Doctor Who (Pán času)
94/100 - 455×

Doctor Who(Pán času)

Britské sci-fi o cestování v čase pomocí modré policejní budky, jehož historie sahá až do šedesátých let minulého století. Seriál Doctor Who byl nedílnou součástí britské kultury druhé poloviny 20. století a nyní baví i zcela novou generací fanoušků sci-fi, fantasy, dramatu i originálního britského humoru.

VB | 2005 | Vysílá se
vysílání
14 sezón | AXN Sci-fi, BBC One | 45 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Sci-fi
hrají
Peter Capaldi (Dvanáctý Doktor), Jenna Coleman (Clara Oswald), Matt Smith (Jedenáctý Doktor), Karen Gillan (Amy Pond), Arthur Darvill (Rory Williams), Neve McIntosh (Madam Vastra), Dan Starkey (Strax), David Tennant (Desátý Doktor), Freema Agyeman (Martha Jones), Catherine Tate (Donna Noble), John Simm (Vládce (obnovené série)), Alex Kingston (River Song), Christopher Eccleston (Devátý Doktor), Billie Piper (Rose Tyler), John Barrowman (Jack Harkness)

River Song

River Song

Příběh River Song je plný spoilerů a vlasů, které nekončí. Její časová linie je protkaná se všemi inkarnacemi Doktora, avšak nejvýznamněji ovlivnila Doktora jedenáctého, který cestoval s jejími rodiči.

Sezóny 4
2008 - 2013

Dětství Melody Pond

Než si povíme více o dětství Melody Pond, musíme se zmínit o tom, kým Melody vlastně je. Melody totiž není tak úplně člověk, jelikož byla počata uvnitř TARDIS, stala se tak člověkem, který má vlastnosti Pánů času. Nevíme, nakolik se tak stalo náhodou a nakolik to bylo samotnou TARDIS, ale předpokládáme, že TARDIS v tom prsty má, jelikož naučila Melody, jak ji pilotovat. To ale předbíháme. Melody se tedy narodila svým rodičům Amy a Rorymu Pondovým (resp. Williamsovým) na asteroidu, jenž nese název Démonní výběh. Záhy však byla unesena madam Kovarian, která s malou Melody měla jiné plány. Melody vyrůstala v sirotčinci, v šedesátých letech 20. století, kde jí vymývali mozek, aby se stala člověkem, který má za cíl jediné a to zabít Doktora. Navrhli pro ní speciální vesmírný skafandr, ve kterém se poprvé setkává s Doktorem jako malá vyděšená holčička, kterou omylem postřelí Amy, tedy její matka. Naštěstí Amy mine. Melody se záhy osvobozuje a poprvé regeneruje. Znovu se s Melody setkáváme až v 90. letech v Leadworthu, kde vyrůstá po boku svých rodičů jako jejich nejlepší kamarádka – Mels. Ta se konstantně dostávala do potíží a touží po tom poznat Doktora.

Dospívání v River Song

Poprvé se již dospělá Mels setkává s jedenáctým Doktorem v poli u Leadworthu, kdy jej i s TARDIS „unese“ a letí zabít Adolfa Hitlera. Po přistání ji Hitler postřelí a tak Mels zregeneruje do podoby River, čímž Doktorovi i Ponďákům dojde, že Mels je Melody, tedy River Song – jejich dcera. Melody se pokusí zabít Doktora, nakonec se jí ho podaří polibkem otrávit a rozhodne se udělat si malý výlet po Berlíně v roce 1938. Avšak v tom stejném okamžiku se v Berlíně vyskytuje Teselecta, která se na Melody zaměří. Společně se svými rodiči Melody přesvědčí o tom, že Doktor je dobrý muž a že Melody má možnost svobodně si zvolit, zda i ona chce být dobrým člověkem. Melody se nakonec rozhodne Doktorovi pomoci a věnuje mu všechny své zbylé regenerace, čímž ho uzdraví. V tomto okamžiku se z Melody stává River Song, Doktor jí věnuje modrý deník, do kterého si od tohoto okamžiku zapisuje všechny své zážitky a poznatky o Doktorovi v průběhu všech jeho regenerací. Doktor a Ponďáci nechávají River Song svému osudu, aby se mohla stát člověkem, kterého znají. River se tak rozhodne studovat archeologii na univerzitě Luny, aby byla schopna najít Doktora v průběhu celé historie.

Zpátky do skafandru

Její studia však přeruší madam Kovarian, která na ni nikdy nepřestala dohlížet, protože věděla, že ten správný okamžik, pro zabití Doktora, ještě nenastal. Ačkoliv se River vzpírala, byla donucena stanout na břehu jezera Silencio ve skafandru a neuniknout svému osudu – zabít dobrého muže. Jenže to se tak úplně nestalo. Čas a realita se zhroutili, vlastně veškerá minulost, současnost i budoucnost se odehrávala v jednom okamžiku, dvě minuty po páté hodině, 22. dubna. To vyústilo až ve svatbu River a Doktora, čímž se opět rozběhl čas a River mohla „zabít“ Doktora z Teselecty, ve které se ukrýval skutečný Doktor. A tak byl zachován pevný bod v čase. Ovšem River byla odsouzena za vraždu, „kterou si nepamatuje“. Dny tak trávila ve vězení Stormcage, v noci ji však Doktor brával na cesty skrz čas a prostor. Ale to je jen mezi nimi.

Výběh Démonů

Když se River vracela z koncertu Stevieho Wondera, na který ji vzal Doktor do roku 1814, čekal na ni Rory, který shromažďoval všechny spojence a dlužníky Doktora, aby jim pomohli ve válce proti madam Kovarian, která tehdy unesla těhotnou Amélii. Avšak River jen odpověděla, že prozatím přijít nemůže. Po bitvě se na asteroidu objeví i River, která Doktorovi i Ponďákům prozradí, že je Melody Pond, právě unesená dcera Roryho a Amy.

Amerika a zase ten skafandr

Jednou v noci přijde River do vězení pozvánka v modré obálce a tak se vydá do Utahu v roce 2011, aby se setkala s Doktorem, Amy a Rorym. Tam zjistí, že Doktorovi je o několik set let více a že spolu prožili spoust věcí, jako třeba to, že potkali Rybu Jima a navštívili Velikonoční ostrovy. Společně se poté vydali k jezeru Silencio, kde byli svědky Doktorovy vraždy nemožným astronautem. River samozřejmě předstírá, že neví, co se děje. Po spálení Doktorova těla se všichni vrací do bistra, kde se dříve potkali a tam na ně již čeká Doktor z jejich přítomnosti. Společně cestují do roku 1969, kde se snaží pomoci malé Melody ve Skafandru, která prosí prezidenta Nixona o pomoc, navštíví sirotčinec, ve kterém Melody vyrůstala a porazí Ticho. Nakonec River Doktor vysadí ve vězení, kde Doktora naposledy políbí. Pro Doktora je to však jeho poprvé.

Ahoj zlato!

River dostane telefonát od Winstona Churchilla ohledně vybuchující TARDIS, River tak opět utíká z vězení, aby mohla varovat Doktora a zanechává mu vzkaz na nejstarší planetě ve vesmíru, první slova v dějinách vesmíru – Hello Sweetie a koordinace pro TARDIS. Poté cestuje do roku 102 před Kristem, přesvědčí římskou armádu o tom, že je Kleopatra a vezme Doktora do Stonehenge, pod kterým se nachází Pandorika. River se vydá do dětství Amélie, v jejím domě však zjišťuje, že Pandorika a Římané jsou součástí vzpomínek, které vytvořila Amy. Ve snaze varovat Doktora před pastí, do které každou chvíli spadne, je River chycena uvnitř Tardis, která je ovládána cizí silou a nelze s ní přistát. Po té, co se jí to podaří se však nemůže dostat ven a tak je River uvězněna ve vybuchující TARDIS, v neustále se opakující smyčce. Okolní vesmír imploduje v závislosti na to, jak TARDIS exploduje. Aby Doktor vše napravil, vletí s Pandorikou do jedné z prasklin (samozřejmě předtím zachrání River) a tak nastartuje druhý Velký Třesk, čímž na Doktora budou vymazány všechny vzpomínky a nebude tak existovat. Vesmír se nastartoval a vše je tak, jak to bylo, jenže bez Doktora. River na svatbu Roryho a Amy přinese modrý deník, aby tak přinesla Doktora zpátky k životu. Poté se vrací zpátky do vězení.

Ani nemrkni…

Když to tak shrneme, River ve vězení opravdu příliš času netráví. Poté, co s Doktorem znovu nahodí celý vesmír je naverbována vojenskými kleriky na misi, která má zajistit bezpečný převoz Plačícího Anděla z lodi Byzantium. Proto nechá Doktorovi vzkaz a sveze se „stopem“ v TARDIS. Avšak loď ztroskotá na planetě. River s Doktorem, Amy a vojenskými kleriky se vydávají hledat Anděla, následně však zjišťují, že není pouze jeden. Poté, co si Doktor s Anděly poradí, mu River prozradí, že se potkají velice brzy, až se otevře Pandorika. Následně se River přesune na zemi, do doby těsně po tom, co Doktor „umřel“ u jezera Silencio a prozradí Amélii a Rorymu, že je Doktor naživu a vypráví jim, jak se zrovna vrátila z Byzantia, kde ji její matka poprvé uviděla.

… mrkni a jsi mrtvý

A s Anděly to ještě nekončí. Melody Malone je hrdinkou detektivní knihy, kterou si čte Doktor při pikniku v Central parku společně s Amy a Rorym. Po tom, co zjistí, že se Rory ztratil, nachází spojitost s knihou a s jejich přítomností. Rory je poslán do roku 1938, kde se setkává s River. Doktor a Amy se vydávají Roryho hledat a zjišťují, že New York je v obležení Plačících Andělů. Poté, co Amy a Rory vytvoří paradox a jsou posláni do přítomnosti, se však jeden z Andělů svezl s nimi a poslal do minulosti Roryho, kterého Amy následovala, River tak byla svědkem toho, jak oba její rodiče byli posláni do minulosti a tak je viděla naposledy. Doktor se River zeptá, zdali sním nechce cestovat, River však odmítá, nakonec oba zjišťují, že povídky Melody Malone napsala Amy.

Ticho jako v knihovně

Knihovna. Místo, kde se desátý Doktor poprvé setkal s River, pro River to však bylo její poslední shledání a poslední dobrodružství s Doktorem. Paradoxně, opět ve skafandru, tentokrát však ve zcela jiném. River se v knihovně snaží přesvědčit Doktora, že jí může věřit, zašeptala mu jeho jméno, měla svůj vlastní sonický šroubovák. Nakonec byl Doktor připraven obětovat se pro záchranu ostatních, River ho však nenechala, jelikož nechtěla přijít o všechny vzpomínky na něj a tak se obětovala, popravdě, kdyby se neobětovala, tak by se nenarodila, ale řekněme, že jí hnala především láska k samotnému Doktorovi. Ten však předpokládal, že pokud River bude znát, udělá vše pro to, aby ji v knihovně nakonec zachránil. Objevil tak paměťovou zálohu River v sonickém šroubováku, čímž bylo možné vložit jejího datového ducha do virtuálního světa knihovny, ve kterém byli uchování i ostatní, kteří v knihovně padli za oběť Vashty Nerady.

Poslední rozloučení

Naposledy se River objevila v epizodě The Name of the Doctor, ve snu, který zařídila madam Vastra, kvůli komunikaci napříč časem a prostorem. Při konferenčním hovoru sdělí Claře a detektivnímu triu, že Doktor nesmí nikdy vstoupit na Trenzalore, což se samozřejmě následně stane. River se Claře zjevuje díky mentálnímu spojení, aby jí pomohla provést přes pole Trenzalore. Když Clara skočí do Doktorova časového toku, duch River je stále mezi nimi, Doktor ji však celou dobu viděl i vnímal. Naposledy se tak spolu jedenáctý Doktor a River Song, Melody Pond, chcete-li, rozloučí a poté se River rozplyne.

Foto: AXN Sci-fi, BBC One

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Milano33

Pravdupovediac, na River Song som si musel veľmi dlho zvykať, bola pre mňa takou veľkou neznámou, takou záhadou. Tešil som sa, kedy sa o nej dozviem viac, a netrpezlivo som vyčkával na ten okamžik pravdy. Preto bolo pre mňa náročné si k nej vytvoriť vzťah, keďže som vedel tak málo o nej, prekresľovala sa naozaj pomaly. Nakoniec som však jej úplne prepadol a dodnes ju považujem za jednú z najlepších postáv seriálu. Chémiu s Mattom Smithom mala naprosto parádnu. Bolo vskutku fascinujúce sledovať jej prelínajúcu sa timeline s tou Doctorovou. A mám dôvod si myslieť, že toto bol jeden z najviac zaujímavých románikov, aké som kedy videl. Jej story arc bola jedná veľká skladačka, ktorá len čakala na to, kedy ju niekto poskladaná. Skladanie tohto puzzle, tohto hlavolamu, som si neskutočne užíval.

7.6.2021 | 13:37:43
zukatoka02

Spoilers… Co jiného k tomu napsat.

3.8.2019 | 21:26:28
FoxieBlack

Skvělá a vtipná, jen miněkdy přijde že se nad Doktora nadřazuje :/

3.10.2018 | 21:59:31

Stav titulků

Epizoda S00E19: The Power of the Doctor

cz100%
DOKONČENO

Překlad: @fifakovaterka

Překlad sedí: Na všechny dostupné verze

Epizodu nezapomeňte po shlédnutí ohodnotit

Ohodnoťte Doctora Who

Nepřehlédněte

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

BBC oznámilo představitele čtrnáctého Doktora

V nedělních odpoledních hodinách stanice BBC oznámila hvězdné jméno, které po Jodie Whittaker převezme roli Pána času.

Reklama

Doktor who?

 

Momentka

Momentka

Narozeniny

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama