Doctor Who (Pán času) Výroční rozhovor se Stevenem Moffatem

Výroční rozhovor se Stevenem Moffatem

Výroční rozhovor se Stevenem Moffatem

V rámci 50. výročí seriálu Doctor Who zveřejnilo BBC sérii rozhovorů s různými osobnostmi spojenými s nadcházejícím speciálem The Day of the Doctor. Jako první z těchto rozhovorů vám v češtině dnes nabízíme ten se Stevenem Moffatem, showrunnerem seriálu Doctor Who a scenáristou nadcházející epizody The Day of the Doctor.


2 0
14.11.2013

Textovou i audiovizuální verzi původního
rozhovoru se Stevenem Moffatem najdete zde 

Jaké to je psát speciál k 50. výročí Doctora Who?

Už jen samotná představa psát příběhy pro Doctora Who pro mě už od malička byla úchvatná. Psát ale 50. výročí, to bylo vzrušující i děsivé. Přesně takové, jaký by měl být i samotný showbyznys.


Jak vás tedy příběh pro The Day of the Doctor vlastně napadl?

Nechtěl jsem z toho udělat jen oslavu uplynulých padesáti let. Chtěl jsem tím oslavit celou mytologii a legendu Doktora a všeho kolem něj.

Tohle by měl být náš první krok zaručující výročí i sté. Příběh se zaměřuje na to nejdůležitější, co se Doktorovi kdy přihodilo. To v seriálu děláme jen zřídka, protože tam se zpravidla zaměřujeme spíše na Doktorovy společníky nebo lidi, které potkává.

Tentokrát to ale bude jinak.

The Day Of The Doctor vítá zpět na palubu Zygony, monstra, která jsme naposledy viděli v 70. letech. Proč jste se zrovna je rozhodl vrátit zpět?

Zygoni jsou dobrým příkladem klasického designu. Jsou skvělí – s vynikajícím hlasem i zjevem. V podstatě jsme vzkřísili stejné Zygony, s jakými bojoval Tom Baker v 70. letech. Jsou krásní a dobře reprezentují rozmanitost Doctora Who a zároveň oslavují jeho legendu.

závěru minulé řady nám byl představen John Hurt jako Doktor. Co John do této role přináší a můžete nám o jeho Doktorovi říct i něco víc?

John Hurt je skutečně velký herec, na čemž jsme postavili i jeho postavu. John je jedním z nejslavnějších britských hvězd a herců. A nyní je součástí i mytologie Doctora Who.

Populárních výročních speciálů Doctora Who už za ty roky vzniklo několik. Jak myslíte, že si budou diváci pamatovat ten váš?

Dosud vznikl prakticky jen jeden výroční speciál, a to k 20. výročí – The Five Doctors. The Three Doctors nebyl výroční speciál, protože na to měl rok zpoždění. Ale stejně si ho tak pamatujeme.

Tři Doktory zbožňoval. Byli úžasní a magičtí a stejně tak jsem miloval i Pět Doktorů, i když tam už mi zároveň přišlo, že touha oslavovat seriál přehlušila touhu vyprávět příběh. Ale to jim přece vyčítat nemůžu!

The Day of the Doctor uvidíme Doctora Who vůbec poprvé v pořádném 3D. Myslel jste na to už při psaní scénáře?

Nejdřív mě napadlo, že pokud máme točit ve 3D, musíme z toho udělat součást zápletky. Ať je to 3D taky trochu děsivé. Nehraje to svou roli sice v každé scéně, ale určitá stránka tohoto speciálu 3D rozhodně využívá.

Na 50 výročí se vrátí i David Tennant v roli desátého Doktora, který se postaví po bok Doktora jedenáctého, Matta Smithe. Jaké to bylo, mít na place dva Doktory?

Občas jsem nevěřil vlastním očím. Není úplně snadné pochopit, jak se tihle dva dokázali napojit na Doktorův mozek. Matt s Davidem spolu skvěle vycházejí a před kamerou spolu mají úžasnou chemii. Matt mi to jednou popsal jako: „Laurel a Laurel, když se Hardy prostě neukázal.“ Jsou spolu naprosto úžasní. Někdy jsou velmi odlišní, jindy jsou zase jeden jako druhý.

A jaké to bylo vidět na place Billie a Davida?

Vidět zase spolu Billie a Davida bylo dost epické. Billie mi řekla, že vzhledem k tomu, že je dobrá přítelkyně s Davidem i Mattem, připadala si dost rozpolceně. Nevěděla, jak si s nimi poradit současně. Když se prostě bavila s jedním, přišlo jí, že druhého tím odstrkuje.

A nakonec. Kde budete epizodu 23. listopadu sledovat?

Mám dvě možnosti. Buďto se budu koukat doma se svými přáteli, kteří za seriálem stojí, nebo vyjdu ven a přidám se k hromadné oslavě. Je to ale složité. Když jsme s Mattem sledovali The Eleventh Hour, viděli jsme ji několikrát už před premiérou. Právě v ten osudný den, 3. dubna 2010, přišel Matt ke mně domů a jeho a mí rodiče koukali na premiéru naší první společné epizody. Všichni si sedli k televizi, ale já s Mattem jsme prostě nemohli. Takže možná i na speciál budeme s Mattem napjatě vykukovat jen z kuchyně.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Soutěž

Dorazte na letošní WHOCON

Dorazte na letošní WHOCON

Letos na podzim se opětovně uskuteční největší sraz českých a slovenských fanoušků britského seriálu Doctor Who. Uvnitř článku zjistíte, co všechno letošní ročník nabídne, a navíc máte možnost vyhrát dva lístky na tuto dnes již tradiční akci.

Reklama

Aktuální epizoda

Doktor kdo?

Momentka

Momentka

Narozeniny