Doctor Who (Pán času) Cold War - potápějící se napětí

Cold War - potápějící se napětí

Cold War - potápějící se napětí

Doktor s Clarou se ocitají na palubě potápějící se jaderné ponorky, kde musí navíc čelit jednomu z Doktorových dávných nepřátel – zástupci mimozemské rasy Ledových válečníků. Na tuhle epizodu se v podstatě ani nešlo netěšit. Jak ale nakonec dopadla?

1 0
20.4.2013

Britský scenárista a příležitostný herec Mark Gatiss má ve světě Doctora Who dvě tváře. Za necelých sedm sérií tohoto seriálu k němu totiž dokázal napsat jak několik epizod lepších (The Unquiet Dead, Victory of the Daleks), tak i pár horších (The Idiot´s Lantern, Night Terrors). Jeho nejnovější přírůstek s názvem Cold War pak bohužel patří do kategorie druhé.

V jejích úvodních minutách přesto epizodě Cold War nejde prakticky nic vytknout, ba naopak. Gatiss zde totiž téměř učebnicově minutu od minuty stupňuje napětí: sovětská ponorka plná jaderných hlavic se nejdříve začne nekontrolovatelně potápět, aby Doktor s Clarou vzápětí zůstali na její palubě bez pomoci TARDIS a s celou ruskou posádkou pod vedením kapitána Zhukova (Liam Cunningham) zůstávají na pospas vraždícímu Ledovému válečníkovi, který dostal na sovětské nukleární zbraně zálusk.


Když má ale přijít právě to nejlepší v podobě krvavé regulace kapacity posádky (po celkem dlouhé době se v Doctoru Who někdo konečně zase nebojí postavy přímo zabíjet) a tvůrci seriálu tak mají možnost sami si zpracovat populární recept „monstra na palubě“, celé napětí začne místo toho klesat, až se úplně vytratí.

Je otázka, zda-li Gatissův nápad pro čtyřicetiminutovou epizodu prostě nevystačil, ve své druhé polovině ale každopádně znatelně přichází o dech. Liam Cunningham, hlavní hvězda z před pár lety zrušeného seriálu Outcasts či představitel Davose Mořského z amerického superhitu Game of Thrones, zde zůstává naprosto nevyužitý a většinu času ve druhé půli epizody tak zabírají průpovídky lodního profesora s Clarou. Ty snad ještě drží relativně nad vodou to, jak excelentně je Jenna-Louise Coleman svým výkonem předkládá.

Největší problém Gatissovy nové epizody tak netkví ani v její pointě, ze které Skaldak vychází v podstatě jako klaďas, i když pobil většinu Zhukovovy posádky, ani v tom, že TARDIS celou epizodu překládala dialogy v ponorce z doslova opačného konce planety, ale jednoduše v tom, že ani přes lákavý námět neměl Mark Gatiss dostatek dobrých nápadů k ukočírování celé epizody.

Hodnocení: 60 %

Diskuze /3

michelle7483785

Já už si myslela, že jsem jediná kdo si myslí, že to nebyla ta nejlepší epizoda…:D

20.4.2013 | 21:37:56
Nearh

To nejseš, bohužel mi zatím příšlo, že se ze všech dílů druhý poloviny série dalo dostat víc. Doufám, že mi Hide zlepší mínění.

20.4.2013 | 22:10:07
victimer

jsem bohužel stejného názoru. Jak jste psali: na tuto epizodu se nešlo nešlo netěšit. Pro mě to byla epizoda na stejné úrovni jako Idiots Lantern

21.4.2013 | 20:41:13
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Starej se o Doctora Who

Sleduješ Doctora Who? Chceš spravovat tento web? Tak nám dejte vědět.

Napiš @1Bobesh1 vzkazík, případně se mi ozvi e-mailem ondrej.rubes@iinfo.cz

Aktuální epizoda

Epizoda S00E16: Revolution of the Daleks

Reklama

Doktor kdo?

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny