Doctor Who (Pán času) Devátá série (podzim 2015)

Devátá série (podzim 2015)

Devátá série (podzim 2015)

Devátá řada seriálu Doctor Who nás na BBC One čeká ke konci září, už nyní toho z jejího zákulisí ale víme poměrně dost. Jak tedy pokračuje natáčení nové řady, jakých nových či už známých postav se v ní dočkáme, a o čem budou jednotlivé epizody? Stupeň spoilerů: 2


22 1
29.5.2015

Stupeň spoilerů: 2

(první oficiální promo obrázek deváté řady)


Na co se těšit?

Výkonný producent a showrunner seriálu Doctor Who Steven Moffat potvrdil, že oproti osmé řadě se do té deváté vrátí dvojdíly, kterých navíc skutečně nebude málo. Klasický epizodní formát ale zároveň nebude to jediné, co se do seriálu vrátí. Těšit se totiž můžeme i na návrat některých starších (či staronových) postav jako Kate Stewart, Osgood nebo Slečinku – Vládce.

Natáčení deváté řady začalo v lednu a pokračuje do dnešního dne, přičemž premiéry prvního dílu se na BBC One dočkáme 19. září. Stejně jako v loni, i pro letošní řadu platí, že bude obsahovat dvanáct epizod vysílaných v průběhu podzimu, na něž pak 25. prosince naváže vánoční speciál. Devátá řada bude zároveň opět sledovat osudy dvanáctého Doktora (Peter Capaldi) a Clary Oswald (Jenna Coleman), která by ho měla doprovázet po celou sezónu.

První trailer

Na začátku července jsme se dočkali vůbec prvního teaser traileru na devátou řadu. Zhlédnout ho můžete zde i s českými titulky:

Thumbnail Play icon

O čem to bude?

Přestože takzvaný storyarc – tedy jednotný příběh svazující celou řadu – znám zatím není, můžeme předpokládat, že se bude točit okolo konfliktu Doktora se Slečinkou (a možná i Daleky a Davrosem). Steven Moffat zároveň potvrdil, že v této řadě se seriál konečně bude věnovat i otázce, proč jsme tvář Petera Capaldiho ve světě Doctora Who viděli dohromady již třikrát. Jak si ostatně můžete přečíst v našem starším článku, vysvětlení tohoto jevu měl před lety přichystán už Russell T Davies a sám Moffat se přiznal, že právě nápad svého předchůdce hodlá v budoucnu využít. Mimo to i samotný Capaldi v nedávném rozhovoru uvedl, že se v deváté řadě s jeho „římským dvojníkem“ možná opět setkáme.

Přehled epizod

Následuje přehled toho hlavního, co zatím víme o jednotlivých dvanácti epizodách plus na ně navazujícím vánočním speciálu deváté řady Doctora Who:

901 – The Magician’s Ap­prentice / 902 – The Witch’s Familiar 

Devátá řada odstartuje dvojdílem z pera samotného Stevena Moffata a pod vedením režisérky Hettie MacDonald, která už před lety režírovala Moffatovu kultovní epizodu Blink. Do tohoto úvodního dvojdílu se pak vrátí jak Jemma Redgrave jako Kate Stewart, dcera „Brigadýra“ Lethbridge-Stewarta a šéfka vědeckého oddělení organizace UNIT, tak i Michelle Gomez v roli Slečinky (nebo chcete-li Vládce), která svůj návrat před pár měsíci potvrdila i skrze originální video:

Thumbnail Play icon

Úvodní dvojdíl by měl skákat mezi současnou Zemí (na které Clara stále pracuje jako učitelka v Coal Hill) a mimozemskou planetou. Obě epizody se částečně natáčely ve Španělsku a jeden z dosti nepotvrzených spoilerů naznačuje, že Doktor se zde střetne s mladým Davrosem, tvůrcem Daleků, a bude stát před dilematem, zda ho zabít předtím, než Davros svým výtvorem zpustoší vesmír.

Stejně jako v případě první epizody osmé řady – Deep Breath a výročního speciálu The Day of the Doctor, i The Magician’s Ap­prentice má být uveden v kinech, a to celé tři týdny před jeho oficiální premiérou 19. září. Lze tedy očekávat, že bude mít opět delší stopáž než klasické epizody (pravděpodobně okolo 70 až 80 minut).

903, 904 – druhý dvojdíl

Na úvodní dvě epizody hned navazuje další dvojdíl, přestože u něj ještě stále neznáme oficiální název. Víme ale to, že ho napsal Toby Whithouse (School Reunion, The Vampires of Venice, A Town Called Mercy) a zrežíroval ho Daniel O’Hara (seriál Being Human), a že by se mělo jednat o děsivější příběh odehrávající se na ruské vojenské základně. Anebo ne? Jiné zdroje totiž zase uvádějí, že se v něm podíváme k jezeru Loch Ness, kde se usadil veliký vodní mimozemšťan v podání dlouhána Neila Fingletona (Game of Thrones).

V dvojdílu vedle Fingletona tak jako tak dále vystoupí například Paul Kaye (opět Game of Thrones), Steven Robertson (Being Human) nebo Colin McFarlane (Temný rytíř).

905 – The Girl Who Died

V páté epizodě, která by (údajně) měla vypravovat uzavřený příběh, se objeví již před měsíci avizovaná Maisie Williams alias Arya Stark z celosvětového seriálového hitu Game of Thrones. Pátou epizodu spolu s Moffatem napsal Jamie Mathieson (Mummy on the Orient Express, Flatline) a zrežíroval ji Ed Bazalgette (seriál Poldark).

(do seriálu Doctor Who zavítá i samotná Arya z rodu Starků)

Epizoda by se měla odehrávat v nebezpečných dobách vikingských nájezdů, koho konkrétně má ale ztvárnit Maisie Williams si tvůrci zatím úspěšně drží pod pokličkou (což je pro Doctora Who celkem výjimečný stav). Padly ale různé fanouškovské teorie, že by se mohlo jednat třeba o mladou Claru či novou inkarnaci Susan, Doktorovy vnučky. Steven Moffat nicméně prohlásil, že Maisie má ztvárnit postavu zcela novou. Můžeme-li mu to ale vůbec věřit, to už je věc druhá.

Vedle Maisie Williams v epizodě vystoupí například i Struan Rodger (Hvězdný prach či opět Game of Thrones) nebo Ariyon Bakare (Jonathan Strange & Mr Norrell).

906 – The Woman Who Lived

Pokud si porovnáme název tohoto dílu s tím předchozím („dívka, která zemřela“ a „žena, která přežila“), nabízí se možnost, že by pátá a šestá epizoda byla dalším dvojdílem. Oba příběhy by však měly být samostatné, přestože se v obou případech zjevně podíváme do minulosti a v obou z nich se objeví i Maisie Williams, takže další dvojdíl vážně ještě není vyloučen. Po vikinzích z páté epizody se v šestém dílu každopádně podíváme do 17. století.

Epizodu The Woman Who Lived napsala Catherine Tregenna (několik epizod Torchwoodu) a režíroval ji opět Ed Bazalgette. V páté nebo v šesté epizodě (či v obou) by se zároveň měl objevit i nový druh robotických monster, které nám BBC představilo na přiložené fotce.

907, 908 – další nepojmenovaný dvojdíl

Po sedmé a osmé řadě, v nichž se Moffat dvojdílům záměrně vyhýbal, se s nimi v řadě deváté najednou roztrhl pytel. Tento, v pořadí již třetí (či možná dokonce čtvrtý, počítáme-li pátý a šestý díl) dvojdíl v nadcházející sezóně vzešel z pera scenáristy Petera Harnesse (Jonathan Strange & Mr Norrell, Wallander) a na jeho režisérskou stoličku se posadil Daniel Nettheim (film The Hunter s Williamem Dafoem).

V tomto dvojdílu vystoupí jednapadesátiletá britská herečka Rebecca Front, která si s Peterem Capaldim zahrála už v jeho politické satiře The Thick of It. Dále by se sem měla opět vrátit nejen Kate Stewart, ale zároveň i Osgood v podání sedmatřicetileté britské herečky Ingrid Oliver. To je pro mnoho fanoušků jistě nemalým překvapením, neboť Osgood měla být ve finále osmé řady zabita Slečinkou.

Steven Moffat nedávno naznačil, že přestože Osgood skutečně zemřela, v seriálu o cestování časem „je všechno možné“. Existuje proto možnost, že se setkáme s verzí Osgood předtím, než ji Slečinka zabije, je třeba ale mít zároveň na paměti, že u Stevena Moffata bohužel není nikdy nic jisté. Co ale jisté je, že do tohoto dvojdílu se vrátí i Zygoni, které jsme naposledy mohli vidět ve výročním speciálu The Day of the Doctor, kde jejich příběh taky zůstal lehce nedopovězen. Je tedy klidně možné, že se dvanáctý Doktor vrátí časem právě k této události dát do pořádku, to, co Doktoři desátý, jedenáctý a válečný natropili (a také že Osgood v této epizodě bude ve skutečnosti Zygonem).

(v deváté řadě nás čeká i návrat Doktorovy stylové fanynky Osgood)

909 – epizoda Marka Gatisse

Devátou epizodu měl podle všeho napsat Mark Gatiss a mělo by se jednat o duchařský příběh. Do vedlejší role v této epizodě byl nedávno potvrzen britský herec a komik Reece Shearsmith (viz obrázek v galerii), který si zahrál Patricka Troughtona, představitele třetího Doktora v dokudramatu An Adventure in Space and Time. Dále jsme ho mohli vidět například v britských filmech The League of Gentlemen, Stopařův průvodce po galaxii či U konce světa.

910 – návrat k Flatline

V desáté epizodě se vrátí Joivan Wade jako sprejer grafity Rigsy, kterého jsme viděli už v loňské epizodě Flatline. Epizodu režíroval Justin Molotnikov (Atlantis, Da Vinci's Demons) a napsala ji Sarah Dollard (Neighbours, Being Human).

911, 912 – finále deváté řady

Epizoda jedenáctá a dvanáctá by měla být závěrečným dvojdílem obligátně z pera Stevena Moffata, který podle samotného scenáristy skončí obrovským cliffhangerem. Jak taky jinak, že ano? Dvojdíl pak zrežíruje Rachel Talalay, která přivedla na svět i finální dvojdíl série osmé.

Třináctou epizodou by pak měl být vánoční speciál, který se začne natáčet až na přelomu léta a podzimu. Devátá řada tím opakuje postup řady osmé na rozdíl všech předchozích, kdy měla každá série obnoveného Doctora Who třináct klasických epizod, na které až poté navazoval vánoční speciál.

FOTO: BBC

  • p02yqhvd-59cc3411719d21f735af693c65399b01.jpg
  • 11836891-10207412939668638-3117546580698702122-n-3c421f8e9a2e62d3734d0a6c0a8f5f6a.jpg

Diskuze /22

NiennaTasart

Osobně se nejvíc asi těším na episodu s vikingy, to mi právě hrozně chybí. Jinak doufám, že to Moffat nějak nepřežene, jako třeba se sérií minulou.

31.5.2015 | 0:33:52
Jara

Těším se moc. 8. série byla skvělá, Moffat se snad konečně trochu uklidnil potom chaosu předchozích sérií, ale nápad s dvoudíly je takový hezký návrat ke klasice, že se ten experiment může vyplatit. Koneckonců. změna je to, co žene DW vpřed. Soudě podle fotek si to i Peter náležitě užívá, a ten jeho punk vzhled je perfektní.

31.5.2015 | 11:58:32
čtyřka

Já už se moc těším. Návrat ke klasice. Jen do toho. Jsem ráda, že se vrátí Osgood. Byla jsem zklamaná, když ji Missy zabila. Tak uvidíme jak to všechno bude. Skvělé je, že se vrátí Zygoni. Jsou mojí oblíbení záporáci. Snad se objeví i nový mužský společník, který tam zůstane. Už mi to tam chybí. Claru mám moc ráda, ale myslím, že to chce změnu. Hlavně doufám, že vysvětlení ohledně Petera Capaldiho bude v rámci seriálu dávat smysl.

31.5.2015 | 19:15:29
Allien9

Clara nemá co nabídnout, pryč s ní. Co nějakou Asiatku? Ta v obnovených sériích ještě nebyla. ;-)

#5 vytany
9.6.2015 | 13:02:37
vytany

#4 Allien9: Asiatka? To není špatný nápad, ale lepší by byl asi mužský společník.

#6 Jara
10.6.2015 | 20:55:44
Jara

#5 vytany: Taky bych brala mužského společníka. Sice tu byli Rory nebo Jack, ale to byli spíš společníci společnic. Někdo jako Jamie nebo Turlogh by byl super.

19.6.2015 | 0:04:17
Razem

Musím říct, že osmá řada mě vážně zklamala. Moffat zdaleka nevyužil Capaldiho herecký potenciál a z Clary scénáristi udělali otravnou husu. Celá série byla strašně rozkouskovaná a to finále byla jakási poslední kapka. Chyběla mi tam nějaká myšlenka, která by celou sérii provázela, tak trochu zamotala (jako několikrát s Mattem Smithem – Silence will fall, The impossible girl) a ve finále by byla nějakým zajímavým způsobem vysvětlena. Proto pevně doufám, že se z tohohle do deváté série poučili a že bude stát za to.

22.7.2015 | 12:39:38
Tomoso18

Mňa osobne zaujíma ten cliffhanger na konci série. Možno sa to niekomu páčiť nebude, ale osobne by som uvítal ďalšiu reinkarnáciu. Nehovorím, že Peter je zlý, ale Matt a David nastavili laťku veľmi vysoko a osobne mi ich charizma a vystupovanie chýba. Zvlášť pri Mattovi som sa neustále musel smiať. A David vyžaroval tak silnú auru, že sa ani nečudujem, že sa mu v TARDIS vystriedalo toľko spoločníčok. Ale Peter je tak trochu nudný a absolútne sa nehodí do pozície Doctora. A už by som mal aj návrh na nástupcu – Benedict Cumberbatch.

#9 dAw3 #10 marecek8 #11 nerrti
6.8.2015 | 11:27:37
dAw3

#8 Tomoso18: No tak běž koukat na Sherlocka. Capaldi se na Doktora hodí naprosto parádně, rozhodně lépe než Cumberbatch.

6.8.2015 | 15:32:22
marecek8

#8 Tomoso18: Peter je nudný? To si z čoho vyčítal? To, že jeho Doktora nenapísali tak šialeného ako predtým, neznamená, že je nudný. Obsadenie Petra bolo asi najlepšie rozhodnutie, čo mohli po Mattovi urobiť. Keby obsadili znovu niekoho podobného a písali by ho ako 11. Doktora, celá regenerácia by stratila zmysel, keďže tam ide aj o to, že sa Doktor zmení povahovo, nejaké črty sa nemenia, ale predsa je to tak trochu nový človek… A Benedict je síce super herec, ale netreba ani o ňom uvažovať, keďže by tú rolu neprijal. :D On má problém natočiť pre BBC 3 epizódy Sherlocka, nie celý rok sa venovať nejakému Doctorovi, keďže je hlavne filmový herec.

A ja som veľmi zvedavý na 5./6. epizódu a určite aj 11., keďže by sme sa mali dočkať toho úžasného cliffhangeru, ktorý nám vyrazí dych. No som poriadne zvedavý. :D

6.8.2015 | 15:54:03
nerrti

#8 Tomoso18: nevim proč by místo skvělého Capaldiho (který spoustě lidem nesedí prostě proto, že je starší a jiný než überťuťu štěněcí očko Matt) měl být v TARDIS jeden z nejprovařenějších herců současné britské kinematografie a hlavní tvář už jiného současně táhnoucího seriálu od BBC. :D

6.8.2015 | 22:03:40
Kirk1

Nechápem prečo ako spoločníka chcete chlapa to už sa žiaden serial dnešnej doby neobide bez gayov? Nič proti homo ale myslim že asiatka by bola omnoho lepšia ;)

#21 Knížka
6.8.2015 | 22:52:31
Arrow_CZ

Četl sem spekulace že možná v 2016 bude od doctora pauza protože se chce Moffat věnovat hlavně sherlockovi, tak snad se to nepotvrdí

#14 ElektronickyOtisk
7.8.2015 | 10:16:07
ElektronickyOtisk

#13 Arrow_CZ: To si nemyslim. Jednak už jenom to, že jede Doctor narozdíl od jiných britských seriálů pravidelně rok co rok podle mě ukazuje, že seriál vydělává a BBC to bude chtít dojit, dokud to půjde. Druhak problém Sherlocka, aspoň jak soudím z rozhovorů, není primárně v tom, jestli má Moffat volno, ale jestli má Vokurka a Svobodník volno. Jinak k seriálu: Těžko se mi překousává fakt, že je Master žena, přitom je Míša Gomez skvělá, baví mě, správně zlá, byla by z ní skvělá Rani. Pořád doufám, že se do ženy nezregeneroval, ale že nějaké ženě ukradl tělo, celá ta interpohlavní regenerace mi prostě bytostně nesedí. To se tam může objevit chlupatej chlap a prohlásit, že je Romana, jejíž oblíbeným seriálem je Galifrejský sitcom „Můj otec se zregeneroval v ženu“. Taktéž jako fanda velkého Moffata, kterého bytostně jako scénáristu uctívám, zároveň doufám, že ho kritika minulé série, která měla spoustu skvělých dílů ale stupidní storyarc a příšerné finále, trošku postaví na nohy a trochu se zase uklidní. Ale jestli ještě jednou uvidím, že láska překonává kyberokruhy, budu první kdo podepíše petici za jeho odstoupení.

#15 Arrow_CZ #16 marecek8
7.8.2015 | 12:37:35
Arrow_CZ

#14 ElektronickyOtisk: No doufám že máš pravdu pokud vím tak naposled byla pauza když končil Tennant jako doktor a byli mezitím ty speciály tak by to asi řešili podobně

7.8.2015 | 16:20:55
marecek8

#14 ElektronickyOtisk: Tak momentálne sa ale klebetí o tom že budúci rok budú len špeciály kvôli Sherlockovi, až na to, že pár dní pred týmto „oznámením“ sa zase písalo, že Sherlock už nebude vôbec. A nie je až tak pravda, že ide len o Benedicta a Martina. Síce hlavne kvôli nim to stojí, ale Moffat vraj nenapísal ani čiarku do 4. série, takže by musel písať toto a ešte aj 10. sériu Doktora a k tomu všetko zastrešovať ako výkonný producent. a teoreticky sa hovorí, že by sa mohlo začať natáčať približne v tom období, ako by sa mal natáčať Doctor Who. Každopádne, možné je všetko, Moffat má vraj na Doctora zmluvu len do 10. série a ak by fakt nemal čas na Doctora kvôli Sherlockovi, asi by mal svoje miesto prenechať niekomu inému. Až na to, že neviem komu, keďže žiadny logický kandidát ako to bolo naposledy podľa mňa neexistuje. Ľudia stále snívajú o Gattisovi, ale ten podľa mňa u Doktora zatiaľ svoje kvality veľmi neukázal a viac mu svedčí ten Sherlock (ktorého tak či tak tvorí spolu s Moffatom, takže situácia by ostala rovnaká). No uvidíme, snáď sa k týmto klebetám BBC čoskoro vyjadrí, zatiaľ len povedali niečo neškodné v zmysle, že je veľmi skoro hovoriť o tom, čo bude budúci rok.

7.8.2015 | 23:16:34
marecek8

Mňa ale teraz práve zaujíma, prečo je Tennant a RTD naraz v Cardiffe, keď práve tam teraz natáčajú! :D

7.8.2015 | 23:18:08
sparrox

Já si myslím že v 8 ředě zabila slečinaka Osgood Zigona a v 9 řadě bude pravá Osgood protože v Time of the Doctor na konci Doctor spustil přístroj na vymazání paměti, takže Zigoni nevěděli že jsou zigoni. a dle mého názoru všichni spolupracovaly.

8.8.2015 | 22:21:09
jasonpileek

no nevim jestli je dobré věčně porovnávat doktory, protože každý na to má asi svůj názor. Pro mně Capaldi je konečně zase doktor WHO? . Myslím, že do té role padne jako p*del na hrnec .. Clairu podělali scénáristi. Ono vůbec impossible girl byla naprosto krásná myšlenka, ale zakončili ji stylem „nevíme co s tim“ a v minulé řadě z ní udělali kravku .. Ale já osoboně ji mám rád a prostě se mi líbí a rozhodně mi tam nějaká Čung nechybí :D Už se nemůžu dočkat pokračování :-)

11.8.2015 | 22:39:44
VOVOT

Dle mé teorie by Maisie Williams mohla hrát inkarnaci Jenny z dílu The Doctor's Daughter. Je to teoreticky možné, protože jak se na konci epizody ukázalo tak je Jenny schopna regenerace.

#22 ElisTheDalek
30.8.2015 | 8:45:51
Knížka

#12 Kirk1: To že by společník byl mužského pohlaví, neznamená, že by byl gay. Oni si jenom přejí změnu (já konec konců taky), protože v obnovených seriích jsou skoro všichni společníci slečna z přítomného Londýna (mám dojem že se už na toto téma v jedné diskuzi mluvilo). Ale mimozemšťan nebo někdo z minulosti/bu­doucnosti by byl pro scénáristy trochu obtížný, takže nejsnažší by byl někdo z jiné země nebo muž.

13.9.2015 | 10:44:20
ElisTheDalek

#20 VOVOT: já v to doufám.. A navíc ten název je takový příhodný :D

21.9.2015 | 15:55:56
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Soutěž

Dorazte na letošní WHOCON

Dorazte na letošní WHOCON

Letos na podzim se opětovně uskuteční největší sraz českých a slovenských fanoušků britského seriálu Doctor Who. Uvnitř článku zjistíte, co všechno letošní ročník nabídne, a navíc máte možnost vyhrát dva lístky na tuto dnes již tradiční akci.

Reklama

Aktuální epizoda

Doktor kdo?

Momentka

Momentka

Narozeniny