Doctor Who (Pán času) S01E01: Rose

S01E01: Rose

S01E01: Rose

Tajemný Doktor, který dokáže cestovat veškerým časem i prostorem, přichází na Zemi. Jak asi dopadne jeho setkání s typickou mladou Londýňankou?

26.3.2005
9 900 000
50 minut

Obsah

Mladá blonďatá Londýňanka Rose Tyler si žije svým klidným životem. Každé ráno se handrkuje s matkou a její krizí středního věku, přes den pracuje v obchodním domě a volný čas tráví se svým přítelem. Rose Tyler je prostě úplně normální holka… tedy až do toho dne, kdy na ni v obchodním suterénu zaútočí skupina plastových figurín.

Před bizarním skonem však Rose zachrání muž stejně tak tajemný jako extravagantní, jenž si nechá říkat pouze „Doktor“. Ten zachrání Rose před oživlými figurínami a hned se s ní zase rozloučí, načež vyhodí celé její pracoviště do povětří.

Nicméně hned druhé ráno přichází Doktor k Rose domů, aby se zbavil utržené ruky jedné z plastových figurín, která Rose kvůli vystopování Doktora „sledovala“. Ale i po následujícím bizarním útoku plastových stvoření jen mlží a od Rose opět odchází. Ta se ale tentokrát nenechá jen tak odstrčit a začne po Doktorovi bádat na internetu. Nakonec narazí na několik přepálených konspiračních teorií, které Doktora označují za mimozemšťana schopného cestovat v čase – načež Rose své pátrání vzdává. Následně však figuríny zajmou jejího přítele Mickeyho a ona sama je opět zachráněna Doktorem.

Rose poté zjišťuje, že konspirační teorie okolo Doktora jsou skutečně pravdivé. Doktor je mimozemšťan, poslední z lidu Pánů času, kteří zahynuli v poslední Velké časové válce, a cestuje napříč časem a prostorem pomocí své lodi TARDIS maskující se za londýnskou policejní budku z 50. let, která je navíc uvnitř větší než navenek.

Jeho nynějším úkolem na Zemi je zastavit mimozemskou rasu Autonů – tvorů z živého plastiku, kteří chtějí pomocí vysílače zesíleného Londýnským okem oživit všechen plastik na Zemi a s jeho pomocí ji ovládnout. Společnými silami Rose a Doktora se je však naštěstí podaří zastavit těsně před tím, než chodící figuríny začnou masakrovat Londýn.

Doktorův úkol tak skončil a on opět odchází do své TARDIS. Těsně před odletem však nabídne Rose být jeho společnicí. A ona přijme, čímž učiní rozhodnutí, které navždy změní její život.

Info

Český název: Rose
Režie: Keith Boak
Scénář: Russell T Davies
Hrají: Christopher Eccleston (devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), Noel Clarke (Mickey Smith), Camille Coduri (Jackie Tyler), Mark Benton (Clive), Elli Garnett (Caroline), …
Naše hodnocení: 60 %

Thumbnail Play icon


Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Milano33

Na môj vkus dosť šialený seriál, ale rozhodne v ňom mienim pokračovať. Čo som mal zatiaľ možnosť vidieť, Doctor Who síce spočíva v Time-Travelingu, ale z mojej perspektívy preskúmava skôr tie neprebádané vody Sci-Fi žánru. Mimoriadne sa mi pozdáva ten nápaditý a kreatívny štýl vyprávania. Epizóda navnadil najmä svojim svižným tempom, však náš Doctor sa ani na chvíľku nezastaví a uteká z jedného miesta na druhé, čím sa zdá byť príbeh dynamickým. Oboznámili sme sa i so základnými vychytávkami Doctora, ako je TARDIS alebo sonic screwdriver, len by tomu ešte trebalo dodať fyzikálny podtext. Ale pokiaľ sa to ponechá iba na diváckej predstavivosti, akceptujem to. Tiež nemôžem opomenúť skvelú dávku britského humoru, ktorý miestami zachádzal až do detinskosti, ale poväčšine času bol dosť solídny.

8.4.2021 | 11:32:40
Beren

Tohle je prostě Doctor

1.1.2020 | 23:23:22
FoxieBlack

Skvělý úvodní díl :)

13.10.2018 | 9:50:22
rýbí prsty s pudinkem

super díl

7.1.2017 | 16:25:12
alexis

Výborný úvodní díl. Navnadí, něco vysvětlí, něco ponechá na divákově domýšlení nebo fantazii. Ale hlavně ten nápad s úplně obyčejnou holkou, která se najednou připlete do cesty starému emzáckému tulákovi, za ten by měl Russel dostat jedničku s hvězdičkou. Práce s postavami je jeho silná stránka, a tady jí zužitkoval výborně. Sympatická narážka na různé spiklenecké teorie na netu -a Doctor who je v novém tisíciletí.

7.9.2013 | 13:51:35

Starej se o Doctora Who

Sleduješ Doctora Who? Chceš spravovat tento web? Tak nám dejte vědět.

Napiš @1Bobesh1 vzkazík, případně se mi ozvi e-mailem ondrej.rubes@iinfo.cz

Aktuální epizoda

Epizoda S00E16: Revolution of the Daleks

Reklama

Doktor kdo?

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny