Doctor Who (Pán času) Strax

Strax

Strax

Člen detektivního tria, který bojuje za slávu a čest sontaranského impéria ve viktoriánském Londýně a má drobný problém, rozeznat dívky od chlapců.

Sezóny 3
2011 - 2014

Dřívější život

Před tím, než se Strax přidal k madam Vastře a Jenny jako poslední člen detektivního tria, byl sontaranským velitelem, který však byl nucen sloužit jako zdravotní sestra, aby tak obnovil svoji čest.

Poprvé jsme se i se Straxem setkali v epizodě A Good Man Goes to War. V roce 4037, kdy se Strax účastnil bitvy o Zaruthstru jej Doktor požádal o to, aby splatil svůj dluh a pomohl mu tak zachránit Amy a její dítě v bitvě o Démonní Výběh. Doktor mu nabídl poslední šanci na to zažít potěšení z bitvy, kvůli kterému by sontarané i zabíjeli. Strax však byl v bitvě o Démonní výběh vážně zraněn Bezhlavým mnichem. Když umíral, poznamenal, že chtěl vždy s velkou slávou padnout v bitvě, avšak když umíral, neshledával to tak uspokojivé, jak si představoval. Nicméně přiznal, že svých 12 let života prožil velmi dobře. Strax si svoji smrt příliš neužil, protože byl následně vzkříšen Jenny a madam Vastrou, které mu poté nabídly, aby se k nim připojil a odešel s nimi do viktoriánského Londýna jako jejich sluha. Zpočátku odmítl, ale rychle si to rozmyslel a to byl počátek slavného detektivního tria.


Detektivní trio

Trio se vrátilo v prequelu k vánoční epizodě, který se nazýval The Great Detective, ta nás zavedla zpátky do viktoriánského Londýna, kde se Vastra, Jenny a Strax setkávají s Doktorem a sdělují mu své obavy z možné invaze mimozemšťanů. A Strax vyhlásil válku měsíci, jak jinak.

Následně, na Boží hod, se k Doktorovi přidali ve vánoční epizodě The Snowmen, kde se Doktora snaží přemluvit, aby se vrátil z „důchodu“, na který odešel po ztrátě Amy a Roryho v epizodě The Angels Take Manhattan. Poprvé se také setkávají s budoucí doktorovou společnicí – Clarou. Společně tak bojovali proti Velké Inteligenci. Na konci dílu však viktoriánská Clara umírá.

Detektivní trio se stalo velmi oblíbeným u diváků, proto jejich další objevení v seriálu na sebe nenechalo dlouho čekat. V epizodě The Crimson Horror, ve které sledujeme příběh především z pohledu tria, vyšetřují podivná úmrtí v Yorkshiru, roku 1893. Jenny infiltruje podezřelou komunitu Sweetville a najde uvězněného Doktora, kterého osvobodí a následně překazí plány pan Gillyflowerové, která se snaží otrávit nebe. Trio s překvapením zjišťuje, že Doktor necestuje sám, ale doprovází jej dívka, kterou viděli umřít při jejich posledním setkání. Doktor jim však nedokáže vysvětlit, kdo je záhadná Clara Oswald, protože to v této chvíli ještě stále netuší.

V sedmé sérii jsme trio viděli i ve finální epizodě, The Name of the Doctor, ve které madam Vastra zorganizovala snovou seanci s Clarou a River Song, tou dobou pouze ozvěnou z Knihovny. Během této seance bylo trio uneseno Velkou Inteligencí, která je poté použila jako návnadu, aby Doktora přinutila přistát, respektive spadnout, na Trenzalore. Poté, co Velká Inteligence narušila Doktorovu časovou linii, se trio nepoznávalo, Jenny zmizela a Strax zaútočil na Vastru. Avšak po té, co Clara, nemožná dívka, vstoupila do Doktorova časového toku, vše se vrátilo do pořádku a Doktor i trio bylo zachráněno.

S dvanáctým Doktorem

Dinosaurus uprostřed Londýna, který vykašle TARDIS, to je začátek epizody Deep Breath a osmé série. Celou scenérii sleduje Vastra, Jenny a Strax a tak se poprvé setkávají s dvanáctým Doktorem, který je z regenerace ještě poněkud zmatený. Pro jistotu ho vezmou k sobě domů, aby si odpočinul, zatímco trio s Clarou se pokouší vyřešit problém s dinosaurem. Nicméně Doktor v posteli nevydrží dlouho a snaží se nastalou situaci vyřešit po svém. Dinosaurus se však vznítí a Vastra sdělí Doktorovi, že podobná úmrtí se nedávno odehrála v Londýně. Nakonec Doktor s Clarou zjišťují, že v Londýně jsou roboti, kteří využívají části lidských těl na to, aby si z nich vytvářeli nová těla. Po vyřešení této záhady Doktor odlétá v TARDIS a nechává Claru v Londýně, ta se zeptá, zdali může zůstat u Vastry, která jí samozřejmě přijme, ale ujišťuje ji, že se pro ni Doktor vrátí. Což samozřejmě také udělá.

Zajisté jsme se s detektivním triem neviděli naposledy a už nyní se můžeme těšit, do jakých dalších vyšetřování se společně s Doktorem vrhnou příště.

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Žádné hlasy s komentářem. Buď první!

Aktuální epizoda

Epizoda S00E16: Revolution of the Daleks

Doktor kdo?

Reklama

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny