Doctor Who (Pán času) Doktor kdo: Vážně už to víme?

Doktor kdo: Vážně už to víme?

Doktor kdo: Vážně už to víme?

Finále sedmé (respektive třiatřicáté) řady seriálu Doctor Who je konečně za námi. Skutečně nám ale přineslo odpovědi na otázky, které nás tíží téměř od samotného začátku Moffatovy éry? Inu, pojďme si to trochu zrekapitulovat.

1 0
19.5.2013

Na polích Trenzaloru, v čase pádu Jedenáctého, když žádný živý tvor nemůže zalhat či se zdržet odpovědi, bude vyřčena otázka. Otázka, která nikdy nesmí být zodpovězena: „Doktor kdo?“

Toto nám sdělil Dorium Maldovar ve finální epizodě šesté řady seriálu Doctor Who s názvem The Wedding of River Song. A ve výsledku se vlastně víceméně trefil: Doktor se dostal na planetu Trenzalore, celoplanetární pohřebiště, kterému kraluje i hrobka jeho samého. Pod pohrůžkou zabití Doktorových přátel pak Velká inteligence vyřkne onu otázku:


Doktor kdo?

Pokud si vzpomeneme na mytologii šesté řady, vybavíme si jistý řád Ticha, který vynaložil značně velké úsilí k tomu, aby se Doktor na Tranzelore nikdy nedostal a nemohl otázku (respektive Otázku) zodpovědět. K tomu pak mohl samotný řád Ticha a Akademie Otázky mít z dosavadních informací hned dva důvody:

Zodpovězení otázky „Doktor kdo?“, tedy vyřčení Doktorova pravého jména, otevře TARDIS – Doktorovu hrobku – a odhalí tak Doktorův vlastní časový tok, jehož přepsání může mít pro vesmír fatální následky. Jak jsme konec konců viděli v samotné epizodě, bez Doktorova působení by ve vesmíru zaniklo mnoho hvězd a planet a vyhynulo mnoho druhů. Velký smysl tak dává, že se Ticho snažilo Doktorovi zabránit v otevření hrobky a následné manipulaci s jeho časovým tokem třetí stranou, což by pro vesmír ve výsledku opravdu nedopadlo dobře. Na druhou stranu je toho ale celkem drastické řešení ten fakt, že Ticho se kvůli tomu snažilo Doktora přímo zabít. Logikou celého řádu by pak muselo být: „Aby nikdo nemohl odčinit to, kolik světů Doktor v minulosti zachránil, Doktora zabijeme, čímž se rovněž postaráme o to, aby už nikdy nikoho nemohl zachránit v budoucnu.“

Druhou možností, proč se Ticho snažilo Doktorovi zabránit ve vstoupení do hrobky, je pak to, aby Doktor neodhalil svou potlačenou reinkarnaci, tedy aby po vyřčení Otázky „nepadlo Ticho“ o existenci této reinkarnace. Tady už je ale otázka, jak moc byla tato reinkarnace skutečně potlačená, protože Doktor o ní dopředu zjevně moc dobře věděl.

Zapomenutý Doktor

Zde se dostáváme k otázce samotného „zapomenutého Doktora“, který se vedle již odvysílaného finále sedmé řady má objevit i ve speciálu 50. výročí Doctora Who již tento listopad. Dosud nevíme, kým zapomenutý Doktor přesně je, opět ale existují hned dvě možnosti.

Zapomenutý Doktor může být buďto Doktorovou budoucí reinkarnací, nebo reinkarnací minulou – „zapomenutou“ – a to konkrétně takovou mezi osmým a devátým Doktorem v dobách poslední Velké časové války. Už devátý Doktor se hojně zmiňoval o tom, co byl během poslední Velké časové války nucen udělat – jako například obětovat vlastní rasu k vyhlazení Daleků. Dávalo by proto smysl, proč Doktor tuto reinkarnaci vytěsnil a proč odsuzuje jeho metody, přestože se zapomenutý Doktor bránil tím, že chtěl pouze zachovat mír. Nedává pak už ale moc smysl, proč by tato reinkarnace měla zajímat řád Ticha. Pokud má mít totiž Ticho opravdu nějakou spojitost se zapomenutým Doktorem a nejen možnými následky vstupu do Doktorova časového toku, pak by zapomenutý Doktor musel být reinkarnací teprve následující.

Pokud je tedy zapomenutý Doktor reinkarnací skutečně až budoucí, nabízí se jedna logická možnost, kterou konec konců zmínila i samotná Velká inteligence, a tedy to, že tento Doktor je Valeyard, temná reinkarnace Doktora, která by se podle Vládce měla projevit „mezi jeho dvanáctou a finální inkarnací“. Pokud se nad tím ale trochu zamyslíme, taková pravděpodobnost nedává moc smysl. Z finální scény epizody The Name of the Doctor je totiž celkem zjevné, že zapomenutý Doktor je starší reinkarnací, než je Doktor jedenáctý.

I to ale může mít s Valeyardem stále spojitost, čímž se konečně dostáváme k teorii, která by snad mohla dávat smysl na všech frontách. Pokud totiž zapomenutý Doktor existoval již před stávajícím Doktorem, znamenalo by to, že aktuální Doktor není jedenáctý, nýbrž dvanáctý a tudíž ho nyní čeká dvanáctá regenerace, po které by ho mohl ovládnout Valeyard. A když si to celé od začátku do konce ještě jednou zrekapitulujeme, tak možná právě tomu se řád Ticha celou tu dobu snažil zabránit.

Diskuze /58

barahir

Časová válka, ve které Doctor zničil všechny Timelordy, byla tedy mezi 8. a 9. regenerací? Tzn. mezi filmem a obnoveným seriálem? Co jsem tak v rychlosti zachytil, Valeyard je padouch z Classic series, který šel proti Doctorovi? A už někdy v minulosti byl zmíněn John Hurt? Že je kolem něj tolik teorií.

#2 Hurley
redaktor
19.5.2013 | 11:30:03
Hurley

#1 barahir: Ano, Časová válka byla mezi klasickými řadami/filmem a obnoveným seriálem. Alespoň teda z Doktorova úhlu pohledu, jinak je to hodně wibbily wobbily… Valeyard jinak v klasických sériích sice vystupoval, podle mě to ale jeho další výstup nevylučuje. Pokud si vzpomínáš na Dream Lorda v epizodě Amys Choice z pátý řady, tak to byl v podstatě Valeyard deroucí se z Doktorova podvědomí.

A jinak o Johnu Hurtovi se šíří teorie od té doby, co se asi před dvěma týdny nejspíš v závalu senility prokecnul s pointou finále. :)

redaktor
19.5.2013 | 11:35:29
barahir

Budu muset zkouknout ten film, sice teda hodnocení nic moc, ale snad se zase dozvím o Doctorovi něco víc.

#4 Hurley
redaktor
19.5.2013 | 11:44:42
Hurley

#3 barahir: Mno… jak myslíš. :)

redaktor
19.5.2013 | 11:50:52
Sindar

„v čase pádu Jedenáctého, když žádný živý tvor nemůže zalhat či se zdržet odpovědi“ to se mi nejak nezda ze by to sedelo..

#6 Hurley
19.5.2013 | 12:23:32
Hurley

#5 Sindar: „Víceméně“. :)

redaktor
19.5.2013 | 12:27:28
Wovo

Jako díl to byl super, ale taky mi to, co se stalo, moc nezapadá do slov, která vyřknul Dorium. „Žádná živá bytost nemůže zalhat nebo se zdržet odpovědi.“ Tahle podmínka tady vůbec neplatila. A pád Jedenáctého jsem si taky představoval jinak. Proto si myslím, i když se určitě pletu, že se na Trenzalore ještě vrátíme. A ještě jsem moc nepochytil, jestli když Doctor vlezl do své časové linie, aby zachránil Claru, tak z ní může kdykoliv vystoupit, nebo to budou mít trošku těžší a dostání se zpět bude předmětem 50. výročí? To by pak vysvětlovalo, kde se tam vezme 10. Doctor s Rose. Jak to vidíte vy? Asi se jdu kouknout znovu, jsem z toho očividně lehce zmaten.

19.5.2013 | 12:46:45
Hurley

Upřímně, já tam sice nahodil teorii s Tichem, že to se ještě bude řešit, ale to už se imho nikdy nevrátí, stejně jako už se nikdy nevrátíme na Trenzalore a stejně, jako už se nikdy nedozvíme, kdo odpálil Doktorovu TARDIS ve finále páté řady… Protože Moffat.

redaktor
19.5.2013 | 12:50:58
Wovo

S tím se asi musíme smířit. Ale tak ať rychle Moffat rozjede záhadu ztraceného Doctora, ať nemáme čas přemýšlet nad těma staršíma záhadama.

19.5.2013 | 12:56:55
barahir

No přiznám se, že po tomhle díle mě začíná Moffat taky trochu štvát.

redaktor
19.5.2013 | 12:59:12
Wovo

Mě zase tímhle dílem trošku uklidnil, protože jsem si to opravdu užil a nikdy by mě nenapadlo, že Trenzalore bude místo Doctorova odpočinku. A s Clarou a její záhadou mě taky dostal. A River ještě navnadila svým „Spoilers!“ na další záhady. Teď doufám, že to dotáhne do konce a vytře nám zrak. A kdyby ne, tak ne no.

19.5.2013 | 13:04:55
alexis

Náhodou, na Moffata je tenhle díl až neuvěřitelně logický a ucelený:-) Je pravda, že mi taky nepřišlo, že by Trenzalone bylo místo, kde musí všichni mluvit pravdu. Doktor evidentně nehodlal odpovědět na otázku Velké inteligence. Ještě jedna věc: Doktor v Knihovně po zjištění, River zná jeho jméno reaguje značně šokovaně. Poznamená něco v tom smyslu, že je jen jedno místo nebo situace, kdy by jí ho říct mohl. To vzbudilo značnou pozornost – proč ji Doktor jméno nemůže normálně říct? Ale s chování River v posledním díle vyplynulo, že jí ho prostě jenom řekl. Tak co mělo znamenat ta reakce v Knihovně? Že by zase Moffat přechytračil sám sebe? No a k otázkám nahozeným v průběhu 5. a 6. řady – nevěřím, že se k nim nějak vrátí. Už jsem se s tím smířila. Popravdě, celou 6. řadu se snažím zapomenout:-)

19.5.2013 | 13:26:17
Katherine Elizabeth

Promiňte, ale kdo nebo co je Valeyard. Mám v tom trochu zmatek.

#14 Hurley
19.5.2013 | 13:30:28
Hurley

#13 Katherine Elizabeth: Temná reinkarnace Doktora. Teoreticky by měl ve Valeyarda regenerovat právě Matt Smith. Všechno se to píše v tom článku. :)

#16 Katherine Elizabeth
redaktor
19.5.2013 | 13:33:35
barahir

A co je pravdy na tom, že 13. reinkarnace je poslední?

#17 Hurley
redaktor
19.5.2013 | 13:34:36
Katherine Elizabeth

#14 Hurley: Děkuju.

19.5.2013 | 13:41:09
Hurley

#15 barahir: Ano, přesně to je nejobecnější představa. Páni času mají 13 životů, z toho u Doktora je poslední Valeyard. Nikdo ale pořádně neví, jak moc by se to mělo brát vážně. Když Rassilon v závěru poslední Velké časové války vzkřísil Vládce, dal mu 13 úplně nových životů. Neil Gaiman pak předloni říkal, že to chápe tak, že 13 životů se nemusí brát jako omezení biologický, ale jako spíš omezení zákonů Pánů času, kteří už ale nejsou, takže si Doktor může regenerovat, kolik chce. V jedné epizodě Sarah Jane Adventures, kterou psal Russel T Davies, pak jedenáctej Doktor dokonce říká, že má něco přes 500 životů. Prostě… nikdo pořádně neví. :)

redaktor
19.5.2013 | 13:42:01
barahir

Akorát mi teda není úplně jasný, proč už první reinkarnace (vlastně nultá, tj ještě původní TimeLord bez reinkarnace) si říká Doctor, když slib byl složen až potom, co to John Hurt podělal, což je přinejlepším osmá reinkarnace, já vím, že je tam hodně wibbily wobbily, ale stejně. :D

#19 Hurley
redaktor
19.5.2013 | 14:15:03
Hurley

#18 barahir: Tos špatně pochopil. Jméno si vybral už první Doktor a měl to být příslib toho, jak se bude v životě chovat. A tenhle slib porušil až John Hurt.

redaktor
19.5.2013 | 14:18:38
barahir

aha :D

redaktor
19.5.2013 | 14:19:30
Tabashi

Mě tedy tahle epizoda nadchla :D ať si kdo chce co chce říká, pro mě je Moffat boss, i když by zase mohl třeba na jednu dvě sérky předat žezlo někomu jinýmu… každopádně díly píše dobrý a i když to s logikou nepřehání, mě jeho styl docela sedí ;)

19.5.2013 | 15:05:23
dealus

a co ta zápletka s River? je mrtvá? kdy se tomu stalo… já myslela, že čím víc jdeme do budoucnosti, tím je River mladší…

#24 Derlok
19.5.2013 | 15:30:32
lilith23

Ja som so záverečnou epizódou siedmej série nad mieru spokojná. Moffat má pre mňa tie správne nápady. S Kláriným tajomstvom a jeho objasnením si dal záležať a River tam dokonale zapasovala myslím že sa s doktorom nelúčila naposledy. Čo sa ale týka všetkých tých nejasností a otázok, pri Doctorovi sa riadim tým čo povedal sám Matt Smith- Na doktora nikdy nepoužívajte logiku. :)

19.5.2013 | 16:00:34
Derlok

#22 dealus: díl v knihovně S04E08: Silence in the Library

19.5.2013 | 16:01:01
Lukas1987NR

ono oblecenie ma pan zabudnuty ci potlaceny kozennu bundu 9 a gala 8 lenze tu sa naskytla pre mna otazka nemoze to byt predsa len cislo 8 ? kedze nik nevie ako zregeneroval a hlavne kedy ked predsa mohol zit dlhy zivot bez regeneracie a zregeneroval az v starobe ako 1 cim by vlastne ostala kontinuita zachovana a mohlo by sa carovne len povedat ze ano McGann bol doktor za mlada ale jeho starsie ja sa tomu spreneverilo

19.5.2013 | 16:55:48
Hurley

Obávám se, že regenerace nestárnou. Jedenáctej Doktor má nějakejch… 300 let? A vypadá maximálně o tři roky starší, než když regeneroval. :)

#29 marecek8 #54 pfii.nnx
redaktor
19.5.2013 | 17:06:20
Lukas1987NR

tak nestarnut mozu len pre potrebu serialu stale je to len serial :D jednoducho pretoze sa to neda v sucasnej a hlavne v minulej technike v ktorej bol serial natacany dosiahnut a uprimne si povecme ake tam boli blaznovstva doteraz tak starnutie inkarnacii bude to najmenej problematicke riesenie :D ako som uz raz niekde napisal cakam kedy vymyslia mladost doktora kym sa stal cim sa stal a este ze to nie je americky serial lebo by to bolo daco na sposob Galyfrey 90210 :D

#28 Hurley
19.5.2013 | 17:11:58
Hurley

#27 Lukas1987NR: Pořád si ale myslím, že John Hurt opravdu není starej Paul McGann. :)

redaktor
19.5.2013 | 17:16:15
marecek8

#26 Hurley: Podľa mňa musia stárnuť, nie? :D Alebo žeby stárol len prvý Doktor a ostatných by sa to už netýkalo?

19.5.2013 | 17:33:38
barahir

Když už to berete takhle do hloubky, proč má už první Doctor podobu člověka, když ještě není zregenerovanej?

#31 marecek8 #34 Hurley
redaktor
19.5.2013 | 17:47:04
marecek8

#30 barahir: A akú má mať podobu? O.o

#32 barahir
19.5.2013 | 17:48:36
barahir

#31 marecek8: No jestli se nepletu, podobu lidí si bere v regeneracích, protože je to jeho oblíbená rasa, ale od narození přece nevypadal jako člověk.

#33 marecek8
redaktor
19.5.2013 | 17:50:01
marecek8

#32 barahir: Samozrejme, že vypadal. To ľudia vyzerajú ako Páni Času, Doktor to niekde hovoril. :D

#35 Sindar
19.5.2013 | 17:51:41
redaktor
19.5.2013 | 17:57:30
Sindar

#33 marecek8: vsak pani casu jsou jen lide, kteri zdegenerovaly na pany casu kvuli tomu cestovani ne? viz 6×07 obnoveho DW

#36 Hurley
19.5.2013 | 17:59:24
Hurley

#35 Sindar: To jsi na to asi koukal s nějakýma zvláštníma titulkama, ne? :)

#37 Sindar
redaktor
19.5.2013 | 18:09:05
Sindar

#36 Hurley: ja to teda videl cesky (jinak jsem to nesehnal. bez dalsich komentaru..), ale i v titulkach to tak mas. teda neni tam lide, ale je tam cituju „Rekl jsi mi o svych lidech. Stali se tim cim byli diky dlouhodobemu vystaveni casovemu viru. Neomezeny Rozkol. ~ Trvalo to pres miliardy let, nestalo se to jen tak.“ (zjevne prestrelene cislo..)

#38 Hurley
19.5.2013 | 18:22:16
Hurley

#37 Sindar: Ale to neznamená, že Páni času jsou lidé. Pořád mají dvě srdce a hlavě Páni času jsou nejstarší inteligentní rasa ve vesmíru. Lidi se vyvinuli až dlouho po nich a izolovaně.

redaktor
19.5.2013 | 18:31:03
iliris

Hele, jsem jediný, kdo si všiml, že mrtvá TARDIS (Doktorova hrobka) má v okýnku stejnou prasklinku, jakou jí udělal Doktor, když vypnul antigravitaci na začátku epizody? Já si myslím, že tohle by TARDIS opravila celkem rychle, takže finální Doktorova bitva na Trenzaloru je asi v celkem blízké budoucnosti, ne? Nebo to samozřejmě může být chyba v natáčení, mohli jako model pro hrobku použít omylem TARDIS ještě s prasknutým okýnkem, ale i tak. Možná se stane něco podobného jako když se Doktora snažilo zabít Ticho, taky si všichni mysleli, že umřel a nakonec s z toho vykroutil.

19.5.2013 | 18:44:27
Ninde

Já vím, že jsem sem nikdy nepsala a DW jsem začala sledovat teprve tenhle rok, ale tak když tady všichni řešíte své otázky a teorie a tento díl se jmenuje The Name of The Doctor, chtěla bych se na něco zeptat též. Neměla by si Clara vzpomenout na Doctorovo jméno které četla v té knížce v díle 7×11? No, vzpomněla si na ostatní věci z toho dílu, tak proč ne i na to? Nebo to byli vážně jen takové záblesky a toto mezi nimi prostě náhodou nebylo? Rozhodně by bylo zajímavý, kdyby to jméno Clara znala, protože když je to takovéto obrovské tajemství, určitě by to mohlo celý děj nějak ovlivnit a to i v případě, že by se ho nedozvěděli přímo diváci. Já vím, že tato otázka není nijak nevysvětlitelná, ale prostě mě to dneska při opětovném shlédnutí napadlo a zajímalo mě, co si o tom budete myslet vy ostatní.

19.5.2013 | 21:44:28
Wovo

Já ještě nemůžu přestat myslet na toho Valeyarda. Určitě tam nebyl zmíněn jen tak a Moffat nám ukázal, že s ním počítá. Ale podle toho, co jsem se dozvěděl, by se měl objevit mezi dvanáctou a finální inkarnací. Sice si myslím, že John Hurt bude představovat ztracenou Devítku, která má na svědomí konec Time war, ale mohli by ho zároveň použít i jako Valeyarda, proti kterému by mohl Mattův Doctor v budoucnu bojovat.

19.5.2013 | 21:49:15
DeadAngel

Co když Doctrovo jméno pro otevření hrobky neřekla River, ale sám Doctor? Co když se prostě Doctor jmenuje Please (Prosím)? Sice to slovo please řekne v té scéně již před tím, než se otevře vchod, ale co když musí být vysloveno přímo po položení otázky. Celému pojetí seriálu DW by to nebylo nepodobné, když vezmeme ohled na to, že většina v DW bývá neodhalena dokud nám to scénarista nedovolí (viz River a pod.). a navíc Moffatův scénář :) Nedivila bych se tomu ani malinko, kdyby se to v budoucnu projevilo (vždyť River byla nebyla, slyšea neslyšena, viděna neviděna).

19.5.2013 | 22:25:12
RadekK

Tak jsem chtěl nejdřív napsat jen malé poděkování za těch pár vteřin na Galifrei, zjevení staré paní Doktorové mi pak udělalo radost, ale za poslední vteřiny s Johnem Hurtem bych jim v tu chvíli dal nejradši hubana. Uff, ještě že jsem nezahlédl dřív žádný spoiler. No jen aby stihli všechny Doktory usmrtit, než se odporoučí sám John Hurt, snad se ještě chytí vesla a pořádně to všechno zakončí.

20.5.2013 | 1:04:00
RiverS

Ať je to jak chce tak pro mě je pořád záhadou Clara.Podle mě má něco společného s River.Pořád chybí dost dlouhá doba než odešla River do knihovny.Že by to byla dcera??????

20.5.2013 | 8:52:50
alea

Já díl s Valyardem viděla (i když zvyknout si na šestého Doktora mi chvilku trvalo a bez titulků to byl taky nezvyk) a pochopila sem, že se z Doktora oddělil mezi dvanáctou a poslední regenerací. Vždy sem si představovala, že se nějak popral sám se sebou a pak se nějakým způsobem rozdělil na dvě oddělené bytosti…

20.5.2013 | 9:34:05
alea

Ale píšu sem kvůli poslednímu dílu… Vážně se mi nelíbila jen jedna věc (to že na další čekáme až do 23.11. sem už tak nějak přijala)… Clara prvnímu Doktorovi poradila kterou Tardis… Já byla (hlavně díky výrokům Tardis ze 4. dílu 6. serie) přesvědčená, že si nějakým způsobem vybrala ona jeho, nebo že aspoň on ji… Steven Moffat mi zas narušuje moje představy, který sám vyvolal… asi bych si měla zvykat…

#48 ElektronickyOtisk
20.5.2013 | 10:21:54
pfii.nnx

Kdyby Hurt byl skutečně doktorova ztracená reinkarnace a nebyl by číslo 9. jak si všichni myslí, ale číslo 11. znamenalo by to, že bitva v Trenzaloru už se udála. – Na polích Trenzaloru, v čase pádu Jedenáctého, když žádný živý tvor nemůže zalhat či se zdržet odpovědi, bude vyřčena otázka. Otázka, která nikdy nesmí být zodpovězena: „Doktor kdo?“ – Hurt prozradil své jméno a následně padl. Jeho ozvěna zůstala uvězněna v hrobce. Následná doktorova regenerace (Hurt – Smith) způsobila výbuch TARDIS. Ticho chtělo Smitha zabít, protože on jediný znal své jméno, on znal klíč k otevření hrobky, kde zůstala Hurtova ozvěna uvězněna (a o tom, že River zná doktorovo jméno Ticho nevědělo). Smith se do hrobky nechtěl vrátit protože se z Hurtem nechtěl setkat, nebo věděl, že by Hurt po otevření hrobky uprchl nebo cokoliv jiného. Tahle teorie je nepřesná z mnoha různých úhlů, ale…

20.5.2013 | 13:55:36
ElektronickyOtisk

#46 alea: Tak ten díl napsal Gaiman, ne Moffat. A šlo tam spíš o hru se slovy. Jak by si asi Tardis mohla vybrat Doctora? Gaiman tady relativizuje úhel pohledu. Ale pokud to budeme brát doslovně… možná si tahle TARDIS schávlně zničila navigační systém, což nakonec vedlo k tomu, že Clara Doktorovi ukázala právě ji. Takže TARDIS dostala do svého nitra Timelorda, který chtěl vidět vesmír :)

20.5.2013 | 13:55:38
Prommisio

Tak jsem se zaregistroval abych taky mohl přidat svůj názor :D Nějak nevim kde začít … mno, řekl bych že Doktorovo jméno určitě není „Prosím“ :D Určitě ho řekla River, i když jen jako přízrak (přelud, otisk nebo co to vlastně byla), sama tam řekla, že se diví že si jí i takhle TARDIS pamatuje. K tomuto bych dodal, možnej důvod proč River nezmizela po tom co se Clara obětovala. Nejspíš byla z knihovny napojena na TARDIS stejně tak jako na Claru. To by ale znamenalo, že TARDIS nebyla tak úplně mrtná. Další věc. Pokud jsem správně pochytil všechny upoutávky atd. nikde nebylo řečeno, že bude v tomto díle odhaleno Doktorovo největší tajemství, nebo zodpovězena otázka. Jak víme, v seriálu se hodně používá mírná mistifikace a slovíčkaření. Doktorovo tajemstní ohaleno bylo, jak upoutávky slibovali. Viděli jsme Johna Hurta. U něj bych řekl, že bude regenerací minulou, už jen proto, že ho Doctor, už ted zná a ví co udělal. Kdyby měl být regenerací budoucí, musel by se nějak dozvědět svou budoucnost a Doktor nemá rád spoilery :D Pak tu máme Tranzalore. Hodně lidí si stěžovalo, že si zde seriál protiřečí. Trochu to rozebereme : Na polích Trenzaloru, v čase pádu Jedenáctého, když žádný živý tvor nemůže zalhat či se zdržet odpovědi, bude vyřčena otázka. Otázka, která nikdy nesmí být zodpovězena: „Doktor kdo?“ Todle je výrok, ze kterého všichni usoudili, že na Trenzaloru žádný živý tvor nemůže zalhat či se zdržet odpovědi. Zase jsme u slovíčkaření a u tohoto bych dal ruku do ohně že jsem se trefil. – Na polích Trenzaloru (Toto označuje místo), v čase pádu jedenáctého (tadle část říká v jakém časovém obdobý, tj. když jedenáctý padne), KDYŽ žádný živý tvor nemůže zalhat či se zdržet odpovědi. Z tohoto lze vyvodit, že nejde o místo ale o časové obdobý. Kdyby to bylo místo, bylo by tam – Na polích Trenzaloru, v čase pádu Jedenáctého, KDE žádný živý tvor nemůže zalhat či se zdržet odpovědi, bude vyřčena otázka. Otázka, která nikdy nesmí být zodpovězena: „Doktor kdo?“. Takže bylo zcela v pořádku, když Doktor na otázku neodpověděl, prostě nemusel.

A ještě jedna věc. Všimli jste si, že trailery ve kterých se toho oběvuje, konkrétně Největší tajemství, První otázka, Ticho padne atd. jsou k té epizodě k 50tému výročí ?

On November 23rd, silence will fall as the First Question is asked… and things for the 1000+ year old Time Lord will never be the same again! Coming Soon, the 50th Anniversary 3D Special of Doctor Who!

20.5.2013 | 17:48:05
Prommisio

Koukám že to tu nějak nezvládá odstavce … :D

20.5.2013 | 17:48:46
RiverS

Jde o to že k bitvě na Tranzalore ještě nedošlo a Jedenáctý ještě nepadl.Bylo řečeno: v čase pádu Jedenáctého.Ten padne až při oné bitvě na Tranzalore,proto je tam tolik náhrobků.Až při oné bitvě bude otázka zodpovězena.Alespoň tak jsem to pochopila já.

20.5.2013 | 19:40:26
Prommisio

Přesně, nejde o Tranzalore. Žádná živá bytost nebude moci zalhat ani neodpovědět až při pádu Jedenáctého. A jak sleduju seriál, pád jedenáctého může znamenat vše, jen ne jeho smrt. Podle mě půjde o zjištění, že Jedenáctý není Jedenáctý.

20.5.2013 | 23:15:20
vikktorko000

SPOILERS SWEETIES všetko sa dozvieme keď nadíde čas :D :D :D

#55 catena
21.5.2013 | 9:32:31
pfii.nnx

Ale ano, regenerace stárnou. Například ve finále třetí řady přidal vládce doktorovi pár roků a … 300 let má doktor, ale doktorovo zregenerované tělo je staré třeba jen 30 let. Jestli jsem to teda správně pochopil?#26 Hurley:

22.5.2013 | 15:20:34
catena

asi nejlepší komentář :)#53 vikktorko000:

22.5.2013 | 17:08:46
Daremo

Myslím, že to bude ten zapomenutý doktor. Musí vědět co udělal jinak by nevěděl, že nemá na výběr a musel to udělat pro mír. Buď to zažil sám, viděl svoji budoucnost nebo mu věří. Napadá mně když už byl v té jeho časové ose tak nemohl vidět zrovna tam svoji budoucnost?

28.5.2013 | 23:33:56
Aliyah

Tak jsem si jestě jednou zkoukla a myslím, že je mi to s těma reinkarnacemi/re­generacemi jasnější… Reinkarnací doktora je (zatím)11 a nikoli 12, podle mého názoru je to celkem jasně řečeno… ta rádoby zapomenutá reinkarnace neodpovídala jménu doktor a tudíž byla reinkarnací jinou (ať už jí chceme pojmenovávat Valeyard či jinak), doktorů tedy bylo jen těch 11, o kterých víme, to ale neznamená, že postava doktora nezregenerovala třeba klidně už 30krát jen v duchu jiných jmen :), to že o něm 11. doktor ví, vypovídá o tom, že nejpravděpodobněji si tuto reinkarnací už prošel v minulosti (tím padá teorie, že by se mělo jednat o zlou 12. reinkarnaci doktora)… :)

9.6.2013 | 2:44:24
alexis

Já si zase musím povzdechnout. Právě se dívám na díl School Reunion (neb jsem nemocná) z druhé obnovené řady. Vůbec se mi nezdá, že by to mělo jen 45 minut, tolik se tam toho stihne odehrát, emoce fungují, vtípky taky. Moffat má celou řadu, aby nějak pohnul s tím zatraceným jménem Doktora, a nakonec se nezmůže k ničemu jinému, než k vysvětlení, že samotné jméno není důležité, ale je důležitá přezdívka, kterou si vybral. Hmm.

30.9.2013 | 12:11:56
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Starej se o Doctora Who

Sleduješ Doctora Who? Chceš spravovat tento web? Tak nám dejte vědět.

Napiš @1Bobesh1 vzkazík, případně se mi ozvi e-mailem ondrej.rubes@iinfo.cz

Aktuální epizoda

Epizoda S00E16: Revolution of the Daleks

Reklama

Doktor kdo?

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny