Steven Moffat

Steven Moffat

20.2.2011 12:00


Brilantní scenárista a showrunner takových hitů, jako jsou Doctor Who nebo Sherlock. Konkrétně v případě Doctora by se však dalo říct, že s tou genialitou a bombastičností to Steven občas možná trochu přehání.


Základní informace

Datum narozeni: 18.11.1961
Narozen: Paisley, Skotsko
Funkce: od roku 2010 výkonný producent a hlavní scénárista seriálu Doctor Who

Steven je Skot, narodil se v roce 1961 v Paisley, od sedmi let miluje Doctora Who, první tři roky po univerzitě se živil jako učitel a jeho trademarkem je, že kdykoliv se mu v životě stane něco zásadního, napíše o tom seriál (obzvláště, když v tom figurují ženské).

Oproti běžným autoterapeutickým pokusům je však rozdíl v tom, že Moffat má talent a prakticky všechny jeho seriály uznávají jak diváci, tak kritika. Patří k několika málo tvůrcům, kterým je věnována stejná pozornost jako hlavním hereckým hvězdám jejich děl.

Tvůrčí kořeny

První Stevenův scénář se k producentům dostal přes jeho otce, toho času ředitele základní školy v Renfrewshire. Když se škola stala lokací pro natáčení seriálu Highway, Moffatovi staršímu se podařilo prosadit u producentů námět na seriál ze školního prostředí, ke kterému měl jedinou podmínku, že syn napíše scénář. Synovo tehdejší povolání bylo učitel angličtiny na střední škole – s přívlastkem neobyčejně líný. Nebyl by to Steven Moffat, aby mu to hned napoprvé nevyšlo, a slovy producentky se jednalo o „nejlepší první scénář, co v životě viděla.“

A tak se zrodil komediální seriál Press Gang. Na ITV se odvysílalo pět sérií, získal britskou obdobu Emmy – cenu BAFTA a stal se Moffatovým prvním vítězstvím na britském televizním poli. Během natáčení se navíc dozvěděl o nevěře své ženy, a tak si připsal do seriálu postavu chlápka, na kterém si vybil svůj vztek, například padajícími kusy nábytku na jeho osobu. Aby nikoho nenechal na pochybách, postavu pojmenoval Magboy – Maggie’s boy.

Vzhledem k tomu, že se v roce 1990 změnilo vedení televize, Steven opustivší svoje původní učitelské povolání se začal rozhlížet po dalším zdroji obživy. Kromě přispění do několika běžících seriálů si napsal i dva vlastní. Prvním byl Joking Apart, kde se vypsal ze svého probíhajícího rozvodu. Seriál neměl příliš vysokou sledovanost, nicméně fanouškovská základna byla natolik loajální, že jeden její zástupce dokonce odkoupil od BBC část práv a pod vlastním nezávislým labelem seriál vydal na DVD.

Druhým seriálem z tohoto období byl opět částečně autobiografický seriál Chalk, inspirovaný učitelskou etapou jeho života. Tento počin si příliš velký ohlas nezískal, zejména kvůli tomu, že kritikům přišel až příliš podobný s tehdejší hvězdou mezi britkomy Fawlty Towers (Hotýlek). Pro další posun v tvorbě se musela objevit ve Stevenově životě další žena. Než potkal producentku Sue Vertue, přirovnal svůj milostný život zhruba k elektrické vrtačce. Potkali se v roce 1996 a brali se o rok později.

Jejich prvním společným počinem byl další úspěšný seriál Coupling (Párování), tentokrát inspirovaný událostmi v jeho novém manželském svazku. Seriál se vysílal až do roku 2004. V té době se také definitivně potvrdil restart nejznámějšího britského sci-fi seriálu Doctor Who. Moffat, jako velký fanda, který dokonce přispěl i svým literárním příspěvkem do jedné z knižních antologií na motivy tohoto seriálu a scénářem parodického kraťasu z roku 1999 Doctor Who and the Curse of Fatal Death, v hlavní roli s Rowanem Atkinsononem, Hughem Grantem či Jonathanem Prycem, zde proto nemohl nemohl chybět.

Doctoru Who a nové projekty

Autorsky se podílel na všech čtyřech sériích, za svoje epizody získal několik cen Hugo a za epizodu Blink obdržel i cenu BAFTA. Mnohými jsou jeho epizody považovány za to nejlepší, co může Doctor nabídnout. Když v roce 2010 Russel T. Davies ohlásil, že předává žezlo hlavního tvůrce, nebylo až tak velkým překvapením, že tento post připadl právě Moffatovi. Ten si poté v roce 2010 provedl svůj vlastní malý restart celé série. Ačkoliv si získal drtivou většinu fanoušků, část se stále s novým přístupem smířit nechce a často mu vyčítá logické chyby a zásahy do kontinuity doctorského universa.

Během těch několika let práce na Doctorovi stihl Moffat vytvořit další dva velmi pozoruhodné seriálové počiny. Prvním je Jekyll z roku 2007, moderně zpracovaná verze klasického románového příběhu R.L. Stevensona s Jamesem Nesbittem v hlavní roli, jehož výkon mu vynesl nominace na Zlatý globus. Nejnovějším projektem z roku 2010 je opět zmodernizovaná verze literární klasiky, v tomto případě Sherlocka Holmese, na které se autorsky podílel s Markem Gatissem, s prozaickým názvem Sherlock..

Zajímavostí je i Moffatova spolupráce se Steven Spielbergem. Spielberg je Moffatův velký fanda a tak dlouho jej přemlouval (anglickým termínem „love bombed“), až se mu Moffat upsal k autorské spolupráci na jeho zamýšlené filmové trilogii o Tin Tinovi. Vzhledem ke zvýšení časového vytížení v souvislosti s prací na Doctorovi a scenáristické stávce však Moffat stihl napsat pouze první díl s názvem The Adventures of Tintin: Secret of the Unicorn, spolupráci na dalších už musel odmítnout.



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!