Die Hard (Smrtonosná past)
91/100 - 13×

Die Hard(Smrtonosná past)

John McClane je obyčejný policajt, který má dar se ocitnout v nesprávnou dobu na nesprávném místě. Zrovna, když chce mít klid pro svojí rodinu nebo pro sebe, objeví se teroristé a John je zdá se jediný, kdo se jim může postavit.

USA | 1988 | Pauza
vysílání
5 sezón | ABC
žánr
Akční, Krimi, Thriller
hrají
Bruce Willis (John McClane), Alan Rickman (Hans Gruber), Franco Nero (Ramon Esperanza), Jai Courtney (Jack McClane)

Smrtonosná past 3 (1995)

Smrtonosná past 3 (1995)

John McClane opět vrací, tentokrát však není sám. Na režisérskou stoličku totiž znovu usedá John McTiernan, který dal Willisově postavě před sedmi lety vzniknout. Na hlavního hrdinu si navíc tentokrát dělá zálusk bratr padoucha z jedničky, který na sarkastickém poldovi žádá krvavou vendetu.

14 0
23.12.2008

Originální název: Die Hard with a Vengeance
Premiéra: 19. 5. 1995 USA/ 20. 6.1991 ČR
Režie: John McTiernan
Scénář: Jonathan Hensleigh
Hudba: Michael Kamen
Hrají: Bruce Willis, Jeremy Irons, Samuel L. Jackson, Graham Greene, Colleen Camp, Anthony Peck, Aasif Mandvi, Aldis Hodge, Kevin Chamberlin, Michael Cristofer, Tony Travis, Jeannie Epper, John Doman
Stopáž: 131 minut
Naše hodnocení: 100 %

Obsah

Typickou atmosféru rušného rána létem rozpáleného New York City prolomí mohutná exploze v jednom obchodním domě. K útoku se telefonicky přihlásí muž s německým akcentem, který si říká Simon a na policii se dožaduje jistého poručíka Johna McClanea. Ten nejen že je už delší dobu mimo službu, ale navíc ho dneska přepadla šílená kocovina. A bude hůř…

Policejní inspektor Walter Cobb a detektiv Joe Lambert naberou McClanea, nadopují ho aspirinem a na Simonův příkaz ho jen v trenýrkách a s metrovou cedulí hlásající „Nesnáším negry“ vysadí v newyorském Harlemu. Tam si ho všimne černošský obchodník Zeus Carver, který ho má nejdřív za cvoka. John mu však v rychlosti vylíčí situaci, bohužel je ale brzy zaregistruje skupina dalších afroameričanů, kteří už nejsou tak odměření jako Zeus. Po nepříjemné rvačce se oběma podaří skočit do taxíku a dostat se na policejní stanici.

Tam se opět ozve Simon a McClane a neplánovaně i Zeus se stávají oběťmi jeho zvrácené manipulativní hry „Simon říká“. Aby všichni zúčastnění brali její pravidla vážně, věnuje Simon policii jako ukázku jen nepatrnou část z množství silné výbušniny, kterou vlastní.

Simon táhne Johna a Zeuse přes celé město, aby je nakonec postavil před téměř neřešitelný úkol (překonat hromadnou dopravou 90 bloků za půl hodiny v newyorské ranní špičce), jehož nesplnění bude potrestáno odpálením nálože v metru. McClane se pokusí úkol obejít a tak zjistí, že daný vlak měl explodovat, ať by byl úkol splněný, či ne. Na scénu se dostává FBI a John zjišťuje, že přímení záhadného Simona zní Gruber, a jedná se tak o bratra Hanse Grubera, se kterým se John kdysi střetl v losangeleské Nakatomi Plaza.

Simon opět zavolá a tentokrát policii oznamuje, že v jedné z tisíců newyorských škol umístil obrovské množství výbušniny, která se odpálí za několik málo hodin. Zatímco Zeus a John jsou vysláni za dalšími úkoly, jejichž splnění jim má zajistit kód k zneškodnění nálože, Cobb povolává všechny možné terénní síly, aby se pokusil bombu najít.

Simonovy pohnutky jsou však ve skutečnosti zcela odlišného rázu, než msta za mrtvého bratra, a McClaneovi začne jeho plán konečně docházet. Exploze v metru měla zasáhnout nedalekou národní banku, ze které nyní Gruberův tým maskovaný za dělníky vykrádá zlaté cihly, zatímco je celá policie roztroušená po městě a hledá bombu. McClane pronásleduje Simonovy náklaďáky se zlatem, které se nakládají na loď. Tam také zjistí, že bomba není ve škole, ale právě na lodi, kterou chce Simon i se zlatem a nezvanými hosty vyhodit do povětří. John je ale s rodinou Gruberových obeznámen až moc dobře, než aby uvěřil, že zlato je s ním doopravdy na palubě a před očima mu tak sklapne další smrtonosná past.

Vznik

Zápletka třetí Smrtonosné pasti vychází ze scénáře nakonec nezrealizovaného filmu Simon Says, kterého se velice věrně drží zhruba celou první polovinu filmu, ve které McClane plní Simonovy úkoly. Film se však od původní zápletky odvrací v momentě, kdy do něj režisér John McTiernan vpasuje loupež zlatých cihel.

Na režisérskou stoličku se v roce 1995 po Renny Harlinovi skutečně opět posadil John McTiernan, který sedm let před tím celou sérii Smrtonosných pastí spustil. Na rozdíl od ostatních filmů se právě ten třetí může vedle Bruce Willis chlubit obsazením i dalších hereckých hvězd. Do role McClaneova lehce rasistického kolegy Zeuse byl vybrán Samuel L. Jackson, který celému filmu dodal nádech stylu buddy-movie, a hlavního padoucha ztvárnil oskarový Jeremy Irons.

Celkově se McTiernan rozhodl třetí část pojmout ze zcela jiného úhlu, než tu první, notabene druhou. Upustil od vánoční atmosféry a zachraňování Johnovy manželky (kterou tentokrát slyšíme pouze po telefonu) a McClaneův osobní život opět uvrhl do trosek. Jeho inovaci však většina diváků s takovým nadšením nepřijala. Na Internetové filmové databázi si snímek vysloužil pouhých 75 %, na její tuzemské odnoži ČSFD pouze o čtyři procenta více, i přes toto hodnocení se však rozpočet devadesáti milionů dolarů podařilo McTiernanovi celosvětově hned zčtyřnásobit.

Zajímavosti

  • McClaneova tabule s nápisem „Nesnáším negry“ původně obsahovala pouhé „Nesnáším všechny“, což bylo poté digitálně zaměněno. Původní verze každopádně nezůstala nevyužita a objevila se ve verzi filmu pro televizní vysílání.
  • Ještě před schválením třetí Smrtonosné pasti byl scénář filmu Simon Says určen pro čtvrtou Smrtonosnou zbraň.
  • K filmu existuje alternativní konec, podle kterého Simonovi jeho loupež prošla a s Johnem se znovu setkává až kdesi ve východní Evropě, kde McClane padoucha vystopuje a dodatečně pronese své „Yipee-ka-yay motherfucker“.
  • Postava psychiatra Freda Schillera odkazuje na německého skladatele z 18. století Friedricha Schillera, který napsal slova pro Bethowenovu Devátou, která hrála v první Smrtonosné pasti a s celou sérií je často spojována.
  • Díky asi třívteřinovému záběru z jedničky, když McClane vzpomíná na Hanse Grubera, se Alan Rickman objevil v závěrečných titulcích.
  • Roli Zeuse měl původně ztvárnit Laurence Fishbourne, známý například jako Morpheus z trilogie Matrix.
  • Jonathan Hensleigh, autor původního scénáře, byl vyslýchán FBI kvůli velice přesným informacím, které pro film uvedl o vstupu do americké rezervní banky na Wall Street. Henseleigh se ohradil tím, že si to jednoduše přečetl v Timesech.
  • Jeden ze Simonových úkolů bylo pomocí třígalonového a pětigalonového barelu do jednoho z nich (logicky tak do toho druhého) napustit 4 galony vody. Takový úkol má dvě řešení:
    1. Naplníte pětigalonový barel po okraj a přelijete do třígalonového, což vám v pětigalonovém nechá přesně dva galony vody. Vyprázdníte třígalonový, nalijete do něj dva galony z pětigalonového a pětigalonový opět napustíte po okraj. Se dvěma galony můžete do tří galonů nalít už pouze jeden galon vody, což vám v původně plném pětigalonovém nechá požadované čtyři galony.
    2. Naplňte třígalonový barel a přelijte ho do pětigalonového. Když to ještě jednou zopakujete, pětigalonový budete mít plný a v třígalonovém vám zůstane jeden galon. Ten přelijete do prázdného pětigalonového a pak ještě přidáte jednu plnou várku ze třígalonového, čímž získáte čtyři galony vody.
  • McClane říká Zeusovi „Mohl jsem tloustnout mimo službu, kouřit doutníky a koukat na kapitána Kangaroo (I was working on a nice fat suspension, smoking cigarettes and watching Captain Kangaroo.)“, což je odkaz na text písně Flowers on the Wall od The Statler Brothers, kterou si Willisova postava Butche zpívá o rok dřív ve snímku Quentina Tarantina Pulp Fiction.
  • Pro roli Simona Grubera si McTiernan původně přál skotského herce Seana Conneryho, který mimo jiné hrál i v jeho Honu na ponorku, kvůli kterému režisér pět let zpátky odmítl režii Smrtonosné pasti 2.
  • Jonathan Hensleigh přišel na námět filmu tak, že si představil, co by se asi stalo, kdyby se mu nyní hodlal pomstít kamarád z dětství, po němž jako malý hodil kamenem.
  • V přestrojení za inženýra se Simon snaží imitovat americký přízvuk, podobně jako jeho bratr v první Smrtonosné pasti.
  • Na Simonovo zabití má John v závěru filmu pouze dvě kulky. Úplně stejně, jako v prvním dílu na Hanse.

Trailer a galerie

Thumbnail Play icon

Zdroj: ABC

  • 3870.jpg
  • 3871.jpg
  • 3872.jpg
  • 3873.jpg
  • 3874.jpg
  • 3876.jpg
  • 3877.jpg
  • 3879.jpg
  • 3880.jpg
  • 3881.jpg
  • 3882.jpg
  • 3883.jpg
  • 3884.jpg
  • 3885.jpg
  • 3887.jpg

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Filmová série

Die Hard Quadrilogy

Die Hard Quadrilogy

Reklama

Neoblíbenější postavy

Extra

Odkaz Johna McClanea

Odkaz Johna McClanea

První Smrtonosná past z roku 1988 znamenala nečekaný mezník v žánru akčního filmu, který ukončil éru testoste­ronových řežeb z 80. let a otevřel dveře experimentům let devadesátých. Snímek samotný má sice hned tři vlastní pokračování, inspirovat se jím však nechalo i mnoho dalších.

Narozeniny herců

Z galerie páté Pasti

Z galerie páté Pasti

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů








Reklama