Doctor Who (Pán času)
94/100 - 455×

Doctor Who(Pán času)

Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.

VB | 2005 | Pauza
vysílání
13 sezón | AXN Sci-fi, BBC One | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Peter Capaldi (Dvanáctý Doktor), Jenna Coleman (Clara Oswald), Matt Smith (Jedenáctý Doktor), Karen Gillan (Amy Pond), Arthur Darvill (Rory Williams), Neve McIntosh (Madam Vastra), Dan Starkey (Strax), David Tennant (Desátý Doktor), Freema Agyeman (Martha Jones), Catherine Tate (Donna Noble), John Simm (Vládce (obnovené série)), Alex Kingston (River Song), Christopher Eccleston (Devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), John Barrowman (Jack Harkness)

První Doktor

První Doktor

Historicky první Doktor hraný Williamem Hartnellem se v seriálu pohyboval v letech 1963 až 1966. Ačkoliv byl Doktorem prvním, vizuálně vypadal jako nejstarší.

Sezóny 4
1963 - 1966

Základní informace

Inkarnace: první
Věk*: 0 až 450 (zhruba)
Společníci: Susan Foreman, Ian Chesterton, Barbara Wright, Vicki, Steven Taylor, Katarina, Sara Kingdom, Dodo Chaplet, Polly, Ben Jackson
Protivníci: Nebeský hračkář, Dalekové, Kyberlidé
Poprvé se objevil v: An Unearthly Child
Představitelé: William Hartnell, Richard Hurndall

(*informace o Doktorově věku si občas mohou protiřečit, mimo jiné i díky tomu, že sám Doktor časem ztrácí přehled o tom, kolik mu vlastně je)

Začátky

Za dob prvního Doktora o něm samotném nebylo mnoho informací. Věděli jsme pouze to, že Doktor spolu se svou společnicí byli exulanti z jejich rodné planety Gallifrey, ze které si Doktor pro své následné dobrodružství napříč časem a prostorem ukradl jednu z lodí TARDIS, konkrétně model 40.

Doktorovou společnicí byla jeho vnučka Susan Foreman (její skutečné jméno jakožto Paní času znělo Arkytior), která později docházela na anglickou školu na Zemi. Během prvních epizod s Doktorem a Susan cestovali i její učitelé Ian Chesterton a Barbara Wright, kteří se nechtěně účastní cesty do roku 100 000 před naším letopočtem. Při jednom z dalších dobrodružství Susan Doktora opustí a jde za svou láskou. Místo ní se ke skupince postupně připojí a znovu odejdou Vicky, pilot Steven Taylor, otrokyně Katarina, Dodo, Polly a Ben Jackson.

Osobnost

Sic první Doktor vypadal fyzicky staře, v samotných příbězích prokazuje, že má tuhý kořínek a silnou vůli. A aby nebylo protikladů málo, první Doktor má rozsáhlé znalosti vědeckých oborů, zároveň ale nezvládá úplně hladce pilotovat TARDIS. Vzhledem ke své vizáži i působil dojmem zatvrzelého staříka – byl neomalený, hašteřivý, choval se k ostatním jako k dětem a zároveň i lhal a na rozdíl od moderních Doktorů neměl tak velký problém se zabíjením. Svou vnučku ale miloval a se společníky se nerad loučil, i když to bylo pro jejich dobro.

Cestování

Hlavním nepřítelem prvního Doktora je Nebeský hračkář, s nímž musí Doktor a jeho společníci hrát pěkně nebezpečné hry. Krom Hračkáře se Doktor setkal i s věčně se vracejícími Daleky a Kyberlidmi, kteří už tenkrát plánovali ovládnout Zemi. Některé věci se prostě nikdy nemění.

První Doktor potkal i řadu historických postav, jakými byli Marco Polo, Kublajchán, Saladin, Nero, Richard I., rodinka Medicejů, Alžběta I., Karel IX., William Shakespeare, Maximilien Robespierre, Abraham Lincoln, Napoleon, bratři Earpovi a neposledně i Charlie Chaplin.

Smrt

Poté, co první Doktor zkolaboval po boji s Kyberlidmi, v bezpečí své TARDIS zregeneroval do své druhé podoby. Objevil se však ještě dvakrát. Poprvé to bylo ve výročním dílu The Three Doctors po boku Patricka Throughtona a Johna Pertweeho. V další výroční epizodě, bezelstně nazvané The Five Doctors, Hartnella musel zaskočit Richard Hurndall, jelikož Hartnell už byl po smrti. Krom těchto dvou epizod se první Doktor i v obnoveném seriálu objevuje pomocí flashbacků a starých záznamů.

FOTO: BBC, DoctorWho.tv

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
wrong

strašne nudný doktor…

28.9.2015 | 22:43:49
Pozpáteční žirafa

Není nad řádně mrzutého Doktora.

2.6.2015 | 22:38:04
Regulluss

Byl naprosto jedinečný. Ze začátku docela nesympatický, ale vývoj prvního Doktora byl úžasný. Z nabručeného staříka, co si nikoho nepustí k tělu se v průběhu těch 3 sezón stal génius/stratég/ex­centrik/stařík co řeší situaci. Bez jeho skvělé éry by jsme neměli seriál, který máme dnes. Jediný příběh jeho éry, který doopravdy nemám rád je Planet of the Giants. Nejoblíbenějším je pro mě asi Time Meddler. Na závěr hodnocení smekám scénáristům té doby a Williamu Hartnellovi.

29.10.2014 | 8:26:39
Whirt

William Hartnell byl skvělým mlado-starým (nebo snad staro-mladým :D) doktorem. I přes velké časové rozmezí jaké mě od původních dílů dělí jsem si jeho série velice užíval.

12.11.2013 | 23:18:27

Stav titulků

Epizoda S00E19: The Power of the Doctor

cz100%
DOKONČENO

Překlad: @fifakovaterka

Překlad sedí: Na všechny dostupné verze

Epizodu nezapomeňte po shlédnutí ohodnotit

Ohodnoťte Doctora Who

Nepřehlédněte

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.

Reklama

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Doktor who?

 

Momentka

Momentka

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama