Defenders rozšiřují své řady, Luke Cage se představuje

Defenders rozšiřují své řady, Luke Cage se představuje

29.10.2016 17:17


Před lety Netflix přišel se zajímavým projektem, ve kterém má v plánu nám každý rok představit příběh jednoho superhrdiny a následně je spojit do týmu Defenders. Proto se nám letos představil Luke Cage ve svém seriálu.


Luke Cage je třetím superhrdinským seriálem streamovací služby Netflix, která v předchozích letech uvedla Daredevila a Jessicu Jones. První řada seriálu Luke Cage má 13 epizod a v hlavní roli se vám představí urostlý Mike Colter (Agent X).

@Remi91

Spolupráce Netflixu a Marvelu zatím fungovala nadmíru zdařile a zejména Daredevil se dočkal oprávněného diváckého zájmu. Luke Cage je třetím projektem stejného univerza a do závěrečného týmu Defenders již zbývá představit pouze Iron Fista. Luke není pro seriálové fanoušky úplným nováčkem, neboť se dokázal, aspoň letmo, ukázat u kolegyně Jessicay Jones. Tentokrát ale přišel jeho kompletní origin. Jak si tedy nezranitelný dlouhán poradil se svým začátkem?

Děj začíná po událostech první sezóny Jessicay Jones. Luke se opět snaží začít pěkně od začátku, s čistým štítem. Pracuje v harlemském kadeřnictví, kde denně poslouchá moudra zákazníků a především všemi milovaného a respektovaného Henryho „Pop“ Huntera. Daří se mu skrývat své schopnosti, takže se k němu všichni chovají normálně, což mu více než vyhovuje. Po nocích si pak přidělává jako kuchyňský pomocník v nočním klubu místního gangstera a jak se ukáže později, jednoho z hlavních záporáku úvodní řady.

Rozjezd je to dost pomalý. Nějakou akci čekejte až na konci epizody, ale že by vás dokázala oslnit, to se říct vážně nedá. Zapomeňte na parádní propracované akční sekvence známé z Daredevila. Zde se Cage párkrát rozmáchne a šmytec. Ano, je to dané už podstatou samotné postavy siláckého a nezranitelného chlapíka, ale akční složka zde jednoduše neoslní. Je nudná a jednotvárná. Příběhově se také nejedná o kdovíjakou výhru. První epizoda tak představuje naprosto obyčejný superhrdinský začátek, který byl za posledních šestnáct let, tedy od počátku vlny komiksových filmů, viděn již nespočetněkrát. Máme zde postavu mentora, vštěpující začínajícímu klaďákovi základní principy proč se má pomáhat ostatním. Objeví se i obyčejný záporák a každý hned ví, že se nakonec utká s hrdinou, aby mohl prohrát. Opravdu pochválit pak můžu technické zpracování. V tomhle Netflix umí chodit a divák si tak užije pěkného vizuálního podání. Samostatné slovo si zaslouží hudební složka, která je parádní, umí vtáhnout do děje a skvělé vytváří atmosféru výsledné scény. Pohlazení pro vaše uši.

Luke Cage bohužel nepřináší nic nového či zásadního. Jeho okoukané schéma nemá šanci pořádně zaujmout. Zapomeňte také na nějakého parádního pamětihodného záporáka ala Kingpin. Vše je zde příliš přímočaré a jaksi jednoduché, zcela bez jiskry. Zhlédnout celou sezónu tak doporučuji pouze nadšencům budovaného univerza toužících znát každý detail marveláckých hrdinů. Pozitivem je také velké množství různých easter eggů (použilo se mnoho materiálu přímo ze stránek komiksu) a narážek na ostatní seriály. Také se připravte na hromadu známých vedlejších postav, jejich počet je až ohromující. Cage nemá na to, aby utáhl celou sezónu vlastního seriálu a rozhodně mu to bude více slušet při spolupráci s ostatními, buď v jejich sólovkách nebo v chystané týmovce.

55 %

@TheDarkKnight

Jak by to asi vypadalo, kdyby Quentin Tarantino režíroval komiksový film? To jsme mohli málem zjistit. Před tím, než se uchýlil k režii svého nejkultovnějšího snímku Pulp Fiction, měl v úmyslu chopit se Lukea Cage. Nakonec od toho ale upustil.

Luke Cage se přesto své audiovizuální podoby dočkal. A to díky spolupráci Marvelu a Netflixu, která přinesla již Daredevila a Jessicu Jones. Oba seriály byly jiskrou v superhrdinské televizní produkci – měly svůj standard a dokázaly se vymanit z okov všednosti marveláckých filmů. Luke Cage v tom ale bohužel selhal.

Seriál se snažil zpočátku navodit správnou tarantinovskou atmosféru. To mu nelze upřít. Cage ale jako by někdo zavřel do klece autorské invence. Po chvíli se tak vytratily i poslední kousky nádechu „tarantinovky“ a namísto toho mohl divák sledovat jen další typickou „marvelovku“. Těch je až přehršel v kinech a ani tam nejsou dobré. Trvají nicméně jen dvě hodiny, a tak člověka tolik neotráví. Když má něco takového ale divák sledovat třináct hodin, je to moc.

Luke Cage vypadá zkrátka více jako od Marvelu než od Netflixu. A více jako od robota než od Tarantina. Takovýto výsledek je o to více politováníhodný, že z Lukea Cage mohl vzniknout podobný kult jako z Pulp Fiction.

56 %

@1Bobesh1

Luke Cage je dalším kouskem ze série Defenders od Netflixu. I když se tito tři hrdinové jen těžce srovnávají, tak právě Luke má nejméně zajímavý začátek. Luke Cage se v něm v podstatě hledá, nikoho kolem sebe si nevšímá a jen přežívá. Prostě si nechce přidělávat starosti, naštěstí mu stačí jen pilot k tomu, aby prozřel. Na druhou stranu zápletka celé řady se vám vyzradí sama už během první epizody. Máme tady padoucha, který si nebojí špinit ruce, máme tady političku, která si nechce ušpinit ruce, ale vlastně je má ušpiněné a máme tady supersiláka, který konečně prozřel.

Na hrdinech na Netflixu je pozitivní to, že to vlastně ani žádní hrdinové ze začátku nejsou. Je to samozřejmě tím, že seriál zachycuje jejich zrození. Díky zkráceným sériím není ani moc času na plané řeči a děj musí neustále ubíhat kupředu. Tempo pilotní epizody je sice pomalejší, ale dostanete v ní vše, co by akční seriál měl obsahovat. Karty pro zápletku jsou rozdané perfektně. Nic to však nemění na tom, že v porovnání s ostatními dvěma piloty (Daredevil, Jessica Jones) je právě tenhle nejslabší.

65 %

@Zlatodeni

Defenders nejsou neznámým pojmem pro všechny seriálové fanoušky zaměřené převážně na komiksovou tématiku. Marvel a DC Comics jsou dva odlišné tábory, osobně dávám přednost právě DC Comics, nevyhnula jsem se tedy předpojatosti vůči Marvelu. Jak to tak bývá, když se vám do něčeho zrovna nechce, tak vás to většinou nadchne. Stejný případ je i Luke Cage, o kterém jsem až do posledních chvil před zhlédnutím pilotu neměla ani ponětí. Pro ty z vás, kteří jste na tom podobně, trošku přiblížím, co je vlastně Luke Cage zač.

Vedle známé skupinky Avengers tu máme také méně známého Luka Cage, který se oproti ostatním zdráhá větší popularitě. Téma seriálu je dáno jasně, snaží se vás dostat do trošku přehnané reality černošské komunity. O přestřelky a vyrovnávání dluhů principem „oko za oko, zub za zub“ nemají obyvatelé této komunity nouzi. Jedna polovina se bojí a druhá si nebere servítky s ničím, včetně vražd a jiných ohavností. V pilotní epizodě se seznámíte jak s hrdinou, tak se záporákem, kterého si nepředstavujte jako zeleného skřeta s touhou vyhladit lidstvo, ale spíš stylového muže s touhou po politické moci. Ani hlavní hrdina nenosí kápi a neskáče po domech, i když by klidně mohl. Luke se snaží zapadnout mezi normální lidi, žije těžkým životem pracujícího a truchlí po ztracené lásce jako každý druhý. Kompletní zápletku vám prozrazovat nebudu, snad jen to, že se můžete těšit na kvalitní záběry, skvělou hudbu a poutavý příběh, který je místy efektivně proložen vzpomínkami na Lukovy začátky.

85 %

Thumbnail Play icon

Celkové hodnocení: 65 %

Jak hodnotíte Lukův začátek vy v porovnání s předešlými dvěma seriály?

Foto:Netflix



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!