Doctor Who (Pán času)
94/100 - 455×

Doctor Who(Pán času)

Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.

VB | 2005 | Pauza
vysílání
13 sezón | AXN Sci-fi, BBC One | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Peter Capaldi (Dvanáctý Doktor), Jenna Coleman (Clara Oswald), Matt Smith (Jedenáctý Doktor), Karen Gillan (Amy Pond), Arthur Darvill (Rory Williams), Neve McIntosh (Madam Vastra), Dan Starkey (Strax), David Tennant (Desátý Doktor), Freema Agyeman (Martha Jones), Catherine Tate (Donna Noble), John Simm (Vládce (obnovené série)), Alex Kingston (River Song), Christopher Eccleston (Devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), John Barrowman (Jack Harkness)

Kdo je záhadná Slečinka?

Kdo je záhadná Slečinka?

Už po pouhých dvou epizodách je vcelku jasné, kdo v osmé řadě seriálu Doctor Who tahá za nitky. Kým ale ona Slečinka spravující podezřele se jevící nebe skutečně je? Přečtěte si u nás ty nejzajímavější fanouškovské teorie, pozor ale na možné spoilery. Stupeň spoilerů: 2

2 0
1.9.2014

O Slečince, která se na okamžik objevila jak v epizodě Deep Breath, tak i v na ni navazující Into the Dalek (a dočkáme se jí určitě i v epizodách dalších), toho zatím věru nic moc konkrétního nevíme. Tuto záhadnou postavu v podání třiačtyřicetileté skotské herečky Michelle Gomez stanice BBC ve svém prvním oficiálním vyjádření nazvalo také Strážnou Podsféry (Gatekeeper of the Nethersphere). Z oficiálních fotek z natáčení zároveň víme i to, že ve finále osmé řady dojde i k jejímu střetu tváří v tvář s Doktorem. Kdo ale Slečinka může konkrétně být? Tady jsou některé fanouškovské teorie.

Paní v obchodě

Tato první teorie nejen že se nevylučuje s těmi následujícími, ale právě naopak lze každou další následující teorii s touto propojit. Možná si vzpomenete na scénu z epizody The Bells of Saint John, ve které Clara telefonuje jedenáctému Doktorovi do jeho TARDIS zaparkované v roce 1208. V této scéně se Clara domnívá, že volá na technickou podporu, na kterou jí dala číslo nějaká paní v obchodě a která prý řekla, že je to číslo na „nejlepší servisní linku ve vesmíru“.

Jelikož tato na první pohled náhoda kosmických proporcí nikdy nebyla vysvětlena, je dost možné, že Claře toto číslo dala právě Slečinka, která se snažila dát Claru s Doktorem dohromady. Tím se ale zároveň vracíme k oné původní otázce, kdo Slečinka vlastně je?

Úplně nová postava

Začněme tou nejzjevnější možností: Slečinka je jednoduše naprosto nová postava, se kterou jsme se v seriálu dosud ještě nesetkali. Pokud by tomu tak ale skutečně bylo, nemáme už moc o čem teoretizovat, takže tuhle možnost můžeme asi rovnou vypustit.

Rani? Romana? River?

Prvním nápadem, který se fanouškům začal honit hlavou, se logicky stalo namontování Slečinky na některou z již známých ženských postav ze světa Doctora Who. První z teorií tvrdí, že Slečinka je Rani, zběhlá Paní času z původních sérií, které čelili šestý a sedmý Doktor. Možná si zároveň vzpomenete na naši novinku, ve které jsme psali o nešťastném úmrtí představitelky Rani Kate O'Mary, načež BBC do této role obsadilo novou herečku pro doctorské audiopříběhy.

Je tedy docela málo pravděpodobné, že by se Rani měla v další nové inkarnaci rovnou objevit i v seriálu, zvlášť poté, co Steven Moffat sám uvedl, že Rani v obnovených řadách použít neplánuje (přestože tady zároveň nesmíme zapomínat na třetí pravidlo při sledování Doctora Who).

Druhá populární teorie fanoušků klasických sérií je pak ta, že Slečinka je Romana, Paní času a společnice čtvrtého Doktora. Jak ale nejspíš víte nebo jste si právě domysleli, Romana v původním seriálu nebyla zápornou postavou. Může tak být Slečinka inkarnací Romany, která přežila poslední Velkou časovou válku a nějakým způsobem přešla na pomyslnou temnou stranu Síly? Je to asi možné. Pro tuto teorii, podobně jako i pro ty ostatní, nám ale zatím bohužel chybí dostatek důkazů.

A pak je tu samozřejmě River, se kterou přišli především fanoušci sérií obnovených. Tuhle teorii si projdeme jenom zběžně, protože se zatím jeví jako jedna z těch nejméně pravděpodobných. Zaprvé jsme totiž v seriálu viděli všechny inkarnace River (kterých nakonec ani nemohla mít tolik, když je po své teprve druhé regeneraci všechny odevzdala Doktorovi), za druhé pak celý ten nucený zvrat, že by se z River stal padouch, tak nějak nehraje. Konec konců ruku na srdce. Chtěli bychom opravdu, aby to byla River? Není její příběh už dost uzavřen natolik, aby se z ní musel stát nový extravagantní zloduch? Tudy cesta nevede, přátelé.

Vládce a Valeyrad

Přesuneme-li se od Paní času k Pánům času, jako první se nám samozřejmě nabízí Vládce, Doktorův úhlavní sok z řad vlastního lidu. Této teorii by jednak nahrávala nedávná zvěst, že Vládce by se měl objevit ve finále osmé řady, a jednak i ona podobnost jmen obou postav v anglickém jazyce, tedy Slečinka-Vládce → Missy-Master. Achylovou patou této teorie je ale zároveň to, že prakticky kdykoliv se v Doctoru Who objeví nějaká nová stínová postava, fanoušci okamžitě hádají Vládce. Právě proto by tohle vysvětlení mohlo být až příliš zjevné.

Tím se dostáváme Valeyardovi, temné inkarnaci Doktora. Více o tom, kdo je Valeyard a jak by mohlo fungovat jeho zakomponování do nastávajících příběhů, si můžete přečíst v našem výročním shrnutí. Teorie s Valeyardem se na první pohled zdá být zajímavá, problém je ale v tom, že jsme se s ním v klasických řadách již setkali a jednalo se o muže, přičemž zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Valeyard mohl regenerovat víckrát, tedy třeba i v ženu.

Pokud by to ale na druhou stranu šlo, teorie s Vládcem a Valeyardem nabízejí zajímavou příležitost pro BBC otestovat si u publika regeneraci se změnou pohlaví, která by se při pozitivním ohlasu mohla někdy v budoucnu vyzkoušet i u samotného Doktora. Pokud by ale Slečinka skutečně byla Vládce nebo Valeyard, proč by Doktora nazývala „svým přítelem“? To už by pánům asi muselo solidně šplouchat na maják.

Clara

Náš článek uzavřeme teorií velmi zajímavou, leč neméně šílenou jako ty ostatní. Vzpomínáte na finále sedmé řady (které přece jenom nebylo tak dávno)? Na to, jak Clara skočila do Doktorova časového toku a napříč jeho historií ho v mnoha variacích sebe sama zachraňovala? Co když jedné takové verzi Clary takříkajíc ruplo v bedně a ona teď Doktora vyhledává poměrně zvrácenějším způsobem?

Tady už by dávalo větší smysl, že Slečinka označuje Doktora za svého přítele a že se jí líbí jeho přízvuk (jak si ho chce ale „nechat“?). Zároveň by to byl krásně doctorský zvrat, kdyby Clara jakožto Slečinka dala v epizodě Bells of Saint John sama sobě číslo na Doktora. Jak to ale bude skutečně, to ukáže až čas.

Jaké jsou ale každopádně vaše teorie?

Diskuze /43

venalce

Četla jsem ještě jednu zajímavou teorii, a to že Missy je dalším ztělesněním Tardis (podobně jako to bylo v dílu Doctor's Wife). Ono by to mohlo dávat smysl – Doctor je její přítel, „nebe“ by mohlo být nějaké její úložiště, šílená je sama o sobě dost a zatím nikde nebylo, že by Missy musela být vyloženě záporná postava, možná se jí jen nelíbí, jak se Doctor v poslední době chová a tak na něj chystá nějakou neplechu. Jak říkám, je to zajímavá teorie, ale nechme se překvapit ;)

#2 Hurley #5 iliris
1.9.2014 | 20:47:57
Hurley

#1 venalce: Tu sem taky četl, ale ta už byla moc i na mě. Ale máš pravdu. Uvidíme. :)

#4 tik tak
čestný člen redakce
1.9.2014 | 20:53:08
barahir

Každopádně herečka dobře zvolená.

čestný člen redakce
1.9.2014 | 21:04:02
tik tak

#2 Hurley: Mě se zdálo, že v dalecké epizodě byla ta vojanda přesunuta stejně jako na začátku dílu pilotka lodi, kterou přemístil Doktor právě za pomoci TARDIS. To by té teorii mohlo i nahrávat.

1.9.2014 | 21:10:11
iliris

#1 venalce: Právě TARDIS mě jako první napadla. Upřímně by se mi taková možnost líbila, v epizodě The Doctor's Wife je TARDIS opravdová postava, čili víme, že má vědomí i „milostný“ vztah s Doktorem a jak říkáš, není vyloženě řečeno, že je Missy záporná postava. Docela jsem vždycky doufal, že Moffat postavu TARDIS ještě oživí.

1.9.2014 | 21:24:11
Hurley

Takže koukám, že celá ta teorie s TARDIS připadá nechutně zvrácená a naprosto nelogická asi jenom mně… Teda ne že by cokoliv z toho Moffatovi bránilo ji vážně realizovat. :)

#7 iliris
čestný člen redakce
1.9.2014 | 21:39:13
iliris

#6 Hurley: Co ti na ní připadá zvrácené a nelogické? :D

#8 Hurley
1.9.2014 | 21:47:16
Hurley

#7 iliris: Slečinka si zatím krásně pohrávala s kýmkoliv, koho potkávala (čili s robotem a vojandou) a využívala jejich životních cílů a strachu pro svoje vlastní zatím neznámý motivy. To přece sakra není TARDIS. Ta neví, jak lidi fungujou a už vůbec by si na tom nedokázala postavit vlastní komplot. A navíc teda nevim jak vám, ale z toho, co sme ze Slečinky zatím viděli (a co jde vidět na některých fotkách z natáčení finále), mi tohle jako kladná postava opravdu nepřijde.

čestný člen redakce
1.9.2014 | 22:12:30
WatcheR

Nebylo by třeba možné nějaké „spojení“ s Tashou Lem? Protože pokud vím, tak původ této postavy nebyl nijak objasněn.

1.9.2014 | 22:20:19
GudMen

Já vím, co je zač. Je to vodník. Střádá lidské duše a pak s nimi dobývá říše démonů a kostlivých válečníků. A oni jí říkají: „Slečinko, kolik království ještě musíme dobýt?“ A ona říká: „Ještě hodně, ještě hodně.“ A pak zavelí k útoku: „Zničte hrabství zlobra Urdnota!“ Nebo: „Spalte do základů panství Lesních víl!“ A oni: „Ale Slečinko, lesní víly neexistují.“ A ona: „A tak to má být. Tak je to správně. Dobrá práce.“ Mohlo by to celé skončit bitvou o Tardis. Intelektuální. Capaldi by jí dával hádanky: „Kolik Doktorů mělo vousy?“ Nebo: „V jakém díle se Doktor dostal do nesnází?“ A ona by to nemohla uhodnout. Ale vždycky by byla strašně blízko. A pak by spadla do propasti a zahynula v pekelných plamenech. Tak nějak si to představuju. Myslím, že by to bylo lepší než to, co zamýšlí Moffat.

#12 Hurley #27 alexis
čestný člen redakce
2.9.2014 | 0:13:10
Cissia

Líbí se mi ta teorie Clarou :) to zní hezky Moffatovsky :D

2.9.2014 | 1:05:06
Hurley

#10 GudMen: Hele nenapíšem spolu devátou řadu?

#13 GudMen
čestný člen redakce
2.9.2014 | 6:34:25
GudMen

#12 Hurley: Jo! Budeme se střídat po epizodách. Klidně můžeš dělat showrunnera, ale jedině když mi povolíš ty kostlivce a zlobra Urdnota a taky tam budu chtít obří kalkulačku na padáku a dům voskových Moffatů, tu epizodu pojmenuju Into the Moffat a bude to takové dojímavé ohlédnutí za velkým tvůrcem 21. století. Něco jako ten díl s Goghem, ale mnohem mnohem mnohem smutnější.

#15 Hurley
čestný člen redakce
2.9.2014 | 10:15:11
HonzaM25

Ta teorie s TARDIS mi přijde hodně divná, podle mě se bude jednat o novou postavu. V dosavadních epizodách mi ale přišlo, že do Nebe si Slečinka vzala ty postavy, které Doktor vlastně požádal, aby se zabili. Nevim, jestli to bude nějakej pravidelnej vzor, ale vysvětlovalo by to, proč se v Nebi neobjevili i jiný postavy.

2.9.2014 | 10:46:28
Hurley

#13 GudMen: A ve finále série objeví dům voskových Moffatů Mark Gatiss a společně sestrojí Nelogickou bombu, která upozorní na všechny časový i logický paradoxy ve vesmíru a ohrozí tak veškerou realitu, časoprostor, a vůbec! Plus Gatiss bude celej dvojdíl chodit na tredmillu.

#16 GudMen
čestný člen redakce
2.9.2014 | 11:19:54
GudMen

#15 Hurley: A až to všechno exploduje, tak do absolutního ticha a černočerný tmy zazní: „I'll be mother!“ A pak přiletí Capaldi na létajícím koberci a nalije si ten čaj sám.

#17 Hurley
čestný člen redakce
2.9.2014 | 11:29:13
Hurley

#16 GudMen: Nakonec se probudí jedenáctej Doktor před Trenzalore a střelí se do hlavy. A jak přežila Slečinka svůj skok z pražského Orloje se nikdy nedozvíme.

#18 GudMen
čestný člen redakce
2.9.2014 | 11:35:43
GudMen

#17 Hurley: A pak se už napořád bude vyprávět ten vtip: „Víte, proč se Doktor střelil do hlavy?“ „Protože prohrál válku.“

čestný člen redakce
2.9.2014 | 11:48:10
Hurley

Já myslel že „protože si vybudoval logický uvažování“.

#25 iliris
čestný člen redakce
2.9.2014 | 12:29:09
lilith23

Pri čítaní vašich scenárov som úplne zabudla na Missy. :D Vy dvaja napísať scenár na celú sériu, hneď, teraz a okamžite :D toto nemá chybu :D

2.9.2014 | 14:25:02
Sigmius

Osobně jsem se tedy přikláněl k verzi, že Missy je Time Lord. Už jen tak podle jména. A to s Clarou mě taky napadlo, a dokonce se to s tím timelordstvím nevylučuje, pokud by to byla jedna (bylo-li jich víc) z jejích gallifreyských verzí. Ale jak bylo řečeno: http://media.tumblr.com/…y1qf2h4j.gif Takže nás to má přinutit přesně k takovýmto úvahám, aby si ten obtloustlý kudrnatý pán zamnul ručkama a zasmál se nad tím, jak nás zase všechny přechcal.

2.9.2014 | 17:59:15
Arutha

Jsem jediný, komu vadí to přeložení jména na Slečinka?

#24 Krikrinozka
2.9.2014 | 19:13:23
Rose Dareová

Mě to nevadí, podle mě je to dost přesnej překlad.

2.9.2014 | 20:25:08
Krikrinozka

#22 Arutha: A jakou alternativu navrhujete? Má jít dle mne o archaický výraz určité společenské úrovně a stavu.(tak je i koneckonců ta postava zatím prezentována) Jako je milostpaní, tak je i slečinka. A myslím, že překlad Missy jako slečinka je používán ustáleně jako oslovení slečny domácí služebnictvem či otroky. Zda byl však pojem slečinka používán u nás v minulosti ve stejném kontextu si nejsem jistý, ale mám pocit, že ano.

#26 Arutha
2.9.2014 | 20:27:25
iliris

#19 Hurley: Nadávalo se podobně i na RTD? tehdy jsem ještě DW nesledoval, ale jeho psaní mi nepřijde o nic lepší než Moffatovo.

#30 Hurley
2.9.2014 | 20:37:08
Arutha

#24 Krikrinozka: Já bych to vůbec nepřekládal, protože Missy je úplně obyčejné křestní jméno.

#28 Valada06 #30 Hurley
2.9.2014 | 20:54:58
alexis

#10 GudMen: Konečně nějaká pořádná, logická teorie:-)

2.9.2014 | 21:14:12
Valada06

#26 Arutha: To není jisté.

čestný člen redakce
2.9.2014 | 21:15:07
NiennaTasart

Mě by jen zajímalo, co se stalo s Doctor's dau­ghter…

#30 Hurley
2.9.2014 | 22:02:21
Hurley

#26 Arutha: To sem pak docela rád, že Doctora nepřekládáš ty.
#25 iliris: Nadávalo.
#29 NiennaTasart: To by zajímalo úplně každýho.

čestný člen redakce
2.9.2014 | 22:17:37
chir

ale na Moffata se nadává dvojnásob. Za tu pitomou třetí sérii Sherlocka, btw.

čestný člen redakce
3.9.2014 | 0:29:26
david246msi

Dost mě štve jak lidi říkaj že by to mohla být River…

#33 Yann
3.9.2014 | 5:50:03
Yann

#32 david246msi: A proč by to River být nemohla? Doktor ji uzavřel do nekonečné knihovny, kde má svůj vlastní svět. Třeba teď střádá lidi, kteří se rozhodli kvůli Doktorovi obětovat. Ale je moc brzy po dvou dílech rozvíjet takovéto šílené teorie.

Když už by se River vrátila, tak jedině jako Alex Kingston. To by bylo fajn :)

#34 Hurley
3.9.2014 | 7:24:33
Hurley

#33 Yann: Páč by to bylo docela debilní. Vezmi si, že River byla i ve finále sedmý řady. To by byl rychlejší návrat, než když Ježíš vstal z hrobu.

#35 Yann #40 GudMen
čestný člen redakce
3.9.2014 | 8:02:05
Yann

#34 Hurley: Vždyť právě v tomhle seriálu je čas úplně nepodstatný problém. Třeba to je River někdy za 200–300 let potom co umřela a byla stažena do knihovny. Ale pravděpodobně to River nebude, i když trochu svým vzhledem ji připomíná. Spíš je to jen zbožné přání. Nebo Amy :)

#36 Hurley
3.9.2014 | 14:09:53
Hurley

#35 Yann: Ano, z hlediska příběhu to problém není, ale z hlediska vyprávění příběhu by ses naprosto připravil o jakýkoliv napětí. To je jako kdyby Rose skončila v alternativní realitě a vrátila se hned o tři díly později.

čestný člen redakce
3.9.2014 | 15:03:34
anim

Když je řeč o Rose, docela by mě zajímal její vývoj s alternativním Doktorem. Vím, že tahle kapitola je už úplně uzavřená, ale Rose s Doktorem v Tennantově podání jsou pořád moji nejoblíbenější „doktorodvojkou­“ O:)

3.9.2014 | 16:36:41
pecka116

Já mam taky takovou šílenou teorii :D. Napadlo mě, že ta Slečinka by byla nějaká doktorova přítelkyně z Gallifrey a když Doktor plánoval celou planetu nechat vybouchnout (či co) tak by mu to ani tak nepřišlo a požádal jí aby mu pomohla třeba uniknout.. zaměstnat dáleky či tak něco… prostě nebe (to jsem už někde četla) by bylo prostě něco, kde skončí lidi který Doktor požádal aby se za něj obětovali.. a ona by se obětovala.. já vím je to trochu šílená teorie ale kdyby to byla nějaká doktorova přítelkyně, nebo třeba jak zmiňoval že už měl i děti tak třeba něco jako manželka, paní času, nebylo by to špatný :D. Pak mě taky napadlo že by to byla doktorova příbuzná, ale jelikož je to její ,,boyfriend'' tak je zdřejmě přijatelnější ta první varianta.. PS: na clasic nekoukám.. :D

3.9.2014 | 16:36:54
Lothias

Ten překlad „slečinka“ by byl špatně v případě, že by byla správná ta teorie s Masterem. Ta je založena na tom že Missy je zdrobnělina od Mistress a Mistress je ženský rod od Master. Pak by asi byl lepší překlad „panička“. Tolik tedy můj názor.

#41 Hurley
3.9.2014 | 16:44:04
GudMen

#34 Hurley: „Páč by to bylo docela debilní.“ Zatím nejlepší argument, že se jedná o River.

čestný člen redakce
3.9.2014 | 18:18:25
Hurley

#39 Lothias: To by ničemu nepomohlo vzhledem k tomu, že Master je česky kanonizovanej jako Vládce. Právě nad tímhle spojením sem už taky přemýšlel a v češtině je to bohužel neřešitelný. Stejně jako v češtině zaniká sekundární význam jmen Doctor a Master jako studijních titulů. Holt prostě všechny hříčky nepřeložíš.

čestný člen redakce
3.9.2014 | 20:57:04
Knížka

podle mě je tu milion možností, klidně by to mohla být Susan (ale ještě jsem neviděla classic), nebo matka Susan, nebo tak, zkrátka kdokoli, u Moffata bych se nedivila ani Rorymu

9.9.2014 | 19:27:06
titiniti

nevím proč jsou všichni přesvědčeni, že Missy je záporná postava…mě se zatím čistě záporně nejeví

15.9.2014 | 22:14:58
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S00E19: The Power of the Doctor

cz100%
DOKONČENO

Překlad: @fifakovaterka

Překlad sedí: Na všechny dostupné verze

Epizodu nezapomeňte po shlédnutí ohodnotit

Ohodnoťte Doctora Who

Nepřehlédněte

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.

Reklama

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Doktor who?

 

Momentka

Momentka

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama