Doctor Who (Pán času) Jaký story arc můžeme očekávat od osmé série?

Jaký story arc můžeme očekávat od osmé série?

Jaký story arc můžeme očekávat od osmé série?

Osmá řada seriálu Doctor Who se ještě stále natáčí a její první epizody se dočkáme až za necelé dva měsíce. Přesto však už dnes můžeme spekulovat o tom, jakými tématy bude tato série provázaná nebo čím vyvrcholí. Tak se do toho tedy pusťme. Stupeň spoilerů: 2


1 0
29.6.2014

Nedávné vyjádření Stevena Moffata, scenáristy, výkonného producenta a showrunnera seriálu Doctor Who, že si pro finále osmé řady připravil obří zvrat, nás dnes už snad ani nemůže překvapit. A přestože asi jen tak neuhádneme, co tímto zvratem má být a do jaké míry nás s ním Moffat dokáže (opět) nadchnout či (opět) otrávit, i tak už tu máme pár trochu obecnějších nápadů, kolem čeho by se osmá řada mohla točit.

Zaklepe čtyřikrát

Předně je tu ona informace, o které jsme se zmiňovali už v našem přehledu informací osmé řady. Podle jistých zpráv by se totiž do samotného finále osmé série (které bude poprvé od finále páté řady dvojdílné) mohl vrátit samotný Pán času Vládce. Pokud si dobře vzpomínáte na finále druhé části příběhu The End of Time, Vládce zde zachrání Doktora před lordem prezidentem Gallifrey Rassilonem a pak se po něm jaksi slehla zem.


Už v našich postřezích z výročního speciálu The Day of the Doctor jsme si říkali, že s návratem planety Gallifrey do světa Doctora Who by se nyní mohl vrátit i Vládce, protože lze předpokládat, že právě Vládce se na konci The End of Time spolu s radou Pánou času přenesl na Gallifrey v předvečer poslední Velké časové války, kterou všech třináct Doktorů vzápětí ukrylo do kapesního vesmíru, který se dvanáctý Doktor bude v nadcházející či některé z nadcházejících sérií snažit najít.

A přestože tato teorie o návratu Vládce umožňuje návrat i jeho posledního představitele Johna Simma, stejné zdroje, které předvídají Vládcův návrat, zároveň dodávají, že Simm by tu měl být nahrazen jiným, a to přímo hollywoodským hercem.

Hledání Gallifrey

Pokud ale připustíme, že se Vládce do seriálu skutečně vrátí, vyvstává otázka, jak bude tato událost vnímána z pozice story arcu celé série. Vládcův návrat byl do provázané mytologie jedné série v rámci obnoveného Doctora Who vtěsnán už jednou, a to v rámci série třetí, takže do téhle řeky už Moffat nejspíš podruhé nevkročí. Pokud se tedy Vládce skutečně dočkáme, stane se tomu tak nejspíš skutečně až ve finálních epizodách bez jakéhokoliv budování jeho příběhu v dílech předchozích.

Naopak skutečně provázaným story arcem osmé řady by mohlo být ono hledání Gallifrey, ze kterého by Vládcův návrat mohl až vyústit. A přestože taková možnost tu samozřejmě je, musíme zároveň počítat s tím, že hledání Gallifrey by si Moffat mohl nechat až na následující léta. Přece jen samotná záchrana Gallifrey je obrovskou událostí pro historii seriálu Doctor Who jako takového a nemusí se vyplatit ji nutně uspěchat.

Pravděpodobnější je tak spíš ta možnost, že v osmé řadě se Moffat pouze „zabydlí“ s novým Doktorem a velké mytologické otázky bude řešit až v budoucnu (nedávno bylo potvrzeno, že Moffat zůstane ve vedení seriálu minimálně i pro jeho devátou řadu). V tom případě se ale nabízí otázka, jakým jiným způsobem by chtěl Moffat vrátit do seriálu Vládce, pokud ne skrz Gallifrey?

Není Doktor jako Capaldi

Že se představitel dvanáctého Doktora Peter Capaldi ve světě Doctora Who neobjevuje poprvé, to není žádným tajemstvím. V rámci seriálu samotného si ho můžeme pamatovat z druhé epizody čtvrté řady s názvem The Fires of Pompeii, jako John Forbisher pak vystupoval i ve třetí řadě doctorského spin-offu Torchwood. Steven Moffat se kdysi nechal slyšet, že ještě před obsazením Petera Capaldiho do role Doktora řešil se svým předchůdcem Russellem T Daviesem otázku, jak se Capaldi mohl ve světě Doctora Who objevit ve dvou různých rolích. Moffat na toto téma uvedl následující:

Vzpomínám si, jak mi Russell jednou říkal o svém velkém plánu, který by vysvětlil, proč byl Peter Capaldi ve světě Doctora Who dvakrát: poprvé v Pompejích a podruhé v Torchwoodu. Když se mi po Peterově obsazení Russell ozval a řekl mi, jak ho tato volba potěšila, zeptal jsem se ho: „Co jsi to měl tehdy za teorii a fungovala by pořád?“, načež on řekl: „Ano, fungovala. Tady je…“ A časem ji skutečně hodláme použít. Je vážně elegantní.

Opět to nemusí být rovnou v rámci osmé řady, ale stejně jako hledání Gallifrey, i „syndrom Clary Oswald u Petera Capaldiho“ je něco, čemu by se měl seriál v dohledné budoucnosti věnovat. Někteří fanoušci nedávno spekulovali dokonce i o tom, že v šesté epizodě se dočkáme návratu do Pompejí, neboť tato epizoda se částečně natáčela na vulkanickém ostrově Lanzarote. Nyní to sice vypadá, že tato sopka má v dané epizodě hrát Měsíc, i tak ale nelze vyloučit, že by se už osmá řada mohla otázkou vícero Capaldiho rolí zabývat.

Diskuze /10

alexis

Johna Simma jsem si nedokázala představit vedle Matta Smithe, ale vedle Capaldiho klidně. Trochu trnu hrůzou, co Moffat zase vyvede. Už mě ty jeho neustálé „velké“ cliffhangery a zvraty unavují. Kéž by se radši soustředil na příběh jako takový.

29.6.2014 | 13:05:54
jh666

Bylo by fajn, kdyby se John Simm objevil alespoň na regeneraci

#3 Hurley
29.6.2014 | 13:10:22
Hurley

#2 jh666: V to taky doufám.

webmaster
29.6.2014 | 13:42:52
Julka

,,Už v našich postřezích z výročního speciálu The Day of the Doctor jsme si říkali, že s návratem planety Gallifrey do světa Doctora Who by se nyní mohl vrátit i Vládce, protože lze předpokládat, že právě Vládce se na konci The End of Time spolu s radou Pánou času přenesl na Gallifrey v předvečer poslední Velké časové války, kterou všech třináct Doktorů vzápětí ukrylo do kapesního vesmíru, který se dvanáctý Doktor bude v nadcházející či některé z nadcházejících sérií snažit najít.''

To je tak krásná věta :D Přesně vystihuje složitost samotné dějové linky.

29.6.2014 | 18:47:33
kinimodkilhu

jak to vlastně bude s číslováním :D kolikátý doctor Capaldi bude?! :D

#7 iNstinkt- #8 JeremyFall
29.6.2014 | 19:26:54
UPIRIK2

Bude 12 ale přitom 14. Počítá se WD i obě 10.

29.6.2014 | 19:41:11
iNstinkt-

#5 kinimodkilhu: PRVNÍ

30.6.2014 | 1:41:24
JeremyFall

#5 kinimodkilhu: Bude vlastně prvním Doktorem z nového regeneračního cyklu. Jinak to ale bude dvanáctka, ale vlastně čtrnáctka. :D Je to celé takové zamotané. :D

30.6.2014 | 12:39:15
banrun

Vzpomněla jsem si ještě na jeden případ, kdy obsadili herce do více rolí… herečka, co hrála Gwen v Torchwoodu, hrála přeci i služku Dickense u DW…a když jí pak Doctor viděl jako Gwen, tak na tu podobu nějak poukazoval…

1.7.2014 | 22:12:50
Hurley

Tohle je u Doctora takovej evergreen. V Pompejích hrála i Karen Gillan a v Doomsday zase Freema Agyeman (později se řeklo, že to byla sestřenice Marthy). Většinou se to ale neřeší. I Colin Baker se mihnul v nějakým příběhu, než ho obsadili jako šestýho Doktora.

webmaster
4.7.2014 | 8:59:47
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Soutěž

Dorazte na letošní WHOCON

Dorazte na letošní WHOCON

Letos na podzim se opětovně uskuteční největší sraz českých a slovenských fanoušků britského seriálu Doctor Who. Uvnitř článku zjistíte, co všechno letošní ročník nabídne, a navíc máte možnost vyhrát dva lístky na tuto dnes již tradiční akci.

Reklama

Aktuální epizoda

Doktor kdo?

Momentka

Momentka

Narozeniny