční snímek všech dob (a Hanse Grubera za nejlepšího filmového padoucha vůbec) ale studio 20th Century Fox okamžitě odkleplo pokračování. McTiernan se sice kvůli závazkům na natáčení ryanovky The Hunt for Red October k režírování dvojky nevrátil, finský svéráz Renny Harlin (A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master), který v tu dobu opustil produkci snímku Alien 3 byl ale zdatnou náhradou. I když dvojka, jež měla premiéru v roce 1990, podle mnohých fanoušků nedosahuje kvalit jedničky, stále se jedná o poctivý akční nářez, ve kterém proti McClaneovi stojí další skvělý padouch, jehož si tentokráte střihl Franco Nero.

Harlinova epizoda má své kvality, někteří jí ale nemohou přijít na jméno. Foto: 20th Century Fox


Po premiéře druhého dílu se okolo série opět začal ochomýtat John McTiernan, jenž v té době zrovna dotočil další akční kultovku, The Last Action HeroArnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli. Už od roku 1993 probíhaly přípravy na natáčení třetího snímku, který McTiernan s relativně nezkušeným scenáristou Jonathanem Hensleighem (Young Indiana Jones) plánoval propojit s prvním dílem. Režisér od začátku viděl McClanea v tomto snímku jako zlomeného alkoholika, jehož do srdce zasáhne příchod nového zloducha, který se přichází mstít za svého mrtvého bratra. V roce 1994 ještě před startem natáčení však McTiernana oslovilo studio Warner Bros. s lukrativní nabídkou natočit snímek Batman Forever s Valem Kilmerem. I přes tučný šek však McTiernan odmítl a zahájil natáčení snímku s názvem Die Hard with a Vengeance.

McClane dostal ve trojce výrazného parťáka. Foto: 20th Century Fox

Vedle navracející se stálice Bruce Willise přivítal McTiernan na place i Jeremyho Ironse či Samuela L. Jacksona. Druhý jmenovaný byl z další spolupráce s Willisem nadšený a v dobových rozhovorech vypráví, že jednička Die Hard je jeho nejoblíbenějším snímkem vůbec. Role prodavače Carvera, kterou následně ve třetím díle ztvární, se spolu s Julesem Winnfieldem z Pulp Fiction stala na dlouhá léta jeho poznávacím znamením. Oscarový Jeremy Irons se po dvousetkorunovém účinkování v Menzelově Žebrácké opeře, oceňovaném výkonu v Kafkovi a hlavně po skvělém dabování Scara v animáku The Lion King konečně mohl na plátně vyřádit a bravurně ztvárnil rakouského zloducha s těžkým přízvukem.

Ironsův Simon Gruber byl důstojným nástupcem bratra Hanse. Foto: 20th Century Fox

19. května 1995, čtyři dny po slavnostním uvedení v New Yorku, v němž se rovněž snímek odehrává, odstartoval Die Hard with a Vengeance v amerických kinech. Fanouškové snímek hojně navštěvovali a většina se shodla na tom, že jim McTiernanův styl sedí, díky čemuž v tržbách trojka drtila svého předchůdce a celosvětově nakonec utržila téměř 370 miliónů dolarů. McClaneovy hlášky a nezapomenutelné scény spolu s eRkovým ratingem přinesly další řežbu, jež měla svého času zakončit celou sérii Die Hard. Vzhledem k nepovedené pětce je možná škoda, že se tak nestalo.

Kdy jste poprvé viděli trojku Die Hard? A který díl máte nejraději?

Diskuze /7

Lex Luthor

Trojku mám asi ze všech sérii nejradši párkrát jsem si i přál, aby Simon utekl i s lupem a svoji milenkou kdyby jen nebyl pitomec a nedal Johnovi aspirin

20.5.2020 | 14:10:18
Rottero

jednoznačně první díl, dvojka je taky dobrá, trojka nic moc ale dobrá, čtyřka lepší než dvojka ale horší než dvojka, pětka odpad

fun fact – na pětku jsem chtěl jít do kina se svou drahou ale nevyšlo to protože v Plzni v kině Cinema CIty v Plaze spadl strop, možná dokonce během promítání tutoho filmu (už nevim)

20.5.2020 | 15:56:05
Rottero

oprava – čtyřka lepší než trojka ale horší než dvojka

20.5.2020 | 15:56:44
Baltik

1,2,4,3,5.

20.5.2020 | 16:42:20
Pavel 1963

Všechny, tedy vyjma pátého dílů, který mě sztašně zklamal. … ale ostatní 4 díly jsou jeden lepší než druhý.

20.5.2020 | 20:41:24
Lucifrid

Za mě nej dvojka, pak jednička, pak čtyřka, trojka a pětku vůbec nepočítám. Narozdíl od ostatních, které jsem viděla 10–40×, pětka mi stačila jednou.

webmaster
20.5.2020 | 20:44:41
johnsmith182

Trojka jednoznačně nejlepší, naprostá pecka, a klidně mohla být delší, ten závěr byl moc rychlý

21.5.2020 | 20:02:20
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Filmová série

Die Hard Quadrilogy

Die Hard Quadrilogy

Reklama

Neoblíbenější postavy

Extra

Odkaz Johna McClanea

Odkaz Johna McClanea

První Smrtonosná past z roku 1988 znamenala nečekaný mezník v žánru akčního filmu, který ukončil éru testoste­ronových řežeb z 80. let a otevřel dveře experimentům let devadesátých. Snímek samotný má sice hned tři vlastní pokračování, inspirovat se jím však nechalo i mnoho dalších.

Reklama

Narozeniny herců

Z galerie páté Pasti

Z galerie páté Pasti