Doctor Who (Pán času) Amy Pond

Amy Pond

Amy Pond

Amy Pond je první společnicí jedenáctého Doktora. V seriálu byla zatím ztvárněna rovnou dvěma představitelkami, sedmiletou Caitlin Blackwood a převážně pak její sestřenicí, třiadvacetiletou skotskou herečkou Karen Gillan.

Sezóny 3
2010 - 2012

Poprvé se Amelie s Doktorem setkala, když jí bylo pouhých sedm let a on se svou TARDIS havaroval u jejího domu. Doktora tehdy zaujala podivná prasklina ve zdi Ameliina pokoje. Než ji ale stačil prošetřit, musel se vrátit do TARDIS a skočit v čase, aby se nepřehřály motory. Tehdy Amelii slíbil, že se vrátí za pět minut.

Z pěti minut se však stalo 12 let a zatímco Doktor viděl Amelii ještě před pár okamžiky, nyní už dospělá „Amy“ si celou tu dobu snažila namlouvat, že „otrhaný Doktor“ byl pouhým výplodem její fantazie. Společně pak musí zastavit Vězně Nula, mimozemskou entitu, která se na Zemi dostala skrze prasklinu, a kterou hledá rasa Atraxiů, odhodlaná kvůli jeho dopadení celou Zemi i zničit.


Znovu za Amy Doktor přichází až za další dva roky a nabídne jí s ním cestovat. Ona souhlasí pod podmínkou, že se do rána vrátí. Co totiž Amy Doktorovi neřekla je, že se má druhý den vdávat.

Amy při cestách s Doktorem zažívá hned několik dobrodružství. Setká se například s rasou Daleků, Doktorových nejzarytějších nepřátel, či hrozivými Plačícími anděli, kteří ji málem připraví o život. V porovnání s některými předchozími Doktorovými společnicemi v sobě Amy snoubí mladickou energičnost například Rose Tyler či Marthy Jones s nezdolným temperamentem a častou dominantou nad Doktorem, na kterou si jeho desátá reinkarnace musela zvykat už u Donny Noble. Amy je zejména také velmi cílevědomá a sic se na rozdíl od mnoha předchozích společnic do Doktora přímo nezamiluje, začne ji silně přitahovat.

Když to Doktor (už tak trochu na vlastní kůži) zjistí, raději se rozhodne přibrat na palubu TARDIS i Roryho Williamse, snoubence Amy, se kterým se setkal už při útoku Atraxiů na Zemi. Všichni tři tak spolu prožívají mnoho dalších dobrodružství. Když se jich navíc jednou zmocní takzvaný Pán snů, a Rory v jeho snovém světě zemře, Amy je ochotná raději spáchat sebevraždu, než žít bez něj (tehdy ona ani Doktor nevěděli, ocitají-li se ve snu či skutečnosti).

Když se však později Doktor střetává s rasou Silurianů, Rory je zabit tentokrát doopravdy. A aby toho nebylo málo, pohltí ho prasklina, která oplývá tou vlastností, že cokoliv vstřebá, nejen zahubí, ale rovnou vymaže z historie. Rory teď jakoby nikdy neexistoval a ani Amy si na něj nepamatuje.

Znovu se s ním však setkává tehdy, když aliance různých mimozemských ras uvězní Doktora v Pandorice. Tehdy vědomí Nestene vytvoří z jejích vzpomínek Roryho jako plastového Autona. Ten se poté neubrání svému naprogramování a je donucen Amy zastřelit. Doktor ji poté uzamkne do Pandoriky, která ji udrží při životě. Musí však uplynout 2000 let, než se tělo Amy dostatečně zotaví a Pandoriky se bude moct dotknout malá Amelie a přenosem DNA své starší já oživit. Rory přitom Amy v Pandorice celou tu dobu střeží.

Těsně před tím, než Doktor s Pandorikou vletí do explodující TARDIS, aby „restartoval“ hroutící se vesmír, ptá se Amy na její rodiče, o kterých jsme do té doby vůbec nic nevěděli. Velmi pravděpodobně je totiž pohltila prasklina v Amyině pokoji. Doktorovi se poté podaří uzavřít všechny praskliny v prostoru, sám je však jednou z nich pohlcen.

Po úspěšném „druhém Velkém třesku“ se Amy probouzí doma v den své svatby. Jsou tu i Rory a její rodiče, a Amy se nakonec díky mnoha náznakům a podsunutým vzpomínkám podaří vzpomenout si na Doktora a tím pádem ho i „oživit“.

Amy a Rory, nyní jako novomanželé, opět cestují s Doktorem v jeho TARDIS a zažívají nejrůznější dobrodružství.

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Loocika

Nejlepší doktorova společnice všech dob. Chybí mi to kouzlo, které tomu dodávala <3

4.2.2021 | 1:07:34
Levascue

Amy mi nesedla, bylo jí zbytečně moc a v porovnání s Clarou, Rose, či Donnou, je taková nemastná, neslaná, ukvákaná, ze společníků vedl jasně Rory.

20.2.2020 | 19:56:59
FoxieBlack

Skvělá společnice, pro mě rozhodně nejsmutnější scéna seriálu byla její a Roryho odchod :( to jsem fakt hodně probrečela :(

3.10.2018 | 21:54:41
Maki.hol

Nejlepší společnice vůbec! :)

28.12.2017 | 12:31:19
fanta2pomeranc

Bože, jak já ji nesnášela. Charakter bez charakteru. Její období jsem přetrpěla jen kvůli Rorymu

12.10.2017 | 18:04:53
Emereth

Pre mňa to bolo medzi Rose a Amy veľmi vyrovnané, ale po poslednej vete od doktora k nej som si bol istý :) – Je to proste dievča, ktoré čakalo.

2.3.2017 | 19:04:12
baraeliasova

Nejlepší společnice!! :D

13.1.2017 | 18:00:26
Rebeka89

Spolu s Rose nejlepší společnice!! Temperamentní, vtipná a chytrá!

28.5.2016 | 21:11:30
Magyana

Amy byla skvělá. Moje druhá nejoblíbenější společnice (hned po Rose).

29.3.2016 | 16:42:36
MiremelWinchester

Nejlepší společnice od časů Rose :-)

8.1.2016 | 21:26:56
1

Starej se o Doctora Who

Sleduješ Doctora Who? Chceš spravovat tento web? Tak nám dejte vědět.

Napiš @1Bobesh1 vzkazík, případně se mi ozvi e-mailem ondrej.rubes@iinfo.cz

Aktuální epizoda

Epizoda S00E16: Revolution of the Daleks

Reklama

Doktor kdo?

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny