Divergent (Divergence) Svět Divergence

Svět Divergence

Svět Divergence

Knižní trilogie Veronicy Rothové se stala bestsellerem a filmové zpracování prvního dílu již běží i v českých kinech. V tomto článku vám přibližujeme dějiště. Na své si přijdou i fanoušci, kteří se již se ságou seznámili – nikdy není na škodu připomenout si některá fakta.


2 0
4.5.2014

Chicago budoucnosti. Tu se příběh odehrává. Zpustošené a zchátralé město. Dominantou je mrakodrap Hlava. Rozpadlé budovy se tyčí jako memento zmaru k obloze a populaci tvoří pouze zlomek počtu původních obyvatel. Město je obehnáno oplocením, přerušilo kontakt s okolním světem. Celá společnost je rozdělena do pěti frakcí, z nichž každá vyznává jiné hodnoty, ale všechny vzájemně spolupracují a vytvářejí zdánlivě harmonický celek. Odevzdaní, jejichž hlavní ctností je nesobeckost; Upřímní; Mírumilovní; nespoutaní Neohrožení; Sečtělí prahnoucí po vědomostech a na konec „šestí“ Odpadlíci, kteří stojí na okraji společnosti, vyvrhelové z výše jmenovanných pěti frakcí. Každá frakce má vlastní znak a funkci.

Celé město spravuje rada padesáti představitelů, kteří jsou vybíráni výhradně z Odevzdanosti – tato frakce je vzhledem k nesobeckému závazku považována za neúplatnou. Rada byla ustanovena v době, kdy byl uzavřen velký mír a kdy také došlo k utvoření jednotlivých frakcí.


Každá frakce se podle svých schopností podílí na budování společnosti. Odevzdanost zabezpečuje správu města; z Upřímnosti proudí důvěryhodní a schopní zákonodárci; Sečtělost připravuje inteligentní učitele a vědce; Mírumilovnost má chápavé poradce a opatrovatele; a Neohroženost se stará o ochranu veřejnosti, zevnitř i zvenčí. Jen oni mohou střežit opevnění města.

Hlavní hrdinkou příběhu je Beatrice, jež se narodila do rodiny patřící k frakci Odevzdanost, ale vždycky cítila, že obětovat se pro dobro ostatních není to, co by sama chtěla. A proto, když v šestnácti letech podstoupí Obřad volby (povinný rituál, při kterém si všichni šestnáctiletí musí zvolit svou budoucí frakci, k níž pak již budou patřit celý život), přestoupí k Neohroženým – frakci, která se naopak vyznačuje odvahou, divokostí a nerespektováním pravidel. Ovšem tato volba pro Beatrici znamená i ztrátu rodiny, protože jak říká základní pravidlo společnosti „frakce je víc než krev“.

Během úvodního výcviku si Beatrice změní jméno na Tris a doufá, že nyní začne nový život – život podle svých představ. Tvrdě trénuje, s maximálním nasazením se zúčastňuje všech misí, ale i zde se projeví její odlišnost – je divergentní (má předpoklady pro více frakcí, její myšlení není šablonovité, a tím ohrožuje fungování celé společnosti). A postupně zjišťuje, že ani údajně dokonalé uspořádání není bez chyb. Naopak – napětí postupně stoupá a hrozí, že sežehne vše, co mu stojí v cestě, včetně Tris…


Pokud rádi čtete dystopické příběhy odehrávající se ve světě budoucnosti, je pro vás sága Divergence to pravé. Knihy v Česku vydává nakladatelství CooBoo a právě díky spolupráci s tímto nakladatelstvím probíhá na Edně až do 13. května 2014 soutěž o celou knižní trilogii. Zapojte se i Vy!

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Aliance

3. díl knižní trilogie od Veronicy Roth

Světová premiéra 1. části: 10.3. 2016

Systém frakcí je rozvrácený, rozhoří se souboj mezi jednotlivými vůdci toužícími po moci, ale všichni ve skutečnosti touží po jediném – po pomstě. A svět za plotem obklopujícím celé město se zdá ještě nemilosrdnější. Pokud však Tris chce ochránit své blízké, musí se vydat právě za hranice svého rodného Chicaga. Zde odhalí tajemství, které je ještě více šokující, než čekala…

V ČR vydává nakladatelství CooBoo.

Reklama

Trailer k Alianci

Thumbnail Play icon

Hodnocení filmů

Nejoblíbenější postavy

Plakáty

Plakáty

Hlídejte si nás