Channel Zero je důkazem toho, že když dva dělají totéž, není to totéž

Channel Zero je důkazem toho, že když dva dělají totéž, není to totéž

Když to Syfy nejde se sci-fi, zkusí vytvořit podobný projekt, jako je AHS. Hororové Channel Zero nám každou řadu odvypráví zcela jiný příběh. Jak se to Syfy povedlo?

6 3
16.11.2016

Channel Zero je novinkou stanice Syfy, která projektu tak věřila, že objednala rovnou dvě řady. První poběží během roku 2016 a druhá během 2017 a každá bude mít 6 epizod. V té první se nám v hlavní roli představí Paul Schneider (The Tunnel), kterého podpoří v roli jeho matky Fiona Shaw (Harry Potter). Dále v první řadě uvidíte Natalii Brown (The Strain) a Shauna Bensona (Saving Hope).

@1Bobesh1

Syfy si odskočilo od svého oblíbeného sci-fi žánru a zkouší zaujmout své diváky s hororem. Přichází tedy s Channel Zero, kdy každá řada bude mít jinou tematiku. V první řadě si posvítíme na zoubky zoubkové víle, a že jich teda má. Pilotní díl se točí okolo Mikea, který se rozhodne (je donucen) vrátit se do svého rodného města, kde kdysi přišel o svého bratra. Trochu trvá, než se pilotní epizoda rozjede. Vlastně bychom zde mohli diskutovat, jestli se pilot vůbec rozjel. První řada má mít šest epizod, takže promarnit takhle jednu epizodu ze šesti je dost velká škoda.


Zcela klasicky se nás pilotní epizoda snaží uvést do děje. Seznámí nás s prostředím a hlavními postavami. Kromě toho se pilot snaží vyvolat dojem, že se v tom městě opravdu něco děje, ale na druhou stranu tvůrci nechtějí prozradit až moc. Tvůrci na to jdou šibalsky a dají nám do pilotu několik krvavých flashbacků, které mají podtrhnout napětí. Jenomže popravdě ono to celé moc (vlastně vůbec) nefunguje. Napětí u tohohle kousku rozhodně krájet nebudete, zato nudu budete krájet ve velkém. Děj působí příliš vyumělkovaně a celé zápletce rozhodně nepomáhá fakt, že se to už jednou stalo a všichni na to odkazují.

Postav nám je během pilotu představeno požehnaně, ale požehnaně málo si jich zapamatujete. Vlastně tu máme jen Mikea, který seriál táhne. S ostatními postavami tvůrci nijak zvlášť nepracují, čímž nám dávají jasně najevo, že jsou pro seriál nezajímavé. Takže proč nám je vůbec představují? Nebylo by to Syfy, kdyby se i v hororu nesnažilo hrát na vztahy, a tak se nám Mike zakouká do své staré lásky ze školy a najednou tu máme zcela zbytečnou linku a to jsme teprve u pilotní epizody. Syfy nás prostě nepřestane zklamávat.

30 %

@Zlatodeni

Letošní sezóna je trošku chudší na horory, o to více se těším na každý z nich. Po The Exorcist, kterého jsme hodnotili v říjnu, se Channel Zero drží v závěsu za ním, takový mladší nevýrazný bráška. Moc jsem toho dopředu o Channel Zero nevěděla, upoutal mě především plakát, který nejednomu z nás připomíná nějakou vlastní noční můru. Ráda se bojím, takže jsem si tuto novinku pustila s chutí. Narazila jsem ale na podobný problém, jako u většiny novinek, byla to nuda – dobrý námět, ale promrhaná snaha tvůrců.

Přiznejme si, že udělat dobrý hororový příběh, který má vydat na pár hodin čistého filmu nebo seriálu, je docela fuška. Svou šanci promrhal i Channel Zero, který je o dost lépe na první pohled vypadající, než ve skutečnosti je. Našla jsem tam pár náznaků dobré zápletky, u kterých jsem si říkala, že bych si mohla pustit alespoň druhý díl. Kdyby ale můj život byl jen o dávání šancí průměrným seriálům, nemohla bych dělat nic jiného, než jen sedět a koukat.

40 %

@Remi91

Stanice Syfy se snaží vytvořit vlastní hororovou antologii a la American Horror Story. První řada se zaměří na podivné vraždy dětí v jednom malém americkém městečku. Děj sleduje Mikea Paintera, který se po třiceti letech od hrůzných události, během nichž zemřel jeho bratr dvojče, vydá zpět do svého rodného města. Zdá se, jako by se téměř nic nezměnilo. Mikea pronásledují výčitky a je pevně rozhodnut se konečně dostat na kloub tomu, co se stalo onoho dne, kdy přišel o bratra. Od okamžiku, kdy se vrátí, ho doprovází podivný pocit, že se historie bude brzo znovu opakovat.

Pilotní epizoda má velice pomalé, unylé tempo. Než se trošku zorientujete v ději, bude vám to nějakou chvíli trvat. Nepomáhají tomu ani četné flashbacky do doby dětství hlavní postavy, kde se zobrazují události vedoucí k tragickému konci. Tyto střípky informací mají ale spíše rušivou tendenci. Často se prolínají se současným příběhem, nedokážou upoutat a ve výsledku to nepůsobí dobře. Jsou poskládány velice nesystematicky a chaoticky. Další problém jsem měl skoro se všemi postavami. Herci zde nemají prakticky co předvádět, protože jim to scénář nedovoluje. Sledujete pouze shluk scén bez pořádné katarze, a tak vás průběh uvede spíše do letargie.

Nepatrné zlepšení pak nastane až ke konci epizody s příchodem prvních strašidláků. Nic to ale nemění na celkovém vyznění. Občas se podaří nabudit tísnivou atmosféru, a to zejména díky práci kamery a střihu, ale záhy se vytratí a vy se jako divák opět začnete točit v bludném kruhu špatně poskládaného vyprávění. Tento start mě vůbec nepotěšil. Byl nepřehledný, s minimálním postupem v ději a nevýraznými herci. Pochybuji nad tím, že bych si někdy sám od sebe pustil zbylých pět dílů.

40 %

Thumbnail Play icon

Celkové hodnocení: 37 %

Sledujete Channel Zero, jak se vám seriál zalíbil?Diskuze /9

ibrahimgilbert

Channel Zero je jiný v tom, že se nesnaží pozabíjet všechny tak, aby tam bylo co nejvíc krve, ale snaží se o to mnohem děsivější cestou. Je výrazně lepší než všechny hororové novinky tohoto roku dohromady. Podle mě je příkladem povedeného seriálu.

16.11.2016 | 21:09:57
matus alem

Vypol som to asi po 15-tich minútach a vidím, že som chybu neurobil

16.11.2016 | 21:11:07
Ryen

Mám za sebou dva díly, teď jdu na třetí a já zatím naopak zklamaný nejsem. Pro mě je to celkem zajímavá výplň mezi sériemi Stranger Things. Utahaným tempem a celkově stylem se to určitě netrefí do vkusu každému, ale já to sleduji rád a z některých scén mám opravdu husinu. Taková obří stojící „loutka“, která se najednou zjeví v temném koutě pokoje, mě dokáže vyděsit víc, než moderní duchařiny nebo dokonce krváky. S atmosférou jsem taky spokojen… Celkově budu hodnotit, až sérii dokoukám, ale rozhodně bych tomu dal víc. ;)

16.11.2016 | 23:12:46
Kafka Tamura

Já mám tedy po dvou epizodách a řekl bych, že největší problém u mnohých bude to označení “horor“. Já bych zůstal jen u “mystery drama“ a dál bych nešel. Potom chápu, že kdo se pouští do hororu, je z toho zklamaný.

Mně se to celkem líbí.. problém mám hlavně s lookem, který na mě působí až amatersky nebo jak nepovedený pokus o podobu skandinávské tvorby.

17.11.2016 | 0:01:50
Farflame

No dotyční zjevně čekali něco jiného, akčnějšího, tenhle styl jim nesedí. Případně měli dopředu jasno, že „je to přece Syfy“, takže co… Souhlasím s tím, že je to víc „mystery“ než horor, nesedne to každému.

1Bobesh1: v pilotu probíhá např. jisté pátrání s odhalením hlavního hrdiny, takže polemika, jestli se vlastně „rozjel“, mi tady moc nesedí. Souvětí „celé zápletce rozhodně nepomáhá fakt, že se to už jednou stalo a všichni na to odkazují.“ ale opravdu vypadá jako vaření z vody. To, že známe rámcově a nepřesně nějakou událost a teprve postupně se dovídáme, co se tam SKUTEČNĚ odehrálo, seriálu logicky nijak neubližuje a není na tom ani nic výjimečného. A vztahy se v seriálu opravdu neřeší a hlav. hrdina se do své staré lásky nezakouká – kdybyste to viděli celé, tak byste věděli, že to je opravdu blbost. Ale názorně to ukazuje, jestli se hodnotí spíš dojmy a představy o dalším ději, nebo to, co v seriálu opravdu je.

Remi91: flashbacky jsou jednoduché, s malým počtem postav a vystupují v pasážích, kde je potřeba vložit nějakou informaci. Místy toho i poměrně dost prozradí, pokud člověk dává pozor. Moc nechápu, že s nimi někdo může mít problém. Každopádně pokud někomu přijdou chaotické, tak je jasné, že mu bude celé vyprávění připadat chaotické. Já jsem s flashbacky žádný problém neměl a vyprávění mi proto špatně poskládané nepřišlo.

redaktor
17.11.2016 | 1:22:32
jasonpileek

Je to věc názoru. Mě se seriál moc líbí. Je to hodně ponuré psycho drama. Ta atmosféra se dá krájet a zrovna u děl jako je toto se mi ta rozvláčnost líbí. Ale jak říkám, je to mysteriózní drama a ne lekárna alá AHS. Tyto dva seriály se nedají porovnávat, oba jsou něco úplně jiného. Za mě 100% (Ale těch 6 epizod je tak akorát)

17.11.2016 | 1:23:58
Debustrol

Tyhle hodnocení jsou o hovně. Vidíte jeden díl, někdy ani ne celý a hned děláte závěry. Viz. hodnocení Zlatodeni, nebo kdo to byl, u seriálu Quarry (napsat „nevim o čem seriál je“ je celkem na facku). Seriály bych hodnotil buďto po tom co uplyne větší část první série, nebo po tom co skončí série úplně nebo bych je nehodnotil vůbec. Je to zbytečnost a zhovadilost. Channel Zero je prostě dobrej, má to atmosféru, má to bubáky, má to koule, má to všechno, takže tak. To, že tam nelítaj litry krve, lidi se nehoupou za vnitřnosti na stromě, hlavy se neválej na silnici nebo v příkopu, to sper čert, tohle má prostě neskutečnou atmosféru. To, že Syfy pouští do světa seriály na piču, to víme, ale výjimka potvrzuje pravidlo.

#8 Remi91
24.11.2016 | 10:49:20
Remi91

#7 Debustrol: Já si zde dovolím oponovat. V současné chvílí vzniká až 450 anglicky mluvených, skriptovaných seriálů. V této přemíře pilot musí zaujmout, aby se seriál uchytil. Proto mají často zvýšený rozpočet, zajímavější jména herců či scénáristů atd. Pokud nedokáže úvod opravdu zaujmout, tak hodně lidí nebude ztrácet svůj čas a pokračovat ve sledování, když je tady tak neskutečné množství alternativ. Proto také hodnotíme ve vetším počtu. Každý máme jiný vkus a když si přečtete více naších názorů, dokážete si představit, co se nám zamlouvá a co ne. Pak si snad každý vybere toho svého „recenzenta“ a třeba dá více na jeho názor. Tak to mám osobně u filmových recenzí. Přečtu si jich dost, mám o filmu nějaké povědomí a pak se zaměřím na mé osvědčené lidi, s kterými sdílím stejný vkus. Pokud u nich budou převažovat negativní názory, pak vím, že se na danému snímku asi vyhnu. Abych to ukončil, v hodnoceních smysl vidím. Dá se z nich usoudit jak působí první dojmy a pokud se třeba u jednoho seriálu sejde více těch negativních, pravděpodobně to většímu počtu lidí bude připadat jako špatný seriál ;)

#9 Debustrol
webmaster
27.11.2016 | 21:13:43
Debustrol

#8 Remi91: Blbost. Podívej se na Agents of SHIELD. První série byla zhovadilost, nuda, blbost, kravina, žumpa. A teď? Furt to jede a všichni jsou z toho odvázaný a vejraj na to jak vzteklý, i přes to, že první série byla shit. Vím, že zde hraje velkou roli propojení s Marvelovským universem, ale i tak…shit zůstane shitem i kdyby ho natočil sám Ježíš. Takže to, že pilot MUSÍ zaujmout, je blbost.

2.12.2016 | 12:42:20
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Nábor: Piš pro Ednu

Hodně našich fanoušků nám píše, že se chce na chodu Edny taktéž podílet. Hodně z vás však stále nenašlo odvahu nám napsat. Nyní máte možnost, abyste se stali naším redaktorem a pomohli nám s chodem celého webu.

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z