Mladý Američan se stává papežem v The Young Pope, těšte se

Mladý Američan se stává papežem v The Young Pope, těšte se

Do čela církve se dostává Američan, který přežije většinu současných arcibiskupů, tedy pokud nebude svržen za své nekonvenční názory.

8 0
5.12.2016

The Young Pope je seriálová novinka, na které spolupracovaly tři televizní stanice Sky Atlantic, HBO, a Canal+ a původem je z Itálie, Španělska a Francie. Pro první řadu bylo objednáno deset epizod a producent seriálu, Lorenzo Mieli, oznámil, že už probíhají práce na druhé řadě. Seriál nás zavede do Vatikánu, kde byl zvolen nový papež Pius XIII. Brzy ale poznáte, že jeho postoje nejsou zrovna takové, jaké by se očekávaly. V seriálu se nám představí Jude Law (Sherlock Holmes: A Game of Shadows), Diane Keaton (The Godfather), Silvio Orlando a Scott Shepherd.

@Zlatodeni

Musím říci, že toto je opravdu oříšek, a přiznat se, že událostem v pilotní epizodě pořádně nerozumím. První zmatek pro mě nastal po prvních pěti minutách, kdy mi dějový obrat úplně sebral dosavadní obrázek o tom, co se v The Young Pope bude vlastně dít. Nechce se mi tu psát, co to bylo, protože jsem si jistá, že by to byl zbytečný spoiler, ale pokud se na to podíváte, sami poznáte, co myslím.


Nový papež je očividně smyšlenou postavou, ale i tak zobrazuje nejvyšší hlavu církve v ne zrovna pěkném světle. Sama věřící nejsem, ale pomyslela jsem na to. Není The Young Pope až moc zbytečně provokativní, kritický a nevhodný? Ano, rozhodně je. To je ale ten vtip! (Ale jak pro koho.) Papež Pius XIII., nejmladší papež ve své funkci, dělá přesně to, co by papež neměl. Přesto se jeho sebejistota sleduje s chutí a nadšením. Má své hranice, nečekejte párty ve sklepě nebo na střeše.

Kostýmy jsou povedené, papež vystupuje s velkým stylem a elegancí. Moc mě neoslovil soundtrack, který byl tak nevýrazný, že si ho ani nevybavím. Zajímavé jsou i italské části, protože papež je Američan, nese to jisté komplikace s domluvou v italštině. Převážně je to ale nepodstatné, jelikož s papežem mluví všichni anglicky. Často s vtipným přízvukem.

60 %

@Remi91

HBO se nikdy nebálo kontroverzního tématu a ne jinak tomu je i u novinky The Young Pope. Ve většině z toho vznikaly velice kvalitní počiny. Po úvodní hodince se sluší říci, že se i tady opět očekává trefa do černého. Tentokrát se na přetřes vzalo téma katolické církve a její vrchnosti ve Vatikánu. Od začátku je vám jasné, že tvůrci se zaměří na vnitřní politický boj stálých pořádků versus nového pohledu neznámého člověka ve vedení. Intriky, podpásovky, špiclování, na všechno dojde i v této ne tak známé sféře. Připravte si mističku svěcené vody, po tomto se budete chtít řádně omýt.

Lenny Belardo, nově zvolený papež, je docela kvítko. Ve Vatikánu se jedná o celkem neznámou personu, a proto se mnoho času budou rozebírat jeho postoje vůči jednotlivým palčivým otázkám spjatých s výkonem pozice papeže. Zde se totiž velice hledí na tradice a jaksi zaběhlé pořádky určované ostřílenými hráči. Lenny se ale výzvy nebojí a okamžitě začíná dělat věci po svém. Je paličatý, umíněný, arogantní a velmi lační po moci. Té se mu díky nově zvolené pozici dostane v požehnané míře. Můžete si být jistí, že tento člověk si půjde tvrdě za svým a bude se snažit překopat staré postoje co možná nejrychleji a nejprecizněji.

K pilotu se hodí přízvisko politické drama, neboť právě to se řeší většinu času. Jen hlavními aktéry jsou protentokrát biskupové, kardinálové a další vysocí představení církve. Je to takové modernější The Borgias, ale bez nahoty a všudy přítomné krve. Tahounem pilotu je pak rozhodně výkon Judea Lawa. Role mu sedla perfektně, předvádí zde působivý výkon. Po technické stránce se také jedná o vysoký standart, nic jiného bych od HBO ani nečekal. Problém mám ale trochu s tempem vyprávění. Hodně se hraje s náznaky a symbolikou. Delší scény bez jakýchkoliv dialogů nejsou výjimkou a bohužel nedokázaly udržet mnou plnou pozornost.

Mám též trošku obavy ze samotného tématu. Bude boj o církevní moc dostatečné poutavě podán, aby zaujal po dobu deseti epizod? Převládá ve mně nepatrná skepse. Úvodní epizoda přinesla více pozitivních chvil než těch negativních a ve výsledku ji hodnotím jako vydařenou. Nejsem ale plně přesvědčený a zaháknutý k tomu, abych chtěl okamžitě vidět další díly.

70 %

@1Bobesh1

Pilotní epizoda téhle seriálové novinky ve vás nechá takový zvláštní pocit. Nebudete vědět, jestli se vám to líbilo, nebo nelíbilo, ale budete se na to chtít podívat ještě jednou. Celý ten svět svázaný řády a striktně psanými postupy najednou ovládá člověk, který se pere s tím, zda chce tyhle řády dodržovat. Pilotní epizoda tak připomíná spíše déšť před bouří, která je ještě v dálce, ale vy prostě víte, že by mohla přijít. A nebo ne?

Přístup nového papeže nejspíš dost lidí pobouří. Nám ostatním umožní nahlédnout do okolí hlavy církve a bude to velmi vydařená podívaná. Málokdy se stává, že seriál stojí na dialozích a zrovna The Young Pope je toho ukázkovým příkladem. Právě v tomto seriálu platí, že slova mohou být mocnější než činy, protože každý čeká na nové příkazy nového papeže.

Samozřejmě nechybí ani zákulisní diskuze o tom, jestli byl papež zvolen správně a kdo ví, kam nás tyhle pánské debaty zavedou. Tempo pilotu je pomalé, zamyšlené, stejně jako naše hlavní postava, která se sžívá s novým prostředím. Pokud se považujete za náročnějšího diváka, tak právě vám se bude tenhle seriál tuze líbit, ostatní budou mít pravděpodobně problém s tím, že se v pilotní epizodě nic nestalo.

70 %

@EvelinaCZ

Tomu říkám nevyvážený zážitek. Téma seriálu jde naprosto mimo mě, proto se The Young Pope zařadil mezi seriály, do jejichž zhlédnutí se mi příliš nechtělo. Příběh se točí kolem Lennyho Belarda, nově jmenovaného papeže, prvního amerického v celé historii a zároveň toho nejmladšího. Se svým skeptickým přístupem jsem první minuty při sledování téměř trpěla. Jenže jsem se v tomhle seriálu velmi spletla.

Pilot se rozjížděl pomalu, dlouhé záběry na zírající lidi opravdu nejsou můj šálek kávy. V první polovině převažovaly scény, které mě víceméně nudily, ale ve druhé polovině do sebe děj začal zapadat a příběh mě do sebe pomalu vtahoval. Nakonec ve mně závěr dílu vzbudil takovou zvědavost, že jsem to nevydržela a musela si pustit další epizodu. Až druhý díl mě přesvědčil, že kontroverzní téma ději ani humoru na kvalitě neubírá, právě naopak. Proto vám mám mohu s klidem v srdci říct, že ačkoli to tak zprvu vůbec nevypadalo, stojí tenhle seriál rozhodně za to.

86 %

Thumbnail Play icon

Celkové hodnocení: 72 %

Sledujete The Young Pope? Jak se vám seriálová novinka líbí?

Foto: HBODiskuze /9

Deanmon

Wow, čekal jsem teda lepší hodnocení :) ale chápu, není to seriál úplně pro každého. Za mně 9/10, velice originální seriál navíc Jude Law je brilantní herec.

5.12.2016 | 23:54:39
elpapirus

Až na poslední dvě epizody, které byly poněkud zvláštní, to byl pro mě perfektní seriál :)

6.12.2016 | 1:25:21
TOMASH

Ja som sa na serial tesil velmi. Politicke intrigy a zakulisne boje to je moje :) K tomu pripocitajte herecke eso v hlavnej ulohe, koprodukciu velkych TV stanic, a kontroverzne temy a prostredie. Niektory tvorcovia sa ale chcu odlisit od mainstreamu a je ich prilis citit – a v tomto pripade sa to prejavuje na niektorych miestach „extremnymi“ scenami, ktore chvilami robia z dramy parodiu. Skoda – pre mna – pretoze parodiu nemusim. Trochu mi to zazitok pokazilo. P.S.: Pouzitie hudby v niekt. scenach mi pripomenulo serial Hannibal…

6.12.2016 | 15:08:30
iHyi

Nejlepší seriál letoška, bezpochyby.

webmaster
6.12.2016 | 17:00:38
veronela

Jud Law je jako vždy skvělej, ale to je tak asi všechno. Ostatní herce navíc celkem slušně přebíjí. Téma je uchopené dost ujetě. Ale to samozřejmě nemusí být špatně. Mě to ale po třetím díle tak trochu přestává bavit.. škoda:(

6.12.2016 | 17:13:59
Badmaniak

Proč furt všude každej píše, že se jedná o nejmladšího papeže? Dyť není nejmladší ani zdaleka (byli papežové i o 20 a více let mladší). :)

Škoda, že tenhle seriál často nepřijmou jak křesťané (kvůli ne zrovna vhodnému prezentování podle nich „správných“ dogmat, tak nevěřící (protože je tam naopak až moc křesťanského). Jsem křesťan a na tomhle seriálu se mi právě líbí, že je antináboženský, není rigidní a zárovoveň ukazuje člověka-křestana takový jaký je. Bez přetvářek, s chybami. A k tomu je křesťanství prezentováno tak jak má být. O lásce k Bohu, k lidem a o odpuštění a hledání pravdy.

10.12.2016 | 1:59:30
PRINC180

Jud Law papeže zahrál výtečně , naznačil že vše tam růžové není at se to někomu líbí či nelíbí.

19.12.2016 | 11:50:07
Wolf007

Viděla jsem zatím 3 díly a jsem zklamaná. Pro mě je to o ničem. Baví mě akorát klokan :).

26.1.2017 | 18:30:42
shraddha

Nechápu lidi, co hodnotí seriál po jednom nebo dvou dílech. Mladý papež je výborný seriál, ale až jako celek. Prvních pár dílů se skutečně mnoho neděje, ale ty další to bohatě vynahradí.

1.5.2017 | 11:42:57
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z