Edňácké tipy na květen: Minisérie, hvězdná jména a knižní adaptace

Edňácké tipy na květen: Minisérie, hvězdná jména a knižní adaptace

V květnu končí hlavní část seriálové sezóny, ale podle novinek, které se na nás valí, to tak nevypadá. Streamovací služby ve svých seriálech představí Michaela Sheena, Davida Tennanta, Jareda Harrise, Stellana Skarsgårda, Emily Watson, George Clooneyho, Hugha Laurieho, Juliannu Margulies a Renée Zellweger. Podíváme se do Černobylu, do světa Terryho Pratchetta a na vypuknutí eboly.

18 0
1.5.2019

@KevSpa

Květen se pro mě ponese hlavně ve znamení nových minisérií, povětšinou ne úplně veselých. Ale začněme dvěma adaptacemi satirických románů. V květnu se nejvíce těším na Good Omens, adaptaci románu Dobrá znamení spisovatelů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana. Anděl Azirafal (Michael Sheen) a démon Crowley (David Tennant) přišli na Zem, aby zabránili blížící se apokalypse. A podle traileru to vypadá na parádní jízdu. Seriálového zpracování se dočkal také slavný román Josepha Hellera Hlava XXII odehrávající se během druhé světové války a poukazující nejen na směšnost byrokracie v americké armádě. Minisérie Catch-22 láká i hereckým obsazením, těšit se můžeme na George Clooneyho, Hugha Laurieho nebo Kylea Chandlera.

Ale teď už k těm méně veselým minisériím, které jsou natočeny podle skutečných událostí. Jednu z největších tragédií v lidských dějinách, která se odehrála v Černobylu, asi není třeba více představovat. Události kolem výbuchu v černobylské jaderné elektrárně popisuje minisérie HBO Chernobyl a v hlavních rolích se můžeme těšit na Jareda Harrise, Stellana Skarsgårda a Emily Watson. Minisérie The Hot Zone je adaptací knihy Zákeřná Ebola Richarda Prestona zabývající se problematikou šíření tohoto smrtícího virového onemocnění. Příběh podle skutečných událostí nás zavede na konec 80. let, kdy se ebola dostala do USA a jedna odvážná vědkyně se snažila zabránit jejímu šíření. V hlavních rolích uvidíme Juliannu Margulies, Noaha Emmericha, Tophera Grace a Jamese D'Arcyho. Další minisérií natočenou podle skutečných událostí je drama When They See Us. Jedná se o známý případ pěti dospívajících černochů, kteří byli odsouzeni za znásilnění, přestože zločin nespáchali. Soudě podle traileru půjde o strhující minisérii.


Zapomenout ale samozřejmě nesmíme ani na seriálové návraty. Lucifer se po konci na stanici FOX přesunul na Netflix a už 8. května se dočkáme desetidílné čtvrté řady. Po roční pauze nás čeká návrat Agents of S.H.I.E.L.D. Šestá série se částečně ponese ve znamení proměny agenta Coulsona, na kterou jsme jistě všichni zvědaví.

KevSpa se v květnu nejvíc těší na Good Omens. Foto: Amazon Prime

@1Bobesh1

Seriálová sezóna se pomalu přesouvá do své závěrečné fáze, to ale neznamená, že si pro nás televizní stanice nepřipravily žádné novinky nebo seriálové návraty. Tím rozhodně bude seriál Dark, jenž se uvede druhou řadou. V té se dozvíme mnohem víc o epidemii, která panuje na zemi a zjistíme, že nic není tak, jak se zdá.

Co se novinek týče, tak i květen bude dost pestrý. Nejvíce zvědavý jsem na minisérii Chernobyl, která si posvítí na události z dubna 1986, kdy došlo k výbuchu jaderné elektrárny. HBO tvrdí, že nám nabídne známý příběh trochu jinak, a to si zajisté zaslouží vaši pozornost.

Nesmíme zapomenout, že v květnu se s námi definitivně rozloučí seriálový fenomén Game of Thrones. V tomto seriálu musíme být připraveni opravdu na všechno. Hlavní postavy umírají jako na běžícím páse a konec nás může všechny hodně překvapit.

Podle 1Bobeshe1 si vaši pozornost zaslouží Chernobyl. Foto: HBO

@lukascoolarik

Zatímco v letech minulých byl květen obdobím loučení se seriály před jejich letní pauzou, nyní o seriálovou tvorbu není nouze, a to především díky kabelovým televizím a streamovacím službám. Od těch jsem si na tento měsíc vyhlédl čtyři novinky, na které se vás pokusím nalákat.

Američané a Angličané spojily síly, aby odvyprávěli příběh jedné z největších katastrof v dějinách lidstva. Řeč je o pětidílné minisérii Chernobyl, která vznikla v koprodukci HBO a Sky Atlantic. Nepochybně jde o zajímavé téma plné příležitostí pro výborné dramatické chvíle. Stačí se podívat na trailer a bude vám jasné, o čem mluvím.

Další na řadě bude The Society, mysteriózní teen drama od Netflixu, ve kterém se děti ocitnou v pozici, kdy se budou muset velmi rychle stát dospělými. Jejich rodiče záhadně zmizí a bez řádu je chaos, a proto se tito teenageři pokusí založit vlastní společnost. Jenže o moc nebude usilovat jen jeden. Trailer si získal mou pozornost, ale těžko říct, jak dlouho zůstane seriál pro diváky svým tématem zajímavým. Snad to nebude jenom o vztazích, protože od toho už je tu řada jiných seriálů.

Hulu adaptuje další knihu, tentokrát Hlavu XXII od Josepha Hellera. Přiznám, že jsem ji nečetl, ale i přesto mě Catch-22 jakožto seriál zaujal. Už jen proto, že si v něm zahrají velká jména jako George Clooney a Hugh Laurie. Tato černá komedie je zasazená do období druhé světové války a mimo jiné se bude točit kolem vojáka, který se bude marně snažit před válkou utéct. Pokud nemáte Hulu a nechcete pirátit, nezoufejte. Seriál u nás uvede HBO GO.

A na závěr jsem si vybral What/If, společenský thriller z dílny Netflixu, jehož tváří bude Renée Zellweger. Ani po první zveřejněné upoutávce nemám jasno v tom, co od seriálu vlastně čekat, ale podle premisy by měl být o síle rozhodnutí a chvílích, kdy dobří lidé přestávají dělat dobré věci. Téma lákavé, ale v hrubých obrysech může být lákavé cokoliv. Tak uvidíme, jestli Netflix uvede další hit, nebo jen zapomenutelné nic.

Lukascoolarika zaujalo The Society. Foto: Netflix

@Valada06

Hlavní seriálová sezóna se nezadržitelně blíží ke konci, i přesto nás v květnu čeká spousta zajímavých novinek. Už 5. května se dočkáme seriálu Chernobyl, který bude mapovat události, jež vedly k výbuchu jaderného reaktoru v roce 1986. Tato událost mě vždycky fascinovala, což je jeden z důvodů, proč se už nemůžu dočkat prvních dílů. Šanci dám i novince The Society. Premisa mě sice příliš nezaujala, ale jelikož za tím stojí Netflix, mohlo by mě to něčím překvapit. Premiéra nás čeká 10. května. Další zajímavý kousek se nám představí hned o týden později, tedy 17. května. Na Hulu bude mít premiéru seriál Catch-22, jehož předlohou je slavná kniha. Synopse i upoutávka působí jako dobrý bizár a já jsem hodně zvědavý, co z toho bude.

Podívám se i na další netflixovskou novinku, hranou antologii s názvem What/If. Podle všeho nás čekají příběhy plné složitých morálních rozhodnutí. To si určitě nemůžu nechat ujít. Na konec musím zmínit Good Omens, herecké obsazení mimo jiné s Davidem Tennantem vypadá skvěle a upoutávky celkový dojem jen vylepšují.

Květen ale nepředstaví jen spoustu zajímavých novinek, zároveň se během něj vrátí několik oblíbených stálic. V první řadě musím rozhodně zmínit Lucifera, jehož čtvrtá řada se vrátí už 8. května, tentokrát na Netflixu. Těším se, až uvidím, jak se seriál změní po finále třetí řady a také po přesunu na jinou platformu. Už 10. května se navíc vrací má srdcovka Agents of S.H.I.E.L.D. Čeká nás zkrácená šestá řada a podle všeho se můžeme těšit na pořádnou jízdu. V květnu se prostě máme na co těšit.

Valada06 se podívá na antologii What/If. Foto: Netflix

@Lucifrid

Co je největším tahákem května? Těžko říct, novinek nás čeká spousta, ale trojice Chernobyl, Catch-22 a Good Omens stojí daleko před ostatními. První dvě zmíněné jsou minisérie, takže i kdyby trailery nevypadaly tak úchvatně, jak vypadají, byly by i tak povinností. Good Omens nelákají jen na Davida Tennanta, Michaela Sheena a Jona Hamma, ale na Terryho Pratchetta a Neila Gaimana, a těch několik již zveřejněných trailerů vám ukáže, že tohle bude jedna z událostí sezóny. Stejně tak Chernobyl, kde mě už první trailer nechal bez dechu. Jednu vadu na kráse to ale má. Těchto pět epizod bych ráda slupla jako maraton, ale i tak díky HBO za to, že tento, už teď si troufnu říct skvost, dala dohromady. Jareda Harrise, Stellana Skarsgårda a dalších se už nemůžu dočkat. Tudíž nám zbývá zmínit už jen Catch-22, adaptaci klasiky od Josepha Hellera. Pokud vám toto k zařazení do Bedny nestačí, zkusím vás navnadit trailerem a na George Clooneyho s Hughem Lauriem.

Netflix v květnu vychrlí opět velké množství originálního obsahu. Dead to Me chci vidět kvůli Christině Applegate, která stejně jako Netflix komedie umí, takže proč to nezkusit. Stejně tak mysteriózní drama The Society, ale u něj se obávám, že se dál než za pilot nedostanu. Podobně to asi budu mít se společenským thrillerem What/If s Renée Zellweger. Budou to nejspíš hodně kvalitní díla, ale na takováhle témata nemám momentálně náladu. Tu však rozhodně mám na minisérii od National Geographic The Hot Zone, v níž se představí třeba Liam Cunningham, Julianna Margulies, Noah Emmerich a Topher Grace. Šest epizod o vypuknutí smrtelné eboly, která se dostane do Ameriky? Sem s tím!

Dost se těším i na Swamp Thing, a to i přesto, že trailer ukázal, že to asi bude hodně drsné. Jenže DC Universe zatím neudělalo krok vedle a já nevidím důvod, proč by to nemělo dopadnout stejně skvěle jako u Titans a Doom Patrol. To se ovšem nejspíš nepodaří novince The InBetween, jejíž pilot chci určitě vyzkoušet, ale jelikož téma komunikování s mrtvými tu už bylo mnohokrát, moc šancí tomuto seriálu od NBC nedávám. Stejně tak jako spin-offu Mizerů jméněm L.A.'s Finest s Jessicou Albou a Gabrielle Union, ale třeba se zadaří. Dost zvědavá jsem na šestidílnou minisérii Years and Years od BBC, které se dočkáme na HBO GO. V hlavních rolích seriálu, jenž pojednává o jedné manchesterské rodině a v němž veškerý děj spěje k jedné určité noci, se představí Emma Thompson, Rory Kinnear a Russell Tovey.

Jelikož se na nás sype taková spousta novinek, je jen dobře, že hlavní sezóna končí, i když s ohledem na streamovací služby a jejich tuny nových seriálů se začíná ten rozdíl mezi ní, letní sezónou a midseason pauzami už skoro stírat. V květnu se rozloučím s Grey's Anatomy, už se ale nemůžu dočkat další řady, protože seriál se stále drží na vrcholu kvality a já hltám každý díl jako na začátku. Stejně tak je to s jeho hasičským spin-offem Station 19, jenž sice bude uzavírat teprve druhou řadu, ale se svým starším bráškou si můžou podat ruce. Zapomenout nesmíme ani na závěr druhé řady 9–1–1, ve které nám Ryan Murphy neustále dokazuje, že studnici svých šílených nápadů stále nevyčerpal, stejně jako tvůrci komiksové Doom Patrol, jež nás v každé epizodě oblažují dalšími a dalšími šílenostmi.

Rozloučit se musíme s neskutečně úžasnými Billions, které každou sezónu pozvedají laťku, i když se zdá, že není kam. Jako poslední rozloučení zmíním i jeden návrat. Za týden se totiž vrátí se čtvrtou řadou Lucifer, ovšem tentokrát na Netflixu. To znamená, že si těchto deset nových, mnohem temnějších epizod budeme moci dát na posezení.

Lucifrid se nemůže dočkat adaptace Catch-22. Foto: Hulu

Na kterou z novinek se těšíte nejvíc?Diskuze /11

Lex Luthor

Rozhodně se těším na návrat Lucifer podle traileru to bude pořádně pekelná jízda

1.5.2019 | 22:59:15
lightbrand2

Chernobyl zas bude nějaká propaganda snažící se nás vyděsit…

#3 KevSpa #5 Lord Denvil
2.5.2019 | 7:14:32
KevSpa

#2 lightbrand2: Alobal a ocet doufám máš.

webmaster
2.5.2019 | 9:24:59
mavic

Tak som zvedavy, 3tiu seriu Lucifera som nezvladol dopozerat ale skusim to dako dokopat ak budu dobre recenzie na 4tu seriu…

10 dielov slubuje ze by to nemusela byt obycajna nudna natahovana detektivka kde sa nic nedeje ale uvidime predsa len je to Netflix a tam zvyknu vela kecat ;)

2.5.2019 | 10:33:49
Lord Denvil

#2 lightbrand2: těch havárii po světě stálo dost. A úplně všechny byli stejně utajení. Ale dneska je taková móda (pochází zpoza velké kaluže, samozřejmě) – vše špatně, co se stálo v SSSR – je největší katastrofa lidstva… Ale jeslí se to stalo jinde – tak jen drobná chyba… A pokud v USA – tak je to, vlastně, boží požehnání – kdo by nechtěl 6 prstů na noze a dvouhlavou krávu, no ne?!… ;-) :-D

#8 barahir
2.5.2019 | 10:54:39
percival2

Na článku nejvíce zaujala věta, že DC zatím neudělalo krok vedle. Hm. Jinak se samozřejmě těším na Good Omens a šestou řadu Agentů :-D

#7 Kubc6a
2.5.2019 | 12:39:42
Kubc6a

#6 percival2: Tam ti vypadlo jedno podstatné slovíčko. DC Universe, čím se odkazuje na parádní série ze streamovací stanice, která opravdu válí.

webmaster
2.5.2019 | 13:29:14
barahir

#5 Lord Denvil: Co to meleš za hovna? Jaderné havárie stupně 7 se staly všeho všudy dvě: Černobyl a Fukušima. Co s tím má společného USA?

#9 KevSpa
redaktor
2.5.2019 | 14:18:47
KevSpa

#8 barahir: Psali to ve Sputniku, ne asi.

webmaster
2.5.2019 | 14:28:38
hardhome

Na Chernobyl sa tesim ked tam hra par oblubencov hlavne Stellan Skarsgård aj catch je celkom fajn ale mrknem ho neskor..

2.5.2019 | 16:47:37
lucas2008
  • 2 na úrovni INES 7,došlo k nim v Rusku a Japonsku (Černobyl a Fukušima)
  • 1 na úrovni INES 6, došlo k ní v Rusku
  • 3 na úrovni INES 5, došlo k nim v USA, UK a Kanadě
  • 5 na úrovni INES 4, došlo k nim v Japonsku, Indii, Belgii, Egyptě a na Slovensku
  • 31 na úrovni INES 3, mimo jiné ve Švédsku, USA, Rusku, Číně, Španělsku, Francii a Velké Británii
8.5.2019 | 11:22:15
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021 · 2022

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z