Doctor Who (Pán času) Neil Gaiman

Neil Gaiman

Neil Gaiman

Až jednou vyrostu, chci být jako Neil Gaiman. Píše nejlepší knížky, ještě lepší komiksy, napsal pár epizod nejúžasnějšího sci-fi seriálu na světě a za manželku má drážďanskou panenku.

5 0
5.11.2013

Základní informace

Celé jméno: Neil Richard MacKinnon Gaiman
Datum narozeni: 10.11.1960
Narozen: Portchester, Anglie, Velká Británie
Funkce: spisovatel a příležitostný scenárista

Rodina

Neil se narodil v Portchesteru, malém městě v hrabství Hampshire. Rodiče neměli s uměleckým světem nic společného, rodina měla židovské kořeny, tatínek pracoval v rodinném řetězci samoobsluh, maminka byla lékárnice. Rodiče se postupem času stali propagátory Scientologické církve. Neil má dvě sestry, jedna pro scientology pracuje.


Neilovi je otázka náboženství poměrně jedno. Věří, že bůh existuje v univerzu DC Comics. Jeho první žena Mary McGrath scientologii studovala, vzali se v roce 1985, po narození prvního syna Michaela. Jeho žena byla i jeden z důvodů, proč se Neil přestěhoval do USA. Ve Wisconsinu žili od roku 1992. Stihli ještě zplodit dcery Holly a Madeleine, než se manželství v roce 2007 rozpadlo.

Inspirace

Neil se naučil číst ve čtyřech letech. Četl všechno, co mu přišlo pod ruku, a jeho nejšťastnější chvíle byly ty, když ho rodiče nechali v místní knihovně a on mohl číst ještě víc. K sedmým narozeninám dostal od rodičů Narnii od C.S. Lewise a zalíbily se mu texty v závorkách. Ve školní knihovně objevil Pána prstenů a četl jej neustále dokola. Aby se dozvěděl, jak trilogie dopadne, musel vyhrát školní soutěž v angličtině a školní čtenářskou cenu. Za výhru si opatřil Návrat krále, protože školní knihovna měla jen první dva díly. Směs jeho čtenářských vzorů obsahuje nejznámější autory sci-fi, fantasy a hororu. V roce 1984 objevil ve výloze Swamp Thing (Bažináče) od Alana Moorea, řekl si, že psát komiksy je asi dobrý nápad.

Spisovatelská kariéra

Původně se chtěl věnovat novinařině, s tou však skoncoval v roce 1987, když si řekl, že britské noviny až moc často vydávají lži za fakta. Jeho první publikovaná povídka byla fantasy Featherquest. Otiskl ji Imagine Magazne, první knihou byla biografie kapely Duran Duran, kterou napsal v roce 1984. Dle jeho názoru knížka nebyla nic moc, ale dobře se prodávala.

Do kolonky superstar mezi spisovateli jej však dostala až komiksová série Sandman. Ačkoliv s komiksy koketoval již dříve, v roce 1988 přišel s nabídkou do DC Comics, že by chtěl restartovat jejich stejnojmennou sérii z let 1974–1975. DC kývlo s tím, že ze Sandmana zůstane jenom jméno a zbytek ať si Gaiman domyslí. Z komiksu se stal hit. Četli jej všichni, zbožňovali ho kritici, četli ho dokonce dívky kolem dvaceti, které nikdy o žádný jiný komiks nezavadily. Když se v roce 1996 chýlila série ke konci, prodávala se lépe než stěžejní artikly DC, Batman a Superman.

Neil se však nenechal zaškatulkovat jako tvůrce komiksů, jeho bibliografie čítá nejrůznější literární žánry a formy. Ve všech prokázal výjimečný talent. Nejčastěji však píše fantasy fikci s příměsí hororu. Mezi nejznámější knihy patří Nikdykde, Američtí bohové, Koralína, Hvězdný prach nebo Kniha hřbitova. Všechna díla sbírají rozličné ceny, uznání kritiků a lákají nové a nové fanoušky. Jeho poslední kniha vyšla před pár měsíci, jmenuje se Oceán na konci uličky a věnována byla jeho ženě Amandě, která o knize a jejich manželství napsala moc pěkný blog.

Doctor Who a jiná média

Jak již bylo naznačeno, Gaiman je velmi činorodý autor a neštítí se ani filmových a televizních scénářů. Poprvé se podílel v roce 1996 na televizní sérii BBC, která vznikala dle jeho novely Nikdykde. Dílo bylo převedeno i do rozhlasové hry, na které spolupracovaly hvězdy jako Benedict Cumberbatch, James McAvoy nebo Anthony Stuart Head. Do filmové podoby byla převedena jeho díla Koralína, Hvězdný prach a Mirrormask. V současné době se proslýchá, že filmové podoby by se měla dočkat i Kniha hřbitova, jejíž režie by se měl ujmout Ron Howard.

Mimo svých literárních předloh se podílel na scénáři k Beowulfovi a jedné epizodě Babylonu 5. V poslední době upoutala pozornost především jeho práce na Doctoru Who. Prozatím napsal dvě epizody: The Doctor´s Wife a Nightmare in Silver. Nebyl by to ale Gaiman, kdyby jeho práce nedostala nějaké ocenění, takže The Doctor´s Wife si rovnou odnesla cenu Hugo v kategorii seriálů. Je taky velmi pravděpodobné, že do Whouniversa Gaiman nezasáhl naposledy.

Osobní život

Na závěr je nutné dodat, že Gaiman je aktivní i na sociálních sítích, především na Twitteru, kde na sebe práskne prakticky cokoliv. Online probíhá i jeho manželství s Amandou Palmer. V červnu roku 2009 uspořádali oba umělci společné představení, během kterého Neil četl, Amanda zpívala, udělali spolu rozhovor a na závěr všem oznámili, že spolu nějaký ten měsíc chodí. Když ovšem o půl roku později oznámili, že jsou zasnoubení, fanoušci obou začali šílet. První neoficiální svatební happening proběhl na oslavě Neilových narozenin 16. října 2010 v New Orleans.

Legálně se vzali 2. ledna 2011 v bytě svých kamarádů spisovatelů Ayelet Waldman a Michaela Chabona. Na počest svojí ženy převzal ke svému jménu Neil i příjmení McKinnon. Neil navštěvuje Amandiny koncerty, pořádají spolu talkshow, chodí k fanouškům na party, pořídili si byt v New Yorku a žijí šťastně až dodnes.

Diskuze /1

Eseter

Neil Gaiman je strašně chytrý chlap, skoro všechno, co řekne, je zlato.

7.11.2013 | 8:21:45
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Starej se o Doctora Who

Sleduješ Doctora Who? Chceš spravovat tento web? Tak nám dejte vědět.

Napiš @1Bobesh1 vzkazík, případně se mi ozvi e-mailem ondrej.rubes@iinfo.cz

Aktuální epizoda

Epizoda S00E16: Revolution of the Daleks

Reklama

Doktor kdo?

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny