Die Hard (Smrtonosná past) Předloha: Smrtonosná past (1988)

Předloha: Smrtonosná past (1988)

Předloha: Smrtonosná past (1988)

Scénář první Smrtonosné pasti vychází z románu spisovatele Rodericka Thropa Nothing Lasts Forever z roku 1979, který je ve skutečnosti pokračováním jeho o třináct let staršího bestselleru Detektiv. Obě dvě knihy vypráví o stárnoucím detektivu Josephu Lelandovi.

1 0
16.11.2008

Thropův Detektiv v mnoha ohledech připomíná klasický noirový thriller, ve kterém je sarkastický polda najat čerstvou vdovou, která hodlá zjistit příčiny podivné smrti svého muže. Throp, sám bývalý detektiv, s románem sklidil veliký úspěch a hned o dva roky později přišlo na svět i filmové zpracování, v hlavní roli s Frankem Sinatrou.

Ať už v jeho knižní nebo filmové podobě, v Detektivovi bychom se Smrtonosnou pastí hledali nějakou spojitost asi marně. V roce 1979 však Throp předkládá nášup v podobě již zmíněného Nothing Lasts Forever, ve kterém stárnoucí Leland přijíždí do Los Angeles navštívit svou dceru a vnučky do kancelářské budovy ropné korporace Klaxon, kde se však musí utkat se skupinou německých teroristů pod vedením jistého Tonyho Grubera. To už je docela povědomé, ne?


Román měl být původně použit jako předloha pro plánovaný snímek Komando 2, když však představitel hlavní role Arnold Schwarzenegger vycouval, režisér John McTiernan ho nahradil Brucem Willisem a dal tak vzniknout prakticky přesně opačnému filmu, než mohlo být druhé Komando.

Přesto má ale Smrtonosná past se svou předlohou společného mnohem víc, než by se mohlo zdát. Mnoho scén i dialogů je převzato doslovně, hlavní ženská postava příběhu (přestože už nikoliv dcera, ale manželka hlavního hrdiny) si zachovala příjmení Gennaro, podobně jako Tony Gruber, ze kterého se pro vyzdvižení jeho původu stal Hans. Avšak postavy jako seržant Al Powel, Dwayne Robinson nebo Hary Ellis zůstaly prakticky totožné s předlohou. Jediné zásadnější změny tedy spočívají především v Lelandově omlazení a přejmenování na McClanea a vyměnění mrakodrapu americké ropné společnosti za japonskou finanční firmu Nakatomi.

Přesto se však film nesnaží nějak vměstnat do Thropova světa. Žádnou spojitost s děním v Detektivovi nenajdete ani v něm, ani v jeho pokračováních.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Filmová série

Die Hard Quadrilogy

Die Hard Quadrilogy

Reklama

Neoblíbenější postavy

Extra

Odkaz Johna McClanea

Odkaz Johna McClanea

První Smrtonosná past z roku 1988 znamenala nečekaný mezník v žánru akčního filmu, který ukončil éru testoste­ronových řežeb z 80. let a otevřel dveře experimentům let devadesátých. Snímek samotný má sice hned tři vlastní pokračování, inspirovat se jím však nechalo i mnoho dalších.

Reklama

Narozeniny herců

Z galerie páté Pasti

Z galerie páté Pasti